Líbí se nám
výdrž baterie
kvalitní vodotěsné zpracování s podporou plavání
jasný, přehledný displej s dobrou odezvou na dotyky
Nelíbí se nám
osekaný operační systém LiteOS
málo funkcí, nemožnost doplnit aplikace
Bluetooth 4.2 (pro někoho výhoda)
4

Nedávno jsme si vyzkoušeli klasicky vypadající hodinky Huawei Watch GT Classic Edition. A přestože jsou u prodejců udávané v kategorii unisex, mohu je doporučit v podstatě jen pánům – jednak skrz velikost, ale také pro jejich design i navržení alternativních ciferníků. Hodinky jsme mohli vyzkoušet opět díky obchodu CZC.cz, který nám je zapůjčil. Používaly se dobře, hlavně dlouho na jedno nabití. Co ještě jsme o nich zjistili?

Obsah recenze

Balení

Poměrně velká černá krabice, papírová a velmi pevná, se zlatým logem Huawei a siluetou hodinek na víku. Z boční strany informace o konkrétním modelu. Krabice má sundavací víko, přičemž ve vnitřní krabici, ve které jsou hodinky uloženy, je vše precizně zabaleno a uspořádáno, aby nemohlo při transportu dojít k poškození.

Součástí balení je vedle hodinek samozřejmě i manuál, ale také nabíječka v podobě kolébky, do níž vede USB kabel, ovšem s USB-C zakončením. Adaptér nečekejte, u hodinek jsme si tak nějak už zvykli, že většina výrobců tento prvek dobíjení zcela ignoruje, přece jen bývají domácnosti vybaveny dostatečným množstvím míst, kam se dá USB kabel určený pro nabíjení zastrčit.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce a design

Hodinky jsou obrovské. Tím jsem musela začít. Model Huawei GT se dělá ve dvou velikostních edicích, tohle je ta větší, která disponuje následujícími velikostními parametry:

 • rozměry (š x v x h): 46.5 mm x 46.5 mm x 10.6 mm
 • hmotnost: 63 g
 • obejmutelný obvod zápěstí: 14 – 21 cm

Přes čtyři a půl centimetru těla hodinek je na ženském zápěstí fakt moc. I proto se hodinky dělají i v tzv. elegantní edici, kde je průměr necelých 43 mm, ovšem i to je dost. Proto nezbývá hned v úvodu říct, že pro dámy tento typ hodinek nebude, pro drobnější muže také ne.

Hodí se pouze na opravdu velká zápěstí, kde už pak nevypadají jako pěst na oko. Ale nutno dodat, že hodinky jsou příjemně nízké, netrčí na zápěstí do výšky, což jim rozhodně nese plusové body. Ani na mém zápěstí o nic nezachytávaly, problém byl spíš dostat rukáv přes jejich velký průměr, než že by se hodinky někde zachytily.

Zpracování hodinek je na první pohled kvalitní, pečlivé. Po jejich osahání a podrobném prohlédnutí jsem nenašla místo, které by nelícovalo, ani necítila a neslyšela žádné vrzání. Hodinky jsou pevné, dle údajů výrobce odolné do 5 ATM.

Tělo hodinek je vyrobeno kombinací plastu, nerezu a keramiky. Zatímco keramické součásti jsou použité uvnitř, plast tvoří samotné tělo hodinek. Boční strany a luneta jsou kovové, luneta je stabilní, neotáčí se. Ochranné sklo je zcela rovné, zapracované pod lunetu.

Hodinky nesou na spodní straně těla dnes již běžné senzory, zde senzor srdečního tepu a VO2max. Na pravé straně těla hodinek jsou dvě ovládací tlačítka, z toho horní je hlavní tlačítko napájení a ovládaní, dolní slouží k povelům v menu a k ovládání sledování aktivit (funkční tlačítko).  Zbytek ovládání hodinek je dotykové, přímo na displeji.

Dostáváme se k pásku hodinek, v případě klasické edice jde o pásek složený ze dvou vrstev, horní je kožená, spodní z černého silikonu. Na to, že jde o hodinky určené i k mnoha sportovním aktivitám, je pásek velmi málo perforovaný.

Na druhou stranu oceňuji silikonovou spodní část, aby se kůže (řemínku) častým propocením hned nezničila. Já jsem zapnula pásek na předposlední dírku (nemám drobné zápěstí), takže subtilní lidé si hodinky vůbec nenasadí, nebude jak je zapnout.

Specifikace a nabíjení

Komu jsou hodiny určeny? Aktivním mužům, kteří nejen rádi sportují a sledují vývoj své fyzické kondice, ale také potřebují mít v hodinkách přehled o dění ve svém smartphonu. Notifikace se sem dají přijímat ze všech aplikací, u kterých si tuto možnost nastavíte. Nelze na ně však jakkoliv reagovat. Jen přečíst. Paměť na notifikace je ovšem poměrně velká, 128 MB, takže si můžete kdykoliv zalistovat v jejich historii.

Hodinky rozhodně nelze doporučit lidem drobnější postavy. Pokud by systém, vzhled i ovládání těchto hodinek zaujalo, je možné sáhnout po edici „Elegant“, která je o drobet menší, ovšem podle mého názoru stále příliš velká pro většinu žen.

Nabíjení probíhá v magnetické kolébce pomocí propojení dvěma pogo piny. Doba nabíjení nepřesáhne dvě hodiny. A doba aktivního použití je krásných 14 dní, při předpokladu, že občas zapnete GPS, občas si necháte změřit tep a v noci si zapnete režim Nerušit.

Pokud používáte hodinky aktivněji, je výdrž okolo deseti dní, což je stále vysoko nad průměrem běžných hodinek. A to je věc, která si vás může získat – nabíjet jednou za deset dní, ale přitom mít hodinky s velkým a barevným, jasným a krásně přehledným displejem, to se prostě dá.

Displej

Nakousla jsem displej, takže směle k němu. Displej je na první pohled velmi kvalitní, přehledný a hlavně jasný. Nejde o nic velkozrnného nebo s bledými barvičkami. Parametry displeje hodinek Huawei Watch GT Classic Edition jsou následující:

 • úhlopříčka: 1,39 palce
 • rozlišení: 454 x 454 px, HD
 • typ: AMOLED dotykový

Displej je dotykový a lze jej ovládat jak poklepem, tak svajpnutím do všech stran. Jasnost je až překvapující. Displej je dokonce tak jasný, že výrobce zabudoval do hodinek funkci svítilny, kdy se displej rozsvítí na maximum, a to v barvě něco mezi krémovou, s přechody do žluta a modra. Nejde samozřejmě o plnohodnotnou svítilnu, ale klíčovou (či jinou) dírku s ní najdete.

Ciferníky, které jsou ke Classic Edition na výběr, mě nijak neoslovily, ale jsou dělané pro chlapy, nabídnou vzhled klasických pánských hodinek nebo hodinek outdoorových. Zajímavý (pro mě) je poslední z nabízených ciferníků, s názvem festival.

Displej se umí aktivovat sám, jen pohybem zápěstím nahoru. Rozsvícení displeje je v tomto případě velmi rychlé. A jakmile ruku odkloníte od obličeje, displej se zase rychle zhasne. Jasnost displeje má pět úrovní, ale hodinky se umějí samy přizpůsobit okolnímu svitu, mají senzor okolního světla. Jinými slovy, jasnost displeje můžete ponechat v režii hodinek.

Displej je vysoce citlivý na dotyk i gesta, dobře se s ním pracuje a také se na něj dobře dívá, dokonce i venku, kde stačí menší přistínění na přímém slunci. Díky velikosti displeje a jemnosti jeho rozlišení jsou všechny informace dobře viditelné a dokonale přehledné.

Obrazovka jde zamknout dlouhým dotykem, což se hodí zejména pro plavání nebo při jakémkoliv pohybu, kde byste se mohli nechtěně dotknout displeje a třeba tím stopnout sledování aktivity. Odemknutí se dělá stejně, tedy opět dlouhým dotykem na obrazovku, v řádu asi pěti vteřin.

Ovládání a operační systém

Ovládání je nakombinované, tedy jednak dvěma fyzickými tlačítky, jednak dotykové. Pohyb ve vnitřním menu hodinek je snadný, orientovat se v jejich vnitřním prostředí není nejmenší problém. Zvládne to i úplný začátečník.

Jednak toho hodinky k nastavení samy moc nenabízejí (detaily si nastavujete v aplikaci v mobilu), jednak je cestování napříč menu právě díky kombinaci tlačítek a dotykového ovládání velmi rychlé. Hodinky pracují svižně, mezi aplikacemi přecházejí plynule, i párování s telefonem bylo „frk frk“.

Přímo v hodinkách lze nastavit parametry jejich běžného používání, vybrat aktivitu a spustit ji, přerušit, vypnout, podívat se na základní statistiky nebo si pročíst notifikace z telefonu. Nastavíte si tu i budíka, využijete časovač nebo stopky, hodinky po této stránce směle nahradí velký mobil.

Stran operačního systému zůstává výrobce u proprietárního operačního systému, tentokráte je to zbrusu nový LiteOS. Ve srovnání s Wear OS, o které Huawei původně uvažovalo, jde o dost očesanou verzi, ale pro hodinky v této cenové kategorii pravděpodobně stačí. Systém hodinek je v angličtině, ovšem díky ikonám se v něm hned vyznáte. Čeština se v notifikacích zobrazuje správně, jen u hovorů chybí jméno volajícího.

Pro spárování s hodinkami je nutné do jiného než Huawei telefonu nainstalovat aplikaci Huawei Health, která je již dostupná i pod názvem Huawei Zdraví, ta je v češtině. A dále je nutné stáhnout si aktualizaci Huawei Mobile Services.

Funkce

Funkcí je v hodinkách tak akorát pro méně náročného uživatele. Základní sporty, a to včetně plavání, protože hodiny zvládnou až 5 ATM. K tomu venkovní sporty s využitím zabudované antény GPS, přičemž je k dispozici i GLONASS, Beidou a Galileo.

Hodinky slouží jako prodloužená ruka mobilu, kdy vám do nich chodí všechny předem nastavené notifikace. Odpovědět na zprávy možné není. Ani hovor s hodinkami nezrealizujete, jsou totiž zaměřeny více na sport než na kancelář.

Senzorů mají vícero, konkrétně:

 • akcelerometr
 • gyroskop
 • magnetometr
 • optický snímač srdečního tepu
 • snímač okolního světla
 • barometr
 • kompas

Hodinky kontinuálně měří srdeční tep, zvládnou sledovat i VO2max, abyste vývoj své kondičky měli více jako na dlani. V terénu oceníte kompas, pokud nebudete chtít nebo moci využít GPS. Pak je zde stupnice zvaná tachymetr pro snadné spočítání rychlosti, což potěší všechny, kdo chtějí znát své tempo i bez sledování telefonu. Automaticky se spouští sledování spánku.

Konektivita a komunikace

Hodinky Huawei Watch GT Classic Edition nabídnou v podstatě klasické připojení hodinek prodávaných v nižších cenových pásmech, a tím je Bluetooth 4.2, BLE (pozor na starší smartphony, s nimi hodinky nespárujete), GPS, GLONASS, Beidou i Galileo.

Co se telefonů týká, potřebujete Android 4.4 a vyšší nebo iOS 9.0 a vyšší, ale vždy v nich musí být alespoň Bluetooth 4.2, jinak se párování neudrží nebo se vůbec nepovede. Tohle jsou informace, které u parametrů hodinek často chybějí, bohužel.

Postřehy z používání

Hodinky Huawei Watch GT Classic Edition jsou strašně velké, takže mně se na zápěstí nenosily moc dobře. Zato manželovi sedly jako ulité, na jeho ruce vypadaly, že jsou navrženy přesně pro něj. Ruku v ruce s velkou velikostí se nese velký displej, na kterém je všechno hned krásně vidět, bez mžourání. Jen těch ciferníků kdyby se nabízelo víc.

Co potěšilo, bylo bleskurychlé rozsvěcení displeje při sebemenším pohybu zápěstím směrem k očím. Čekání na hodinky, než mi ukáží čas, to se nikdy nekonalo. Stejně bleskurychlé je zhasínání displeje ihned poté, co jsem ruku zase otočila zpět dolů. Velmi rychlá byla změna jasu displeje při změně světelných podmínek.

Zamykání obrazovky je snadné, rychlé a hlavně dobře využitelné, to zejména při plavání, protože vodivá voda může snadno měnit pokyny pro hodinky. Ovládání kombinací tlačítek a gest je snadné, rychlé. Navíc je menu hodinek natolik jednoduché a krátké, že se fakt není kde ztratit.

Aplikace je i v češtině, lze si v ní nastavit vše důležité. Prohlédnout tu můžete všechny statistiky, data exportovat do Google Fit nebo My FitnessPal, kde si propojíte záznamy o stravě a kondici. Co se počítání kroků týká, tak jsem dost na pochybách, že by bylo spolehlivé. Například během tvorby tohoto textu, kdy jsem měla hodinky položeny na stole, abych na ně dobře viděla a mohla je popsat, mi hodinky jen tak, bez sebemenšího pohybu napočítaly přes padesát kroků – připomínám, že ležely na stole.

Faktem je, že máme dřevěné stropy, které poměrně pruží, takže když jdu, podlaha se dost otřásá. Hodinky to asi vyhodnotily jako kroky svého uživatele… V podezření je ještě nastavení aplikace v telefonu, že hodinky počítají kroky, a i když má uživatel u sebe pouze telefon, nikoliv hodinky.

Systém hodinek reagoval na všechno rychle, na přecházení mezi aplikacemi jsem nečekala. Ovládání vždy fungovalo skvěle, dotyková vrstva reaguje po celé ploše displeje naprosto skvěle. Při své velikosti nejsou hodinky výrazně těžké, takže na zápěstí neklechtaly a ani mě netlačily.

Navzdory jasu a velikosti displeje vydrží baterie překvapivě dlouho, 10 – 14 dní, podle intenzity využití. Použití hodinek Huawei Watch GT Classic Edition jako svítilny bylo celkem veselé, s tím se vyřádily zejména děti. Umím si však představit situace, kdy se hodinková svítilna opravdu hodí, protože jas obrazovky je poměrně silný.

Hodnocení

Velké a lehké hodinky pro velké ruce, se snadným ovládáním, základními funkcemi a ohromnou výdrží baterie. Hodinky jsou vodotěsné, tedy i na plavání, k tomu s možností dobrého přehledu o dění v mobilu. Baterie je ve srovnání s podobnými hodinkami jiných výrobců rekordmanem. K tomu zářivý, velký a dobře přehledný displej, okamžité rozsvěcení obrazovky při natočení zápěstí k očím, rychlé a snadné ovládání hodinek kombinací dvou tlačítek a dotykové obrazovky. Ale jen základní funkce. Nabídnou vám sledování běžných pohybových aktivit, samozřejmě i splaváním. Zabudovaná GPS s možností využít i GLONASS, Beidou a Galileo, k tomu Bluetooth 4.2. V poměru k ceně jde o slušný počin v klasickém hávu navrženém pro pánská zápěstí. Na Huawei Watch GT Classic Edition by bylo co vylepšovat, avšak běžný uživatel si s nimi bohatě vystačí. Náročnější nechť se poohlédne jinde.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Cena na Mall

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here