Immax SW2 – v podstatě smartphone pro velká zápěstí

Vyzkoušet si hodinky Immax SW2, to byl velmi zajímavý zážitek. Strávili jsme s nimi opět dva týdny a během jejich testování byli opravdu příjemně překvapeni. Ne že by se nenašlo nic, v čem by nám nevyhovovaly – ale plusy silně převažují nad těmi mínusy. Tedy pro toho, kdo i za cenu menší výdrže baterie chce mít na ruce v podstatě chytrý telefon, který jede na Androidu 4.4. My ho na ruce měli, opět díky CZC.cz, kteří nám Immax SW2 zapůjčili.

Obsah recenze

Balení

Hodinky nám domů přišly v elegantní a papírové černé krabičce, dostatečně pevné na to, aby přežila běžnou přepravu. Krabička je černá i vevnitř, ve všem výrobce tedy vsadil na důstojnost černé barvy. A měl důvod, hodinky jsou (vzhledem k jejich ceně) v podstatě vynikajícím produktem.

Hodinky byly zapasované do černého papírového stojánku, jehož vnitřní barva zůstala jako jediná v přírodní podobě. Součástí balení byly jen hodinky, USB kabel a celkem zhruba pojatý návod v češtině, který se ale dal pochopit. Detaily si pak člověk musí vyzkoušet sám, metoda pokus – omyl tu funguje nejlépe… USB kabel i návod byly v další menší krabičce, celé balení drželo pěkně po kupě a nic se vevnitř nemohlo pohybovat, a tím pádem ani ničit nebo odírat.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce a design

Hodinky Immax SW2 jsou konstrukčně na první pohled podobné modelu SW7. Jsou masivní, těžké a určené tedy jen pro větší zápěstí. Na mojí ruce sice neplandaly tolik jako ony SW7, ale i tak jsem je měla připnuté na poslední dírku – a já nijak drobné zápěstí nemám. Hodinky jsou poměrně těžké, takže je v podstatě nemožné zapomenout, že je máte na ruce. I když, mohutnější pánové je jistě jako přítěž vnímat nebudou.

Velikostní parametry hodinek jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 58 x 42,5 x 13 mm
  • hmotnost: 75 g
  • délka řemínku: 260 mm

Model hodinek Immax SW2, který jsme testovali my, byl černý, komplet celý. Tělo má obdélníkový tvar, kdy spodní část je opatřena plastovým krytem, ale horní část, v níž je zasazen displej, je kovová. Spodní plastový kryt je přišroubovaný čtyřmi šroubky, lze jej sundat a vyndat pak baterii. Tu může být někdy potřeba vyndat k restartování celého systému – podobně jako u starších typů telefonů.

V kovové horní části těla je mimo displej ještě reproduktor – poměrně velký, má v těle vyhrazeno sedm otvorů. Na opačné straně je fotoaparát sloužící i jako videokamera. kapacita není úplně k zahození, jde o 2.0 CMOS. A hned vedle fotoaparátu je zabudován mikrofon. Na horní ploše hodinek, pod displejem, jsou virtuální ovládací tlačítka Androidu, podobně jako je známe z telefonů a tabletů.

V plastovém krytu je na levém boku vstup pro micro (nikoliv nano) SIM kartu, je chráněn gumovou krytkou. Takže můžete použít i starší SIM kartu, která ještě nemá výřez na velikost nano. SIMku je nutno zatlačit něčím tenčím (já použila dřívko od nanuka), až zacvakne do svého místa. Vyndání je opět stlačením a následným uvolněním z držáku.

Na druhém boku jsou pak dvě fyzická ovládací tlačítka. A mezi nimi je micro USB vstup i výstup, hodinky lze totiž napíchnout k počítači a použít je mimo jiné i jako úložiště dat. I USB konektor je chráněn gumovou krytkou.

Odolnost hodinek vůči vodě jsem v údajích nenašla, ale bude minimální. Jednak jsou konektory chráněny jen gumovými krytkami, jednak i v návodu výrobce varuje uživatele, aby chránili hodinky před vlhkostí. Takže na sprchování s těmito hodinkami rozhodně zapomeňte. I na neopatrné mytí rukou.

Pásek k hodinkám je gumový, ale příjemný na omak. Jeho spodní strana je dokonce vroubkovaná, takže pot se může z pod pásku dobře odvádět. Na pásku jsou dvě očka pro uchycení konce pásku, takže ten během nošení nikde netrčí a nepřekáží.

Specifikace a nabíjení

Hodinky jsou spíše náramkovým telefonem. A spíše pro lidi s mohutnější postavou, protože vám, co máte drobné zápěstí, budou prostě plandat nebo rovnou padat. Jistě nejsou ani pro děti – vzhledem k jejich rozměrům a hmotnosti.

Hodinky Immax SW 2 rozhodně neposlouží těm, kdo chtějí detailně sledovat své fyzické aktivity, hodinky jsou zamýšleny jako chytrý telefon na ruku. Tomu odpovídá i fakt, že mají zabudovanou GPS, Wi-Fi, GPRS, EDGE, HSDAP a samozřejmě Bluetooth, k tomu ještě mikrofon, reproduktor, kameru. A je možné do nich vložit datovou micro SIM kartu. Hodinky mají i celkem objemnou vnitřní paměť.

Výhodou hodinek je skutečnost, že nemusejí nijak spolupracovat s chytrým telefonem. Jsou samostatnou jednotkou (pokud chcete). Takže když jdete do terénu a potřebujete zůstat ve spojení, včetně internetového, stačí prostě tyto hodinky. Internet je sice pomalý, takže jen v tom nejnutnějším, ale jde to. Na Google.cz jsem se s nimi dostala. Na chat taky, když jsem si z Google Play stáhla aplikace. Zobrazení webovek je podobné jako v mobilu, jen samozřejmě super miniaturní.

Díky SIM kartě tu fungují i nástroje SIM, tedy například placené SMS s jízdními řády, dokonce lekce angličtiny či němčiny, zpravodajství, zábava i GSM banking. Hodinky opravdu můžete plně využít jako mobilní telefon.

Nabíjení je potřeba jednou za 2 – 3 dny, podle intenzity použití. Baterii lze samozřejmě vycucat i během několika hodin. Samotné nabíjení zabere cca 3 hodiny, s vhodnější pomalejší nabíječkou (výstup max. 0,75 A) i čtyři hodiny. Ale díky pomalejšímu nabíjení se šetří baterie. Nabíjení jede přes USB kabel, takže žádná další nabíječka do domu se nekoná.

Displej

Displej je překvapivě dobrý, i zobrazené webovky, včetně obrázků, jsou na něm velmi dobře viditelné. Barevné rozlišení je příjemně nastaveno a jas je dostačující i na denní světlo, samozřejmě s přistíněním rukou na plném slunci. Displej má čtvercový tvar. Parametry displeje jsou tyto:

  • úhlopříčka displeje: 1,54 „
  • rozlišení displeje: 240 x 240 px

Displej je samozřejmě dotykový. Ovládání je jak poklepem, tak gesty. Délku aktivního svícení displeje je možné si nastavit, jas také. V nabídce je několik ciferníků, mezi nimiž si lze vybrat. Některé nabízejí i zobrazení nových zpráv a zmeškaných hovorů. Změnit lze i vzhled ikon, jejich pořadí, typ disku, tapety anebo i menu. Hodinky nabízejí poměrně personalizovaný vzhled. Android 4.4. je prostě znát.

A malá poznámka k displeji na závěr: aktivní displej se mi velmi špatně fotil, protože se mi vlnové délky navzájem rušily, na moha fotkách je dosplej buď rozmazaný nebo s typickými modro-růžovými prvky co by výsledky neshody mezi foťákem a displejem. Ve skutečnosti je displej jasný a velmi dobře čitelný, ostrý.

Ovládání a operační systém

Ovládání je překvapivě snadné, i když jde o model nabízející celkem hodně funkcí a služeb. V hodinkách se ukrývá Android 4.4, takže většina uživatelů chytrých telefonů si s ním poradí. Základem je samozřejmě dotyková obrazovka, podobně jako v chytrém telefonu. A hlavní tlačítko vypnutí, zapnutí, uspání a probuzení. To je to horní tlačítko na pravém boku hodinek.

Pak je tu tlačítko dolní na pravém boku hodinek, to je určené k ovládání hlasitosti – tedy přehrávané hudby, realizovaného hovoru, oznámení o příchozích SMS nebo o příchozím volání. Jen drobnost k jeho použití: tlačítko zvládne hlasitost pouze zvýšit. Pokud si přejete hodinky zeslabit, musíte na displeji, kde se hlasitost zobrazí, potáhnout gestem doleva, tedy směrem k nižší intenzitě zvuku.

No a pod displejem jsou ještě klasická ovládací tlačítka Androida, tedy trojúhelník (zde jen šipka), kolečko a čtvereček (zde tři čárky pod sebou). Hodinky na povely těmito tlačítky reagují stejně jako chytrý telefon, takže není nutné se nic nového učit.

Trošku komicky působí Google klávesnice, kterou zadáváte vše jako v mobilním telefonu. Jenže v úhlopříčce 1,54 “ to není zcela snadné. A už vůbec ne pro mohutnější lidi s větším zápěstím a prsty, kterým jsou hodinky určeny – jak jsem již zmínila, hodinky jsou velké, těžké a mají dlouhý pásek, poslední dírka byla pro mě tak akorát. A drobné zápěstí rozhodně nemám.

Operační systém je výrobcem uveden, i paměť a další podrobnosti. Výrobce se v tomto případě rozhodně nemá za co stydět:

  • procesor: MediaTek MTK6572
  • počet jader: 2
  • frekvence jader: 1,2 GHz
  • operační systém: Android 4.4 KitKat
  • operační paměť RAM: 512 MB
  • vnitřní paměť: 12 GB

Už podle těchto údajů je jasné, že Immax SW2nejsou jen tak nějaké ořezávátko, ale že jde opravdu o poměrně slušný smartphone na ruce. Do města, na výlet, do auta, prostě všude, kde se telefon na zápěstí hodí víc než ten velký přilepený v kapse na zadku nebo na dně kabelky.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Kup na Kasa.cz

Funkce

Funkcí má tento náramkový telefon nepřeberné množství. Jen v základu je sedm obrazovek po čtyřech ikonách, k tomu ale lze z Google Play natahat různé aplikace, na které jste zvyklí, a které jedou i na systému Android 4.4. pojďme se podívat na ten základ.

Na první obrazovce jsme na hodinkách měli hovory, zprávy, kontakty a fotoaparát. Vše funguje jako v mobilu, přičemž doplňková nabídka se přímo v aplikaci taká z levé strany displeje (gestem zleva doprava). Opačným gestem, tedy zleva doprava se aplikace zavírá. Také samozřejmě kolečkem pod displejem. Některé aplikace se zavřou po přetažení zdola nahoru.

Na druhé obrazovce je funční prohlížeč, galerie, nastavení hodinek a také nastavení ciferníku při zamčené obrazovce. Třetí obrazovka skrývá email, tedy emailového klienta, správce souborů, hudbu a aplikaci záznamu zvuku. Na čtvrté obrazovce jsme měli výběr hodin při odemknuté obrazovce, budíky, kalkulačku a kalendář.

Pátá obrazovka skrývá  zálohování a obnovení, dále stahování, Facebook a Gmail. Hned na následující obrazovce je nabídka nastavení Google, Google Mapy, Google Play a funkce vyhledat. Poslední obrazovka s menu nabídne sadu nástrojů SIM (vždy podle nabídky mobilního operátora), úkoly (respektive stručné poznámky) a ještě k tomu i videa.

Vevnitř v nabídkách vše funguje jako v chytrém telefonu. Nehledejte ale krokoměr, měřič spánku, měřič tepu a další funkce pohybové, na které jsme zvyklí z jiných hodinek. Tohle je prostě smartphone na zápěstí.  Akcelerometr by hodinky měly mít, takže pro měření kroků stačí stáhnout aplikaci z Google Play.

Konektivita a komunikace

V podstatě mimo NFC najdete v hodinkách veškerou konektivitu. Tedy GPS, GSM, Bluetooth verze V4.0 i Wi-Fi. Na Wi-Fi jsem se připojila snadno, proces byl rychlý. V těchto hodinkách Wi-Fi opravdu funguje a opravdu se s ní dostanete na internet, můžete pohodlně chatovat (tedy asi spíš jen hlasovými zprávami nebo diktujete, co má systém napsat – ťukat do těch mini písmenek je fakt dost málo možné – bez odpovídající tužky), stáhnout si hudbu, aplikace z Google Play atd.

Postřehy z používání

Hodinky Immax SW2 jsou velké a těžké. A výdrž jejich baterie není nijak oslnivá. Odolnost proti prachu a vodě je mizivá. Ale pozor, to veškerá negativa, která jsem na nich za celou dobu našla. Vše ostatní bylo nad očekávání dobré. Velkou výhrou je Android 4.4 přímo v systému, celkem slušní operační paměť a i vyhovující velikost vnitřního úložiště.

Hodinky Immax SW2 jsou spolehlivým telefonem, chatovacím přístrojem i informačním zdrojem, pokud něco nutně potřebujete zjistit – a to jak přes Wi-Fi, tak přes data. Samozřejmě, že rychlost brouzdání internetem neoslní, ale prostě se tam dostanete, displej zobrazí webovku velmi slušně. A zjistíte, co právě potřebujete. Ovládání je klasické androidovské, tedy nic nového ani složitého.

Reproduktor hraje celkem dobře, tedy když posuzuju hovory. Hudba je tu samozřejmě spíš k vzteku, ale k hodinkám se dají připnout sluchátka (do micro USB konektoru). Nebo si vezmete bezdrátová, Bluetooth tu je. Mikrofon snímá zvuky dobře, celkově se s hodinkami dobře telefonovalo. Hovor je samozřejmě hlasitý, což ale vymizí po zapojení sluchátek.

Velká škoda té minimální odolnosti proti prachu a vodě. Ale zase se sem dá dát SIM karta a připojovat sluchátka, nabíjet přes USB, připojovat k počítači a přenášet data mezi počítačem a hodinkami (po zvolení režimu připojení – stejně jako u chytrého telefonu). Takže je to něco za něco.

Fotoaparát je nouzový, pro zachycení něčeho, co potřebujete mít, ale netrváte na vysoké kvalitě. Nicméně, nabídka nástrojů fotoaparátu je bohatá. A dokonce se displej i zvládne přetočit, když otočíte ruku, abyste fotili v jiném úhlu.

Vychytané jsou živé tapety. Jde o tapety, které se pohybují, mění. Sice to na tak malém displeji není žádné terno, ale jde o zajímavý doplněk. Když jsem před sousedkou aktivovala hodinky na své ruce a začalo mi pod ikonami běhat spektrum coby živá tapeta, byla z toho celá paf. Efekt opravdu zaujme.

A pak ještě přesunování ikon mezi obrazovkami. Uspořádání ikon, které vidíte na fotkách, je jen orientační. Můžete si ho totiž popřehazovat, jakkoliv potřebujete. A na fotce pod tímto odstavcem vidíte magnetofonovou kazetu (ikona přehrávání hudby), která je na displeji jediná ostrá.

Ostatní ikony jsou totálně mázlé, protože zrovna utíkají. Přechod mezi obrazovkami je totiž jako ve formuli jedna – obrazovky frčí celkem vysokou rychlostí, až mě to i překvapilo. Takže se rychle můžete dostat z první obrazovky třeba až na tu pátou. A ikony aplikací dostat snadno i rychle do té konfigurace, kterou si právě přejete.

Hodnocení

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Kup na Kasa.cz

Dost dobrý náramkový chytrý telefon. Se vším všudy, včetně Androida 4.4, Wi-Fi a Google Play. Překvapila nás paměť RAM i velikost úložiště. A celkově vlastně tento chytrý telefon v hodinkách, zejména s možností brouzdání po internetu. Sice není primárně určen pro sledování fyzické aktivity, ale to jistě mnoha uživatelům nevadí. Prostě telefon a trochu i počítač na ruku, za rozumný peníz.

Immax SW2
Líbí se nám
Nelíbí se nám

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here