V jednoduchosti je síla. Na toto rčení se soustředil Garmin v případě jejich základního a také nejlevnějšího modelu běžeckých hodinek: Forerunner 30. Osadil je monochromatickým displejem, pouze základními funkcemi a vybavil jednoduchým ovládáním. Ovšem přidal skvělou GPS anténu a samozřejmě aplikaci Garmin Connect. Cílovou skupinou jsou začínající a rekreační běžci. Vyplatil se tento krok? Mohou jednoduché a lehké hodinky za příznivou cenu zaujmout? Mohli byste s nimi být coby jejich noví uživatelé spokojení?  Pojďme si je prohlédnout detailněji:

Obsah recenze

Balení

Hodinky jsou baleny do vkusných šedých krabiček, na nichž najdete 3D obrázek hodinek. Natolik vystupuje do prostoru, že opravdu máte pocit, že hodinky jsou na krabičce. A co je vevnitř? Hodinky, nabíjecí kabel, který je zároveň i kabelem datovým, a nutné manuály. Adaptér do sítě u tohoto modelu nečekejte.

Konstrukce a design

Hodinky mají hranatý, respektive obdélníkový tvar, se zaoblenými rohy. Displej není na celé ploše ciferníku, okolo něj je tmavý rámeček se symboly ovládacích tlačítek, která jsou umístěna na bocích. Pod displejem je větší místo pro značku Garmin. Displej samotný je čtvercový, monochromatický LCD, není dotykový, zato je neskutečně dobře čitelný kdekoliv.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Hodinky mají čtyři ovládací tlačítka po bocích ciferníku. Jsou velmi lehké a vybavené příjemným, měkkým a bohatě perforovaným řemínkem, který se pohodlně nosí ve dne a nevadí ani v noci. Hodinky se designově hodí jak na sportování, tak i na běžné nošení. A díky unisexovému vzhledu padnou všem. Na velké i malé zápěstí. Tmavě šedé budou pravděpodobně preferovat spíše pánové, dámy mají v nabídce i tyrkysové (modré) a lákavě fialové.

Hodinky mají následující parametry:

 • velikost (š x v x h): 35.5 x 40.7 x 13.3 mm
 • hmotnost: 37,3g
 • provozní teplota: -20°C až 50°C
 • odolnost proti vibracím: Ano (6G)

Hodinky Garmin Foreruner 30 jsou voděodolné, takže běžný denní režim s nimi v pohodě zvládnete bez nutnosti je sundávat. Můžete je vzít do sprchy, do vany. A hlavně: lze s nimi plavat na povrchu, odolné jsou totiž do 5 ATM.

Ze spodní strany najdete optický snímač, který měří nepřetržitě váš srdeční tep přímo ze zápěstí ruky. Hodinky jsou velmi lehké. A i díky tomu je jejich nošení velmi pohodlné, příjemné.

Specifikace a nabíjení

Jak už jsme poznamenali v úvodu, hodinky zacíleny na začínající běžce a také na běžce rekreační, kteří netouží po super extra funkcích, přehrávání hudby, po Wi-Fi nebo telefonování hodinkami. Hodinky Garmin Forerunner 30 jsou základní model běžeckých GPS hodinek. Ovšem i s měřením srdečního tepu.

Vhodné jsou tedy pro běh i chůzi, celodenním měření tepu, zaznamenávání trasy, rychlosti i tempa. Dokáží samozřejmě také počítat kroky, spálené kalorie a minuty intenzivního pohybu. Nabídnou vám také notifikace, velmi kvalitní GPS a baterii s docela dobrou výdrží.

Baterie se nabíjí speciálním kabelem, na jehož konci je svorka. Správné umístění svorky poznáte velmi lehce – konektory vám napoví.  Kabel však slouží i jako datový, tedy pro připojení k PC. Se smartphonem komunikují hodinky přes Bluetooth. Baterie vydrží 8 hodin ostrého provozu při zapnuté GPS. V pohotovostním režimu, kdy je používáte jen jako hodinky, vydrží dokonce 5 dní. To je kouzlo LCD.

Displej

Jednoduchý, monochromatický a čtvercový LCD displej s vynikající čitelností i na přímém slunci. Právě takový byl přiřazen modelu Forerunner 30. A s dost velkými znaky na to, abyste jej přečetli i při běhu nebo jiné sportovní činnosti.

Parametry displeje jsou následující:

 • velikost (š x v): 23 x 23 mm
 • rozlišení: 128 x 128 px

Displej není dotykový. Ale vhledem ke čtyřem ovládacím tlačítkům a celkem jednoduchému systému ovládání to rozhodně není na škodu. Naopak, výdrž baterie také díky tomu narostla na 5 dní (v základním režimu).

Pro zobrazení si můžete vybrat analogové či digitální udávání času. Na hlavní plochu si můžete pozapínat i další zobrazované hodnoty. Ty si můžete nakonfigurovat podle potřeby – v aplikaci Garmin Connect.

Ovládání a operační systém

Ovládání hodinek je tlačítkové. A je nastaveno poměrně intuitivně. Rozhodně nebude těžké si na něj zvyknout. Navíc jsou vedle displeje symboly, které vám neustále napovídají, k čemu ono tlačítko, na němž zrovna držíte prst, vlastně slouží. Hlavní tlačítko zapínání najdete vlevo nahoře. A měření aktivity spustíte pro změnu tlačítkem vpravo nahoře.

Přestože mají hodinky v samostatném profilu přednastaveno pouze měření běhu a tepu, můžete je použít i na měření jiných činností. A jak hodinky jiný sport poznají, když profil chybí? Jsou vybaveny funkci Move IQ, která dokáže tyto aktivity automaticky rozpoznat a správně zařadit. Můžete je tedy použít například i pro měření jízdy na kole, chůze či během kardio cvičení.

Funkce

Hodinky, přestože se na to první pohled tak nezdá, nabízejí docela dost širokou škálu funkcí. Jde především o:

 • Měření tepové frekvence,
 • Krokoměr,
 • Výpočet spálených kalorií,
 • Měření rychlosti,
 • Měření vzdálenosti,
 • Budík,
 • Stopky,
 • Tréninkové funkce,
 • GPS,
 • Monitoring spánku.

Tyto funkce zvládnou hodinky bez jakéhokoliv napojení na chytré zařízení. V paměti si uchovávají posledních sedm aktivit. Hodinky jsou dostatečně vybaveny pro měření:

 • běhu,
 • cyklistiky,

Díky GPS přijímači přesně zaznamenají vaši rychlost, tempo a vzdálenost. Jsou schopny si pamatovat vaši trasu. Vy si ji pak můžete nechat zobrazit na vašem PC nebo chytrém zařízení, a to v již zmiňované aplikaci Garmin Connect.

Pokud vypnete GPS, fungují hodinky jako krokoměr, který počítá, kolik kroků za den uděláte. Provedou i výpočet na ušlou vzdálenost a spálené kalorie. Tréninkové funkce vám pomohou zjistit, jakým způsobem plníte nastavené cíle.

Všechna zjištěná data hodinky využijí také k výpočtu VO2 Max, tedy k výpočtu vaší aerobní zdatnosti. A sledování, jak se zlepšujete, bude díky tomu velmi snadné.

Po napojení na některé chytré zařízení můžete využít dalších funkcí, které hodinky nabízejí:

 • notifikace
 • LiveTrack
 • tréninkový deník

Funkce LiveTrack umožňuje lidem, kterým to sami dovolíte, sledovat vaši aktuální pozici. A tréninkový deník, který je online, vám zase dovolí mít celkový přehled o všech vašich aktivitách a mnoha jejich charakteristikách. V deníku nejenže si zobrazíte trasu, kterou jste zvládli, anebo indoorovou činnost, kterou jste absolvovali, ale také si u nich můžete prohlédnout například průběh vašeho srdečního tepu, při venkovní činnosti také rychlost anebo nadmořskou výšku, kterou jste zdolávali. Sdílení s přáteli je z aplikace velmi snadné.

Hodinky nelze použít jako dálkové ovládání chytrého zařízení. Dokáže však rozezvonit váš telefon, pokud jej zrovna nemůžete najít. Notifikace jsou jen základní. A pouze ke čtení.

Konektivita a komunikace

Hodinky sice postrádají Wi-Fi, ale zase jsou vybaveny velmi citlivou anténou pro GPS. Pro příjem GLONASS však přizpůsobeny nejsou. Spárovat je můžete s Androidem, iOS i Windows, automaticky se synchronizují také s PC.

Video

Hodnocení

Hodinky Garmin Forerunner 30 jsou základním modelem a je to na nich znát. Jsou funkce, které u nich prostě nenajdete. Na druhou stranu, pokud nejste téměř profi sportovec, ani od hodinek nic dalšího pravděpodobně nečekáte. To základní zvládnou – krokoměr, trasa, srdeční tep. Dokonce i výpočet VO2 Max. Všechny zobrazované údaje dokonale přečtete. Kdykoliv a kdekoliv. Můžete si i nastavit, co se má vlastně zobrazovat. Ovládat se naučíte rychle a snadno, protože k tomu potřebujeme jen čtyři tlačítka. A hlavně: můžete s nimi jít i plavat.

Cena na Alze  Cena na Heuréka.cz Kup na Kasa.cz

Garmin Forerunner 30
Líbí se nám
Nelíbí se nám

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here