? Pozitiva
konstrukce a design
cena
pásek
konektivita s většinou smartphonů
relativně přesné měření tlaku
? Negativa
málo detailních sportovních funkcí
displej - jeho motivy neladí s elegancí náramku
nepřesné počítání kroků
lze měřit plavání, ale krytí je pouze IP67
3.8

Najít fakt hezké a elegantní sportovní hodinky či náramek, to není zrovna snadný úkol. Zejména pokud jste limitovaní cenou. Většina zařízení s cenou do dvou tisíc vypadá totiž skoro stejně: pruh silikonu a v něm víceméně obdélníkový displej. Nic elegantního. Čistě sportovní určení a design. Jenže to není nic pro ženy, které se sportu nijak intenzivně věnovat nechtějí, ale přesto by rády měly na zápěstí chytrý náramek či hodinky, co jim oznámí, že přišla SMS nebo jiná zpráva, že jim někdo volá anebo že by se měly napít, na konci dne si ze zvědavosti prohlédnout statistiku ušlých kroků a srdečního tepu, dokonce i tlaku.

I proto jsme se rozhodli pro recenzi náramku s názvem Chicband, který je určen všem ženám, které chtějí na zápěstí nosit chytré zařízení v ryze elegantním stylu. Již teď vám můžeme říct, že Chicband je opravdu chic a hodí se i ke společenskému oděvu. Nevypadá ani trochu sportovně nebo futuristicky, ale přesto s ním své sportovní výkony můžete směle sledovat. Jen je nutné oželet podrobné sportovní statistiky.

? Pozitiva
konstrukce a design
cena
pásek
konektivita s většinou smartphonů
relativně přesné měření tlaku
? Negativa
málo detailních sportovních funkcí
displej - jeho motivy neladí s elegancí náramku
nepřesné počítání kroků
lze měřit plavání, ale krytí je pouze IP67
3.8

Obsah recenze

Balení

Chicband mi přišel domů v malinké bílé papírové krabičce s nápisem Smartomat a s logem Smartomatu. Krabička je pevná, s vysouvacím víkem. Na dně krabičky se skví nápis Chicband. V krabičce je samotný náramek posazený do ochranného molitanu, český a polský návod na použití, v barevném tisku.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

A pak ještě udělátko pro zkrácení/prodloužení pásku, který je, jek vidíte z fotek, poskládán z jednotlivých kovových dílků. Nechyběla samozřejmě ani nabíječka, která je tvarovaná podle těla náramku, zaklapává se do ní totiž celé. Více se zmíním v nabíjení.

Konstrukce a design

Konstrukce je pevná, dobře zpracovaná. A i přes fakt, že náramek je elegantní, rozhodně nemohu říct, že by byl nějak fórový. To ani náhodou. Vše pevně drží, nikde nic nevyčnívá, vůbec jsem se nebála s ním dělat cokoliv z běžných denních činností. Jen s páskem jsem se úplně neshodla, protože je z jednotlivých oček. Takže se pomocí ubrání nebo přidání očka změní délka pásku o poměrně velký kus (očka se dají doobjednat). A mně zrovna by sedělo odebrat ještě polovinu očka…  Prostě, magnetický pásek u Candywatch byl pro mě na nošení mnohem lepší. Ale nepředbíhejme, zpět k designu.

Chicband má poměrně velké tělo, tedy v porovnání s páskem. Jinak je tělo podobně velké jako u jiných náramků. Pásek je k tělu náramku připevněn ozdobnou sponou osazenou kamínky do tvaru písmenka „U“. Moc pěkné. Pásek se zapíná jednoduchým zacvaknutím, stejné je to s rozepínáním, kdy jen zmáčknete postranní lištičky, a pásek se rozepne – avšak pouze zvětší svou délku, jinak zůstává stále spojený. Zapínání je poměrně velké, ale spíše na délku než na šířku, takže ničemu nepřekáží. Hlavně je tvarováno podle zápěstí.

Samotné tělo náramku není rušeno jakýmikoliv ovládacími prvky, tlačítky a ani viditelnou dotykovou oblastí. Ta je skryta pod sklem a není na první pohled vůbec patrná. Sklo je vsazeno do kovového rámečku z oceli, který drží celé tělo náramku po kupě.

Spodní část těla je plastová a mírně zakřivená tak, aby kopírovala tvar zápěstí. Díky tomu je nošení náramku velmi pohodlné i přes to, že je celkem dlouhý. Ostatně, jeho velikostní parametry jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 46 x 22 x 11,5 mm
  • hmotnost: 39 g
  • délka i s nezapnutým páskem: 248 mm
  • maximální velikost zápěstí, na kterém lze pásek zapnout: 18 cm (očka lze ale dokoupit a pásek prodloužit)

Na zadní straně těla hodinek jsou pouze dva nabíjecí konektory a senzory k měření tepu a krevního tlaku (!). Nechybí značka Smartomat. Napojení těla na pásek je běžnou kovovou tyčinkou, pásek se dá pravděpodobně i vyměnit, nejen prodlužovat či zkracovat. Jeho šíře je 8 mm. Díky jeho tvaru a úzkému provedení se mi na zápěstí nijak nelepil, víc se vždy „přicuclo“ tělo než pásek.

Čelo náramku Chicband je pokryté ochranným sklem, konkrétní typ a tvrdost skla výrobce neuvádí. Uvedeno je pouze, že tělo vyrobili z oceli, což by sedělo, protože se mi náramek během používání nijak nepoškrábal, nepoškodil (na rozdíl od již zmíněných nedávno recenzovaných Candywatch).

Nezapomeňme dodat, že Chicband je voděodolný, má certifikaci IP67. To znamená mytí rukou ano, plavání na max. 30 minut ano (bez skákání do vody), ale sauna či pára rozhodně ne, sprcha raději také ne. Konstrukci náramku dělá zle změna teploty a tlaku, kdežto stabilní teplota vody, jako například bazén, tělo náramku tolik nenamáhá. Ve vodě nikdy náramek neovládejte, po plavání jej co nejdříve osušte. Takže plavání je sice jedním ze sportů, které dokáže náramek sledovat, ale více než třicet minut jej s náramkem provozovat nelze.

Specifikace a nabíjení

Chicband je chytrým náramkem či chytrými hodinkami, který je určen všem ženám, co chtějí být chic, ale přitom chtějí mít na zápěstí chytré fitness zařízení. Chicband zvládá všechny základní notifikace i sledování sportů, spánku nebo spálených kalorií, změří tep a krevní tlak nebo vás ráno vzbudí. Ale sportovní funkce vám musejí stačit pouze na základní úrovni, pokud si náramek pořídíte.

Zato však budete mít elegantní model, který se nebude tlouct s vaším chic outfitem, pokud pracujete třeba v kanceláři nebo na pobočce společnosti, kde musíte držet jistý dresscode. Chicband vypadá skvěle i na rukou seniorek, které nejsou zrovna sportovními typy, ale chtějí právě ono spojení s telefonem a přehled o dění v něm. Zatímco běžné sportovní náramky působí na jejich zápěstích jako pěst na oko, Chicband rozhodně ne.

Ovšem pozor, náramek Smartomat Chicband vypadá dobře i na mladých a vysportovaných rukou. Nasadila jsem náramek několika zcela od sebe odlišným ženám v mém okolí, svou elegancí padl každé.

Nabíjení je možné pouze s originální nabíječkou, která je poměrně velká, protože obejme celé tělo náramku. Tělo se do ní totiž celé vloží a zacvakne, aby nedošlo k pohybu nabíjecích konektorů. Během nabíjení se dá s náramkem pracovat, třeba si prohlédnout statistiky pohybu a spánku nebo pročíst notifikace.

Baterie má kapacitu 120 mAh a v pohotovosti vydrží podle výrobce asi deset dní, v plném provozu s kontinuálním měřením tepu a rozsvícením displeje po otočení zápěstí mi držely cirka 2 až 2,5 dne. Když jsem kontinuální měření tepu a rozsvěcení displeje po otočení zápěstí vypnula, vydržely hodinky na jedno nabití něco přes pět dní. Nabíjení z nuly do plna trvá necelé dvě hodinky.

Displej

S displejem je to malinko horší. Je sice barevný a poměrně dobře viditelný, ale to rozlišení a motivy… A celkově design displeje… To se prostě nepovedlo. Zatímco Candywatch mají nádhernou obrazovku plnou elegance a šarmu, u Chicbandu to napsat nemohu. Ten má displej po vzoru sportovních náramků, navíc s poměrně hrubým rozlišením. Vůbec se to k náramku nehodí.

V nabídce jsou tři ciferníky domovské obrazovky, z toho dva jsou opravdu čistě sportovní a „tvdré“, třetí jediný jsem byla schopná na náramku snést – je to ten se třemi šikmo pod sebou napsanými hodnotami, viz foto.

Podívejme se na vlastnosti obrazovky:

  • typ displeje: IPS LCD
  • délka ciferníku pod sklem: 37 mm
  • rozměry displeje: délka 25 mm, šířka 12 mm
  • úhlopříčka displeje: 0,96 palce
  • rozlišení displeje: 160 x 80 px

Jednotlivé nabídky jsou nazvány anglicky, ale díky obrázkům to vůbec nevadí. Spousta symbolů je pohyblivých (nikoliv domovská obrazovka), což celkově oživuje displej a zmírňuje dopad nízkého rozlišení. I tak je ale displej docela zklamáním, hlavně designově. Není dotykový, pod displejem je jen dotyková ploška.

Displej se probouzí buď dotykem, nebo otočením zápěstí – podle toho, co si nastavíte v aplikaci WearHealth v telefonu. Na spaní se funkce „rozsvícení displeje otočením zápěstí“ automaticky nevypne, takže to dost ruší. Podsvícení displeje je dostatečné i pro pobyt venku, ale změnu intenzity jasu jsem nikde nenašla.

Ovládání a operační systém

Ovládání je extrémně snadné. Jedna ovládací ploška pod displejem, nic víc. Aplikace je v češtině, a i její ovládání zvládne každý, kdo umí pracovat se smartphonem. Nabídka aplikace totiž není nijak složitá, vše si přečtete, popis v aplikaci vás ke všemu navede.

Smartomat Chicband se ovládá krátkými nebo dlouhými doteky na zmíněné dotykové plošce. Krátkými doteky se překlikává mezi nabídkami, dlouhým dotekem se vstupuje do nabídky nebo se jím započíná měření či jiná činnost náramku, případně se jím z vnitřní nabídky menu odchází.

Funkce

Funkcí není v náramku Chicband tolik jako u hodinek za několik tisíc, ale pro běžné využití jeho nabídka jistě stačí. Menu přímo v náramku je následující:

  • statistika pohybu – kroky, ušlá vzdálenost, spálené kalorie
  • srdeční tep
  • krevní tlak
  • spánek (natvrdo od 22:00 do 08:00, nikoliv podle skutečného spaní)
  • notifikace
  • sport – běh, chůze, plavání, jízda na kole, horolezectví, basketbal, fotbal, badminton
  • stopky
  • najít telefon
  • vypnout

Pak jsou tu ještě funkce, které se nastavují přímo v telefonu, v aplikaci WearHealth. Například možnost ovládat spoušť fotoaparátu telefonu zatřesením náramkem. Po zatřesení zápěstím, na kterém máte náramek, se odpočítají tři vteřiny – a telefon udělá fotku.

V aplikaci můžete sledovat statistiky podrobněji, při propojení s telefonem i během sportu se automaticky využívá GPS telefonu, dokonce i s mapou, kterou si můžete nechat v telefonu spuštěnou. To se hodí hlavně u delších cyklovýletů.

Konektivita a komunikace

Náramek Chicband patří k základním modelům za základní cenu. Takže nečekejte třeba GPS nebo Wi-Fi. Ve Smartomatu však mysleli na všechny skupiny žen, které by chtěly chytrý náramek používat, a tak jej vybavili Bluetooth ve verzi 4.0, což je dostatečně nízká verze na to, aby ji měli v telefonu téměř všichni, i ve velmi starých modelech (s operačním systémem).

Propojení s GPS je možné jen skrze telefon. Náramek Chicband komunikuje s Androidy od verze 4.4 (a vyšší), s iOS od verze 8.0 (a vyšší). Notifikace dostává náramek ze všech běžných aplikací určených zejména k chatování, ale chybí tu notifikace třeba z emailů.

Postřehy z používání

Náramek Smartomat Chicband se nosil pohodlně, netlačil, nepřekážel a ani se pod ním nijak nepotila ruka. Snadné bylo nabíjení, ovládání a orientace v aplikaci WearHealth, která je stejná jako pro Armodd Candywatch. Se zapínáním pásku jsem se chvilku motala, ale jde jen o získání grifu. Na třetí zapínání už nebylo co řešit, prsty už si s ním poradily automaticky.

Velikost pásku má dostatečné rozpětí, já musela zmenšovat o několik dílků. Navíc se dají dokoupit další dílky pásku, takže ani 18 cm obvod zápěstí není konečný a limitující. Díky zaoblení dílků pásku mě nic neškrábalo, o náramku jsem často ani nevěděla.

Po otočení zápěstí se displej rozsvítil po cirka jedné vteřině, což je ještě tolerovatelný čas, dá se na to zvyknout. Obtěžovalo mě ale, že jsem na noc musela tuto funkci vypínat, že se nevypnula automaticky s nástupem režimu měření spánku, který je natvrdo naprogramován od desíti večer do osmi do rána. Vypnout automatické rozsvěcení displeje spolu se začátkem režimu spánku by snad nemělo být tak složité naprogramovat, když to i jiná zařízení často mají.

O měření spánku jsem se rozpovídala už v minulé recenzi zařízení od Smartomatu Armodd Candywatch, kdy spánek se měří jen od desíti večer do osmi ráno a nikdy jindy. Velká část populace se do tohoto časového limitu sice vejde, ale kdo chodí spát například po noční, tomu se spánek prostě nezměří.

Připomínka pití, pohybu nebo naopak odpočinku funguje na časové bázi, kdy například na každou celou sudou hodinu vychází připomínka pití, kdy náramek zavibruje a na displeji se objeví hrníček a nad ním nápis „drink“, tedy napijte se.

Líbilo se mi ovládání fotoaparátu na dálku, kdy se v aplikaci WearHealth v telefonu zapne „Fotografie zatřesením“. Tím se zapne fotoaparát v telefonu. A pak jen zatřesete rukou, telefon odpočítá (nahlas, ťukáním) tři vteřiny a pak vyfotí. Po zvolení funkce „Fotografie zatřesením“ se na displeji náramku ukáže fotící fotoaparát (bliká mu blesk), aby bylo jasné, že jste s telefonem propojeni a že můžete foťák v telefonu opravdu ovládat náramkem, že je funkce aktivní.

No, a jak jsem psala již v předchozích částech recenze, obrazovka mě dost neuspokojila. Poté, co jsem měla možnost recenzovat Candywatch s jemným rozlišením a elegantními motivy obrazovky, bylo tohle tvrdé a nijak jemně rozlišené „ípéeesko“ dost kopancem do očí. Jednak se motivy obrazovky naprosto nehodí k elegantnímu designu Chicbandu, jednak to rozlišení 160 x 80 px na 0,96 palce patří dávné minulosti. Na druhou stranu je to jediná větší připomínka, kterou k tomuto náramku mám. Ostatní parametry jsou více než dobré (pro ty, co nehledají vyloženě sportovní, nýbrž jen chytrý náramek).

Zajímavé bylo připomínání léků, dcera zrovna bere sérií kapslí s oslabenými respiračními breberkami pro podporu imunity, tak jsem toho využila a načasovala připomínku léků. Je to velmi pohodlné řešení pro každého, kdo se nechce s braním léků spoléhat pouze na vlastní hlavu.

Ještě mám potřebu zmínit měření krevního tlaku. Je překvapivě rychlé, snadné a překvapivě přesné. Nečekejte výsledky s přesností profesionálního digitálního tlakoměru. Ale můžete se spolehnout na relativně reálné výsledky měření, zejména pokud si chcete sledovat vyšší výkyvy krevního tlaku – když máte brát léky třeba jen v určitých situacích nebo když berete doplňky stravy doporučované při jistých změnách krevního tlaku.

Měření tlaku jsem vyzkoušela na celé rodině – a každému z nás naměřil náramek přibližně to, na co jsme zvyklí z preventivních prohlídek. Když jsem měřila svůj tlak při různých zátěžích nebo naopak po dlouhé době klidu, naměřené hodnoty se od sebe výrazně odlišovaly, náramek opravdu zaznamenal změnu tlaku, nikoliv že by jen házel předprogramované pořád přibližně stejné výsledky. Ale znovu opakuji, že profi tonometr to rozhodně není!

Sportovní měření, tedy sporty, které si můžete nechat náramkem Chicband sledovat, jsou dost nezvyklé. Vedle klasické chůze, běhu a cyklistiky je tu plavání (které při IP67 úplně nedoporučuju, je vhodné mít IP68), badminton, fotbal, basketbal nebo horolezení. Nutno však zmínit, že náramek počítá i kroky, které ani neuděláte, stačí větší pohyb rukou. Stalo se mi, že na konci běžného dne jsem měla oko 12 tisíc kroků, přestože jsem nijak moc nechodila a ani jsem nesportovala, na svém soukromém náramku mívám v takové dny jen okolo 7 – 8 tisíc kroků.

Trochu mě denervovaly notifikace: když přišlo oznámení, že mám třeba SMS, a já na náramek včas neklikla, zůstala notifikace stále aktivní. No a když jsem se třeba za pět minut potřebovala podívat, kolik je hodin, vykoukla na mě ona notifikace, místo domovské obrazovky s hodinami a datem. Jinak notifikace se automaticky mažou, jakmile si je necháte zobrazit v nabídce notifikací. Do paměti se vejdou maximálně tři, z toho každá může mít více než jednu stranu (obrazovku) textu.

Hodnocení

Náramek Chicband dostojí svému názvu, opravdu je Chic. Ovšem pouze do doby, než se mu rozsvítí displej, který už příliš chic není. Ale pro ty z vás, kdo hledají elegantní náramek s chytrými funkcemi, a přitom se obejdou bez podrobného sledování sportu a bez jeho velmi podrobných statistik, bude Chicband skvělou volbou. Můžete ho mít i v zaměstnání, kde máte přísný dresscode, dobře bude vypadat také na ruce starší dámy nebo na ruce turistky či cyklistky jakéhokoliv věku. Propojení s telefonem je stálé, spolehlivé, notifikace chodí z běžných chatovacích aplikací, vyjma emailů. České znaky nejsou problém. Nastavit lze připomínku pití nebo braní léků. A hodinky vedle srdečního tepu změří dokonce i tlak, překvapivě docela správně, naměřené hodnoty jsou jen o kousek nižší než u digitálního tonometru s pažní manžetou.

Cena na Smartomat.cz

Smartwatch a fitness trackery testuji už několik let. A stále mě dokáží překvapit. Zkoušíme je doma s manželem, kombinujeme tak mužský i ženský pohled na věc. Mé postřehy ze světa chytré elektroniky najdete i v techmagazínu Geeklife.cz.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here