Jedny z nejvšestrannějších sportovních a hybridních chytrých hodinek. Alespoň tak to podle informací o hodinkách Nokia Steel HR na první pohled vypadá. Během 14 dnů testu jsme mohli zjistit, co vlastně Nokia Steel HR umějí, jak se s nimi žije. Jak se hodinky líbily, osvědčily, komu bychom je doporučili? A kdo je naopak vůbec nevyužije, respektive by měl sáhnout po jiném výrobku?

Za půjčení hodinek Nokia Steel HR děkujeme CZC.cz.

Obsah recenze

Balení

Hodinky dorazily v moc pěkné bílé krabičce – na hodinky v poměrně velké krabičce. Na přední straně je fotka hodinek, po stranách a zezadu jsou podrobné informace o modelu a jeho vybavení i umu. Nahoře je poutko z textilního provázku – pro vystavení na prodejně.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Přebalová krabička je jen první vrstvou balení. Z první krabičky vyndáte druhou, mnohem pěknější a hlavně luxusněji vyhlížející. Jde o dárkové balení, pokud byste chtěli hodinky použít jako dárek. Vnitřní dárková krabička, výstižněji řečeno kazeta, je sice také papírová, ale velmi pevná. Celá bílá a s otvíracím víkem, které se přichytává magnetem.

Hodinky jsou vevnitř uloženy v papírovém držáku. Ciferníkem nahoru, takže ihned po otevření kazety je ciferník vidět v plné své kráse. Součástí balní je pak ještě USB kabel s kolébkou nabíječky. A manuál. Ovšem pouze v hlavních světových jazycích. V Češtině jen několik pokynů, zbytek je v pdf ke stáhnutí na webu prodejce nebo výrobce.

Konstrukce a design

Hodinky (nutno zdůraznit, že nám přišel 40 mm model) mají kulatý ciferník, staromilský, ba přímo klasický design, skutečné stříbrné ručičky (je to přece hybrid). Jsou velké, těžké, ovšem s velmi příjemným silikonovým řemínkem. Ten je snadno vyměnitelný. Na první pohled, omak i nasazení na ruku jde o hodinky určené pro pány (dámám byl přizpůsoben model s rozměrem 36 mm a kratším řemínkem).

Řemínek na těchto hodinkách jsem totiž zapnula na třetí dírku od konce – ale zápěstí nijak drobné nemám. Navíc jsou dírky velmi blízko u sebe, aby hodinky seděly každému co nejpřesněji, čímž se zvýší přesnost měření tepu. Takže drobnější žena nechť se poohlédne po menším ze Steel HR modelů.

Zapínání je na klasickou hodinkovou přezku. A na silikonový řemínek se všechno neskutečně chytá. Sebemenší vlákénko nebo šupina kůže, která letí kolem hodinek, musí nutně ulpět na řemínku. Velikostní parametry hodinek jsou následující:

  • rozměry (š x v x h): 42 mm x 43 mm x 14 mm
  • délka i s řemínkem: 265 mm
  • hmotnost: 56 g (zváženo na obyčejné digitální kuchyňské váze, protože údaje se na různých místech výrazně liší)

Vraťme se ale k tělu hodinek. Je celokovové, vyrobené nerezové oceli.  Na pravém boku najdeme hlavní tlačítko ovládání hodinek. Veškeré ovládání hodinek probíhá mačkáním tohoto tlačítka. Na hodinkách se totiž vše nastavuje v aplikaci, přímo z hodinek se pouze čtou informace. A tlačítkem se mezi informacemi přepíná. Ale k tomu později.

Ciferník (vevnitř) je plastový, se zabudovaným malým kulatým OLED displejem v horní části. Dále na ciferníku najdete minutové a hodinové čárky, Nápis NOKIA, informaci o odlnosti hodinek do pěti atmosfér. A ještě jeden malý ciferník. Má jen jednu ručičku a je označen symbolem 100 %. Ukazuje totiž, na kolik procent stanoveného cíle jste se zatím dostali. Takže je to vynikající forma velmi rychlého náhledu do naší aktivity. I bez zapínání displeje je vidět, kolik už jsme třeba ušli kroků. Podrobnosti o menším ciferníku také později.

Samotný velký ciferník byl v našem případě černý, s bílými a stříbrnými prvky. Lunetka, která ho ohraničuje, je stabilní, ze stejné nerezové oceli, jako tělo hodinek. No a vše překrývá minerální sklíčko. Je mírně vypouklé a precizně zapracované pod lunetku.

Ze spodní strany jsou hodinky mírně vypouklé. Jejich úplné dno je osazeno sklíčkem, přičemž pod ním je optický senzor srdečního tepu. Na spodní straně je pak ještě prohlubeň, která slouží k povolení dolního víka – když chcete vyměnit baterii.

I přes to, že je baterie vyměnitelná, jsou hodinky zkonstruovány do vysoké odolnosti. Zvládnou až 5 atmosfér, tedy ponor do 50 metrů. Můžete s nimi směle plavat. A i na měření vašeho plaveckého výkonu jsou uzpůsobeny. Plavání poznají automaticky.

Celkově jsou hodinky, elegantní, klasicky vyhlížející. A vůbec není potřeba se rozmýšlet, zda je nosit i na společensky významnější akce. Hodí se ke všem typům outfitu. Krásně se lesknou, ale i přesto je na jimi podávané informace velmi dobře vidět.

Specifikace a nabíjení

Hodinky Nokia Steel HR jsou určeny pro sportovně aktivní muže (ženy si pořídí menší model – 36 mm), kteří chtějí nejen sledovat své sportovní výkony a vývoj fyzické kondice, ale hlavně chtějí mít hodinky, co automaticky poznají několik typů sportu. A další sporty (celkem 35 typů sportovních aktivit, přičemž ten 36. je označen jako „další“) se tu dají sledovat po manuálním nastavení jejich začátku.

Hodinky jsou i pro muže, kteří chtějí vidět podrobné statistiky o svých aktivitách, tepu a spánku za každých 24 hodin. Ale pozor, hodinky nelze spárovat s každým chytrým telefonem (je vyžadováno nízkoenergetické Bluetooth připojení, což například Huawei nebo Honor telefony nemají). A také umějí notifikovat pouze hovory a SMS. nic jiného. Proto budou vyhovovat pouze lidem, kterým stačí jen základní telefonní notifikace. A internetové chaty oželí.

Naopak nevhodné jsou Nokia Steel HR pro ty, co chtějí hodinky jako prodlouženou ruku svého mobilu. Nabídnou totiž opravdu jen dva typy notifikací, nelze s nimi ovládat cokoliv v telefonu, nefungují ani jako handsfree, ani jako náramkový telefon. Ovšem nespolupracují ani s GPS, což zklame běžce na delší tratě.

Co se týká výdrže baterie, je vynikající. Hodinky vydrží až 25 dní. Já je měla doma 14 dní, přišly plně nabité. V den, co jsem je balila zpět do krabičky, tedy po 14 dnech, mi ukazovaly 70 % baterie. Nabíječka je bohužel originální, magnetická. Ale je to dáno odolností konstrukce – USB nabíječka by znemožnila využít hodinky při plavání. Troufám si říct, že nabíjení v nabíjecí kolébce vás nijak obtěžovat nebude, protože je potřeba jednou za cca 25 dní. A to se dá zvládnout.

Displej

Přestože je displej převážně reálný, je fajn mu věnovat pozornost. Začneme tou reálnou částí s reálnými ručičkami. Hodinky Nokia Steel HR jsou hybridem, takže kombinují jak reálný ciferník a ručičky, tak digitální OLED displej. Ten sice zobrazuje pouze bílé symboly na černém pozadí, ale pro kýžené informace to bohatě stačí.

Velký ciferník a velké ručičky (pouze dvě, vteřinovka tu není) jsou klasika a není k nim co dodávat. Menší ciferník s jednou ručičkou a symbolem 100 % je docela zajímavý počin. Slouží k orientačnímu zobrazení, jakou procentuální číst svého (v aplikaci zadaného) sportovního cíle jste už během aktuálního dne dosáhli.

Nejčastěji se jako cíl nastavuje počet kroků, proto je v aplikaci tato možnost i přednastavena, vy jen doplníte konkrétní číslo. Světová zdravotnická organizace doporučuje denně 8 tisíc kroků. A tak jsem si je nastavila i já. A během dne jsem po očku sledovala procenta, kolik kroků už jsem udělala. Není to samozřejmě přesný údaj, ale k základní orientaci stačí. Když chcete vidět přesné číslo, je nutné 3x zmáčknout hlavní tlačítko. A to je dost nepohodlné. Procenta na malém ciferníku jsou jednodušší. Kdo s nimi má problémy, nastaví si 10 tisíc kroků.

A teď k samotnému displeji, který u každých chytrých hodinek čekáme – a je samozřejmě i zde. Je malý a kulatý, jeho průměr je jen okolo 11 mm. Mimochodem, je stejně velký jako ciferník s procenty. Souměrnost je tedy dotažena do detailu.

Jemnost displeje nebo rozlišení jsem nikde nenašla. Ale vězte, že jde jen o základní zobrazení hlavních fitness údajů. Rastr je docela dobře viditelný. Ale symboly jsou čitelné velmi dobře. Dokonce ani na sluníčku s tím není žádný větší problém. Stačí přistínit rukou, protože displej je malý.

Displej se rozsvítí po stlačení hlavního ovládacího tlačítka. Po prvním zmáčknutí se objeví datum a den v týdnu, pak automaticky přeskočí na čas. Při každém dalším zmačknutí se displej přepne na jinou informaci. Pořadí je následující:

  • datum a čas – srdeční tep (poslední naměřená hodnota a počne se další měření) – kroky za aktuální den – ušlá vzdálenost – informace o budíku (buď vypnutý, nebo zapnutý a na kdy) – stav baterie v procentech – spálené kalorie.

Víc toho samotný displej nebo ciferník hodinek nenabídnou. Všechno ostatní (a že toho není zrovna málo) musíte vyčíst z aplikace Nokia Health Mate App. Je volně ke stažení. Ale bohužel pouze v angličtině.

Ovládání a operační systém

Kdo umí anglicky, s hodinkami i aplikací si snadno poradí. Trochu zdlouhavější je instalace a párování – tam je angličtiny možná až zbytečně moc. No a kdo tímto jazykem nevládne, požádá kamaráda nebo si na pomoc vezme obrázky a překladač. Něco málo je v manuálu přeloženo i do němčiny, francouzštiny, italštiny a španělštiny.

Všechno důležité se nastavuje v aplikaci v telefonu. Dokonce můžete hodinkám povolit přístup ke kontaktům, takže vám pak budou hlásit, kdo volá, případně kdo vám poslal SMS. Jiné notifikace ale neumějí.

Několik aktivit rozeznají hodinky Nokia Steel HR automaticky, takže se s jejich zapínáním a vypínáním vůbec nemusíte trápit. Jde o plavání, běh a chůzi. Ostatní aktivity je nutné zapnout manuálně v aplikaci v telefonu. Hodinky nezvládnou automaticky sledovat jízdu na kole, SpO2 a změnu nadmořské výšky.

Přímo na hodinkách se ovládá pouze zobrazení informací, které jsem zmínila o kousek výš (u displeje). Operační systém výrobce neuvádí, respektive jsem na tuto informaci nenarazila.

Funkce

Hodinky Nokia Steel HR nabízejí dva systémy funkcí. Jak už jsem zmiňovala, část informací si odečítáte z vlastních hodinek, zbytek pak až z aplikace. Takže si dovolím funkce rozdělit na dvě části – první je část funkcí, které mají samotné hodinky. A druhá část jsou funkce v aplikaci.

Takže přímo v hodinkách využijete následující funkce:

  • datum a čas – klasika, od toho to jsou hodinky. Čas vidíte hned na analogovém ciferníku, datum pak na displeji hned po prvním zmáčknutí ovládacího tlačítka,
  • srdeční tep – po druhém zmáčknutí tlačítka vám displej ukáže poslední naměřenou hodnota a také údaj, kdy ji hodinky změřily. Většinou jsou to jednotky minut před momentem zmáčknutí tlačítka. Srdeční tep se měří průběžně a opravdu často. Pak hned začne další měření, jakoby na vaše přání,
  • kroky za aktuální den – zobrazí se množství ušlých kroků,
  • ušlá vzdálenost – hodinky přepočtou kroky na metry,
  • budík – hodinky vás mohou budit vibrováním, přičemž si v aplikaci nastavíte nejen čas a dny buzení, ale také časový rámec, ve kterém vás mají hodinky probudit, když budete tou dobou spát lehce. Díky této volbě nejsou rána tak krutá, protože hodinky se snaží o buzení v době, kdy je spánek nejméně hluboký,
  • baterie – hodinky ukazují, kolik procent energie je ještě v baterii,
  • spálené kalorie – hodinky na základě vašich údajů o výšce, váze, věku a pohlaví vypočítají, kolik kalorií jste během dne spálili pohybem.

V aplikaci najdete pak další funkce a informace. Jde především o detailní popis vašich aktivit. Aplikace je poměrně rozsáhlá, nabízí pět základních částí. Ale je celá v angličtině. Aplikace je rozdělena na:

  • Timeline – nástěnka s přehledy o jednotlivých dnech. Najdete tu základní informace včetně grafů. Zobrazují se údaje o krocích, spánku a srdečním tepu. Každý z údajů můžete rozkliknout a prohlédnout si detaily sledované během celého dne. Grafy s kroky i se srdečním tepem jsou rozděleny na půlhodinové úseky, přičemž graf kroků je sloupcový (co sloupec, to půlhodina), graf tepů je spojitá křivka. Každá aktivita je tu rozepsaná do detailních částí. Na timeline také najdete přehled za celé týdny nebo měsíce.
  • Dashboard – neboli nástěnka je rychlým přehledem vašich aktivit. Na jedno podívání vidíte to, co jste si pro zobrazení na nástěnku vybrali. Volit můžete kroky, spánek, průměrný tep, kalorie, váhu, výšku, BMI. A pak ještě další dvě informace, ke kterým ale musíte dokoupit další přístroje od Nokia. Těmito informacemi jsou krevní tlak a množství tuku v těle. A můžete si na nástěnku přidat i příjem jídla. K tomu je nutné stáhnout doplňkovou aplikaci, je zdarma.
  • Programs – programy jsou tu v základu čtyři – aktivity (trenér), spánek, těhotenství a hmotnost. Programy dlouhodobě sledují a vyhodnocují to, co jste si nastavili. Plus vám aplikace nabídne mnoho komentářů a doporučení ke zlepšení. Vše je možné sdílet na sociálních sítích, čímž si můžete zajistit vyšší motivaci k výkonům.
  • Devices – neboli zařízení – tady si nastavujete, co chcete, aby dělaly hodinky. Takže si nastavíte notifikace (zda je chcete dostávat a jestli i se jménem volajícího či odesílatele SMS zprávy). Pak je tu nastavení budíku, času a možnosti nastavení samotné aplikace, základní informace o hodinkách – sériové číslo, verze software a čas poslední synchronizace.
  • Profile – část určená profilu uživatele hodinek je rozdělena na několik dalších oddílů, kde najdete a nastavíte si vybrané údaje, případně doinstalujete doporučené aplikace (například IFTTT, RunKeeper, Nest a další), které ještě rozšíří možnost využití hodinek. Dále tu nastavíte i svůj denní cíl v počtu ušlých kroků, připojíte se k dalším členům rodiny, co mají také tyto hodinky. Anebo si přečtete různé poznámky, rady a doporučení v části reminders. Jde o drobnosti, které ale mohou pomoci zvýšit vaši energii, zlepšit celkový stav.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Aplikace je opravdu široká, s mnoha možnostmi dalšího rozšíření. Takže kdo chce sportovat a mít navíc dokonalý přehled o svých aktivitách a fyzičce, tomu hodinky a aplikace nabídnou vše potřebné. Chůze, běh a plavání jsou navíc sledovány automaticky. Chůze se sleduje hned, běh po jedné minutě nepřerušeného běhu a plavání po deseti minutách. Uplavaná vzdálenost se měří relativně správně, když plavete ve 25 nebo v 50 metrovém bazénu. Na jiné rozměry bazénu není algoritmus naprogramován.

Konektivita a komunikace

Hodinky vlastně nabízejí pouze Bluetooth. A kompatibilní jsou s Androidem 6.0 nebo s iOS 8, přičemž ale telefon či tablet musejí mít BLE (Bluetooth Low Energy), aby bylo možné hodinky spárovat. Na zařízeních bez BLE hodinky nejedou tak, jak mají, párování se ruší a spojení vypadává. Problém se týká zejména značky Huawei a Honor. I uživatelé v recenzích například na Heureka.cz potvrzují, že s těmito telefony hodinky nekomunikují.

Postřehy z používání

Vzhledem k tomu, že jsem na ruce měla hodinky určené pro chlapa, byly mi dost nepohodlné. Jsou opravdu těžké. A tím, že jsou těžké, mají tendenci se na ruce posouvat směrem k vnější straně zápěstí, takže mě pak často tlačily do kosti, která tu je. Předpokládám, že u ženského modelu a třeba s koženým páskem by se to nestávalo. Hodinky hlavně nejsou spodní stranou nijak přizpůsobeny tvaru zápěstí, o ruku se opírají jen malou plochou světelného senzoru.

Výrobce je si toho vědom, takže i v návodu doporučuje nasadit hodinky alespoň na jeden prst daleko od této kosti. Nicméně, tato poloha na ruce mi byla dost nepohodlná. Ale opakuju, že jsem měla pánský model. Dámský je menší a lehčí. Hodinky jsem samozřejmě na chvíli půjčila i manželovi a ten žádný z mých problémů s hodinkami neměl. Proč to píšu? Aby si dámy opravdu koupily dámskou variantu. Budou s ní spokojenější, než s tou pánskou.

Překvapilo mě, že po zmáčknutí ovládacího tlačítka hodinek se na displeji objeví nejdříve datum a den v týdnu, pak teprve údaj o čase. Takže když je tma a na ručičky nevidíte, musíte si na časový údaj na displeji chvilku počkat. Tohle mi opravdu vadilo.

Co mě naopak potěšilo, byla dost velká informační podpora od Nokia. Sice pouze v angličtině, ale mají řešené téměř vše. Najdete jak klasické info, tak FAQ, manuál s podrobným obrázkovým návodem instalace (aplikace vede v jednotlivých krocích, ale ne česky).

Vše je možné rozšířit o další aplikace, které se nabízejí přímo v aplikaci mateřské. A to včetně sdílení informací na sociálních sítích. Potěší i možnost pracovat s příjmem jídla.

Silikonový náramek byl na ruce příjemný. Ale lapal všechno, co šlo okolo něj. Stále byl zaprášený a vypadal, jako bych měla kožní nemoc a zrovna se mi sloupávala snad celá ruka. U jiných hodinek nebo fitness trackerů jsem se s tak velkým ulpíváním vláken a šupin kůže zatím nesetkala. Silikonová verze náramku je super na plavání. Na běžné nošení bych volila kůži.

Bylo super pozorovat, jak se ručičky po synchronizaci přesunuly do správné polohy podle aktuálního času. Přišly v pozici na 12 hodinách, synchronizovala jsem je asi v osm večer, takže skok byl velký. Sotva to oči stihly postřehnout, ale byla to sranda – když si vybavím, jak dlouho mi trvá nastavení času na hodinkách mechanických…

Hodnocení

Hodinky Nokia Steel HR jsou určeny sportovcům, konkrétně běžcům a plavcům, kteří chtějí mít přehled o svých celodenních aktivitách. Základní informace lze z hodinek odečíst, aniž byste na ně museli sáhnout. K získání podrobnějších dat je nutné několikrát stisknout ovládací tlačítko anebo navštívit aplikaci v chytrém zařízení. Hodinky zvládají notifikovat pouze hovory a SMS, kdy se dozvíte, kdo volá nebo kdo napsal. Jiné notifikace nelze. Běhání, chůze a plavání se měří automaticky, přičemž hodinky dopočítají i metry a kalorie. Manuálně lze spustit měření dalších 36 aktivit. Pravidelně měří srdeční tep, baterie jim vydrží skoro měsíc. Jsou však poměrně těžké a velké (i svou hloubkou), dámy mohou zvolit o 4 mm menší a asi o 10 g lehčí model (což je na menším zápěstí docela znát).

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Nokia Steel HR
Líbí se nám
Nelíbí se nám

6 KOMENTÁŘE

  1. Díky za podrobnou recenzi, velmi mně pomohla rozhodnout se hodinky koupit a po téměř roce jejich používání nelituji. Jen si dovolím nesouhlasit se dvěma poznatky: 1) na zápěstí přes kloub mně perfektně drží a snímací senzory fungují stoprocentně 2) mně se na pásek žádné nečistoty nechytají, asi jste si vyrobila rukávem statickou elektřinu.

    • Petře, děkuji za Vaše postřehy! Jsem ráda, že na Vaší ruce sedí hodinky lépe než na té mojí. Mně obecně málokdy nějaké sednou zcela přesně. Ale teď mám v testování dva kousky, které mě překvapují tím, jak mi sedí. Ovšem oba jsou víceméně dámské modely (Samsung Galaxy Watch Activ a Armodd Candywatch). Nečistoty, respektive šupinky kůže a vlákna textilií, se na Nokii i na jejího pokračovatele Withings lepily statečně, je to zjevné i na fotkách. Statická elektřina od rukávu je zajímavý návrh, oboje hodinky jsem testovala v době, kdy se nosí dlouhé rukávy. Ať Vám hodinky i nadále skvěle slouží!

    • Lenko,treba v Brně. Základní kontakty by měly být v návodu. Anebo zadejte do vyhledávače „nokia servis“. Informace jistě budou i na stránkách Nokia.com.

  2. S hodinkami jsem spokojená, ale aplikace neustále vypadává, hodinky hlásí připojení k bloothot, ale aplikace je nemůže najít ?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here