Líbí se nám
elegantní, a přesto sportovní design, precizní dílenské zpracování
vodotěsnost do 50 m
více než 35 měřených aktivit, snadné ovládání
Nelíbí se nám
omezené smart funkce
Bluetooth komunikující jen s novějšími telefony
kratší dosah Bluetooth
4

Asi před rokem jsme se podrobně podívali na hodinky Nokia Steel HR. Nyní jsme měli možnost jejich porovnání s modelem ze stejné produktové řady, ale se zaměřením čistě na sport. Změna názvu z Nokia na Withings je výsledkem obchodních transakcí, v základu jde stále o stejný produkt spolupracující se stejnou aplikací (Health Mate). Withings Steel HR Sport jsme mohli otestovat díky obchodu CZC.cz, který nám je laskavě zapůjčil k recenzování.

Obsah recenze

Balení

Balení nezapře fakt, že Withings je pokračovatelem hodinek Nokia. Takže stejná krabička jako v případě Nokia Steel HR, jen samozřejmě s jinou fotkou a jinými nápisy. Krabička luxusní, pro nováčka v produktech Nokia nebo Withings překvapivě velká. Vnitřní rozložení je dodře zajištěno proti poškození případnými nárazy. Povrch krabičky je profilovaný nápisy s parametry hodinek, což ještě zvyšuje dojem luxusu.

Obsah balení nijak nepřekvapil, v podstatě jen hodinky, nabíječka a nezbytné manuály. Nabíječka je originální, má pohodlnou magnetickou kolébku, do které se hodinky snadno umisťují. A velmi dlouhý kabel, což řeší časté problémy s případnými většími vzdálenostmi k adaptéru.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce a design

Withings vsadily s designem na ověřenou eleganci předchozích modelů Nokia HR. Stále jde o hybridní model s kulatým tělem, kovovými materiály, elegantním zaoblením skla a velmi příjemným, měkoučkým páskem. A musím se přiznat, že design modelu Withings Steel HR Sport je pro mě vítaně živější.

Není sice už tak minimalistický jako u Nokia Steel HR, takže postrádá naprostou eleganci, avšak je jemně laděný do sportovního stylu, což je pro mě mnohem zajímavější. Ovšem pozor, sportovní styl je tu znát len lehce, nejde o nic přemrštěného. I tyto hodinky lze vzít do společnosti, rozhodně neurazí.

Jak vidno z fotek, tělo hodinek je kulaté a opět má tvar misky. Materiálem je ocel, jak samotný název modelu napovídá. Na dně pomyslné misky těla hodinek jsou umístěny senzory, asi vprostřed spodní části je pak malá prohlubeň k zajištění stability nabíječky (přestože je magnetická). Nic jiného spodní část těla hodinek neruší.

Boční strana těla hodinek nese pouze jedno ovládací tlačítko, které slouží k celému ovládání hodinek. Jde o hybrid, takže mnoho smart funkcí nenabídnou. Díky tomu i jedno ovládací tlačítko plně postačuje. Avšak pozor, s hodinkami jste v obraze jak ohledně svých aktivit, tak s kalendářem nebo s notifikacemi z komunikačních aplikací.

Tělo hodinek je vyrobeno z jednoho kusu, takže luneta je pevná a je součástí celého těla. Na lunetě jsou vyrytá čísla minut (po pěti). Sklo je mírně vypouklé a zapracované pod lunetu, vše v naprosté preciznosti. Hodinky jsou pevné, kompaktní. A také vodotěsné.

Velikostní parametry hodinek Withings Steel HR Sport jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 39,5 × 39,5 × 13 mm
  • hmotnost: 49 g

Výška těla hodinek není zrovna malá, ale výrobce tuto nevýhodu kompenzoval důmyslným tvarem těla hodinek a také faktem, že tělo je z jednoho kusu kovu. Proto se rukávy nijak extrémně o hodinky nezachytávají, což oceníme zejména v zimě.

Samotný ciferník je klasický, vyloženě fyzický ciferník, s fyzickými ručičkami. Po jeho okrajích najdeme minuty a čísla hodin. Ručičky mají stříbrný povrch a červené zakončení, což je na černém podkladu dobře viditelné řešení.

V dolní části ciferníku je vměstnán do mírné prohlubně ještě jeden fyzický ciferník, který má pouze čárky a nápis 100 %. Má jen jednu červenou ručičku – a jejím cílem je ukázat vám, kolik procent z denního cíle vybrané aktivity jste už zdolali. Pokud překonáte stovku (procent), ručička ukazuje znovu od nuly (ale kroky či jiná aktivita se počítají nadále).

A pak je tu ještě horní malá prohlubeň, ve které je monochromatický displej. Ten (dle svého názvu) zobrazuje pouze jednu barvu pixelů, přičemž jejich rozlišení je poměrně malé. Ničemu to však nevadí, všechny informace jsou dokonale čitelné.

Pásek hodinek je vyměnitelný. Zapínání na přezku, takže pevné. Způsob sundání pásku z těla hodinek je velmi snadný, stačí pošoupnout pružinkou. Šířka pásku je 20 mm. Perforace jsou tím, co vypovídá o sportovním zaměření ještě více než samotný displej, je totiž celkem bohatá. A ruka se mi pod ním opravdu nepotila (při běžném nošení).

Hodinky jsou odolné do 50 metrů, takže s nimi lze i plavat. Plavání je mimochodem jedním z nabízených sportů v základním nastavení. Jen pozor, během pobytu ve vodě nemačkat ovládací tlačítko!

Specifikace a nabíjení

Withings Steel HR Sport jsou tu pro všechny, kdo chtějí elegantní hodinky klasického vzhledu, ale se sledováním sportovních aktivit a také s vybranými chytrými funkcemi. Díky důmyslnému designu a promyšlenému nastavení displeje s nimi bude spokojen i náročnější uživatel chytrých zařízení.

Hodinky nabídnou velmi dlouhou výdrž baterie na jedno nabití, a to až 25 dní. Pokud budete mít zapnuté stálé měření srdečního tepu (režim cvičení), baterie vydrží okolo pěti dní. No, a když necháte hodinky v pohotovostním režimu, dočkáte se výdrže přes 45 dní. Co je pohotovostní režim? V něm funguje pouze čas a záznam aktivit, nikoliv spojení s telefonem (notifikace) nebo stálé měření tepu.

Nabíjení je snadné, jen celkem zdlouhavé. Hodinky mají vlastní nabíječku v podobě kolébky, a jak už jsem naznačila, nabíječka disponuje velmi dlouhým kabelem s celkovou délkou 110 cm, což je příjemné vždycky, když máte k adaptéru o něco dál. Nabíjení trvá cirka dvě hodiny, mně u zcela vycucané baterky trvalo nabíjení téměř dvě a půl hodiny. Kapacita baterie není uvedena. Nabíjí se však jednou až dvakrát v měsíci.

Displej

Displej je malinký, a jak už jsem zmínila, je umístěný v horní části ciferníku. Jeho průměr je pouhých 11 mm, ale na zobrazení toho, o čem vás hodinky informují, to bohatě stačí. Náhled do zpráv nebo událostí z kalendáře totiž jede napříč displejem, takže čtete postupně. A ostatní informace, například počet kroků, spálených kalorií, ušlých kilometrů nebo procvičených minut, se na displej vejdou.

U tohoto displeje se jedná o monochromatickou OLED záležitost, která je poměrně dobře viditelná i na slunci. Problémem se stává spíše samotné krycí sklíčko, které se rádo leskne. Ale s tím pomůže změna polohy ruky.

Displej samozřejmě není dotykový, ani by to konstrukčně nešlo. Navíc zde dotykovost nepotřebujete, všechno obstará hlavní ovládací tlačítko umístěné po straně těla hodinek. Na displeji se zobrazují veškeré nutné informace. A i přes poměrně hrubý rastr se vše dá dobře přečíst. Displej je podsvícený, kdykoliv jej aktivujete.

Ovládání a operační systém

Ovládání hodinek Withings Steel HR Sport je velmi snadné. Začít samozřejmě musíme tím (když stojíme i o notifikaci a o GPS z mobilu), že je spárujeme s telefonem, a to pomocí aplikace Health Mate. Ano, jde o tu stejnou, se kterou se páruje i model Nokia Steel HR a mnohá další chytrá fitness zařízení od Nokia nebo Withings.

Samotná aplikace vás pak vyzve k tomu, abyste hodinky zkalibrovali, tedy nastavili jim jejich fyzické ručičky na pozici 12 hodin, a to pomocí displeje v mobilu. Celkem sranda, rejdit prstem po mobilu a sledovat, jak se v hodinkách kroutí fyzické ručičky…

Po spárování a kalibraci se můžete pustit do nastavení všeho, co si v aplikaci přejete nastavit. Cíle, budíky, propojení s kalendářem, s kontakty apod.

Aplikace mě po necelém roce (od testování hodinek Nokia) přivítala zpátky s velkou slávou. Přednesla mi všechny mé loňské úspěchy a rekordy a samozřejmě mě vyzvala k tomu, abych se pustila do jejich překonávání.

Samotné hodinky se ovládají tlačítkem, kdy se střádají dlouhá a krátká stisknutí. Jedním stisknutím hodinky probudíte a ukáží vám datum a pak hodinu (ano, v tomto pořadí). Dalšími krátkými stisky projedete celou nabídku, kterou jsou následující prvky:

  • tep
  • kroky
  • vzdálenost
  • budík
  • stav baterie
  • spálené kalorie

Dlouhým stiskem tlačítka se dostaneme do aktivit, kterými v základu hodinek jsou:

  • běh
  • plavání
  • jízda na kole
  • chůze
  • ostatní (ostatní si nastavujete v mobilu, je jich přes 30)

Samotné měření aktivity se spouští dlouhým stiskem tlačítka. Začátek měření aktivity se odešle do mobilu, kde vám aplikace nahlásí, že se začíná měřit aktivita. Stejné je to s jejím ukončením, pro které stačí také jen dlouhý stisk tlačítka. Během měření aktivity můžete na displeji krátkým stiskem tlačítka střídat zobrazení měřených hodnot, kterými jsou:

  • srdeční tep
  • vzdálenost v metrech
  • průměrná rychlost v minutách na kilometr
  • čas

Všechno ostatní ovládání je pak v aplikaci, kde si zobrazíte spoustu podrobností o svých aktivitách, a to včetně dlouhodobých statistik, VO2max, trasy, kde se sleduje vzdálenost i převýšení, dále vývoje srdečního tepu, spálených kalorií apod. VO2max je tu coby Fitness Score a škála je nastavena od 17 do 60, přičemž čím vyšší, tím lepší.

Sledován je i spánek, a to zcela automaticky, s výstupem do aplikace, kde si prohlédnete podrobnější analýzu. Operační systém není výrobcem uveden.

Funkce

Hodinky nabídnou základní sportovní funkce, které jsem již zmínila v ovládání. Z aplikace můžete pak dodat další, a to v celkovém počtu 36 pohybových aktivit, například badminton, golf, eliptický trenažér, lyžování, fotbal, tanec či třeba bruslení.

Hodinky poměrně dobře zvládají notifikace, a to ze všech aplikací, u kterých si oznámení povolíte. Pokud jde o textové sdělení, náhled zprávy se na displeji také zobrazí a putuje dokola, cirka deset vteřin. Pak displej zase zhasne, notifikace se neuchová.

Paměť poslední notifikace tu chybí, hodinky jen zobrazí tu právě přišedší. Ale několik prvních slov si přečtete, odesilatele také. Hodinky podporují českou diakritiku. Pokud vám někdo volá, na displeji se ukáže jméno volajícího.

Hodinkami se můžete nechat jemně vzbudit, aniž by budík rušil vašeho spícího partnera či vedle vás spící dítě. Sledování aktivit může být automatické, a to v případě chůze ihned, v případě běhu po jedné minutě a u plavání po deseti minutách.

V případě plavání si můžete přes aplikaci nastavit délku bazénu, díky tomu budou hodinky měřit přesněji. Plavání odstartujete dlouhým stiskem tlačítka, ale nad vodou. Stejné je to v případě ukončování aktivity – hodinky musíte vytáhnout z vody ven, když chcete mačkat tlačítko.

Aplikace je dobře zpracovaná, do hloubky, nabízí mnoho informací, nápadů a variant využití hodinek. Na podrobný popis aplikace se můžete podívat do recenze Nokia Steel HR, protože aplikaci mají obě zařízení společnou.

Konektivita a komunikace

Hodinky jsou vybaveny pouze Bluetooth, zato však ve verzi 4.2, takže na starších telefonech s Bluetooth 4.1 a nižším s nimi nepochodíte. Co se operačních systémů týká, výrobce uvádí požadavek na Android 6.0 nebo s iOS 8. Ale vzhledem k BLE v hodinkách je důležitější splnit Bluetooth podmínku párování.

Postřehy z používání

Hodinky se mi nosily skvěle. Nejsou nijak těžké a ani přehnaně velké. Myslím, že na pánské ruce se trochu ztratí, u žen budou výraznější, ale jistě se budou pohodlně nosit i na velmi drobounkých zápěstích. Díky zvýrazněním na černém ciferníku a díky stříbrným ručičkám jsou dobře přehledné, jsem si jistá, že bílá varianta bude ještě mnohem výraznější a přehlednější.

Z hodinek je znát zaměření na sport už na první pohled – od vyloženě elegantních Nokia Steel HR se designově liší, hlavně v ciferníku a také v pásku, kdy elegantní Nokia hodinky mají pásek bez perforací, kdežto tento sportovní dokonale větrá.

Trochu mě zklamalo sledování spánku, kdy hodinky sice zvládly jeho automatické sledování, ale až po velmi dlouhé době. Přestože jsem chodila spát mezi devátou a desátou, hodinky si spánku všimly až po půlnoci.  Takže buď jsem sebou do půlnoci hodně mlela, nebo je chyba jinde.

Menší zklamání přišlo i s dosahem Bluetooth signálu. Rozhodně dosáhne méně daleko než u mého smartbandu od Xiaomi, který běžně nosím. Co mi velmi vyhovovalo, bylo zobrazení notifikací i se jménem odesílatele a s náhledem do zprávy od něj. Jen jsem se musela na ruku podívat včas, abych celou notifikaci ještě stihla.

V noci, když se chcete podívat na displej, kolik je hodin, se nejdříve zobrazí datum, pak teprve čas. To docela zdržuje, ale tento nešvar jsem zmiňovala už i u modelu od Nokia. No a asi poslední postřeh z doby nošení těchto hodinek: i zde je řemínek magnetem na šupiny suché kůže a prachu z textilií, které nosíte. Pásek jsem měla neustále zanesený. A vzhledem k tomu, že je tmavý, to nebylo zrovna příjemné podívání.

Kde koupit

Hodnocení

Elegantní, ale přesto sportovní hodinky, které můžete nosit naprosto kamkoliv, počínaje prací, přes divadlo, posilovnu nebo plavecký bazén. Hodinky Withings Steel HR dokáží měřit více než 30 sportovních aktivit. A díky spolupráci s kvalitní aplikací Health Mate s nimi budete moci sledovat, jak postupujete v tréninku, který vám aplikace spolu s hodinkami pomůže nastavit přesně na míru. Dlouhá výdrž baterie zajistí, že vás hodinky nebudou obtěžovat nutností nabíjet každý týden, vydrží totiž více než tři týdny. Notifikace se zobrazí i s náhledem zprávy a se jménem odesílatele nebo volajícího. Chůze, běh, plavání i spánek se měří automaticky, sledování zbývajících aktivit musíte zapnout. Hodinky nabídnou i měření VO2max nebo sledování trasy. GPS sice nemají, ale v aplikaci využívají GPS z mobilu.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

10 KOMENTÁŘE

  1. Informaci o BT 4.2 jste nalezla kde? Podle manuálu pouze stačí BLE (bez specifikace verze). O koupi hodinek uvažuji, ale nový mobil kvůli nim kupovat nebudu.

    • Dobrý den, Bluetooth BLE začíná obecně verzí 4.2. Pokračuje u 5.0 a bude pravděpodobně pokračovbat i v novějších Bluetooth, pokud půjde vývoj tímto směrem. Bluetooth 4.1 totiž ještě v BLE (Bluetooth Low Energy) verzi není – až na několik málo výjimek, kdy výrobci obohatili Bluetooth 4.1 o technologii šetření energií (BLE). A mám ověřeno, že na klasickém Bluettoth 4.1 mobilu mi hodinky s Bluetooth 4.2 a vyšším (BLE) nepojedou (osobní zkuzšenost). Objednejte, vyzkoušejte, ale možná budete muset ve 14denní lhůtě vrátit. Já měla Moto E4 s Bluetooth 4.1 – a novější hodinky s BLE jsem musela testovat na mužově telefonu s Bluetooth 5.0.

        • Nebudete. Jistě se něco vhodného najde. Jde Vám o design klasických hodinek nebo byste se spokojil i s digitální verzí? Mnoho modelů hybridních hodinek nabídne Bluetooth 4.1. A výdrž většinou bývá dobrá. Dražší modely, například od Kronaby, jedou na jednu baterii i dva roky.

          • Hybridních hodinek (s mechanickými ručičkami) s displejem moc není. Chvíli jsem používal Cogito classic, ale tam mi zas chyběl měřič tepu (a tedy funkce s ním spojené). Třeba Garmin vydá Vivomove 2 s delší výdrží 🙂

          • Na ty jsem se díval. Ale to bych si s výdrží moc nepolepšil. A ten vzhled (se zhasnutým displejem) se mi též nelíbí. Na tělo mohli aspoň vyrýpnout minutové čárky.

          • A prohlížel jste si třeba hodinky od GLIGO? Zajímavé designově, dvouletá baterie, jen nevím, zda dělají i nižší verze Bluetooth.

          • Vypadají moc hezky. Myslím, že je to výborný nápad, dát tam e-ink. I ta cena je ok (120 $). Ale otázka je, kdy by hodinky dorazily. A podle hodnocení appky „gligo watch“ to vypadá na ještě dlouhý běh, než budou hodinky použitelné. Ale určitě stojí sledovat, kam se posunou. Děkuji za zajímavé upozornění/objev.

          • Rádo se stalo! I mně se líbí 😉
            Ohledně hodinek s bluetooth 4.1 se obávám, že jich už mnoho k dispozici nebude. Všechno nové bude přednostně dostávat 4.2 a vyšší, právě kvůli výdrži baterie…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here