Garmin je mezi spotřebiteli dobře zapsanou značkou – na poli navigací. Proto jsme byli zvědaví, jak si vede s chytrými hodinkami, které samozřejmě systémy navigací bohatě využívají. Pro testování jsme si vybrali starší kousek, Garmin Vívoactive HR. Proč? Abychom měli odrazový můstek pro testování novějších modelů a sledování, jak se Garminu daří vychytat mušky.

Ano, je to tak, hodinky Garmin Vívoactive HR mají mušek několik – některé nás i zaskočily. Celkově v nás však zanechaly hodinky dobrý dojem, jsou z mnoha stran detailně vychytané. A aplikace od Garmin je posouvá na další level. Už teď se těšíme na testování novějšího modelu. Hodinky jsme si opět vypůjčili od CZC.cz, kterým tímto děkujeme za možnost si je prubnout.

Obsah recenze

Balení

Hodinky přišly v luxusní černé krabičce obdélníkového tvaru. Je potisknutá lesklými obrázky se záběry obrazovky hodinek. Nechybí symboly podporovaných sportů. A samozřejmě fotka samotných hodinek. Krabička má sundavací víko, tedy je ze dvou samostatných částí. Spodní díl je také potisknutý snímky, tentokráte však z aplikace v mobilu.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Samotné hodinky byly uloženy v papírovém stojánku, který je velmi pevný, v krabičce se ani nehne. Vedle hodinek byly v balení i manuály, k tomu originální nabíjecí USB kabel. Kabel slouží jak pro nabíjení, tak i pro přenos dat.

Konstrukce a design

Garmin Vívoactive HR jsou víceméně pánskou záležitostí. Náš model byl černý, i s černým páskem. Tělo hodinek má obdélníkový tvar, který mně přesahoval přes celé zápěstí. Výhodou je, že spodní strana těla je tvarovaná na koncích do oblouku, tak se hodinky dokáží na zápěstí slušně udržet, i když nejsou zapnuté zcela natěsno. Tvarování do oblouku však způsobuje, že hodinky (řemínek) nelze nikdy zcela rozevřít.

Perfektní je perforovaný řemínek, který je jednak z příjemně nositelného materiálu, jednak se pod ním díky velkým otvorům ruka tolik nepotí. Přezka se pohodlně zapíná. A očko pro zasunutí přečuhující části řemínku má malou zástrčku, kterou také zacvaknete do otvoru v řemínku. Díky tomu máte hodinky upevněny ve dvou bodech, navíc řemínek nikde neodstává. Ale pozor při sundávání hodinek, nesmíte zapomenout na onen čudlík, abyste si řemínek poškodili.

K dispozici jsou náhradní řemínky v různých barvách, k výměně je nutné mít malý šroubováček. Velikosti mohou být dvě, L nebo XL. Obě pánské. Ale vzhledem k bohatému perforování až téměř k začátku řemínku mohou hodinky nosit i subtilní ženy. Na sponě řemínku je značka Garmin, aby nikdo nemohl mít pochyby o tom, co máte na ruce.

Hodinky Garmin Vívoactive HR mají následující veliksotní parametry:

  • rozměry (š x v x h): 30,2 x 57 x 11,4 mm
  • obvod zápěstí: 137 – 195 mm
  • hmotnost: 47,6 g

Pojďme na samotné tělo hodinek. Už jsem prozradila, že je černé a obdélníkové, s tvarováním do oblouku ze spodní strany. Povrch je plastový. Většinu těla zabírá displej a senzor intenzity světla. Displej je totiž transreflexní, proto se rozsvěcuje pouze při zhoršených světelných podmínkách.

Na dolním okraji těla, pod displejem, jsou dvě ovládací tlačítka. Ta slouží jak ke spuštění menu, tak k návratu o krok zpět. Levé tlačítko na sobě má symbol šipky jdoucí doleva, pravé tlačítko jen horizontální čárku. Zbylé ovládání je dotykové. Po bocích těla najdeme dvě malé drážky, ty slouží k upevnění nabíječky.

Zbývá spodní strana těla. Ta skýtá jak optický senzor měření tepu, tak konektory pro nabíjení a datový přenos. Pak už je tu jen značka Garmin vytlačená do kovového plátku. A nálepka s QR kódem a základní specifikací, že hodinky zvládnou ponor do 50 metrů. Ano, jsou vodotěsné, a proto určené i pro plavání.

Specifikace a nabíjení

Hodinky jsou zaměřeny na aktivní lidi, kteří jednak chtějí sledovat své denní aktivity, včetně poměrně specifických sportů, kterým je například golf; a jednak chtějí mít i přehled o dění ve svém mobilu. Notifikace totiž můžete dostávat kompletně všechny, co máte nastaveny ve svém smartphonu. V hodinkách Garmin Vívoactive HR se notifikace ukládají do samostatné sekce notifikací.

Specialitou je kompletní vodotěsnost až do 5 ATM, tedy do 50 metrů. S hodinkami je nejen možné plavat, ale také plavání přímo sledovat – pokud zadáte délku bazénu. Venkovní plavání tenhle model měřit nedokáže.

Nabíjení je pouze přes originální nabíječku. Ale zato je zde bonus v podobě toku dat. Nabíječka se totiž dá použít i pro připojení hodinek k počítači. Výdrž baterky je díky transreflexnímu displeji poměrně vysoká, až 8 dní. Pokud ale ponecháte zaplou GPS, zvládnou hodinky okolo 12 – 14 hodin provozu. K tomu stále monitorují tep. Ke spojení používají Bluetooth Smart, které také dokáže šetřit energii.

Nabíjení trvá asi hodinu, v závislosti na výstupu nabíječky, do které USB kabel připojíte. My jsme na nabíječce s výstupem 2,1 A měli hodinky nabité za hodinu a kousíček. Polovina baterie je nabitá za několik desítek minut, takže pro dokončení dne si stačí na nabití vzpomenout v podstatě chvilku před odchodem z práce – za podmínky, že kabel máte s sebou.

Nabíjecí kabel je zakončen klipem, který se na hodinky zacvakává. Drží velmi dobře. Ale je fakt, že je potřeba trošku získat grif, hlavně pro sundávání z nabíječky. V návodu je ukázán postup, jak nasazovat, respektive kterou stranu nasadit jako první. Doporučuju dodržet.

Displej

Už jsem zmínila, že jde o transreflexní záležitost, která během dne nepotřebuje podsvícení. Proto je displej „always on“. Nezhasíná, respektive jej nikdy během dne nepřestanete vidět a nemusíte jej aktivovat. To je příjemná vychytávka, protože i díky širokému pozorovacímu úhlu displeje nemusíte pro každé podívání se na hodinky otáčet ruku do horizontální polohy. Když teď píšu text, na displej pohodlně vidím bez nutnosti jakkoliv měnit polohu ruky. A to je úžasné.

Hodinky jsem záměrně fotila na přímém slunci, aby bylo vidět, jak dobře displej funguje.

Jak je pak vidět ve tmě? Senzor okolního světla pozná, že je šero nebo tma, takže při zdvižení ruky do polohy odečítání z hodinek se displej automaticky rozsvítí. Stupeň podsvícení si volíte sami, z deseti úrovní. Ale musím přiznat, že v šeru jsou hodinky hůře čitelné i při maximální intenzitě podsvícení. Ve tmě už je to zase lepší.

Pojďme k parametrům displeje:

  • velikost displeje (š x v): 20,7 x 28,6 mm
  • uhlopříčka displeje: 1,39″
  • rozlišení displeje: 205 x 148 px

Chromatický transreflexní displej je dotykový, ovládání hodinek se kombinuje jak dotekem, tak tlačítky. Na displeji se díky vysokému rozlišení mohou zobrazovat i velmi podrobné údaje, jemné grafy. Na dotyky i gesta reaguje displej pohotově, nebylo nutné cokoliv opakovat, dotyková vrstva hned vše přenesla do systému.

Ovládání a operační systém

Ovládání je z počátku malinko náročnější. Ale je to dáno skutečností, že hodinky nabízejí spoustu služeb. Když je však člověk pozorný a nejdříve se ponoří do manuálu, pak teprve do hodinek, dá se ovládání zvládnout i začátečníkem. Zkušení uživatelé tohoto typu zařízení se nad ovládáním nijak trápit nebudou.

Hodinky jsou velmi variabilní, lze do nich mnohé přidávat, spoustu věcí si upravovat k obrazu svému. Pojďme se ale podívat na základní ovládací kroky a prvky. Začnu tím, že spárování muselo proběhnout přes aplikaci Garmin Connect, nikoliv přes klasické Bluetooth nastavení.

Hodinky se zapínají dlouhým podržením levého tlačítka se šipkou. Po zapnutí je nutné vybrat jazyk. A hned další obrazovka zprostředkuje spárování s telefonem, pomocí aplikace, ve které musíte s telefonem právě být. Kroky jsou vysvětleny srozumitelně, párování se zadařilo napoprvé.

Hlavní prvky ovládání jsou v dotecích, gestech a v obou ovládacích tlačítkách. Podstata ovládání je následující:

  • levé tlačítko – dlouhým podržením zapnout, dalším dlouhým podržením vyvolat menu, kde jsou na výběr tři možnosti: nastavit režim „nerušit, zamnout hodinky nebo vypnout hodinky. Krátké zmáčknutí zprostředkuje návrat o krok zpět
  • pravé tlačítko – otevře seznam aplikací, ve vybrané aktivitě se její začátek i konec spouští zmáčknutím tohoto tlačítka. Delším podržením se otevře menu hodinek (tapety, hodiny, navigace, historie a nastavení)
  • dotyk – dotykem se otevírá sekce, do které chcete jít, gestem nahoru nebo dolů rolujete nabídkou, přičemž se roluje i ze základní obrazovky. Dlouhé podržení prstu na displeji vás vrátí do základu.

Hodinky Garmin Vívoactive HR nabízejí množství funkcí a nastavení v každé úrovni menu. Vše si můžete upravit k obrazu svému, personifikace je na vysoké úrovni. Upravit lze i nabídku sportovních aktivit, přičemž v základu hodinky monitorují:

  • golf
  • cyklistiku
  • plavání
  • chůzi
  • veslování
  • SUP (pádlování ve stoje)
  • lyžování
  • snowboarding
  • běžky
  • halovou cyklistiku
  • chůzi na pásu
  • běh na pásu
  • veslovací trenažér
  • běh venku

Pořadí zobrazovaných sportů lze kdykoliv měnit podle aktuálních požadavků, respektive podle četnosti jejich sledování. A také si lze kdykoliv přidat sledování dalšího sportu. V nabídce je posilování, kardio nebo obecně „další“. Vyberete tomu „dalšímu“ pak  barvu, ve které se bude v seznamu sportů objevovat. A můžete přesunout na první místo.

Funkce

Podporované sporty jsem vyjmenovala už v předchozí podkapitolce, teď je čas na funkce. Hodinky Garmin Vívoactive HR nabídnou tyto funkce:

  • akcelerometr
  • barometrický výškoměr
  • počasí – stahuje informace z telefonu
  • notifikace – vše, co chodí na telefon, přijde i do hodinek
  • můj den – kompletní přehled, archivace
  • intenzivní minuty – přehled o momentech intenzivní tělesné zátěže
  • pravidelné sledování tepu – včetně vytvoření grafů a přehledů statistik
  • GPS
  • kompas
  • voděodolnost
  • automatická detekce aktivity
  • automatické aukládání aktivit – vždy po 25 minutách
  • poslední sport – přehled posledních aktivit, k tomu celková vzdálenost za týden
  • najdi můj telefon – po aktivaci aplikace začne telefon zvonit, jakmile se dostane do Bluetooth signálu (max. 10 metrů). Aplikace je v hodinkách umístěna mezi sporty, aby byla vždy na dosah.

Zajímavou vychytávkou je Connect IQ Features. Není v hodinkách přímo z výroby, ale můžete doinstalovávat prostřednictvím aplikace Garmin Connect Mobile App. Co je obsahem? Další tapety, widgety, oblasti dat a aplikace.

Malá poznámka k aplikacím do dalších zařízení – pro počítače je určena aplikace Garmin Connect App. S počítačem můžete hodinky spojit pomocí USB kabelu s nabíjecím klipem – slouží i pro přenos dat. No a pro mobily je tu pak Garmin Connect Mobile App. Obě aplikace rozlišují, kam jste je nainstalovali (rozdílné operační systémy).

Cena na Alze Cena na Mall.cz Cena na Heuréka.cz

Konektivita a komunikace

Hodinky Garmin Vívoactive HR se dokáží propojit s okolím pomocí Bluetooth Smart, GPS s podporou GLONASS, Ant+. A pomocí USB kabelu také s počítačem. Právě GPS je silnou stránkou hodinek – umožňuje sledování spousty venkovních aktivit.

Určeny jsou tyto hodinky pro používání se zařízeními jedoucími na operačních systémech Android, iOS a Windows 10. V případě Androidů a iOS není důležitá jejich verze, ale verze Bluetooth instalovaného v zařízení. Je nutná vyšší verze – Bluetooth Smart. Takže se staršími telefony nebo telefony nižších řad hodinky komunikovat buď vůbec nebudou, nebo chybně, spojení se bude ztrácet. Bluetooth Smart totiž umí vypínat v době, kdy není přímo aktivní. A tohle ty nižší modely Bluetooth vždy dokonale zmate.

Postřehy z používání

Hodinky pro mě byly pohodlné, i když poměrně velké. Jejich bezchybná viditelnost na slunci mě přímo dojala. Transreflexe je vynikající nápad. O to horší je však viditelnost za šera, což ovšem hodinkám ráda odpouštím. Vše fungovalo, jak mělo. Spolehlivé chytré hodinky, které vedle zaznamenávání aktivit také sledují dění v mobilu.

Co mi těžce nevyhovovalo, byla síla vibrací a protivný zvuk upozornění na cokoliv. Připadala jsem si jako s nějakou napodobeninou originálu, protože by mě nikdy nenapadlo, že taková značka si dá na hodinky takovou hrůznou výstrahu. Jako z digitální hry z osmdesátých let. V tento moment působí hodinky jako nepovedá hračka.

Naopak je to ale s aplikací Garmin Connect Mobile App. Je opravdu propracovaná. Jednak ukládá veškerou historii, kterou umí pak nahodit i do nového modelu hodinek, když si je později pořídíte. A jednak umožňuje komunikaci s ostatními uživateli. Nabízí spousty statistik, přehledů, ale i tipů pro vás. Je možné dokonce i sledovat příjem jídla, porovnávat ho pak s vydanými kaloriemi. V aplikaci je samostatný obchod s aplikacemi, nazvaný IQ Connect, kde si, podobně jako v App Store nebo v Google Play, stahujete aplikace vhodné pro vaše Garmin hodinky.

A co se sledování aktivit týká, rozhodli jsme se, že otestujeme golf. Proč golf? Běžné sporty jako běh, chůze a cyklistika, to je všude. A všichni vědí, jak to v aplikacích hodinek ke sledování těchto aktivit vypadá. Jenže jak vypadá golf, kde se chodí po hřišti a trefuje se míček do jamky? Budete se divit, golf je v hodinkách i v aplikaci Garmin Connect Mobile App ošetřen velmi dobře. Abychom dali výbornou, chybí tomu ještě plná automatika. Pojďme ale na konkrétní prvky sledování golfu.

Golf – aktivita, aplikace, mapy, skórkarty

Pokud hrajete nebo chcete začít hrát golf a láká vás možnost nechat si sledovat výkony hodinkami, můžete sáhnout po některých z golfových kousků. Garmin Vívoactive HR mezi ně patří. Díky GPS a spojení s telefonem dokáží načíst parametry hřiště – tvar jamky, nejkratší, střední a nejdelší vzdálenost odpaliště od greenu, k tomu v rozlišení podle toho, zda jste muž, či žena. V golfu ženy odpalují z o něco bližšího odpaliště než muži.

Hodinky bohužel nezvládají automatický záznam vašich akcí na hřišti, výkony musíte zadat ručně. I přes to je golfová aplikace velmi užitečná. Začněme však od začátku: Abyste mohli využít celého systému golfové aplikace hodinek, je nutné si nejdříve do Garmin Connect Mobile App stáhnout golfové hřiště, na které pojedete hrát.

Jakmile přijdete na odpaliště, tak se díky GPS na hodinkách zobrazí, u které jamky jste, jaký je tvar jamky (prostoru mezi odpalištěm a greenem), jaká je vzdálenost. Kolik je par hřiště (na kolik úderů se máte s míčkem dostat do jamky). Vy začnete hrát. A až jste v jamce, ručně do hodinek naťukáte, kolik úderů jste na dokončení téhle jamky potřebovali.

Ihned se zobrazí, kolik jste pod par nebo nad par. A vše se postupně eviduje. U každé jamky zadáte své skóre, na konci hřiště si pak necháte vyjet tzv. skókartu (scorecard). Skórkarty jsou v aplikaci Garmin Connect Mobile App velmi přehledné. Podrobné, přepočítávají výsledky i podle golfové terminologie (eagle, birdie, par, bogey nebo bogey+, zásahy fairway, putty apod.)

Aplikace si pamatuje každou vaši hru, hodnotí její výsledky, ukazuje, kdy jste na tom byli nejlépe, a motivuje k dalším výkonům. Já golf nehraju, nicméně manžel s ním začal před několika měsíci. Jeho restovací skórkarty jsou plné plusů (úderů nad par), ale muže to stále baví, předhánějí se totiž navzájem se synem… 😉 Zatím oba v pozicích začátečníků.

Během používání hodinek Garmin Vívoactive HR se však několikrát stalo, že jamka se prostě nenačetla. GPS buď nahodila hodinky na jiné místo, k jiné jamce, nebo nenačetla vůbec nic. Občas se do paměti neuložilo to, co bylo u jamky zadáno – většinou po té, co se jamka načítala jen stěží nebo na opakovaný pokus. Takže pevně doufáme, že nové modely od Garminu budou těchto výpadků ušetřeny.

Video


Hodnocení

Cena na Alze Cena na Mall.cz Cena na Heuréka.cz

Povedené a na slunci perfektně viditelné sportovní hodinky do sucha i do vody. Též do kanceláře, s absolutním přehledem o dění v mobilu. Jsou víc pro mužská zápěstí. Avšak i sportovněji se oblékající ženy je směle mohou nosit. Spolehlivé a rychle reagující ovládání jak dotekem a gesty, tak tlačítky. Vychytané aplikace do mobilu i do počítače, hodinky jsou s PC propojitelné přiloženým nabíjecím a datovým kabelem. Displej s jemným rozlišením, statistiky přímo v hodinkách. Automatické rozpoznání aktivity, automatické ukládání záznamu. Možnost doinstalovat další tapety, aplikace. Speciálně zaměřeny také na golf, kdy stáhnou parametry navštíveného hřiště. Pouze údery je nutné zadávat manuálně u každé jamky. Celkové hodnocení už udělají hodinky samy. Mají Bluetooth Smart (Bluetooth Low Energy), takže hodinky se spojí jen s telefony novějšími nebo s modely vyšších řad, které také mají vyšší úroveň Bluetooth.

Garmin Vívoactive HR
Líbí se nám
Nelíbí se nám

7 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den. Vážená paní Rutteová prosím o radu. Tyto sportovní hodinky jsem zakoupil koncem roku 2016. Vzhledem k mým pohybovým aktivitám používám mobily řady Samsung XCover.
    Když jsem měl XCover 3 koupil jsem hodinky. Musel jsem mobil vyměnit za „čtyřku“
    vzhledem k nízké aplikaci bluetooth. / hodinky mají bluetooth smart /. Nyní jsem „čtyřku“ zaměnil za XCover Pro. Je to novinka s nejnovější aplikaci bluetooth 5.
    A prostě mi to nejde spárovat. Mohla by jste mi poradit. Děkuji moc. Jirka Šejvl

    • Jirko, tady je těžko radit. Pároval jste přes aplikaci? Pokud jste postupoval stejně jako při párování s prvním mobilem (Samsung XCover), asi nebude chyba na Vaší straně. Co třeba zkusit technickou podporu Samsung?

  2. Dobrý den přeji, dokážou hodinky zaznamenat a poté po přenosu do PC zobrazit trasu pohybu (běhu), nadmořskou výšku, rychlost, vzdálenost a další parametry jako je tep, spálené kalorie, popřípadě spálený tuk?
    Hlavně mi jde o trasu pohybu, to ostatní předpokládám, že umí.
    Děkuji za odpověď.
    Milan

    • Milane, mají GPS, takže to zvládají. Jeden podobný golfový model máme doma a manžel je s možnostmi zobrazení dat spokojen 😉

  3. Dobrý den, jak se dá nastavit datum??? V návodu a hodinkách je pouze čas… Je na datum nějaký fígl???? Děkuji za odpověď na email

      • Dobrý den, Jani, projevil se efekt nahlas vyřčené otázky: rychle jste si na ni dokázala sama odpovědět 😉 Snad tip poslouží i dalším uživatelům. Děkujeme, že jste se o něj podělila!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here