Xiaomi Amazfit Bip
Líbí se nám
Skvělá výdrž
Displej je krásně čitelný na slunci
Výborná odolnost
Nelíbí se nám
Plastový vzhled
Nefunkční diakritika
4.5

Po relativně levných hodinkách Xiaomi Amazfit (levných ve srovnání se Samsungem, LG nebo třeba Applem), které udělaly rozruch ve světě smartwatch, přichází jejich lite verze s označením Bip. Jsou levnější, lehčí, umějí však i méně věcí. Ale mají vlastní GPS a vyšší odolnost. Mnoha uživatelům by mohly stačit právě ony. Čím zaujmou? Transreflexním displejem, spolehlivou GPS nebo neuvěřitelně dlouhou výdrží baterie. Tohle ale zdaleka není vše.

Obsah recenze

Balení

Hodinky dorazí v příjemné a pevné bílé papírové krabičce. Vevnitř jsou pak samotné hodinky – v ochranném obalu a také v polstrování. Přibalena je i nabíječka, protože nabíjení probíhá v nabíjecí stanici. Nechybí ani potřebné manuály.

Konstrukce a design

Konstrukce hodinek je opravdu odolná. To dokazuje jednak stupeň vodotěsnosti a prachotěsnosti IP68 (takže je můžete v kdečem namočit nebo vyválet), jednak ochranné sklo, konkrétně Corning Gorilla Glass 3.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Samotné tělo hodinek je obdélníkové a ve srovnání s mnoha smartwatch docela malé. Výrobce (tedy vlastně výrobci) opět ukázal, že dělá věci tzv. „Apple Like“. Od Applu je tu však jen inspirace designovými prvky, vše ostatní je prostě Čína.

Tělo je vyrobeno z polykarbonátu, přičemž výsledné vzezření je výrazně plastové. Plast vévodí zejména zvenčí. Odtud pak plyne absolutně levný vzhled hodinek, který je umocněn i displejem s nízkým rozlišením a minimem barev. Tohle však bude vadit jen lidem, kteří si smartwach kupují pro design, ne pro jejich funkce. Velikostní parametry hodinek jsou následující:

  • rozměry (š x v x h): 41,5 mm x 35 mm x 9,5 mm
  • hmotnost: 31 g
  • šířka silikonového pásku: 20 mm

Šířka je měřená bez korunky a hloubka pro změnu bez senzoru srdečního tepu, který je mírně vyboulený. Šířka pásku hodinek je potěšující, protože je vyměnitelný. A díky tomu si k tělu hodinek můžete pořídit to, co právě potřebujete. Na druhou stranu možná oceníte nabídku barev, hodinky můžete mít v černé, červené, šedé, oranžové, zelené nebo bílé.

Originální pásek nemá ze spodní strany žádnou profilaci, a tak se pod ním může hodně potit kůže. To bude, vzhledem k tomu, že hodinky jsou určeny hlavně pro sport (nikoliv jako náramkový telefon), dost nepříjemné. Ale stačí výměna za lépe vyhovující kousek. Jsou nabízeny třeba originální nylonové modely, vybírat však můžete ze všech dvacetimilimetrových.

Tělo hodinek je tedy obdélníkové, ale se zakulacenými rohy. Sklíčko je také zakulacené, a to i po stranách, takže tělo hodinek tvoří příjemně tvarovanou kapsli obdélníkového tvaru, která je jednak extrémně lehká a jednak i poměrně „placatá“. Potíže s vyndáváním hodinek z rukávu bundy nebudete mít ani v zimě.

Ucelenost tvaru těla hodinek ruší jen dvě věci. Boční tlačítko a vespod senzor srdečního tepu. Hodinky však celkově moc dobře sedí na zápěstí. A hlavně padnou i křehčím ženám. Jen musíte pamatovat na to, že se nehodí pro společenské události. K šatům nebo k obleku jsou svým designem jako pěst na oko.

Specifikace a nabíjení

Hodinky (respektive něco mezi hodinkami a náramkem) jsou určeny aktivním lidem, kterým už nestačí fitness náramek, třeba Mi Band 2. Náramek sice zvládne opravdu dost věcí, ale citelně mu chybí například GPS nebo možnost sledovat aktivitu a statistiky přímo v zařízení, v terénu, aniž byste si brali smartphone s sebou. Návaznost na Mi Band 2 je jasně daná například tím, že hodinky komunikují s aplikacemi pro Mi Band 2. Mají ale i svou vlastní aplikaci s názvem Tools and Amazfit, která je určená pro modely Bip, Arc a Cor Dong.

Takže hodinky Xiaomi Amazfit Bip uspokojí ty z vás, kdo chtějí sledovat své aktivity hlavně v terénu a nechávat přitom mobil doma. Dále pro ty, kdo chtějí vše sledovat přímo na svém zápěstí, a to včetně tréninků a statistik. Zároveň stojí o přesnější měření, než které dokáže poskytnout již zmíněný Mi Band 2. Jsou i pro ty, kdo chtějí mít přehled, co jim zrovna přišlo na mobil (v dosahu Bluetooth), ale na druhou stranu už nevyžadují mnoho sledovaných tělesných aktivit, pokročilé ovládání smartphonu hodinkami nebo připojení na Wi-Fi.

Stoprocentně hodinky ocení i ti, kdo nejsou fanoušky každodenního nebo každotýdenního nabíjení. Výdrž baterie je totiž díky transreflexnímu LCD displeji až neuvěřitelných 45 dní. Baterie je Li-Pol a má kapacitu 190 mAh. Takže přestože se hodinky musejí dobíjet v jejich originální dokovací stanici a dobíjení trvá téměř 3 hodiny, nijak vám to nebude na obtíž (pokud tedy do dalšího nabíjení nezapomenete, kam jste vlastně dokovací stanici strčili…). V hodinkách máte zobrazen stav baterie, v aplikaci v mobilu také – procentuální hodnoty i počet dní od posledního nabíjení.

Kup na Kasa.cz Cena na Heuréka.cz Cena na Alze

Displej

Už jsme naznačili, že displej je sice nic moc – z hlediska barev a rozlišení, ale na druhou stranu disponuje dokonalou viditelností i na tom nejjasnějším, sluncem zalitém místě. To je kouzlo transreflexních LCD displejů se stálým zobrazením. Ony totiž přijaté světlo odrazí a zase pošlou ven. Když si představíte displej na kalkulačce, tak to máte.

Světlo se samozřejmě nedostane přes tekuté krystaly. A díky kontrastu mezi prosvícenými a tmavými částmi displeje vidíte hned zcela jasně. No a ruku na srdce: co víc si od displeje, který je určen hlavně pro přehled o pohybu v terénu, vůbec přát?

Že má displej nízké rozlišení a jemnost, že barvy nejsou dokonalé a ani nemají bohaté odstíny, to je jen minimální vada na kráse. Funkčnosti to nijak nebrání, právě naopak! Všechny informace jsou docela velkým písmem, takže i při běhu je snadno přečtete. K dispozici je asi deset tapet, respektive ciferníků, musíte si je však stáhnout. Možná je jeden s horším designem než druhý, je to dost retro záležitost. Ale na designu užitek z těchto hodinek prostě nestojí.

Displej má samozřejmě i své podsvícení, které lze aktivovat ručně nebo automaticky – pomocí čidla na množství světla. Jakmile se setmí, začne se displej podsvěcovat. Na výběr je přitom několik stupňů intenzity podsvícení. Nevýhodou je modrý odstín.

Ve tmě se může displej rozsvěcovat i otočením zápěstí. A hodinky jsou natolik chytré, že když spíte, tedy máte nastaven režim nerušit, tato funkce je blokována. Pojďme se podívat na konkrétní parametry displeje:

  • úhlopříčka: 1,28 palce
  • zakřivení: 2.5D
  • rozlišení: 176 x 176 bodů
  • jemnost displeje: 195 PPI

Díky krytí displeje tvrzeným Corning Gorilla Glass 3 je displej odolný proti poškrábání, což oceníte v případě, kdy hodinky nosíte stále na sobě. Manuální práce ani pohyb v náročnějším terénu jim prostě nevadí.

Ovládání a operační systém

Ovládání hodinek je dotykové, přičemž hodinky reagují jak na poklep, tak na gesta vedená všemi směry. K probuzení hodinek slouží hlavní tlačítko napájení, takže se vám, na rozdíl od náramku Mi Band 2, nestane, že by je probudily kapky vody ve sprše. Kdo Mi Band 2 má, ten často ve sprše svítí. Majitelům hodinek Xiaomi Amazfit Bip se to však stávat nebude.

Někomu možná bude chybět možnost probudit hodinky pomocí double kliku, tedy dvojitého poklepání na ně. Tuto možnost má předchozí model Pace, zde tedy jen tlačítko nebo otočení zápěstím. V hodinkách si lze také naprogramovat, od kdy do kdy poběží režim „nerušit“.

Aktivity se spouštějí manuálně, automatické rozpoznávání tu není. Ale pokud chcete dělat opakovaně jednu aktivitu, můžete si ji nastavit na jedno dlouhé zmáčknutí hlavního tlačítka. Takže žádná komplikace se nekoná. Výhodou je, že vše vidíte hned v hodinkách a že hodinky mají svou vlastní GPS (včetně GLONASS). Také barometr, výškoměr a další vychytávky, díky kterým se o svém pohybu terénem, ale i o počasí dozvíte opravdu hodně.

Započatou aktivitu, tedy její sledování, můžete kdykoliv přerušit anebo zcela ukončit. Většinu funkcí a parametrů si nastavujete přímo na hodinkách, lze to však i v prostředí aplikací. Jde i navolit, které notifikace budou chodit. Bohužel nelze zrušit vibrace při příchozí notifikaci. Takže kdo má bohatší sociální život, bude buď často vibrovat, nebo si notifikace přefiltruje.

Operačním systémem se výrobce moc nechlubí, respektive se u parametrů hodinek uvádí pouze „vlastní operační systém“. To nám sice moc neřekne, ale vzhledem k tomu, že už dlouhodobě máme ověřeny náramky Mi Band 2 nebo hodinky Xiaomi Amazfit Pace, se dá předpokládat, že tento operační systém bude i nadále fungovat spolehlivě. Spolupráce Xiaomi  a Amazfit (Huami), kteří sdílejí nejen softwarové, ale i hardwarové zkušenosti a postupy ve výrobě, nese své ovoce.

Nahrát vlastní custom ciferník z aplikace v telefonu je složitější operací, ale při troše snahy a trpělivosti to zvládne každý. Postup je takový, že si nejdříve stáhnete do mobilu ciferník, který chcete do hodinek přesunout. Zjistíte si jméno původního ciferníku, co je teď v hodinkách. V hodinkách pak smažete původní ciferník, nový uložíte pod jménem toho původního a šoupnete ho do hodinek. Jen je potřeba myslet na to, že každý jiný ciferník bere více energie než původní, který je instalován z výroby.

Funkce

Vzhledem k tomu, že hodinky mají krytí IP68, bychom čekali, že budou určeny i na plavání. No, zatím tomu tak není. Ale neztrácejme naději, předchozí modely Xiaomi Amazfit se postupně vyvíjely díky aktualizacím firmwaru. A není důvod si myslet, že by to u modelu Xiaomi Amazfit Bip mělo být jinak. Takže možná i plavání (alespoň toho bazénového) se tu v dohledné době dočkáme.

Pojďme se však podrobněji podívat, jaké funkce nabízejí hodinky už nyní:

  • Barometr – díky němu i přehled o současném počasí a jeho předpověď, hodinky však sledují i výšku, ve které se pohybujete. Proto ve výsledku uvidíte i výškový profil trati, kterou jste projeli na kole nebo prošli, proběhli. Vedle barometru je potřeba zmínit ještě i akcelerometr nebo gyroskop, které doplňují konečné výsledky.
  • Kompas – k dispozici je velmi rychle a oceníte jej, když se budete pohybovat v neznámém terénu. GPS totiž slouží pouze k záznamu pohybu, ne k nalezení cesty.
  • Stopky – tuto funkci oceníte v momentech, kdy si opravdu nemíníte pamatovat, v kolik jste vyběhli – a máte v plánu absolvovat stejnou trasu několikrát, vždy na čas.
  • GPS (vč. GLONASS) – hodinky jsou samostatnou jednotkou, co se GPS týká. Mají ji v sobě integrovánu. A vnitřní paměť je natolik velká, že váš celodenní pohyb dokáže zaznamenat a pak přenést do chytrého zařízení. Ale pozor, spánkem se některá data anulují a nelze je pak přenést do telefonu. Takže hodinky spojujte s mobilem přes Bluetooth opravdu denně. Je také nutné myslet na to, že zapnutá GPS žere baterku. Než hodinky chytí signál, pár sekund to trvá. Ale pak ho drží pevně, spojení nevypadává ani například v lese.
  • Sledování srdeční frekvence – díky světelnému senzoru je tep měřen třeba i nepřetržitě (respektive automaticky co půl hodiny) – záleží to na nastavení hodinek. Lze si nastavit i upozornění na překročení určité frekvence tepů. Výsledky měření jsou přesnější než ty, které vám poskytne třeba Mi Band 2.
  • Sedavé připomenutí – klasická funkce fitness udělátek, která vám mohou po vámi nastavené době zavibrovat nebo pípnout na zápěstí a přimět vás se jít trochu hýbat. Aspoň třeba protažení u kancelářské rutiny.
  • Notifikace z aplikací jsou docela snadno nastavitelné jak v hodinkách, tak i v aplikaci. Záleží na vás, jaké si necháte chodit, v nabídce jsou email, hovor, SMS a různé sociální sítě, včetně Whats App. Notifikace se ukládají do vnitřní paměti a lze v nich rolovat. Dostanete se k nim přejetím prstem odspodu nahoru po hlavní obrazovce. Pokud je však chcete všechny smazat, je nutno se jimi nejdříve prorolovat. Jinak vás hodinky k mazání nepustí. Jediná notifikace, která se zobrazí celá, je SMS. Takže si ji lze celou přečíst a archivovat v hodinkách, odpovědět nelze.
  • Měření spánku – hodinky automaticky poznají, kdy jste usnuli, jak hluboce jste spali a jestli jste i během noci byli vzhůru. Vyhodnocení spánku je k dispozici v hodinkách, podrobněji však v telefonu, v aplikaci.
  • Měření sportovních aktivit – zde už jsem zmínila, že není automatické (na rozdíl od měření spánku). Spuštění konkrétní aktivity si můžete nastavit na dlouhé zmáčknutí hlavního tlačítka. Pokud aktivity střídáte, tak se vlastně musíte dostat do hlavní nabídky, vbrat aktivitu a spustit ji. Pak máte 3 vteřiny do startu a hodinky začnou měřit. Co měří? Běh, jízdu na kole, běh na běžeckém pásu, turistiku (chůzi). Z aktivity vypočítají spálené kalorie a množství spáleného tuku. Jiné aktivity zatím hodinky měřit neumějí. Ale doufejme, že vývojáři zařadí další fitness aktivity a hlavně plavání. Odolnost k tomu hodinky mají dostatečnou.
  • Trénink – přímo v hodinkách lze nastavit tréninkové sekvence a cíle, sledovat vše můžete jak rovnou v hodinkách, tak potom i v telefonu nebo tabletu.

Konektivita a komunikace

Hodinkami se můžete klasicky spojit s telefonem, tedy pomocí  Bluetooth, zde ve verzi 4.0. Hodinky dokáží i odmítnout hovor na spárovaném smartphonu. A pak je tu ještě GPS s GLONASS. Jinou komunikaci od hodinek nečekejte. Spárovat je lze s Androidy od řady 4.4, s iOS od řady 8.0+. Prostřednictvím telefonu můžete přidávat nové vzhledy ciferníku.

GPS se připojuje pomaleji, než je tomu u dražších hodinek jiných výrobců. Ale signál pak drží dobře. A dokonce i s dlouhodobě zapnutou GPS vydrží baterie řadu dní. Přímo v hodinkách svůj pohyb sice neuvidíte, ale přenesete si ho pak do mobilu, až se vrátíte domů (mobil totiž s sebou vůbec nepotřebujete). Přímý přenos z terénu pomocí Wi-Fi nelze, nicméně přenos přes Bluetooth po návratu k telefonu je dostatečně pohodlný.

Hodnocení

Hodinky Xiaomi Amazfit Bip přesně sednou lidem, kteří si chtějí rozšířit možnosti, co jim nabízí Mi Band 2. Fungují ve stejné aplikaci a umějí toho mnohem víc než zmíněný náramek. Ale i pokud ještě žádný tracker nemáte, oceníte hodinky jako pomyslný mix mezi fitness náramkem a chytrými hodinkami. Nenabídnou totiž vše, co několikanásobně dražší modely s Wi-Fi, NFC a třeba více než desítkou sledovaných aktivit, s měřením saturace krve kyslíkem atd. Na druhou stranu vám umožní vyběhnout bez mobilu a sledovat pohyb pomocí GPS, zaznamenané hodnoty si prohlédnout přímo v hodinkách, nastavit si funkce přímo v hodinkách a taky jimi trochu ovládat telefon. Odradit může plastový a celkem levný design, hrubý rastr displeje. Ale dostane vás viditelnost displeje na slunci a více než měsíční výdrž baterie na jedno nabití.

Kup na Kasa.cz Cena na Heuréka.cz Cena na Alze

27 KOMENTÁŘE

    • Adame, hodinky nemám k dispozici, ale podle chatů uživatelů tohoto modelu, je v kompasu možnost pouze zobrazit atmosférický tlak, a to přejetím po obrazovce kompasu směrem vlevo. Musíte však mít nainstalován novější firmware. Zda hodinky umějí i upozornit na změnu tlaku, jsem se nikde nedopátrala. Třeba budete úspěšnější, když podrobně projdete nabídku nového firmware.Jde o verzi firmware minimálně 0.0.9.49.

  1. Dobrý den,
    lze spárovat s aplikací Sports tracker v mobilu?
    Nahraju nějak Sports tracker do hodinek?
    Nebo po běhu spáruju a nachroustá se to do Aplikace v mobilu?
    Mobil Xiaomi Redmi 4A.
    Děkuji.

    • Vladimíre, v souvislosti s hodinkami Amazfit Bip jsem našla možnost párování a exportování dat i do dalších aplikací typu Endomondo, Runkeeper nebo Google Fit. Zda sem bude patřit i Sports Tracker, to asi bude potřeba vyzkoušet. Důležité je, že nejdříve musíte doinstalovat další aplikaci – Amazfit Notify. Pak teprve můžete začít s exportem, respektive, pokusit se o něj.

  2. Dobrý den,
    Náramek počítá spálené kcal pouze za chůzi. Jak lze provést nastavení, aby byly počítány i za jiné aktivity? Např. jízda na kole?

    • Míšo, k počítání kalorií z jiného pohybu, než je chůze, slouží aplikace Mi Fit. S tou si hodinky propojíte, hodinky do ní budou podsílat záznamy o Vašem pohybu. A v aplikaci si pak necháte spočítat kalorie. Při jízdě na kole nemusíte mít mobil s sebou, stačí informace předat až po návratu z kola.

  3. Aplikaci Mi Fit mám staženou. Po aktivitě vcždy synchronizuji mobil s hodinkami, ale spálené kalorie se mi tam nikde neukazují. Nevím, jak to mám řešit. Kalorie se mi počítají pouze při chůzi.
    Dám příklad:
    Na hodinkách jsem si dnes nastavila aktivitu jízdu na kole, po ujetí trasy jsem sesynchr. s telefonem a otevřela aplikaci Mi Fit. Jediné údaje, které tam jsou, jsou ujeté kilometry, čas, trasa, rychlost, apod. Kalorie však ne. To samé když jdu na „hl. stránku“ aplikace, mám tam pouze počet kroků a spálené kalorie za ty kroky, ne za aktivitu, kterou jsem dělala. Děkuji za odpověď.

    • Míšo, pokud to nejede v samotné aplikaci, zkuste kontaktovat Českou Xiaomi komunitu. Jistě vám rádi poradí, mají s přístroji i s aplikací mnohem více zkušeností. Najdete je i na sociálních sítích (Xiaomi Česká republika).

  4. Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ,či je možné vymeniť starú opotrebovanú batériu ,alebo je to jednorázová záležitosť?
    Ďakujem

    • Peter, vzhledem k tomu, že jde o zařízení s krytím IP68, tedy vodotěsné hodinky až do 5 ATM, asi nebude možné jim měnit baterii doma na koleni, leda v servisu. Otázkou je, zda to má smysl. Poptejte se na cenu takové služby a uvidíte. Ovšem vzhledem k IP68 to asi nebude snadné a už vůbec ne levné. Pokud zjistíte něco konkrétního, dejte nám vědět, díky!

    • Jak píše Lenka, vzhledem k odolnosti to neautorizovaný servis nebude chtít dělat, případně nebude garantovat odolnost IP68 po výměně.

    • Jak přesně to myslíte? Jestli hodinky umějí aktivovat Letadlo v připojeném telefonu? To neumějí.

      Samotné hodinky jej nepotřebují, jejich výdrž je až brutální.

  5. Dobrý den,
    jak restartovat hodinky….nejde mi to spárovat s tel …píše restartujte !!!!
    Aplikaci mam Mi Fit
    Děkuji

    • V hodinkách najděte sekci Settings. Je úplně poslední. Otevřete a posunujte nabídku dolů. Poslední volba Turn Off hodinky vypne. Pak je zase zapněte a máte hotovo.

  6. Zaujímalo by ma na čom meráte čas, km, a tep u cvičení na orbitreku v appke je kolo beh chudze a bezecky pas.. na hodinkach to same. a ako to vidite s presnostou mereni.. niekto píše že meri nepresne nekto že jo

  7. Verčo, přesnost měření není úplně špičková. Dělal jsem si srovnání s aplikací Endomondo v mobilu a rozdíl tam byl cca 15 procent. Měření z detekce pohybu rukou a algoritmu není nikdy tak přesné, jako GPS.

    Orbitrek mám doma, zkoušel jsem, jestli to vezme jako běh, ale vždy po cca 200 metrech se měření samo ukončí. Tady bohužel Bip dobré nejsou.

  8. Takže na orbitreku spíše jen na měření tepové frekvence? Já sem zjistila že měří celou dobu ale člověk sa při tom nesmí drzet

  9. Mám hodinky Amazfit bit a někdy se stane, že po zapnutí a startu běhu hodinky začnou měřit až po kilometru a trasu zaznamenají úplně jinde. Co s tím? Mám je vrátit nebo je jiná možnost? Děkuji za odpověď.

    • Martine, pokud je to jen občas, nejspíš jde o chybu, kterou vývojáři snad časem opraví. Myslím, že jako reklamaci by to nikdo neuznal.

  10. nemuže se mi spojit amazfit bip u s mobilem xiomi redmi note přes aplikaci mi fit a ani s blutut na telefonu nevíte duvod?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here