Do české distribuce se nedávno dostaly další chytré hodinky, které jsou jakýmsi mixem mezi náramkem a hodinkami. Mají část funkcí chytrých hodinek a část si vzaly z fitness náramku. I cena je někde mezi oběma typy produktů. Pojďme se na hodinky podívat trochu podrobněji a třeba je srovnat s konkurencí od Xiaomi, tedy modelem Bip, který se prodává v podstatě za stejnou cenu. Nabídnou BML bWatch Kappa něco jiného?

Obsah recenze

Balení

Balení je velmi příjemné, jak na pohmat, tak na pohled. Hodinky přijdou v pevné papírové krabičce se čtvercovou základnou. Na víku je fotka hodinek, značka :bml a označení modelu, tedy bWatch Kappa. Oranžová barva boků víka je vyloženě líbivá.

Vnitřek balení potěší možností vybrat si mezi silikonovým nebo koženým páskem. A už teď můžeme prozradit, že díky koženému pásku a kovovému tělu vypadají hodinky elegantně, není problém si je vzít kamkoliv, včetně společenských událostí.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

V balení je pak ještě nabíječka s originálními koncovkami a také s magnety, aby dobře držela. No a základní uživatelské manuály. Adaptér nečekejte, nabíječka má však univerzální USB zakončení.

Konstrukce a design

Už jsem naznačila, že konstrukce hodinek je poměrně bytelná. Tělo samotné je kovové, pouze dolní kryt je z plastu. Na spodní straně hodinek je světelný senzor tepové frekvence, reproduktor (a překvapivě celkem velký), pak ještě koncovky pro nabíjení.

Na kovovém těle potkáte jen na pravé straně hlavní tlačítko napájení, tedy hlavní ovládací tlačítko. A vlevo mikrofon. Boční hrana je profilovaná a vypadá, jako by byla udělaná ze dvou na sebe nasazených kroužků, přičemž ten horní je tenčí.

Displej a ochranné sklo jsou zasazeny do kovové konstrukce, sklo je mírně vypouklé po hranách. Řemínek je vyměnitelný, má klasickou osičku a je široký 22 mm. V balení jsou dva, jak už jsem zmínila, takže silikonový lze brát na procházky, kdežto kožený třeba do společnosti, do práce atd. Vyměnit lze i za jakýkoli jiný s touto šířkou.

Velikostní parametry hodinek jsou následující:

 • rozměry (š x v x h): 25 cm (i s řemínkem) x 4.5 cm x 1.1 cm
 • hmotnost: 56 g

Hodinky jsou tedy poměrně lehké (na to, že část těla je kovová). A hlavně nejsou ani nijak hluboké, na ruce neodstávají a nebudou ani překážet. Díky zakulacenému hornímu okraji po nich sjede rukáv mikiny i bundy snadno. Design je elegantní a unisex, hodinky budou vypadat dobře na jakékoliv ruce, i při jakékoliv příležitosti, zejména když jim dáte kožený řemínek.

Hodinky sice patří k levnějším, ale jejich vzhled tomu rozhodně neodpovídá. Na první pohled je mnoho lidí jistě zařadí mezi dražší modely (dokud se nerozsvítí displej). Dílenské zpracování je pečlivé a sedí precizně.

Tady si dovolím první srovnání se Xiaomi Amazfit Bip, které jsou za stejnou cenu, ale jsou levné i na pohled. Plastové provedení těla i řemínek dávají u modelu Bip hned poznat, že nejsou za tisíce. Výrobce sází na funkčnost, ne na vzhled. Kdežto BML bWatch Kappa na to jdou jinak – designově se vytáhly, ale co se třeba odolnosti týká, ta neoslní.

Bip jde cestou vysoké odolnosti, která je IP68, tedy i do sprchy a na plavání. Pro bWatch Kappa zvolil jejich výrobce pouze IP54, takže jsou odolné proti běžnému prostředí (prach, pot, vlhko), ale rozhodně je neberte do sprchy. U Bip však pro změnu nenajdete reproduktor a ani mikrofon, kdežto bWatch Kappa vám nejen díky své konstrukci umožní hovory přímo hodinkami.

Hodinky nemají žádnou specifickou ochranu sklíčka, takže pokud se dostáváte do prostředí, kde by se snadno poškodily, vyplatí se investovat do ochranného skla.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Specifikace a nabíjení

Coby chytré hodinky jsou BML bWatch Kappa vynikající volbou pro ty, kdo používají smartband s omezenými funkcemi displeje a chtěli by zkusit jít o level výš – tedy k něčemu, co třeba umí uložit notifikace, zobrazit celou SMS i jejich historii, z čeho si jde pomocí Bluetooth zavolat (hovor přijmete, ukončíte nebo odmítnete jednoduše gestem. Ale i se pomocí Bluetooth synchronizují kontakty s vaším mobilem, takže z hodinek jde i zavolat, kontakty máte přímo v hodinkách). Také jsou tyto hodinky pro lidi, kteří chtějí na dálku ovládat hudbu či fotoaparát v mobilu. Ovšem nečekají sofistikované sledování sportovních aktivit. A vše výše jmenované chtějí za rozumnou cenu okolo dvou tisíc. Hodinky jsou elegantní, ale přitom funkční a běžnému uživateli (nesportovci) mohou zcela dostačovat.

S výdrží baterky to tady ale moc nevyhrajete (pokud tedy srovnáváme s neuvěřitelnými 45 dny u Xiaomi Amazfit Bip. Protože BML bWatch Kappa zvládnou jen asi 2 – 3 dny, což je propastný rozdíl. Ovšem jsou i hodinky, kterým baterka vydrží sotva pár hodin (jsou však ve zcela jiné cenové hladině – mám na mysli základní smartwatch z Číny za pětistovku). Kapacita baterie v bWatch je 270 mAh. Výrobce uvádí dobu pohotovosti (tedy bez používání) okolo 120 hodin.

Nabíječka je originální, pouze pro tyto hodinky. Má v sobě magnet, který ji pevně drží na správním místě. Takže přestože jde o poměrně tenký proužek a nikam se nezacvakává, drží dobře. Ale kamkoliv pojedete, i třeba jen na víkend, raději ji berte s sebou.

Displej

Na první pohled kulatý, na druhý pohled už ne. Spodní část je totiž useknutá. Ale to poznáte, až se displej rozsvítí. Většinou tedy na analogové verzi displeje není zobrazena šestka. Ovšem, dokážeme si ji domyslet, funkčně to ničemu nevadí.

Displej má tyto parametry:

 • velikost: 1,22 palce
 • rozlišení displeje 240 x 240

Na tuto velikost displeje nejde o žádné zázračné rozlišení. A dokonce ani barvy nejsou nijak oslňující. Typ displeje výrobce neuvádí, jisté je, že jde o displej s nutností podsvícení. Je možno nastavit interval, jak dlouho bude displej rozsvícen, ale stále viditelný být nemůže (na rozdíl od Xiaomi Amazfit Bip, kde je displej transreflexní, tedy stále viditelný během dne).

Potěší ale celkem široké pozorovací úhly. Vzhled ciferníku si můžete nastavit dle vašeho výběru, nabízí se šest variant, z toho čtyři analogové. Změnit můžete i vzhled ikon jednotlivých aplikací.

Ovládání a operační systém

Ovládání je stejné jako u většiny chytrých hodinek, tedy aktivují se buď hlavním tlačítkem, nebo pohybem ruky. Ovládání je přednostně dotykové. Displej reaguje na dotyk i na gesta spolehlivě. Hodinky však umějí vnímat i gesta rukou (zápěstím). Například lze pohybem ruky přijmout hovor nebo otevřít SMS, která právě přišla. Takové zjednodušení u Xiaomi Amazfit Bip nenajdete.

Přecházení mezi aplikacemi je snadné, rychlé. Nové aplikace do hodinek doplnit nejde, jedou totiž na vlastním operačním systému.

Funkce

Hodinky jsou vybaveny pouze několika základními funkcemi. A rozhodně nečekejte sledování sportovních aktivit (tedy jakékoliv jiné, než jsou kroky). Zde se opět nabízí srovnání s Bip, které sledují chůzi, běh, cyklistiku a běh na běžeckém pásu. bWatch umějí jen chůzi. Mají ale jiné přednosti. Pojďme si funkce probrat podrobněji:

 • handsfree, tedy hovory a SMS – hodinky pomocí Bluetooth fungují jako prodloužená ruka telefonu. Můžete v nich listovat ve vašich telefonních kontaktech, přijmout, odmítnout, ukončit hovor, ale taky vybrat kontakt a uskutečnit hovor. Můžete do hodinek i zadávat přímo telefonní číslo, když není v seznamu. Zobrazíte si historii volání a pročítáte SMS zprávy;
 • notifikace – v hodinkách lze prohlížet historii notifikací;
 • budík, kalendář, kalkulačka, stopky – klasické funkce všech chytrých zařízení;
 • záznamník – běžný záznam zvuku;
 • ovládání telefonu – ovládáte hovory, fotoaparát a hudbu;
 • po spárování s iOS tu můžete využít Siri (hlasový osobní asistent)
 • aktivity – zde monitor tepu, spánku (s rozlišením hlubokého a lehkého spaní), krokoměr, výzva k aktivitě v aplikaci „Neseď“;
 • vyhledání telefonu.

Některé funkce běží až po spárování s telefonem, potřebujete k tomu mít staženou a nainstalovanou aplikaci MT SMART. V ní pak můžete sledovat statistiky, historii. bWatch jsou tedy spíš pro kancelářské využití, pomoc s ovládáním telefonu. Rozhodně nejsou určeny pro sportovce. Kdežto Xiaomi Amazfit Bip se orientují více na pohybové aktivity.

Konektivita a komunikace

Hodinky komunikují pouze pomocí Bluetooth 4.0. Nemají GPS a ani žádné jiné připojení ke světu. Co se smartphonů týká, lze je spárovat s Androidem od verze 4.3 a s iOS od verze 7.0. Srovnávané Xiaomi Amazfit Bip jsou na operační systém párovaného smartphonu náročnější.

Hodnocení

Hodinky jsou zařaditelné mezi organizační pomocníky. Fungují totiž jako handsfree – a vzhledem k tomu, že mají vlastní mikrofon a reproduktor, můžete je používat přímo k telefonování, můžete i vy někomu volat, nejen hovor přijmout či odmítnout (poblíž ale musíte mít telefon, hovor jde ve skutečnosti přes něj, pouze ho hodinkami ovládáte, ale v hodinkách volaného uslyšíte a můžete přímo do nich mluvit). Žádným zázrakem nejsou bWatch na poli fyzických aktivit, kde změří jen kroky, tep a spánek. Nic jiného. Vypadají však elegantně, zejména s koženým páskem. Takže dobře poslouží právě jako hodinky a prodloužená ruka telefonu, ať jste kdekoliv. Jen ne ve sprše, tam byste je odrovnali.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

BML bWatch Kappa
Líbí se nám
Nelíbí se nám
Profilový obrázek
Smartwatch a fitness trackery testuji už několik let. A stále mě dokáží překvapit. Zkoušíme je doma s manželem, kombinujeme tak mužský i ženský pohled na věc. Mé postřehy ze světa chytré elektroniky najdete i v techmagazínu Geeklife.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here