MyKronoz ZeRound2: dobře fungující prodloužená ruka telefonu

Po modelu ZeTime Premium Black jsme si mohli vyzkoušet i jejich soukmenovce, konkrétně ZeRound2. Podle názvu jde o kulaté hodinky. A jsou i celkem nenápadné. Rovnou prozradíme, že jde o vyloženě o kancelářský model, se kterým se dá pomocí Bluetooth i telefonovat. V hodinkách máte detailní přehled o všem, co se v mobilu děje. Ale sportovní aktivity moc sledovat nebudou. Jak se nám s nimi 14 dní žilo? Vlastně velmi pohodlně. A opět díky obchodu CZC, který nám dal hodinky na dva týdny k dispozici.

Obsah recenze

Balení

Balení je opět plastové a průhledné. Jde o vysokou krabičku přepůlenou na dvě části. Má tvar kvádru, ale všechny rohy i hrany jsou zakulacené. Hodinky jsou připevněny v horní průhledné čísti k plastovému stojánku, v podstatě jakoby jsou stále vystaveny na odiv. Víko se klasicky sundá a dostanete se k samotným hodinkám. Spodní část krabičky je neprůhledná. A v ní jsou uloženy další náležitosti, tedy nabíječka, USB kabel, ale také manuál. Adaptér nečekejte.

Ve spodním dílu krabičky je černý papír s mnoha informativními nápisy, také s fotkami z aplikace ZeRound2. Prostě je ti v podstatě vyzdviženo to hlavní, co hodinky zvládnou. Černý obal vevnitř plastové krabičky má i své víko, díl se stojánkem totiž své vlastní plastové dno. Vnitřní část černé výplně spodní části balení je upevněna plastovým pruhem, který ji drží přesně na svém místě.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Na obalu nechybí upozornění, že pro komunikaci vyžadují hodinky telefon s Bluetooth Low Energy (BLE) s konektivitou 3.0.

Konstrukce a design

Hodinky MyKronoz ZeRound2 jsou vodotěsné, kulaté. Díky krytí IP67 je můžete bez obav namáčet, a to včetně vany. Hodinky působí na první pohled velmi celistvě, jejich vzhled nic nenarušuje. I hlavní ovládací tlačítko je totiž zapracováno tak, aby kopírovalo kulatý tvar těla hodinek. Kde tento tvar vymysleli? Stejně, jako tomu bylo u hodinek ZeTime Premium Black, jsou ZeRound2 designovány ve Švýcarsku, ale vyráběny v Číně.

Na ruce se hodinky dobře nosí, protože jsou poměrně lehké, nijak nevyčnívají a oblečení o ně příliš nezachytává. Velikostní parametry jsou následující:

  • rozměry (š x v h): 45 x 45 x 12 mm
  • hmotnost: 53 g
  • délka řemínku: 25,5 cm

A zrovna délka řemínku je dost podstatná – model, který jsme dostali k vyzkoušení my, je jistě pánský. Respektive alespoň dodaný řemínek patřil na pánskou ruku. Měla jsem zapnuto totiž na poslední dírce – a to nemám nijak drobné zápěstí. Takže pokud o hodinky stojí drobnější ženy, bude to chtít jiný řemínek. V tom není problém, je vyměnitelný, šířka osičky je 22 mm. Anebo lze rovnou objednat model s menším řemínkem.

Já jsem nosila hodinky na řemínku koženém, jehož horní strana byla pokryta vrstvou z uhlíkových vláken. Řemínek byl mnohem poddajnější než u hodinek ZeTime Premium Black. Lépe se s ním manipulovalo.

Pojďme ale k tělu hodinek. Už jsem zmínila, že je celistvé, kulaté, nikde nic netrčí. Osičky pro pásek jsou uchyceny v držení, které vychází ze spodní strany hodinek. O to celistvější dojem pak hodinky dělají. Tělo je stříbrné a černé, celokovové. Dolní část je černá, boční olemování je stříbrné.

Displej je na pohled dokonale kulatý. Ale ve skutečnosti je jeho spodní část useknutá ve prospěch ovládání – dotykem ve spodní části displeje se hodiny vrátí o úroveň zpět. Na boční stříbrné straně je pouze v pravé části hlavní ovládací tlačítko a mikrofon. Reproduktor je až vespod, stejně jako senzor srdečního tepu a také čtyři konektory pro nabíjení.

Výrobce samozřejmě neopomenul dát na spodní část hodinek mnoho informací, takže mimo jiné se tu dozvíte, jaký držíte v ruce model nebo kde byl designován. Nechybí ani webová stránka MyKronoz.

Specifikace a nabíjení

Hodinky jsou určeny těm, kdo potřebují mít na zápěstí dokonalý a okamžitý přehled o dění ve svém mobilu. A kdo si rád hodinkami zatelefonuje, třeba v autě, při práci v kanceláři nebo kdekoliv jinde, kde vynadávaní smartphonu a jeho držení u ucha není zrovna žádoucí, pohodlné nebo bezpečné.

Notifikace jsou v hodinkách rozděleny do několika kategorií a ukládají se do historie hodinek. Telefonní hovor lze realizovat z kontaktů z telefonu, jde ale také vyťukat nové číslo přímo na dotykové klávesnici v nich. Potěší i předpověď počasí na aktuální den, tedy spíše přehled o počasí.

Hodinky MyKronoz ZeRound2 rozhodně nejsou určeny pro ty z vás, kdo chtějí podrobně sledovat své pohybové aktivity nebo spánek. Hodinky sice mají monitor spánku, ale nutné ho manuálně zapínat a vypínat. Kroky a kalorie, také vzdálenost sice spočítají, ovšem to je v podstatě vše, nic dalšího se od nich v oblasti sportu čekat nedá. Jde prostě o model do kanceláře nebo na běžný život v domácnosti. Nikoliv na sportování.

Nabíjení probíhá pomocí originální magnetické nabíječky, která má 4 konektory. Na hodinkách jsou také, takže směr, jak hodinky na nabíječku položit, si rozhodně nespletete. Stav nabíjení lze sledovat na displeji, Kdykoliv si také během provozu můžete nechat zobrazit množství energie v baterii. Některé ciferníky zobrazují stav baterie stále, u většiny ciferníků je nutné přepnout do nastavení a odtud si informaci vyvolat.

Hodinky vydrží v provozu cirka tři dny. Ale to jen tehdy, když si vypnete možnost rozsvěcení displeje při otočení zápěstím. Pokud to neuděláte, je po baterce za pár hodin. Nabíjení trvá asi 2 – 3 hodiny, podle výstupu zvoleného adaptéru.

Displej

Zdánlivě kulatý displej je ve spodní části useknutý. A jak už jsem zmiňovala, useknutá dolní část slouží k dotykovému ovládání, konkrétně k návratu o úroveň zpět. Rozlišení displeje není oslňující, ale je dostatečné. Na přímém slunci jsem na hodinky viděla, na drobnější detaily pak stačilo přistínit hodinky rukou. Parametry displeje jsou následující:

  • průměr: 1,22 palců
  • rozlišení: 240 x 240 px

Displej je možné si velkou mírou personifikovat. Možností je spousta, přednastavené ciferníky jsou jak v hodinkách, tak v aplikace, ze které si displej můžete také navolit. Přepínání mezi ciferníky je snadné, stačí delší dobu podržet prst na ciferníku, on se zmenší. Pak mezi nabízenými ciferníky listujete. A na který ťuknete, ten se nastaví jako ciferník hodinek.

Displej se aktivuje otočením zápěstí, ale tuto možnost doporučuju vypnout – strašně to žere baterku, skoro dvacetinásobně, ve srovnání s režimem bez rozsvěcení displeje otočením zápěstí.  Další možnost, jak displej zapnout, je zmáčknutí ovládacího tlačítka na pravé straně hodinek. Ale pouze krátkým stiskem. Dlouhým stiskem byste hodinky vypli.

K aktivaci displeje pak slouží i gesto, kdy prstem přejedete o obrazovce. Anebo dvojitý poklep. Hodinky, které jsem měla já, byly trochu zmatené a vždy reagovaly na něco jiného. Někdy jsem po displeji musela přejet víckrát nebo na něj důrazněji zaklepat. Po gestu nebo poklepání se displej rozsvítí s nižším jasem, v podstatě jen informuje o stavu (hodiny, kroky, vzdálenost, notifikace, někde i baterie). Teprve po dalším gestu a přechodu do nabídky se rozsvítí plný nastavený jas displeje a hodinky budou připraveny k ovládání.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Ovládání a operační systém

Ovládání hodinek MyKronoz ZeRound2 se v podstatě neliší od ovládání nedávno testovaných ZeTime Premium Black, také od MyKronoz. Základem je hlavní ovládací tlačítko, které dlouhým stiskem zapíná a vypíná hodinky, krátkým stiskem je aktivuje nebo zpět uspí. Dalšími ovládacími prvky jsou gesta do stran nebo nahoru a dolů. Tím se dostaneme do podrobnější nabídky. Pak už se střídá poklep (otevření aplikace) a zase gesta v nabídce nahoru a dolů nebo do stran.

Po přejetí prstem doleva se dostáváme do hlavní nabídky, která je rozdělena na dvě obrazovky. Na první obrazovce najdeme: kroky, srdeční tep, možnost telefonovat přes Bluetooth, notifikace, kontakty z telefonu, textové zprávy z telefonu a hlasové zprávy (lze na SMS odpovědět hlasovou zprávou). Druhá obrazovka obsahuje monitoring spánku, nastavení, cíle, kalendář, výběr praktických aplikací a Bluetooth ovládání telefonu, hudba – ovládání hudby v telefonu.

Když přejedete prstem doprava, dostanete se do informací o pohybové aktivitě. Na displeji je údaj o počasí, datum a první tečka z celkem pěti, tedy označení první obrazovky. Dále je tu graficky znázorněno procentuální plnění nastavených cílů, tedy kroky, vzdálenost, kalorie a doba strávená aktivním pohybem. Grafika je barevná, ale příjemná, v podstatě stejná jako u ZeTime Premium Black. Mezi pěti obrazovkami lze listovat, vždy se separátně zobrazí jeden ze sledovaných parametrů pohybu.

Po přejetí prstem z hlavního ciferníku směrem nahoru se zobrazí notifikace. Hodinky je rozdělují do skupin podle toho, zda je o notifikace z emailu, sociálních sítí, upozornění z kalendáře nebo jiné notifikace. Zmeškané hovory a doručené zprávy se zobrazují v nabídce pro ně přímo určené, ne v notifikacích. Upozornění na novou událost je vždy na hlavní obrazovce.

Zbývá přejet prstem dolů. Seshora pak vyjede výběr nabídky ovládání, který má dvě obrazovky. Na první je nastavení režimu letadlo (tedy vypnutí BT), nastavení zvuku, jasu, srdeční tep, vyhledání telefonu, ovládání Bluetooth a aktivace anti-theft systému, kdy se telefon rozezní, jakmile se vzdálí od hodinek na více než deset metrů. Ve středu obrazovky je ukazatel stavu nabití baterie. Na druhé obrazovce pak najdeme přehled o počasí aktuálního dne. Ale jen aktuálního, na rozdíl od ZeTime Premium Black, které ukazují počasí na aktuální den a ještě na dva dny dopředu.

Operační systém jsem nikde popsaný nenašla. Hodinky mají paměť RAM, tedy operační paměť 64 Mb, k tomu vnitřní paměť 256 Mb.

Funkce

Jak už jsem zmínila, nabízené funkce jsou převážně kancelářské. Hodinky ZeRound2 slouží jako prodloužená ruka vašeho smartphonu. Dá se jimi i telefonovat, ale pouze pomocí Bluetooth, vlastní SIM kartu mít nemohou. Zprávy a veškeré notifikace je možné si v hodinkách hned přečíst, na SMS zprávy lze odpovědět zprávou hlasovou.

Sportovní aktivity sledují, ale jde jen o kroky, tep, kalorie, vzdálenost a dobu pohybové aktivity. Spánek mohou sledovat jen tehdy, když funkci manuálně zapnete. Jistě dobře využijete veškeré Bluetooth ovládání telefonu, k čemu jsou hodinky konstruované a programované v první řadě. Jde nejen o telefon a hudbu, ale také o veškeré SMS, hovory.

Spoustu věcí lze na hodinkách ovládat i pomocí aplikace v mobilu. Základ se vlastně neliší od aplikace pro ZeTime Premium Black. Ale celkově toho appka pro ZeRound2 nabídne méně. Hodinky ZeRound2 je nutné opravdu vnímat jako hodinky pro telefonování a komunikaci přes Bluetooth, ale bez použití přímo vašeho telefonu.

Nutno je samozřejmě nainstalovat aplikaci, nese název (jak jinak) ZeRound2. Aplikace je přehledná, snadno ovladatelná, vše v ní je dobře a velmi podrobně nastavit. Včetně například notifikací ze všech aplikací ve vašem telefonu.

Konektivita a komunikace

S komunikací je trochu problém. Ne že by nefungovala – to ona jede. Ale jen na novějších smartphonech vyšších řad. Jde o to, že hodinky vyžadují sice Bluetooth 4.0, ale Low Energy a navíc s konektivitou 3.0. Takže na mém telefonu Lenovo Moto E4 fungovala konektivita jen zčásti. Hovory bez problému, sms a notifikace mi ale nechodily, informace o pohybu se do aplikace neodesílaly.

Jakmile jsem hodinky spárovala s manželovým Xiaomi Mi Note 3, veškeré problémy vymizely. Vše jelo jako na drátkách. Takže kdo o hodinky stojí, musí mít odpovídající telefon. Jinak se s nimi nedomluví.

Co se týká ostatní komunikace, hodinky už ničím dalším nedisponují. Tedy jen zmíněným BLE. Párovat je lze s Androidem 5.0+ a s iOs 8+.

Postřehy z používání

Zásadním postřehem je fakt, že s jen tak nějakým telefonem hodinky nekomunikují. Musí jít o novější přístroj anebo přístroj vyšší řady – nutné Bluetooth 4.0 s konektivitou 3.0. Hodinky se mi nosily velmi pohodlně. Jsou kompaktní a lehké, rozhodně nepřekážely a nijak nezachytávaly za rukávy, ani o jiné věci.

Venku byly dobře viditelné. Při pobytu ve městě, pokud hlídáte čas třeba na odjezd autobusu, se hodí mít zapnuté rozsvěcování displeje pohybem ruky. Ale baterka brzy skončí. Někdy i za 5 – 6 hodin, podle intenzity pohybu rukama.

Ovládání je logické, intuitivní. Ale dotyková vrstva nereagovala vždy adekvátně. Někdy jsem gesto či poklep musela opakovat, jindy hodinky provedly povel, který jsem ani nezadala, jen jsem třeba v blízkosti ikony přejela prstem těsně nad displejem.

Pohodlné bylo, že hodinky se po zhasnutí displeje držely ještě nějakou dobu v tom místě menu, ve kterém byly těsně před zhasnutí. Teprve po delší nečinnosti se vracely do základního ciferníku. Všechny možné notifikace, to byla úžasná vychytávka – přehled o telefonu je díky těmto hodinkám fakt dokonalý.

K tomu možnost telefonování z hodinek, čtení si zpráv přímo tady a také odesílání hlasových zpráv, to je v běžném životě maximálně využitelné. Používala jsem to často, včetně Bluetooth ovládání telefonu (hudba). A musím říct, že mi teď už hodinky v tomto směru dost chybí. Bylo to opravdu velmi pohodlné a rychlé.

Video

Hodnocení

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Hodinky jsou dobře fungující prodlouženou rukou telefonu. Oceníte je, když často potřebujete mít přehled o tom, co se děje v telefonu – ale na telefon z nějakého důvodu sahat nechcete nebo dokonce nemůžete. Je tu umožněno i Bluetooth telefonování a posílání hlasových zpráv. Mohou sem chodit všechny notifikace všech aplikací, které máte nainstalované v telefonu. A hodinky je dokonce ještě rozdělí podle toho, odkud pocházejí. Pohybovou aktivitu ale moc neměří. Tedy, s výjimkou kroků a informací od nich odvozených. Spánek lze sledovat pouze po manuálním zapnutí této funkce. Informace o aktuálním počasí (vztažené k místu, kde právě jste), jsou příjemným bonusem.

MyKronoz ZeRound2
Líbí se nám
Nelíbí se nám

5 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, tyto hodinky nerozpoznají spánek? V popisu na Mallu, píšou, že ano. Zvažuji koupi těchto hodinek nebo Xiaomy amazfit bit.
    Děkuji za odpověď.

    • Pavlíno, přesně tak to je, hodinky nerozpoznají spánek, viz citace z mé recenze: „Hodinky MyKronoz ZeRound2 rozhodně nejsou určeny pro ty z vás, kdo chtějí podrobně sledovat své pohybové aktivity nebo spánek. Hodinky sice mají monitor spánku, ale je nutné ho manuálně zapínat a vypínat.“
      Jestliže zvažujete dva Vámi zmíněné modely, hlasuju pro Xiaomi. Displej Xiaomi Amazfit Bip sice neohromí, ale hodinky neskutečně dlouho vydrží a nabídnou skoro to samé. Spánek v hodinkách Xiaomi ještě ověřím u kolegy, on je právě nosí.

      • Tak, Pavlíno, ověřeno u Zdeňka, Xiaomi Amazfit Bip sledují spánek zcela samy, nic nemusíte manuálně zapínat.

  2. A nevíte, jak si tyto hodinky v porovnání s Amazfit vedou? Nasla jsem i jiné hodnoceni, ale zajimalo by me primo srovnani s temito.

    • Vlastino, k porovnání vždy potřebujeme kritéria. Zkuste napsat ta, která jsou pro Vás při rozhodování důležitá. A já vám podle nich pak udělám srovnání. Obecně mají Amazfit Bip hodinky delší výdrž a jsou „chytřejší“, více věcí zvládnou bez vaší asistence. ZeRound2 zase umějí telefonovat a jsou s hezčím displejem. Baterka v nich však dochází velmi rychle, mnoho věcí musíte stále dokola nastavovat a spouštět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here