👍 Pozitiva
velmi nízká cena (v době psaní recenze 1 290 kč)
zpracování, barevné varianty a nízká hmotnost
dobře viditelný TFT displej
možnost nastavit velká čísla na domovské obrazovce
dobrá výdrž baterie
👎 Negativa
nedostatečné portfolio notifikací
příliš silné a dlouhé vibrace při notifikaci
měření spánku jen od 22 hodin do 8 hodin
pro menší zápěstí příliš velké tělo hodinek
hrubší rozlišení displeje
75

Díky obchodu Samrtomat.cz jsme si mohli vyzkoušet další z řady chytrých nositelností za příjemnou cenu. Tentokrát to jsou Smartomat Roundband 2, které svou cenou předčí většinu konkurence na českém trhu. Přitom nabídnou velké tělo, velké číslice a až neuvěřitelnou lehkost. Plastové ale nejsou. S čím jsme byli při používání spokojeni a co by si zasloužilo vylepšit?

Obsah recenze

Balení

Klasické balení z dílny Smartomat. Poměrně malá, ale dostatečně pevná papírová krabička, v ní hodinky, nabíječka, český návod a pytlíček s materiálem pro pohlcování vlhkosti. Návod je barevný, přehledný a jasně napsaný, takže manipulaci s hodinkami zvládne podle návodu i úplný začátečník.

Konstrukce a design

Hodinky, na to, jak jsou velké, jsou překvapivě lehké. Tělo mají kulaté, velmi ploché, z kovu. My měli k dispozici modrou variantu, v  provedení s metalickou barvou, na slunci moc hezký efekt třpytu. Po straně těla hodinek je jen jedno ovládací tlačítko, ostatní funkce se ovládají pod displejem, kde je jedna dotyková ploška, která reaguje na krátký nebo dlouhý stisk.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce je pevná, dobré dílenské zpracování, rozhodně jsem neměla pocit, že by šlo o nějaký fórový model, přestože v době testování byl dostupný jen za 1 290 Kč. Vše do sebe správně zapadá, ochranné sklo displeje je malinko vystouplé nad tělo hodinek, ale přechod je obloukový, hladký, takže jsem ani teď v zimě příliš o hodinky nezachytávala, když jsem se soukala do bundy.

Celkové velikostní parametry modelu Smartomat Roundband 2 jsou následující:

 • rozměry (š x v x h): 4,5 x 5 x 1 cm
 • hmotnost: 40 g
 • délka hodinek i s páskem: 25,5 cm
 • maximální možný obvod zápěstí: 22,5 cm

Podle rozměrů je patrné, že se jedná o hodinky s velkým tělem. Displej tak velký není, protože má čtvercový tvar, navíc je pod ním ještě i dotyková ovládací ploška, ale zobrazení písmen a číslic je na hodinkách dostatečně velké – troufám si říct, že i pro ty, kdo do blízka hůře vidí.  Na mé ruce mi přišly hodinky nepatřičně velké, ale na manželově velkém zápěstí vypadaly skvěle. Takže pokud jste drobnější, poohlédněte se spíše po dámském modelu, třeba Armodd Candywatch u nás dopadly velmi dobře. Lidem s velkým zápěstím budou lépe sedět právě Roundband 2.

Spodní strana těla hodinek má klasicky snímače tepu, zde i tlaku a také saturace krve kyslíkem  (SPO2), což je skvělý pomocník pro sledování kondice během fyzické zátěže. Pod snímači jsou dva piny pro nabíjení. Nechybí nápis Smartomat.

Po stranách těla hodinek je pouze hlavní ovládací tlačítko, které slouží jen k zapnutí hodinek, jejich probuzení, k návratu v nabídce o krok nahoru a k návratu na hlavní obrazovku. Nelze jím ovšem hodinky vypnout, na to se musíte ponořit do menu, až na jeho samotný konec.

Nad displejem je ochranné sklo, které je ploché, pouze po stranách malinko zaoblené. Celkové krytí mají hodinky na úrovni IP67, takže mytí rukou ano, plavání chvíli ano, ale rozhodně ne koupel v horké vaně nebo potápění. Pásek jsme měli v balení silikonový bez prolisů a s perforacemi pouze v místech, kde jsou otvory k zapnutí hodinek. Pásek je široký 2 cm a je vyměnitelný. Pohodlně se sundává díky pružině, se kterou můžete osičku stlačit vyndat ven. Smartomat nabízí provedení černé, růžové, modré a bílé.

Specifikace a nabíjení

Chytré hodinky Smartomat Roundband 2 jsou určeny lidem s větším zápěstím, kteří chtějí nejen více sportovat a sledovat své sportovní výkony, ale kteří chtějí mít hodinky propojené s telefonem a nechat se informovat o hlavních událostech ze svého telefonu. Bohužel jen o hlavních, protože hodinky zvládají pouze základní notifikace: SMS, chat (vyjma Messengeru), hovory.

Skvělé je měření tlaku krve a také zásobení krve kyslíkem, podle něhož lze sledovat vývoj kondice. Při stejném pohybu se se zlepšující se kondicí bude zvyšovat schopnost těla udržet v krvi více kyslíku. Dobrým počinem je možnost ovládat fotoaparát v mobilu a také z hodinek ovládat přehrávání hudby.

Nabíjení je malinko komplikovanější, protože nabíječka je tvaru pouzdérka okolo těla hodinek. V podstatě stejně jako u modelu Smartomat Chicband. Hodinky je nutné zavřít do pouzdérka (správnou stranou, piny na piny), dát do adaptéru a pak zase pouzdérko otevřít a hodinky vyjmout. Dá se na to zvyknout, to samozřejmě ano.

Co se výdrže baterie týká, není vůbec špatná. Kapacita 140 mAh v kombinaci s TFT displejem nabízí nadstandard. Běžný provoz zvládnou hodinky na jedno nabití cirka 3,5 až čtyři dny, podle počtu notifikací a sledování sportovních aktivit. Jestliže jste velmi aktivní, vydrží vám hodinky asi dva dny. V pohotovosti ale mohou být až 15 dní. Pohotovost znamená, že budou v tichém režimu a nebudete měřit tlak, tep, ani s nimi ovládat telefon.

Displej

Dobrou volbou je barevný TFT displej na hodinkách Smartomat Roundband 2. Není sice nijak extrémně jemný, ale zato dobře viditelný i venku na slunci. Nastavení jasu má šest stupňů, díky tomu jsou ve dne venku hodinky dobře vidět, ale v noci vás nemusejí oslňovat. Technické parametry displeje jsou tyto:

 • úhlopříčka displeje: 1,3 palce
 • rozměry displeje: 2,4 x 2,4 cm
 • rozlišení: 240 x 240 px

Displej je čtvercový, jak vidno z jeho rozměrů i z fotek. Domovské obrazovky lze nastavit celkem tři, nastavují se ale jen v aplikaci, nejde to provést v hodinkách. Displej je dynamický, takže symboly v menu se pohybují, jak jsme ostatně zvyklí i z jiných modelů od Smartomatu. Popis nabídky je v hodinkách pouze v cizích jazycích, viz foto z nabídky aplikace. Čeština tentokrát chybí. Ale symboly hovoří jasně, díky nim se v menu vyznáte i beze slov.

Obrazovka sice dotyková není, ale ploška pod displejem reagovala na pokyny vždycky dobře. Díky velikosti jsem neměla nikdy problém informace z obrazovky přečíst, a to dokonce ani text v notifikacích. Zobrazuje se tedy i text ze zprávy, zobrazuje se s českou diakritikou, a na rozdíl například od modelu Candywatch Crystal je i text v notifikaci snadno čitelný díky větší velikosti.

Displej se může rozsvěcet otočením zápěstí směrem nahoru, lze samozřejmě deaktivovat, aby se šetřilo baterií. Je tu malinko zpoždění mezi otočkou a rozsvícením, ale dá se s tím naučit počítat. Přestože jsou ciferníky k dispozici jen tři, dva z nich mi byly sympatické na první pohled. Rozhodně si vybere žena i muž.

Ovládání a operační systém

Ovládání je opět velmi snadno zvládnutelné, podobně jako u ostatních Smartomat modelů, které jsme zatím měli k dispozici pro testování. Dole pod displejem je dotyková ploška, která reaguje na dotyk krátký i dlouhý. Mezi jednotlivými nabídkami se listuje krátkým poklepem, dovnitř nabídky se dostanete dlouhým podržením prstu na plošce.

Stejné je to se spouštěním měření, také se dá pustit dlouhým stiskem ovládací plošky, zastavuje se stejným způsobem. Kde je širší nabídka uvnitř menu, tam najdete šipku zpět. Při dlouhém stisku pod šipkou se posunete o úroveň zpět do nadřazeného menu. Ke stejnému posunu ale slouží i hlavní ovládací tlačítko po straně hodinek. Jedním stiskem se posunete o krok zpět, dalším stiskem na hlavní obrazovku.

Velká část nastavení se řeší přímo v aplikaci s názvem Da Fit. Aplikace je v češtině a je velmi přehledná. Nabídne pouze tři záložky, a to denní přehled aktivit a měření, další je nastavení hodinek, třetí pak nastavení osobního profilů a cílů. Operačním systémem se výrobce nepochlubil.

Funkce

Funkcemi se hodinky Smartomat Roundband 2 velmi podobají ostatním námi již testovaným modelům. Navíc je tu však ovládání hudby v telefonu, měření saturace krve kyslíkem a najdeme jiné sporty. Pojďme se podívat do nabídky funkcí a sportů.

Funkce nabízejí hodinky Smartomat Roundband 2 následující:

 • krokoměr, vzdálenost, spálené kalorie
 • tepová frekvence
 • krevní tlak
 • saturace kyslíku v krvi
 • stopky
 • dálkové ovládání fotoaparátu na telefonu
 • dálkové ovládání hudby na telefonu
 • budík
 • spánek
 • počasí
 • notifikace

A co se jednotlivých sportů týká, jsou k dispozici měření následujících:

 • běh
 • chůze
 • jízda na kole
 • švihadlo
 • basketbal
 • fotbal
 • badminton

Konektivita a komunikace

Konektivita je u modelu Smartomat Roundband 2 jen základní, v podstatě pouze Bluetooth spojení mezi hodinkami a telefonem. Bluetooth je tu ve verzi 4.0, což umožní připojení i ke starším telefonům. Komunikovat budou hodinky s telefony s operačním systémem Android od verze 5.0 a s telefony s operačním systémem iOS od verze 8.0.

Postřehy z používání

Hned po rozbalení mě zarazilo velké tělo hodinek, ale přitom velmi lehké. To je skvělé pro všechny, kdo chtějí hodinky s velkými čísly na ciferníku, ale přitom se jim nechce nosit těžké modely s hmotnostmi často přesahujícími 80 g. Tady jsme na 40 gramech, což je fakt úžasné. To je hmotnost náramků. Navíc se díky velké ploše těla hodinek váha rozloží, takže ve výsledku nejsou téměř ani cítit.

Co musím také ocenit, bylo spárování hodinek v podstatě ihned poté, co jsem v aplikaci ťukla na „přidat zařízení“. Žádné dlouhé hledání a čekání. Nastavení parametrů tak, aby mi vyhovovaly, bylo hotové za chvilku.

Co mě zklamalo, byly notifikace. Ty základní sice do hodinek dorazí, ovšem zcela chybí emaily. Tohle je stejné i u ostatních Smartomat modelů, které jsem zatím měla možnost vyzkoušet. U RoundBand 2 se k záporům přidal fakt, že Messenger se posílá jen přes Facebook. Naštěstí se i tak zobrazí text notifikace.

Trochu botou jsou i vibrace během doručení notifikace. Jsou nekonečně dlouhé (cirka dvě vteřiny) a ne zrovna nejslabší. Takže když se někdo „rozkecá“ a posílá třeba na Skype víc zpráv za sebou, máte o důkladnou masáž zápěstí postaráno. Jenže třeba při psaní na počítači nebo při řízení auta to není vůbec příjemné. A při uspávání dcery už vůbec ne. Lze samozřejmě řešit režimem nerušit s vypnutím notifikací, ovšem pak se ztrácí smysl notifikací.

Zprávy (notifikace) se v hodinkách nevymažou jejich zhlédnutím, ale buď se přemazávají novějšími, nebo je lze smazat dlouhým stiskem ovládací plošky pod displejem.

Saturaci (SPO2) jsem zkoušela i dceři, která je pravidelně sledovaná profesionálními měřiči saturace, takže její hodnoty při různé intenzitě pohybu znám. Musím říct, že hodinky byly schopné zaznamenat změny v saturaci. Za profi přístroj je ale pokládat nelze. Co se měření tlaku krve týká, byly výsledky o něco vyšší než na pažním tlakoměru. U vás to však platit nemusí.

Sledování spánku zůstává na stejné bázi jako u ostatních modelů, sleduje se jen přes noc v pevně stanovenou dobu, hodinky spánek nepoznají automaticky. Jestli chcete sledování celého průběhu spánku, musíte poslušně spávat mezi desátou večerní a osmou ranní.

V popisu funkcí hodinek Smartomat Roundband 2 přímo v obchodě Smartomat je uvedena ještě i funkce Najdi telefon, ale tu se mi v hodinkách nepodařilo najít a vyzkoušet.  Firmware hodinek jsem měla aktualizovaný na nejnovější, přesně jak výrobce doporučuje v návodu. Komunikace mezi hodinkami a telefonem byla však vždy dobrá, nezaznamenala jsem problémy s odpojováním Bluetooth nebo s nedostatečně silným signálem.

Po spuštění měření aktivity se objeví obrazovka rozdělená do několika částí, v každé z nich se měří jiné údaje. Za chviličku se vrátí hodinky na obrazovku domovskou, takže změny údajů během pohybu je možné sledovat jen po poklepu na ovládací plošku nebo stiskem hlavního ovládacího tlačítka. Po skončení měření se data přenesou do mobilu, ale v hodinkách nezůstávají. Statistiky lze prohlížet jen v aplikaci Da Fit v mobilu.

Hodnocení

Chytré hodinky Smartomat Roundband 2 jsou pohodlnými a lehkými hodinkami s velkým displejem a možností zobrazit opravdu velká čísla na hlavní obrazovce. Díky čtyřem barevným verzím si vyberou muži i ženy, hodinky ovšem lépe vypadají na mohutnějším zápěstí. Nabízené funkce jsou pro tuto cenovou kategorii až nadstandardní, vedle měření sportovních aktivit a tepu je tu i měření tlaku nebo saturace krve kyslíkem. Notifikace pokulhávají za průměrem, nelze nastavit emaily a Messenger. Hodinky to však doženou stabilním připojením přes Bluetooth 4.0, dobrou výdrží baterie, jasným TFT displejem dobře viditelným i venku, či opravdu pohodlným nošením. Neprodyšný pásek lze nahradit jakýmkoliv jiným se šířkou 2 cm.

Cena na Smartomat.cz

Profilový obrázek
Smartwatch a fitness trackery testuji už několik let. A stále mě dokáží překvapit. Zkoušíme je doma s manželem, kombinujeme tak mužský i ženský pohled na věc. Mé postřehy ze světa chytré elektroniky najdete i v techmagazínu Geeklife.cz.

3 KOMENTÁŘE

 1. Dobry den hodinky mi neukazuji kroky pořád je tam nula jak na hodinách tak i v telefonu.proc? Co s tim?Děkuji ta odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here