👍 Pozitiva
cena
design a zpracování, odolnost IP68
snadné ovládání, dynamické dámské i dívčí ciferníky
pohodlný kovový pásek s geniálně jednoduchým zapínáním
notifikace i se zobrazením části textu
👎 Negativa
trochu vyšší tělo hodinek
sledování sportovních aktivit jen orientační
sledování tepu a tlaku jen orientační
spánek se sleduje jen od 22:00 do 08:00
někdy zdlouhavé proklikávání v menu (pouze jedna ovládací dotyková ploška)
74

Měli jsme možnost vyzkoušet již několikery hodinky značky Smartomat, přičemž byly zaměřeny převážně na ženy. Smartomat našel zajímavou mezeru na trhu, protože si všimli, že svět chytrých hodinek je plný pánských modelů, a že jemného a elegantního ženského designu je v tomto světě jako šafránu, natož v cenové kategorii do tří tisíc korun. Po úspěšné řadě dámských modelů Armodd Candywatch s oživlým ciferníkem přichází limitovaná edice s názvem Armodd Candywatch Crystal. Je ještě elegantnější, blyštivější a ještě více podtrhuje to, co chybí většině současných a celkem levných chytrých hodinek: onen nenahraditelný jemný ženský půvab a šarm.

Obsah recenze

Balení

Balení je stejně elegantní jako samotné hodinky, v shoduje se s balením modelu Armodd Candywatch. Vyvolává dojem luxusu, neboť vše je v černých papírových prvcích, vše je soustředěno do poměrně velké černé krabičky z pevného papíru, již zdobí jen název řady, kam tyto hodinky patří, tedy Armodd.

Uvnitř najdeme jen samotné hodinky, magnetickou nabíječku a také český návod s velmi přehledným popisem, co vlastně s hodinkami dělat, aby fungovaly, jak mají. Adaptéry se s hodinkami již drahnou dobu nedodávají, protože dnes máme USB sloty k nabíjení třeba i na lampičkách nebo přímo v samotných zásuvkách

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce a design

Jak už jsem zmínila, v oblasti konstrukce a v designu vycházejí hodinky limitované edice Armodd Candywatch Crystal právě ze svých předchůdců Armodd Candywatch. Hodinky mají v podstatě stejnou velikost, téměř stejný tvar a mnoho stejných obrazovek.

I pásek je u nich stejný, přestože na fotkách ve Smartomatu zatím ještě najdeme pásek s  jiným zapínáním. Smartomat totiž čeká na nové fotky. Pásek je pouze na magnet, bez jakéhokoliv složitého zapínání, trefování. A hlavně s nekonečně mnoho možnostmi nastavení obvodu zápěstí, neboť tu není omezení dírkami.

Pojďme se teď podívat zejména na rozdíly v konstrukci a designu této limitované edice. Už jsem naznačila, že tato edice je ještě elegantnější. To je dáno zejména odstraněním hlavního ovládacího tlačítka, které tu už neruší celistvý dojem z kruhového těla hodinek.

Výrazným designovým prvkem, jež sem Smartomat přidal, je unikátní blyštivá lunetka okolo samotného ciferníku, která hodinky rámuje, není otočná a sférické sklíčko je zapracováno až téměř k ní, odděluje je tenký kovový rámeček. Výškově jsou však na stejné úrovni. Blyštivost zajišťují třpytky zamíchané do něčeho, co připomíná zcela průhledný a vyleštěný epoxid, který byl pak vytvarován do oné lunetky, ohraničen je samozřejmě kovovým rámečkem z obou stran.

Možná si řeknete, že tohle už je příliš, že třpytky a flitry ponecháte malým slečnám. Ale pozor na první dojem! Když si hodinky vezmete k tmavému kostýmku nebo ke kalhotám a jednobarevnému triku či košili, jsou ony třpytky okolo ciferníku vyložené líbivé. Hezky kontrastují se strožejším, ale elegantním outfitem, ale třeba dívčí odlehčené modely šatů pak vhodně doplní.

Velikostní parametry jsou akorát pro dámské zápěstí, jen hloubku by si hodinky zasloužily ztenčit:

 • rozměry: (v x š x h): 4,5 x 3,8 x 1,3 cm
 • hmotnost: 70 g
 • délka i s páskem: 27,8 cm
 • šířka pásku 1,5 cm
 • maximální obvod zápěstí, na které lze hodinky nasadit: 24 cm

Ostatní prvky konstrukce i designu zůstaly stejné, podrobně si je můžete pročíst tady. Jen dodejme, že i limitovaná edice Crystal je nabízena ve variantě stříbrné a zlaté. Abyste mohli posoudit rozdíl v obou kovových provedeních, vzali jsme na testování pro změnu zlatou verzi (Candywatch jsme měli v provedení stříbrném). Ona zlatá varianta je malinko žlutější, než jak vypadá na fotkách přímo ve Smartomatu. A i tady byl zvolen vyměnitelný pásek.

Skvělé je povýšení ochrany proti prachu a vodě na IP68. To už je voděodolnost, jakou běžně mívají hodinky, které jsou určeny k plavání a také k potápění do menších hloubek. Původní Candywatch mají certifikaci pouze na IP67.

Specifikace a nabíjení

Hodinky z limitované edice Armodd Candywatch Crystal jsou určeny ženám každého věku. Počínaje malými slečnami od cirka osmi let, na jejichž zápěstí již hodinky budou vypadat dobře, přes aktivní ženy středního věku, až po seniorky, které jdou s dobou.

Armodd Candywatch Crystal jsou částečně sportovními hodinkami, kdy sice ne zcela přesně, ale měří sportovní výkony, včetně chůze. Částečně jsou (necertifikovaným!) zdravotnickým přístrojem, který dokáže změřit tep i tlak (extrémně velké odchylky od měření tlakoměrem se překvapivě nekonaly), přičemž aplikace v telefonu umí sledovat i menstruační cyklus.

Armodd Candywatch Crystal jsou také prodlouženou rukou vašeho telefonu, protože dokáží přijímat základní notifikace, a to včetně zobrazení kontaktu a také textu zprávy, pokud je to SMS nebo zpráva z chatu. Emaily či upomínky z běžného kalendáře tyhle hodinky však neumějí. Nastavit si můžete upomínky braní léků nebo založit nový seznam událostí v kalendáři v aplikaci, který se vám bude v hodinkách připomínat.

Nabíjení je velmi snadné. Magnetická nabíječka vám přesně ukáže, jak patří, protože opačně ji prostě nasadit nelze, shodné póly magnetů se odtlačují. Jen je nutné ji vzít s sebou, když cestujete na déle než na prodloužený víkend, protože nabíječka musí být pro tyto hodinky originální.

Baterie má kapacitu 120 mAh a dokáže při nenáročném používání vydržet i pět dní na jedno nabití. Pohotovostní režim, kdy používáte hodinky opravdu jen jako hodinky, je dokonce až 15 dní. Samotné nabití trvá okolo dvou hodin. A náročnější používání zvládnou hodinky necelé tři dny. Zde se tedy oproti Candywatch nic nemění.

Displej

Displej naopak doznal spousty změn. Fyzicky zůstal sice stejný, ale změnilo se to, co je zobrazováno. Některé motivy tu chybějí, jiné pro změnu přibyly. Navíc je tu i změna jasu displeje a zobrazují se nové obrazovky. Pojďme si připomenout parametry displeje:

 • typ displeje: IPS LCD
 • průměr displeje 1,04 palce
 • rozlišení displeje: 240 x 198 px

Displej vidět i venku, dokonce i když svítí sluníčko – samozřejmě jen na nejvyšším jasu. Obrazovka se umí rozsvítit po otočení zápěstí směrem k očím. Jen je nutné si chviličku počkat, zpoždění je cirka vteřinu. Ze začátku mi to trochu vadilo, ale poměrně brzy jsem s tím začala počítat a zvykla si.

Velkou novinkou a zlepšením oproti námi recenzovaným Candywatch je možnost nastavení jasu. Ale pozor, novější Armodd Candywatch už nastavení jasu umějí také. Nicméně se Smartomat stále nepopral s automatickým vypínáním rozsvěcení displeje pohybem ruky během spánku. Spousta jiných hodinek t umí a je to velmi pohodlné řešení.

Na druhou stranu je nutné vzít v úvahu, že hodinky samy spánek nepoznají, jeho sledování je naprogramováno na konkrétní čas od 22:00 do 08:00. Proto je řešením nastavení režimu „Nerušit“ na dobu, kdy běžně spíte. Během trvání tohoto režimu se rozsvěcení displeje pohybem zápěstí prostě vypne.

Ještě ke sledování spánku: i zde Smartomat ponechal naprogramování sledování spánku od 22:00 do 08:00. Jindy se spánek nesleduje, i kdybyste chodili na noční směny a spali pak během dne. Hodinky spánek prostě samy nepoznají.

Ciferník je opět dynamický. A dostal nové motivy. Z hodinek Candywatch tu zůstaly motivy motýla, lučního kvítí a kočky. Nové jsou v edici Candywatch Crystal motiv motýla otakárka sedícího na stéblu trávy a mávajícího křídly, dále motiv medúzy, která si pluje oceánem.

Ovládání a operační systém

Displej není dotykový, ale přitom se hodinky ovládají dotykově. Displej je totiž v dolní části „useknutý“ ve prospěch ovládací dotykové plošky, která se ovládá pouze doteky. Vystačíte si s krátkým a dlouhým stiskem. Víc nepotřebujete. Původní Armodd Candywatch měly ještě ovládací tlačítko po straně těla hodinek, to však na limitované edici není.

Operační systém hodinek je proprietární. Celkově je ovládání poměrně svižné, hodinky reagují dostatečně rychle. Jen je nutné se vždy proklikat celou nabídkou až na místo, kde je umístěno menu, které právě potřebujete. Brzy si však pořadí menu zapamatujete.

Pokud se chcete dostat dovnitř menu, jen dlouze stiskněte ovládací plošku pod displejem. Dalším dlouhým stiskem se z nabídky vrátíte o úroveň zpět. Sportovní režim se spouští také dlouhým stiskem, stejně jako například měření tlaku nebo měření tepu.

Ovládání je celkem snadné i díky jednoduché a hlavně v češtině psané aplikaci s názvem WearHealth. V ní lze nastavit mnoho podrobností, jako je například již zmíněné sledování menstruačního cyklu nebo upomínky na braní léků či na schůzky, případně již zmíněný režim „nerušit“. Aplikace je stejná jako v případě hodinek Armodd Candywatch.

Snadno pochopitelné je i nastavení budíku či třeba dálkového ovládání fotoaparátu telefonu, které se také nastavuje přímo v aplikaci. Skvěle je popsáno i v přiloženém návodu. S hodinkami si snadno poradí i úplný začátečník.

Funkce

Základní funkce hodinek z limitované edice Armodd Candywatch Crystal zůstaly stejné jako u Armodd Candywatch, tedy:

 • krokoměr
 • překonaná vzdálenost
 • spálené kalorie
 • tepová frekvence
 • stopky

Pak je tu samozřejmě i původní škála funkcí, například nalezení telefonu, dále možností (orientačního) sledování aktivit, výkonů, tělesných parametrů. Notifikace jsou zde také, až na výjimku emailů. A co se samotného sportování týká, můžete využít měření stejných aktivit jako u základní verze:

 • běh
 • chůze
 • plavání
 • jízda na kole
 • turistika
 • basketbal
 • fotbal
 • badminton
 • pingpong

A i zde platí, že menstruační cyklus se bude monitorovat, pokud si v aplikaci v profilu nastavíte, že jste žena. Pak máte možnost si monitoring zapnout, přičemž nastavíte průměrnou délku cyklu. A aplikace bude do hodinek vysílat info o tom, v jaké fázi cyklu se nacházíte a kdy se připravit na další „návštěvu“. Také vám aplikace prozradí, kdy máte neplodné dny. Ale nikdy jí v tomhle ohledu zcela nevěřte. Aplikace totiž rozhodně není schopná se trefit na sto procent, takže tady berte Armodd Candywatch Crystal jen jako orientačního pomocníka.

Konektivita a komunikace

Tady zůstaly možnosti stejné, tedy bluetooth 4.0 pro párování i se staršími mobily, konektivita s Android 4.4 a vyšším nebo iOS 8.0 a vyšším. Použít můžete i GPS, ale jen zprostředkovaně z mobilu. Při zvolení například běhu venku se v mobilu spustí GPS automaticky.

Postřehy z používání

Postřehy z používání se v podstatě neliší od těch z Armodd Candywatch. Přibylo nastavení jasu displeje, což je příjemný krok vpřed. A nové motivy rozšiřují nabídku i o motiv pro dívky, protože právě nově dodanou medúzu bych viděla jako dívčí motiv, sobě bych nastavila kvítí či otakárka. A seniorkám pak velkého motýla nebo mrkající kočku. Ale vy to samozřejmě můžete cítit úplně opačně!

Co se stále nezměnilo a co mi i tentokrát trochu vadilo, bylo zobrazení notifikace zprávy i poté, co jsem se na ni podívala. Jinými slovy stav, kdy mi přišla notifikace, já se na ni mrkla, ale nic s ní neudělala. A když jsem se za pár minut chtěla podívat, kolik je hodin, tak se na displeji ukázala ona notifikace, po ukazateli času ani památky. Takže jsem musela dlouze podržet ovládací plošku, aby notifikace zmizela. Jenže třeba za volantem to nebylo zrovna pohodlné. Tady je velký prostor pro zlepšení pohodlí při ovládání.

Pro tuto recenzi jsem měla možnost nechat změřit tlak profesionálem na rtuťovém tlakoměru. Pokusným králíkem byl syn, který byl zrovna na preventivní prohlídce. Výsledky mření se lišily v případě hodinek o cirka deset jednotek u každého z obou údajů směrem nahoru.

Takže zatímco profesionální pažní rtuťový tlakoměr ukázal 110/60 mm Hg, hodinky naměřily 120/70 mm Hg. Nikde však není napsáno, že pokud je budete používat, budou i vám měřit vyšší tlak, než ve skutečnosti máte. Měření tlaku na zápěstí je ještě nutné brát s rezervou!

Hodnocení

Limitovaná edice Armodd Candywatch Crystal je ještě elegantnější a zdobnější než původní Armodd Candywatch, ze kterých hodinky Crystal vycházejí. Pro někoho to může být už příliš a spokojí se s původní variantou. Tahle je však vylepšená o možnost nastavení jasu displeje, má dva nové ciferníky (a dva jiné byly odebrány), přičemž jeden z přidaných bych považovala spíše za holčičí. Dokonce i velikostí hodinky sedí také na dívčí zápěstí. I tenhle model dokáže sledovat ušlé kroky i vzdálenost, spánek a samozřejmě též sportovní aktivity. Umí změřit tep a tlak (berte to s rezervou). Vyjma emailu umí všechny běžné notifikace, a to jak na hovory, tak na zprávy všeho druhu, ovšem pouze je přijímá. Dokáže sledovat menstruační cyklus nebo připomenout braní léků či antikoncepci. Baterie je udrží při životě cirka tři dny plného používání. A designově se hodí opravdu ke všem dress code příležitostem.

Cena na Smartomat.cz

Profilový obrázek
Smartwatch a fitness trackery testuji už několik let. A stále mě dokáží překvapit. Zkoušíme je doma s manželem, kombinujeme tak mužský i ženský pohled na věc. Mé postřehy ze světa chytré elektroniky najdete i v techmagazínu Geeklife.cz.

14 KOMENTÁŘE

  • V nastavení je vidět hodnota baterie, zkuste tah prstem shora dolů na hlavní obrazovce.

 1. Dobrý den, mohla bych se zeptat na voděodolnost těchto hodinek? Na internetu je uvedeno, že mají funkci plavání, ale v krabičce s hodinkami mi přišel návod, ve kterém je napsáno, že se nedoporučuje kontakt s vodou.
  Děkuji

  • Hodinky mají certifikaci IP68, to znamená, že jsou odolné proti vniknutí prachu a vody. U vody (to je to číslo 8) jde o maximální hodnotu, pravidla může nastavit výrobce. Velmi často to bývá „nepřetržité potopení po dobu 30 minut v maximální hloubce 1,5 metru“. Ale je na každém výrobci, co uvede. Obecně je neberte do sauny, na hloubkové potápění. Sprcha a koupání by měly být bez problémů. V případě slané vody se doporučuje omytí hodinek po koupání, sůl působí nepříznivě na materiály.

 2. Dobrý den,mám dotaz ohledně kalibrace HRV index zdraví…pokaždé mne to ukáže, že kalibrace selhala, abych to zkusila znovu..přitom vše dělám dle návodu..poradíte děkuji

  • Martino, pokud postupujete přesně podle návodu, je na místě konzultace přímo s výrobcem. Napište na info@smartomat.cz a požádejte o radu, jak postupovat, když postup podle návodu selhává.

 3. Dobrý den, v jakém rozsahu jde na hodinkách ovládat přehrávání hudby? Resp. lze se dostat i do jiné složky, či playlistu? Předem děkuji za odpověď.

  • Nelze, je tam jen pustit, zastavit, o skladbu dopředu a posunout zpět, pokud se nepletu.Hodinky už nemám k dispozici, ale cestování mezi složkami tam jistě nebylo.

   • Dobrý den, děkuji za odpověď, ale nějak se mi to nedaří. V kterém režimu by mělo jít přehrávanou hudbu ovládat a na jakém zařízení? Iphone nic :(. Díky

  • Ireno, konkrétně jsem tuto informaci uvedla v textu, cituju: „bluetooth 4.0 pro párování i se staršími mobily, konektivita s Android 4.4 a vyšším“. Takže pokud máte alespoň Android 4.4, tak hodinky by měly běžet.

  • Lenko, hodinky už k dispozici nemám, ale myslím, že hovory s nimi přijímat nešlo. Poptejte se přímo v obchodě, tam dostanete stoprocentní odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here