? Pozitiva
GPS lokalizace
možnost telefonování přímo hodinkami, odposlech na dálku
mapa se zaznamenaným pohybem dítěte a možnost nastavení bezpečné zóny
posílání hlasových zpráv
SOS tlačítko pro nouzové volání rodičům
? Negativa
vyšší cena
reklama v aplikaci, která se dá vypnout jen za peníze
horší příjem signálu, než jsme zvyklí u SIM karet v mobilu
příliš velké tělo hodinek
neprodyšný silikonový pásek (ale vyměnitelný )
3.8

Dětské hodinky, které disponují GPS a GSM technologií, se na českém trhu objevily již před několika lety, postupně jejich obliba stoupá. Díky tomu se stávají i cenově dostupnějšími. My jsme se rozhodli podívat se na dětské hodinky značky Smartomat, jež za přijatelnou cenu slibují dobrou funkčnost a hlavně profesionální zákaznický servis přímo od výrobce, který sídlí v ČR. Jak se nám hodinky Smartomat Kidwatch 3 líbily? Jak složité nebo naopak jednoduché je jejich používání? A co jim říkaly děti?

Obsah recenze

Balení

Hodinky Smartomat Kidwatch 3 přišly v luxusní průhledné plastové a pevné krabičce, ve které jsou rovnou vidět. Balení je pevné a celkem bohaté. Vedle hodinek, barevného českého návodu a nabíječky v něm totiž je ještě malý křížový šroubováček pro uvolnění a zpětné připevnění krytu na SIM kartu, dále dva náhradní šroubečky.

Návod je v češtině a je velmi podrobný, názorný, pochopit z něj zacházení s hodinkami zvládne každý trpělivější začátečník, který s chytrými hodinkami ještě příliš nepřišel do styku. Jen je nutné se připravit na to, že hodinky toho umějí docela dost, což ovšem znamená i nutnost se s nimi nějakou dobu učit zacházet.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce a design

Hodinky působí na první pohled jako hračka. Nikoliv však konstrukcí, ale designem. Jsou navrženy tak, aby byly pro děti lákavé, aby vypadaly hravě – a to opravdu vypadají. Celkově je konstrukce sice z plastu a gumy, ale je pevná, se zvýšenou odolností proti vodě na úrovni IP67. Takže se s nimi dá beztrestně zmoknout nebo mýt ruce bez toho, aby se hodinky musely sundávat – jen je nutné vždy dokonale dotáhnout šroubky na krytu SIM karty.

Hodinky jsou k dispozici v modré, růžové a neutrální černo-červené variantě. Tělo je plastové a poměrně velké, větší než spousta z „dospěláckých“ hodinek, které jsem již mohla testovat. Zde jsou velikostní parametry:

  • rozměry (v x š x h): 4,6 x 3,8 x 1,5 cm
  • hmotnost: 45 g
  • maximální obvod zápěstí: 17,5 cm

Na spodní straně těla najdeme jen šroubky, které drží celé tělo po kupě, nálepky s kódy IMEI a QR (QR využijete pro identifikaci hodinek v aplikaci v mobilu). A pak už jen čtyři piny pro nabíjení, nabíječka je magnetická.

I boky hodinek jsou tu osazeny funkčními prvky. Levá strana nese vstup pro nano SIM kartu, který je zajištěn jednak víčkem s gumou, jednak ještě dvěma šroubky. Pravá strana má hlavní ovládací tlačítko, kterým se hodinky aktivují, uspávají nebo kterým se volá SOS hovor – podrobnosti níže.

Na přední straně těla hodinek, tedy na té odvrácené od těla uživatele, je poměrně velký reproduktor, bylo mu vyhrazeno šest otvorů. A je opravdu dost hlasitý. Na straně opačné pak je malinkatý otvor pro mikrofon.

Zbývá čelní strana těla hodinek, která nese displej, dotykové ovládací tlačítko a také kameru. Displej je čtvercový, jen se základním rozlišením, ale s pestrými barvami a veselým motivem jakési modré příšerky na hlavní obrazovce. Ovládací tlačítko pod displejem je dotykové a uspává hodinky nebo je vrací v menu o úroveň zpět. Je viditelně označené a je dost velké i pro prsty dospělého člověka.

Kamera, která je v hodinkách Smartomat Kidwatch 3, má jen základní rozlišení a rozhodně neslouží k pořízení kvalitních fotek. Spíše jde o způsob, jak třeba poslat rodičům pusu a přiložit k tomu hlasový pozdrav nebo vyfotit okolí, či si zaznamenat pro dítě zajímavé věci a momenty. Prostě pohotovostní kamera s rozlišením mně neznámým, informace o něm jsem nikde nenašla. Tipuju, že nebude vyšší než 2 MPx (ale jde opravdu jen o tip!).

Pásek je silikonový, se šířkou 21 mm a při troše dobré vůle a zručnosti i vyměnitelný, na těle hodinek drží na kovové tyčince. Na pásku není jediný otvor, a tak je velmi málo prodyšný. I dírky na zapínání jsou totiž vyplněny – pustí sice tyčinku zapínání skrz, ale jakmile ji vyndáte, zase se dírka zavře. Dcera sice neprodyšnost ještě příliš nevnímala, ale synovi (je starší) už to vadilo, uvítal by sportovnější variantu.

Barevné provedení je čistě holčičí růžové nebo klučící modré (i když ta modrá je hodně světlá, syn ji označil za holčičí modrou). No a pak je tu neutrální červeno-černá barva hodinek, kterou oceníte pro starší kluky (od cirka šesti let) nebo pokud máte kluka i holku a děti budou po sobě hodinky „dědit“.

Specifikace a nabíjení

Smartomat Kidwatch 3 jsou čistě dětskými hodinkami určenými k tomu, aby rodičům kdykoliv prozradily, kde jejich dítě zrovna je. Umožní dítěti volat na telefon rodiče, aniž by muselo umět číst v kontaktech. Umožní posílání hlasových zpráv mezi dítětem a rodiči nebo hlasitý odposlech, kdy si rodič poslechne (jako telefonní hovor), co se okolo dítěte zrovna děje. Hodinky se spárují s aplikací v mobilu, ve které se pak vše nastavuje a přes niž se hodinky ovládají. Do aplikace jde připojit více hodinek najednou a sledovat a ovládat je odděleně, přitom stále v jedné aplikaci.

Stejně tak lze hodinky propojit s aplikacemi ve více telefonech (matka, otec, babička, děda apod.). Hodinky vašeho dítěte si však do telefonu může další osoba přidat jen s vaším souhlasem. Pokud si totiž spárujete hodinky s aplikací ve vašem telefonu jako první, stáváte se administrátorem, který pak rozhoduje i o tom, kdo může mít hodinky spárovány ve svém telefonu. Aplikace je celá v češtině (i když ve velmi lámané češtině), viz screenshoty z aplikace.

Jde o bezpečnostní hodinky, zejména pro děti, které se samy dopravují do školy nebo do kroužků, a zapomínají dávat svým rodičům vědět, že dorazily včas na správné místo. Hodinky to rodičům sdělí samy. Kdykoliv lze dítěti cokoliv připomenout, dítě zase může stiskem jednoho tlačítka zavolat rodiči, když cokoliv chce nebo potřebuje povyprávět, řešit.

Hodinky komunikují přes SIM kartu, na které je nutné mít aktivována data. Z toho plyne, že hodinky fungují všude tam, kde je signál toho mobilního operátora, jehož SIM kartu do nich vložíte. Výrobce doporučuje pouze SIM karty velkých operátorů, nikoliv těch virtuálních, právě aby byla zachována správná funkčnost hodinek.

Nabíjení je snadné, pomocí originální magnetické nabíječky, která prozradí, jaký směr přiložení je správně (pokud přiložíte opačně, magnety nabíječku odtlačí a naopak). Nabíjení nemá podle doporučení v návodu trvat déle než dvě hodiny, takže je vhodné děti při nabíjení kontrolovat.

Hodinky upozorní, že jim dochází baterie, a to odesláním vzkazu do aplikace, se kterou jsou spárované. Kapacita baterie je 450 mAh. A její výdrž nejsem schopná popsat jinak než slovy výrobce, tedy výdrž 1 – 3 dny. A proč? Protože bydlím v místě, kde je zrovna jedno velké hluché místo, co se signálu operátorů týká. I mobil má u nás problém se někam dovolat. Takže u nás se baterie vybíjela poměrně rychle, během jednoho dne. Hodinky totiž stále vyhledávaly signál, což je pro baterii velká námaha.

Displej

Displej hodinek není nijak dokonalý, přestože se dá ovládat dotykově. Jeho rozlišení je poměrně hrubé, ale zase musím přiznat, že je dobře podsvícený, barevný, pestrý a všude dobře viditelný. Parametry obrazovky jsou následující:

  • typ displeje: dotykový IPS
  • úhlopříčka displeje: 1,33 palce
  • rozlišení displeje: 240 x 240 px

Dotykovost je téměř plnohodnotná, tedy displej reaguje jak na poklep, tak i na gesta směrem vlevo nebo vpravo. Ovládání dotykem je snadné, obrazovka reaguje na poklep i gesta spolehlivě, nemusela jsem povely opakovat.

Motivy obrazovky měnit nelze, jsou také velmi dětské, hravé, snadno pochopitelné i pro nejmenší děti, které si s písmenky ještě vůbec nerozumějí. Popis pod obrázky menu je nastaven na angličtinu, ale v aplikaci jej lze předělat na češtinu.

Hlavní obrazovka nese provozní informace o hodinkách, tedy nabití baterie, sílu signálu, aktivní GPS nebo další notifikace. Všechny funkce nebo další položky menu jsou detailně popsány v návodu i s vysvětlením, jak je aktivovat a použít.

Ovládání a operační systém

Ovládání hodinek je snadné, mají jen několik položek v menu, vše jasně vystiženo obrázkem. Navíc se dají hodinky ovládat jen hlavním tlačítkem na straně nebo dotykovým tlačítkem či přímo na obrazovce, což je kombinace, která je i pro malé děti snadno pochopitelná (přestože to z mého popisu možná tak nevypadá).

Malinko komplikovanější je to s ovládáním aplikace, která se k hodinkám váže, ale pouze pokud ještě nemáte s podobnými aplikacemi zkušenosti. Jmenuje se SeTracker a je zdarma ke stáhnutí do iOS i do Androidů. Její ovládání je vymyšleno dobře, je velmi přehledná, je v češtině, ale je zkrátka hodně bohatá na funkce a ovládací prvky pro hodinky, takže je nutné se nejdříve nějaký čas učit, co všechno vlastně umí a jak s ní máte hodinky ovládat, kontaktovat nebo je jen kontrolovat. Čeština je na mnoha místech dost lámaná, chce to často trochu fantazie, aby člověku došlo, co tím chtěl Smartomat říct…

Hodinky je nutné nejdříve osadit SIM kartou, konkrétně ve velikosti nano, tedy tou nejmenší. Napřed ji ale musíte dát do svého telefonu (pokud je nová) a odstranit z ní PIN, aktivovat data, prostě ji připravit do hodinek, ve kterých pak už není možné měnit její nastavení. Podrobný postup najdete v návodu, něco jsem i nafotila formou screenshotů (jak odstranit/deaktivovat PIN).

Pak dáte SIM kartu do hodinek a zapnete je postranním tlačítkem. Do mobilu stáhnete aplikaci SeTracker a v aplikaci se registrujete. Poté vás aplikace vyzve, abyste nafotili QR kód na zadní straně těla hodinek nebo přímo z hodinek, z jejich displeje. Lze též ručně opsat číselný kód, který je na stejné nálepce jako QR kód.

Tím se hodinky pomocí mobilní sítě propojí s aplikací. Jakmile jemáte propojené s telefonem, respektive s aplikací, tak v nich začnete nastavovat všechno, co zrovna potřebujete. A rozhodně toho není málo, ovšem při postupných krocích se snadno prokoušete celou nabídkou menu aplikace. I přes to, že aplikace je pro dospělé, nikoliv pro děti, je barevná a plná obrázků. Takže výrobce jistě počítal i s tím, že se v ní bude „hrabat“ nejedno dítě.

Funkce

Funkcí mají hodinky překvapivě dost. Nejde jen o lokaci, ke které jsou hodinky původně stvořeny, ale také o další funkce:

  • klasické telefonování s hlasitým odposlechem (zvuk hovoru vychází z reproduktoru na hodinkách),
  • odposlech na dálku – formou telefonátu
  • hlasové zprávy (podobně jako v chatovacích aplikacích typu WhatsApp, Messenger)
  • SOS vytáčení předem nastaveného tel. čísla
  • krokoměr, spálené kalorie, ušlá vzdálenost
  • stopky
  • fotoaparát
  • geofence (bezpečnostní zóna)
  • odesílání pochval v podobě odměny v srdíčku
  • upozornění o stavu hodinek chodící pravidelně do aplikace v telefonu
  • sledování spánku
  • hledání hodinek telefonem
  • budík
  • nastavení režimů hodinek
  • povolené telefonické kontakty
  • a zopakujme lokaci na mapě, včetně přehrání trasy v předem zvoleném časovém intervalu.

Jak už jsem naznačila výše, funkcí je více než dost a je trochu makačka si je osvojit. Na druhou stranu nutno přiznat, že to stojí za to, protože neustálý kontakt s dítětem, které musí samo dojíždět do školy či do kroužku, je velká psychická úleva pro rodiče.

Dost času ušetří hodinky i rodičům, jejichž děti stále běhají po venku s kamarády, a jaksi zapomínají na „Navrátila“. Místo shánění dítěte po sídlišti nebo po lese stačí prostě jen zavolat a sdělit mu, že má jít domů. Nebo si jej aspoň vyhledat, kde je.

Volání SOS je skvělou vychytávkou pro rychlé zajištění pomoci, když ji dítě potřebuje, nebo zprostředkování hovoru s rodičem. V aplikaci nastavíte tři čísla na ty telefony, u kterých chcete, aby se dítě dovolalo. Stačí samozřejmě jedno číslo, ale máte možnost až tří čísel, protože pokud se hodinky na první číslo v rámci SOS hovoru nedovolají, automaticky začnou vytáčet druhé číslo v pořadí. A pokud se nedovolají ani na druhé, budou točit třetí. Pokud ani třetí příjemce nezvedne mobil, hodinky budou zase vytáčet od prvního čísla.

SOS hovor se aktivuje dlouhým zmáčknutím hlavního ovládacího tlačítka na pravé straně těla hodinek. Z toho plyne, že hodinky nelze tímto tlačítkem vypnout. A je tomu skutečně tak. Hodinky, pokud mají vloženou SIM kartu a jsou propojené s aplikací, jdou vypnout pouze na dálku z aplikace. Na dálku jim také nastavíte pracovní režim (jak často odesílat do aplikace info o pohybu, zda jednou za minutu, jednou za 10 minut nebo jednou za hodinu), na dálku je restartujete, přidáváte čísla do telefonního seznamu povolených čísel apod.

Pokud potřebujete dítěti jen odeslat vzkaz, posíláte hlasovou zprávu. Výrobce totiž předpokládá, že majitel hodinek ještě neumí plynule psát a číst. Vychytávkou jsou odposlechy na dálku, kdy pokud chcete slyšet, co se okolo dítěte děje, zvolíte v nastavení „odposlech“. Za chvilku vám hodinky zavolají a vy přijmete telefonní hovor, kdy se snímají zvuky z okolí hodinek. A prostě jen posloucháte. V tu dobu, kdy hodinky odesílají hlasitý odposlech na dálku, se s nimi nedá vůbec manipulovat. Obrazovka je jen černá a nereaguje na žádný podnět, takže máte jistotu, že nikdo odposlech přímo na hodinkách nezruší.

Konektivita a komunikace

Dětské hodinky Smartomat Kidwatch 3 jsou propojitelné s většinou chytrých telefonů, protože spojení probíhá přes internet. Disponují lokátory GPS, AGPS a LBS, mají GSM technologii pro telefonování a data. Jestliže chcete mít přehled o svých dětech v době, kdy vy sami jste venku, musíte mít data také vy ve vašem telefonu.

Jeden telefon dokáže skrze aplikaci SeTracker obsloužit více hodinek. Takže ani více dětí není problém, každé dostane své hodinky, spárujete je s aplikací, pojmenujete v aplikaci jmény svých dětí a máte díky tomu v aplikaci dokonalý přehled o každých hodinkách zvlášť.

Postřehy z používání

Hodinky jsou komplexním zařízením s mnoha dostupnými funkcemi, které jsou „zabaleny“ do jedné aplikace. Veškerá funkčnost závisí na vložené SIM kartě. Výrobce doporučuje SIM karty hlavních národních operátorů nebo operátora GoMobil, který podporuje funkce nutné pro správné fungování hodinek.

Hodinky jsou určené dětem na prvním stupni, nebo pro předškoláky, které třeba pouštíte už samotné k sousedům nebo k dětem žijícím poblíž.

Hodinky sice mají funkce sledování spánku, ale noc s nimi si dost neumím představit – zejména pro velmi drobnou dětskou ruku. I já jsem jev noci celkem cítila. Ale nikde není psáno, že je děti musejí mít i na spaní. Monitorování chůze je možné, avšak musí se v aplikaci nejdříve zapnout.

Trochu mě vyděsily zvuky, které hodinky vydávají například při zapnutí nebo při vyzvánění, či když se ohlašují, že byly aplikací nalezeny. Nastavení hlasitosti tu sice je, ale zvuk vyzvánění je natolik plechový a protivný, že jsem ho nemohla ustát ani při nejnižší hladině hlasitosti. Přitom telefonní hovory byly v pohodě, reprodukovaný hlas člověka volajícího z telefonu do hodinek nebyl výrazně zkreslený ani příliš plechový. Slyšet bylo vše dostatečně zřetelně.

Nastavení režimu o nerušení je skvělou vychytávkou jednak na noc a jednak do školy, kdy nastavíte dobu trvání vyučování – a máte jistotu, že touto dobou se dítěti nikdo nedovolá a nikdo mu neodešle ani zprávu, která by při vyučování rušila. Vše se doručí až po skončení režimu „Nerušit“.

Přesné lokace dosáhnou hodinky jen v době, kdy mají vypnutou funkci „GSM pozice“. Proč? Protože se zapnutou GSM pozicí se v aplikaci v mapě ukazuje místo, kde je vysílač nejbližší poloze dítěte, resp. hodinek. A to mohou být kilometry mimo aktuální polohu. Když GSM pozici vypnete, zpřesní se lokace na jednotky metrů. Až jsem byla překvapená, jak přesně jsem byla s hodinkami ve městě lokalizována.

Nemůžu vynechat reklamy v aplikaci. Jsou protivné. A když se jich chcete zbavit, musíte zaplatit poplatek. Takže aplikace je sice zdarma, ale pokud v ní nechcete reklamy, musíte zaplatit. Pořizovací cena hodinek není cenou konečnou, ještě je nutné připočítat SIM kartu, při časté komunikaci s dítětem pak i její dobití. A možná i vypnutí reklam. Na druhou stranu jde o výrobek a službu, které vám dokáží pohlídat pohyb vašeho dítěte.

GeoFence neboli Bezpečnostní zóna například nahlásí do aplikace každé opuštění bezpečné zóny dítětem (tedy hodinkami). V aplikaci na mapě nastavíte kruhová území, kde se dítě smí pohybovat, aniž byste o tom museli být informováni. Ale jakmile dítě tento kruh opustí, přijde na mobil upozornění, že se dítě pohnulo jinam, než mělo.  Trochu problém je s těmi kruhy, protože se nesmějí překrývat.

Takže když máte třeba ve městě složitější trasu do kroužku, do školy, k babičce, ke kamarádům, možná budete nucení dát do bezpečné zóny celé město. Jenže když chcete některá místa označit jako pro dítě zakázaná, nepůjde to. Nebo budete muset nastavit mnoho malých kroužků, ale při jejich projíždění dítětem budete vždy informováni. Bude to zkrátka o velkém kompromisu. Možnost nastavení bezpečnostní zóny linkou na mapě, nikoliv kruhem, by jistě byla užitečnější.

Líbilo se mi odesílání odměny, kdy když se dítě dostaví na určené místo včas nebo vám pošle hlasovou zprávu, že zvládlo to, co mělo na starosti (třeba vynést koš nebo vyskládat myčku, než vy přijdete z práce), můžete mu odeslat pochvalu v takovém počtu, jaký uznáte za vhodné). Dítěti se ukáže jako srdíčko na displeji hodinek. Zajímavá motivace nebo alespoň sdělení dítěti, že tak se vám to líbí. A třeba když nasbírá určitý počet srdíček, můžete se domluvit na nějaké odměně, která už nebude jen na displeji. Hodinky Smartomat Kidwatch 3 prostě můžete využít vícero způsoby.

Hodnocení

Povedené dětské hodinky s mnoha zajímavými funkcemi, které komunikují s telefonem rodiče pomocí internetu, a to ze SIM karty. Smartomat Kidwatch 3 jsou sice docela velké, ale po nějaké době si na ně dítě dokáže zvyknout, hlavně když je má na ruce třeba jen cestou do školy, do kroužku nebo k babičce či ke kamarádům.

Na sledování spánku se příliš nehodí, i když tuto funkci také mají. Hlavní je však sledování pohybu dítěte, komunikace s ním, možnost zmáčknutí SOS tlačítka a vytočení čísla rodiče, který je v telefonním seznamu uveden na prvním místě. Při nedovolání se jsou tu k dispozici další dvě SOS čísla.

Hodinky umějí telefonovat, fotit, zprostředkovat odposlech na dálku, nahlásit rodiči, že překročily na mapě stanovenou hranici území, ze kterého nemá dítě odejít. Umožní rodičům motivovat dítě, sledovat jeho pohybovou aktivitu nebo i celodenní pohyb, jehož trasa se zobrazí na mapě v aplikaci. Na dálku lze hodinky ovládat a nastavit v nich vše, co je právě potřeba. Vynikající zařízení pro rodiny s dětmi, které se začínají samy pohybovat mimo domov.

Cena na Smartomat.cz

Smartwatch a fitness trackery testuji už několik let. A stále mě dokáží překvapit. Zkoušíme je doma s manželem, kombinujeme tak mužský i ženský pohled na věc. Mé postřehy ze světa chytré elektroniky najdete i v techmagazínu Geeklife.cz.

17 KOMENTÁŘE

    • Jarmilo, hodinky jsou offline, když mají slabý signál mobilního operátora, takže jim nejedou data. Změníte to jen přesunem do místa se silnějším signálem.

  1. Dobrý den.Koupili jsme tyto hodinky synovi a když do nich vložím sim kartu Vodafonu nebo Go-mobilu tak se s nimi dalo jednou zavolat a poté to píše Vložte prosím platnou sim kartu.

    • Tomáši, to vypadá na problém přímo v hodinkách. Kontaktujte s touhle závadou přímo obchod, kde jste hodinky pořídili.

  2. Pre nasu velku nespokojnost s vybavovanim reklamacie a s hodinkami, ktore nam nesli ani 1 mesiac, som sa rozhodla napisat tuto recenziu. Hodinky sa nedobijali, az prestali ist uplne. Po mesiaci nemame ani hodinky, ani peniaze a ani dobry pocit z nakupu. Dajte si na ich vyrobky pozor. V zivote nic od tejto firmy nekupim…

  3. Dobrý den, prosím o radu ohledně pořízení fotografie přes hodinky při odeslání foto do mobilu.V aplikaci setracker nemám možnost fotografií a v telefonu se mi také neukáže. Umožňují hodinky odeslat fotografii do telefonu? Děkuji

    • Petře, už je to opravdu dlouho, co jsem hodinky měla na testování. Jestliže se možnost přenosu nenabídne v aplikaci, musi se hledat jinde. Kde je fotka uložena v hodinkách? Pravděpodobně na SIM kartě, takže bych to zkusila přesunutím SIM karty do telefonu a stažením fotky přímo z ní.

      • Děkuji za informaci ale fotka se do hodinek uloží a po odeslání tlačítkem sent do svého telefonu se na telefonu ukáže přes aplikaci setracker příchozí fotka, která nejde otevřít.

          • Zkoušel jsem jak starší verzi tak i novější + reset obojího a stále nic.Hodinky mám dvoje a ani jedny z nich to neumí.

          • Petře, v tom případě, kdy přenos sice proběhne, ale v aplikaci si s fotkou nelze poradit, bych se s dotazem obrátila na výrobce, tedy Smartomat.

  4. Dobrý den, jak je to, když dítěti voláte, nedaří se jí na hodinkách přijmout hovor, musí vždy volat zpět. Nereaguje ikona přijmutí telefonu? Vše ostatní je bez problémů funkční.

    • Dobrý den, Petro,
      po tak dlouhé době už si nepamatuju, zda jsou v hodinkách možní dva administrátoři nebo jen jeden.
      Nejjednodušším postupem ale bude reset hodinek a pak jejich propojení s telefonem nového administrátora.
      V návodu o tom zmínka není? – Smartomat návody bývají dost podrobné.

    • Markéto, pokud nepomůže tenká pinzeta, asi bych šla do hodinářství, tam jistě budou mít dost drobné nástroje, kterými půjde SIM karta vytáhnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here