Nechat si při sportu nebo i běžné denní aktivitě počítat kroky, tep, kalorie, nechat si sledovat spánek – to už zvládnou kdejaké hodinky nebo i chytrý náramek. Tolik samozřejmé už není sledování trasy, na které se pohybujete. Že v sobě budou Garmin hodinky mít GPS, s tím počítá každý. Ale Garmin Vivoactive 3 Music nyní posouvá wearables směrem k větší zábavě při sportování, cestování nebo i odpočinku. Má totiž integrované místo pro přibližně 500 skladeb.

Takže stačí jen Bluetooth sluchátka. A mobil můžete nechat doma, když si jdete zaběhat. A dokonce, i když jdete nakoupit, protože hodinky mají NFC technologii využitelnou k placení místo karty či telefonu. Hodinky nám do testování svěřil obchod CZC.cz, kterému tímto děkujeme za možnost si je prubnout. Jak se nám hodinky nosily a používaly?

Obsah recenze

Balení

Hodinky Garmin Vivoactive 3 Music dorazí v šedé papírové krabičce s metalickým matem. Na horní straně je pouze značka Garmin, konkrétní označení modelu najdete až na bocích krabičky. Vevnitř jsou dvě úzká černá a papírová pouzdra – jedno s nabíjecím/datovým kabelem, druhé s manuály.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

A mezi nimi pak na pěnovém stojánku i samotné hodinky. Jsou celé černé, jak tělo, tak řemínek. Takže se na první pohled mezi černými papírovými pouzdry a na černém pěnovém vypodložení trochu ztrácejí. Ale celkový dojem z balení je ve výsledku poměrně luxusní.

Konstrukce a design

Už jsem zmínila, že hodinky jsou celé černé. Jediné prvky jiné barvy, co na nich najdete, je přezka řemínku, hlavní ovládací tlačítko a stříbrné čárky na okraji ochranného skla displeje. Ty jsou tu místo hodin a minut – na displeji jsou pak už jen ručičky (když zvolíte analogové zobrazení času).

Hodinky nejsou ani velké a ani malé, opravdový unisex. Budou dobře vypadat na mužském zápěstí, ale i na rukou většiny žen. A nemusíte se bát, že pokud je budete nosit, tak že vám na ruce bude trčet jen nezajímavý černý flek. Hodinky mají always-on displej.

Nosí se poměrně dobře, a to jednak díky silikonovému řemínku, který se sice perforovaný jen na straně, kde se hodinky zapínají, ale materiál je příjemný na omak. A hlavně pružný. Hodinky samy o sobě jsou velmi lehké, takže jejich přítomnost na ruce brzy nebudete vnímat. Velikostní parametry jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 43,1 x 43,1 x 13,6 mm
  • hmotnost: 39 g
  • délka i s originálním řemínkem: 230 mm
  • odolnost: do 5 ATM

Řemínek má šířku 20mm a je vyměnitelný za jakýkoliv jiný o stejné šířce. Fajn je pojistka na řemínku, do které se po upnutí na ruku zastrkává jeho konec – ze spodní strany je čudlík, který zastrčíte do dírky v řemínku, čímž si zajistíte, že vše bude stále držet na správném místě. Jde o stejnou vychytávku, jakou jsme viděli u předchozích testovaných Garmin Vívoactive HR nebo třeba u Garmin Forerunner 30.

Celé tělo hodinek je tedy černé, spodní část je plastová, z tvrzeného plastu. Zespod najdeme jen koncovky pro nabíjení a samozřejmě světelný senzor tepu. Po stranách je pak hlavní ovládací tlačítko – kulaté a kovové.

No a zbývá horní strana těla hodinek, která je překrytá ochranným sklem. Viditelná část displeje má sklo rovné, kdežto okraje nahrazující lunetku, kde je černý proužek se stříbrně vyznačenými čárkami hodin a minut, jsou mírně zkosené a zapracované do spodní části těla hodinek.

Co se samotného designu týká, tak je, řekněme, někde uprostřed mezi základními wearables a opačným pólem luxusních záležitostí. Asi by nebyl problém si vzít Garmin Vivoactive 3 Music i k obleku nebo kalhotovému kostýmu. Ale k přísnému dresscode významných akcí už spíš nepatří. Rozhodně je více unosíte k běžnému dennímu outfitu.

Specifikace a nabíjení

Hodinky jsou určeny všem, kdo rádi sportují či relaxují s hudbou ve sluchátkách, ale přitom se chtějí během sportování zbavit mobilu nebo nechtějí v rámci kýžené relaxace stále obsluhovat telefon. Ušetří vám i časté návštěvy v telefonu, protože Garmin Vivoactive 3 Music zvládnou vše základní, co se po hodinkách žádá v oblasti spolupráce s telefonem.

Chodí na ně notifikace hovorů, zpráv nebo emailů. Většinu z toho si můžete v hodinkách i přečíst. Odpovědět nikoliv. Hodinkami si ani nezavoláte, chybí jim reproduktor i mikrofon. A v hodinkách uložená hudba slouží k odesílání do Bluetooth zařízení typu sluchátka nebo bezdrátový reproduktor.

Hodinky Garmin Vivoactive 3 Music mají svou originální nabíječku, bez které je nelze nabít. Ale když s nimi budete zacházet průměrně, vydrží až sedm dní na jedno nabití. Výrobce uvádí tyto výdrže baterie v následujících režimech:

  • použití jako smartwatch, bez GPS a streamování hudby: 7 dní
  • použití na venkovní sport s GPS a bez streamování hudby: 13 hodin
  • použití na venkovní sport s GPS a se streamováním hudby: 5 hodin

Hodinky podporují v základu 15 druhů aktivit, které si můžete při návštěvě Garmin obchodu obohatit o další. V základním nastavení najdete například i plavání, protože hodinky mají vysokou odolnost proti vodě, a to až do 5 ATM. Nechybí však ani specifické sporty, jakým je například golf.

Displej

Výrobce osadil hodinky dotykovým displejem Garmin Chroma Display, transflektivní MIP. Jde o typ always-on displeje, který využívá odraženého denního světla. Dvětlu pustí dovnitř, nechá jej odrazit od spodní vrstvy a zase vyzářit ven. Díky tomu může být zobrazení na displeji stále aktivní a spotřeba energie přesto minimální.

V tomhle systému nesmí chybět ani podsvícení dsipleje, které se však aktivuje pouze v šeru nebo ve tmě. K rozeznání intenzity světla slouží světelný senzor, který však reaguje trošinku pomaleji, než bych si představovala. Někdy jsem musela pár vteřin vyloženě počkat, než se mi hodinky ve skoro tmě podsvítily a prozradily mi svá tajemství.

Charakteristiky displeje jsou tyto:

  • velikost (průměr): 1,2 palce
  • rozlišení: 240 x 240 px

Přestože jsou hodinky vybaveny senzorem okolního světla, není displej o nic okraden, zobrazuje se celý (u jiných hodinek bývá pro senzor okolního světla vyhrazena spodní část displeje). Na přímém slunci je displej nádherně čitelný. Čím více světla, tím lepší čitelnost. V průměrném šeru místnosti je to o něco horší.

Ale když teď píšu text, jsem schopná snadno a bez nutnosti otočení zápěstí směrem k obličeji vidět všechna data na displeji. Stálý přehled o displeji je ohromnou výhodou chroma displejů. Ano, neposkytnou tak krásné barvy jako AMOLEDy, ale fungují mnohem pohodlněji, na slunci dokonce stokrát lépe. A vzhledem k tomu, že se předpokládá použití hodinek zejména v terénu (mají výbornou GPS), byla volba chroma displeje logická a podle mě ta nejlepší.

Garmin nabízí ohromné možnosti personalizace hodinek. Nastavit si můžete vlastní vzhled displeje, vlastní barvy, widgety a mnoho dalšího. K tomu si můžete vyměnit řemínek, takže vždy budete na ruce mít originální kousek – a to i díky always-on displeji, na kterém budete mít vlastní watch face.

Ovládání a operační systém

K ovládání hodinek slouží jak již zmíněný dotykový displej, tak také základní tlačítko ovládání umístěné na pravé straně hodinek. A samozřejmě pak i aplikace v telefonu, skrze kterou můžete do hodinek doplnit spousty vychytávek. Například ovladač osvětlení v bytě nebo detailní přehled o počasí a jeho předpokládaném vývoji. Stáhnout ale můžete i různé programy na cvičení, kdy hodinky posléze sledují nejen tep a kroky, ale také cviky, počty opakování, sady a čas na odpočinek.

Dotyková vrstva mi reagovala na všechny povely výborně, nebylo nutné je opakovat. A ovládání je poměrně intuitivní. Funguje dotyk a gesta nahoru, dolů i do stran. Základní ovládací postupy jsou následující:

  • přejetím prstu nahoru se zobrazí vybrané aktivity dne
  • naopak směrem dolů se aktivuje hudební přehrávač
  • při rolování nahoru nebo dolů projedete cyklickou nabídku základních informaci, kde jsou při gestech směrem nahoru aktivity za aktuální den v celkovém přehledu, pak kroky za aktuální den, pak trvání aktivního pohybu za aktuální týden, dále poslední zvolený sport, dalším potažením nahoru přejdete na počasí, pak na notifikace, poté na přehled tepů, pak na přehled vystoupaných pater za aktuální den, poté na údaje o aktuální úrovni stresu, pak na kalendář a nakonec na hudební přehrávač. Když budete prstem přejíždět přes obrazovku směrem dolů, pořadí bude opačné
  • při krátkém stlačení ovládacího tlačítka se načte poslední sport a hodinky se připraví k zahájení monitoringu této aktivity. Pod zobrazením posledního sportu jsou čtyři tečky – na ně když kliknete, otevře se nabídka všech instalovaných aktivit, plus možnost další dodat nebo vytvořit vlastní
  • při dlouhém stlačení ovládacího tlačítka se objeví hlavní menu v kruhu po obvodu displeje – jednotlivé položky se aktivují poklepem na ně. Uprostřed je stav baterie. A mezi nabídkou je i vypnutí hodinek.

Hodinky spolupracují s aplikacemi od Garmin, přičemž tou základní je Garmin Connect IQ. Ano, je to ta stejná, která pracuje například i s dříve testovanými Garmin Vívoactive HR. Odsud si stahujete i doplňkové aplikace do hodinek, protože Connect IQ funguje jako app store.

Funkce

Funkce hodinek jsou zejména sportovní. K tomu podpořené dobrou GPS, hudebním přehrávačem se streamováním hudby, kterou můžete mít uloženu přímo v hodinkách, kde je místo pro přibližně 500 skladeb. Hodinky si můžete snadno personalizovat a doplnit do nich, co se vám zrovna hodí.

V základu je u hodinek nastaveno měření:

  • tep
  • kroků
  • vystoupaných pater
  • úrovně stresu
  • úrovně fitness (VO2)
  • spánku
  • rychlosti
  • trasy

Hodinky se hodí pro sledování mnoha sportovních aktivit. v základu je jich 15 a dají se doplňovat další, jak přímo z hodinek, kde jsou umístěny jakoby na vedlejší na koleji, ze které si je vytáhnete, tak z aplikace Connect IQ, kde najdete spousty dalších možností. v základu je toto:

  • běh venkovní
  • běh na pásu
  • indoor běh
  • jízda na kole
  • jízda na rotopedu
  • chůze
  • chůze na pásu
  • chůze po schodech
  • plavání v bazénu
  • posilování
  • kardio cvičení
  • stoupání do schodů (indoor stroj)
  • veslování
  • indoor veslování
  • navigace

K tomu všemu se dá přímo z hodinek doplnit ještě:

  • golf
  • lyžování
  • snowboard
  • běžky
  • pádlování
  • gymnastika
  • bojová umění
  • práce na zahradě
  • trénink

A v rámci tréninku dovolují hodinky nastavení kol, opakování, zátěže, odpočinku a dalších možností, díky kterým můžete podle pokynů třeba svého osobního trenéra mít nastaveno vše přesně tak, jak máte provádět pro co nejlepší výsledky, na kterých jste se s trenérem dohodli.

Hodinky dále poskytují možnost konektivity a komunikace s dalšími zařízeními. Hlavně samozřejmě s telefonem, kdy obdrží a zobrazí notifikace o tom, co se v telefonu děje. Hodinky však můžete používat i na ovládání spárovaných zařízení přes aplikace, které si přímo do hodinek nainstalujete.

No a nesmíme zapomenout na obligátní funkce typu budík, upozornění na dlouhé sezení nebo na nedostatečně dlouhý intenzivnější pohyb. Hodinky, pokud si nezměníte nastavení, vám dokáží na ruce vibrovat každou chvilku, pokaždé s jiným vzkazem.

Hodinky umějí všechny naměřené údaje automaticky odesílat do spárovaného zařízení. Automaticky komunikují s aplikací Garmin Connect, ale i například s LiveTrack, kterou aktivujete v telefonu. Pak pomocí ní s přáteli (nebo fanoušky!!!) živě sdílíte pozici, rychlost či srdeční tep na závodní nebo tréninkové trati. K tomu přidejme i možnost ukládat si body trasy, přičemž se k nim pak necháte navigovat interním kompasem. To samozřejmě vydatně šetří energií (hodinek, nikoliv vaší…).

Hudbu si do hodinek natáhnete buď z počítače nebo pomocí aplikace iHeartRadio (ale prakticky jen v USA). A možností je i hudební streamovací aplikace Deezer. Paměť na hudbu jsou celé 4 GB.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Cena na Smarty.cz

Konektivita a komunikace

Konektivita hodinek je velmi pestrá. V podstatě jim mimo LTE nechybí vůbec nic. Dokáží komunikovat různými technologiemi, počínaje Bluetooth Low Energy, přes NFC, Wi-Fi, GPS a ANT+. Hodinky lze spárovat s chytrým telefonem s operačním systémem Android, iOS a Windows Phone. Úriveň operačních systémů až tak důležitá není, hlavní je mít v telefonu Bluetooth vyšší řady, který zvládá komunikaci s Bluetooth Low Energy (BLE). Jinak se hodinky těžko párují a stále se odpojují.

Postřehy z používání

Hodinky mi byly na ruce příjemné. Jsou lehké, poudro těla je z polymeru, takže nestudí a ani příliš nehřeje. Řemínek je elastický, což je fajn při větší zátěži, kdy jsem se potila a kdy jsem potřebovala pod hodinkami trochu vyvětrat.

Většinu aktivit spojených s testováním hodinek jste strávila na eliptickém trenažéru. Takže mi vyhovovalo, že pro začátek měření jsem musela vlastně jen zmáčknout boční tlačítko a pak ještě jednou, abych začátek potvrdila. Velmi pohodlné.

Co už jsem ale tolik neocenila, byla obrazovka, která naskočila po nastartování aktivity. Nebyl na ní totiž údaj o aktuálním čase. Jenom doba trvání aktivity, spálené kalorie a aktuální srdeční tep. Kolik je hodin, na to jsem se stejně musela dívat do mobilu. Na první pohled možná drobnost, na ten druhý nepříjemná komplikace, když sportujete v omezeném čase a musíte někde do nějaké doby být. Fajn je možnost dát si pauzu – zase jen zmáčknutím tlačítka po straně hodinek. A když chcete skončit, dáte pauzu a dole na displeji potvrdíte „done“. Pak si zvolíte, zda záznam uložit nebo ne.

Když si v hodinkách zvolíte outdoorovou aktivitu, GPS se zapne sama. Příjemná vychytávka. Fajn je i putování mezi aktivitami, které se po displeji posouvají jakoby v souladu s jeho kulatým okrajem, tedy do oblouku. Působí to zajímavým dojmem.

Suprová je komunita Garmin, kde můžete získávat odznáčky za vaši aktivitu např. běh, cyklistiku, ale i za výzvy či zdraví. K tomu celkem povedená aplikace Garmin Connect, kde se dají využít široké možnosti vyhodnocení a náhledů na záznamy – a to v bezplatném tréninkovém kalendáři Garmin Connect.

Nepříjemným překvapením byl krátký dosah Bluetooth. Tam, kde mi můj chytrý náramek ještě v klidu s telefonem komunikuje, mi hodinky Music 3 hlásily, že ztratily spojení s telefonem. Takže při běžném pohybu po bytě mi hodinky na ruce dost často vibrovaly s hláškou, že hodinky se buď odpojily od telefonu, nebo se k němu připojily. Když jsem byla v blízké vzdálenosti k telefonu, spojení bylo v pořádku, nevypadávalo.

Ale jak jsem se vzdálila na více než cirka 8 metrů, nedejbože za zeď, bylo po spojení. Hodinky sice nemusejí fungovat s neustálým napojením na telefon, ale bylo nepříjemné mít každou chvilku rozvibrované zápěstí. Naštěstí jde v základním menu hodinek zrušit spojení s telefonem, takže tahle nepříjemnost se dá snadno odstranit. Jen se pak nesmí člověk divit, že v aplikaci Garmin Connect nejsou žádná data, když si zapomene spojení s telefonem zase aktivovat…

Naopak zajímavou vychytávkou je zámek obrazovky. Displej je dotykový, takže reaguje na každý podnět čímkoliv vodivým. No a displeje hodinek se člověk nechtíc dotkne opravdu mnohokrát. Proto jsem ráda využila zamknutí obrazovky v momentě, kdy jsem si rozjela aktivitu – a nechtěla jsem, aby se mi obrazovka kamkoliv hnula. K aktivaci zámku stačí dlouho podržet postranní tlačítko a pak jen kliknout na zámek. K odemknutí je potřeba zase jen dlouze zmáčknou postranní tlačítko.

Video

Jak na hudbu

Jak na ovládání

Hodnocení

Povedené opravdu sportovní chytré hodinky, navíc s úložištěm pro spoustu hudby, kterou si můžete streamovat do sluchátek nebo bezdrátového reproduktoru. Jsou povedené i designově a jedny z mála, o kterých se dá napsat, že jsou fakt unisex. Celkem snadné ovládání, vybavená aplikace do telefonu a hromada možností, čím hodinky doplnit nebo oživit. Totální konektivita, i s možností plateb přímo hodinkami. Jen pozor na Bluetooth, je v novějším BLE standardu, takže se staršími telefony základních řad tyto hodinky kamarádit nebudou. Hodinky jsou schopné sledovat množství aktivit, a to včetně plavání, veslování nebo pádlování ve stoje. v terénu se s nimi dá orientovat jednak díky GPS a jednak díky předem vytýčených tras, přičemž se pak k jejich sledování využívá jen zabudovaného kompasu. Perfektní jsou možnost nastavení tréninkového plánu, a to včetně počtu opakování cviků, přestávek a sledování pokroku ve fyzičce i skrze VO2.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Cena na Smarty.cz

Garmin Vivoactive 3 Music
Líbí se nám
Nelíbí se nám
Smartwatch a fitness trackery testuji už několik let. A stále mě dokáží překvapit. Zkoušíme je doma s manželem, kombinujeme tak mužský i ženský pohled na věc. Mé postřehy ze světa chytré elektroniky najdete i v techmagazínu Geeklife.cz.

8 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, moc usefull recenze, která mi odpověděla na otázky ohledně hodinek. Jen bych se chtěl opravdu ujistit, že při aktivitě, kdy je zapnutá GPS lze i poslouchat hudbu přes bluetooth sluchátka. To je pro mě rozhodující a byl jsem překvapen, že žádné jiné hodinky (v podobné cenové relaci) toto neumožňují. Děkuji moc.

    • Ano, Petře, hodinky po zapnutí GPS vysílají hudbu do Bluetooth sluchátek. Právě jsem si to ověřila u kamarádky, která hodinky pužívá. My už je v redakci samozřejmě dávno nemáme. A velké díky za pochvalu!

    • Zdravím, Petře, odkud máte informaci, že tohle nejde? Je to jeden z prodejních taháků – běhání s hudbou bez mobilu – a nevím, že by to hodinky neuměly. Máte nějaký zdroj nebo je to vlastní zkušenost?

  2. Dobrý den,mám dotaz.Když budu při běhu poslouchat hudbu z hodinek,uslyším tón překročení TPF ze sluchátek(přeruší se hudba nebo tón TPF bude slyšet třeba v pozadí?)
    Jde v hodinkách nastavit čeština
    Děkuji

    • Martine, takhle z fleku odpověď neznám, hodinky už dávno k dispozici nemám. Ale požádám kamarádku, která je vlastní, aby vyzkoušela. Až mi odpoví, dám vědět.

    • Martine, tak v hodinkách je čeština. A co se týká překročení TPF, hodinky zavibrují a posílají notifikaci do telefonu. Takže poslech hudby nijak nebrání tomu, abyste se o překročení TPF dozvěděl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here