Líbí se nám
cena
design a zpracování
displej
Nelíbí se nám
nespolehlivé měření
notifikace nechodí vždy
kratší výdrž baterie
3.6

Immax je jedním z výrobců, kteří zaplavili trh s chytrými hodinkami. Nabízí mnoho modelů v různých provedeních, které poskytnou všemožné úrovně chytrých režimů a funkcí. My jsme si díky obchodu CZC.cz mohli na dva týdny vyzkoušet nového zástupce značky Immax, a to SW11.

Co se dá o těchto hodinkách říct? Komu dobře poslouží a kdo by měl naopak sáhnout po zcela jiném zařízení?

Obsah recenze

Balení

Balení hodinek IMMAX SW11 je veskrze skromné. Malá a plochá černá papírová krabička s otevíráním po kratší straně. V ní plastová vanička a v ní samotné hodinky. Zabaleno je zvlášť tělo hodinek, které je usazeno v pěnovém ochranném límci, a zvlášť zbytek obsahu, tedy silikonové pásky, nabíječka a manuál. Ten je v češtině a dobře čitelný. Ovšem pouze se základními pokyny.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce a design

Hodinky Immax SW11 nezapřou inspiraci hodinkami Apple. Mají nápadně podobný plochý a obdélníkový tvar. Model je v černém provedení, přičemž černé je naprosto všechno, s výjimkou přezky na pásku. Ještě více ale připomínají Amazfit Bip, které prodává Xiaomi.

Velikost hodinek je příjemná, na pánské ruce se neztratí a na dámské ruce nevypadají nijak robustně. Díky plochému tvaru se dobře nosí i v zimě, rukávy mikiny a bundy o ně příliš nezachytávají. Jejich velikostní parametry jsou následující:

  • rozměry (š x v x h): 35 x 47 x 11 mm
  • hmotnost: 50 g
  • délka hodinek i s páskem: 255 mm

Obdélníkový tvar se příjemně nosí. A díky velkým cifrám je displej hodinek přehledný, čas můžete odečítat i z větší vzdálenosti ruky od očí. Na hodinkách není jediné fyzické ovládací tlačítko, díky tomu je jejich tvar zcela hladký a naprosto bez rušivých elementů.

Spodní strana těla hodinek je osazena jen koncovkami nabíjení a snímači fyzických parametrů (tep, tlak, saturace kyslíkem). Boční hrany jsou hladké. Horní strana nese displej, ale ten není přes celou plochu. Jeho tvar je v podstatě čtvercový, přičemž v dolní části plochy je z displeje odkrojeno ve prospěch ovládání.

Displej hodinek Immax SW11 totiž není dotykový. Jen pod displejem je jedno místečko určené k dotykovému ovládání. A to je také jediné místo, kudy lze hodinky ovládat. Na první pohled není ovládací ploška vůbec vidět. Ale když se na ni zaměříte, uvidíte ji dobře. Navíc stačí vědět, že máte sahat doprostřed dolů.

Celé hodinky jsou v plastovém provedení, pásek je gumový, dobře uzpůsobený pro sport, protože je bohatě perforovaný. Perforace zároveň slouží i jako dírky k upínání hodinek na ruku. Jen škoda, že jsou dírky poměrně daleko od sebe.

Ne každému se totiž podaří trefit se obvodem zápěstí přesně na perforaci. A potom jsou hodinky na ruce mírně volné, takže po zápěstí putují. Nebo jsou naopak příliš těsné, což se samozřejmě neslučuje s pohodlím jejich nošení, navíc i měření pak probíhají nesprávně.

Hodinky jsou dílensky dobře zpracované, vše lícuje, jak má. O tom svědčí i krytí IP67, se kterým výrobce dovoluje jít do sprchy, dokonce i do bazénu, avšak nesmíte se v něm potápět. Perfektním detailem je zaoblení rohů těla hodinek i ochranného skla, takže po hodinkách mohou textilie hezky klouzat.

Specifikace a nabíjení

Tyhle hodinky jsou určeny pro nenáročného uživatele smart technologií. Jestli se se světem chytrých hodinek teprve seznamujete, mohou být dobrou volbou k prvnímu kroku do neznáma. Jejich ovládání je totiž nadmíru snadné a jejich funkce nabídnou ten nejzákladnější základ. Co může být zajímavým zpestřením jejich schopností, je měření krevního tlaku a saturace krve kyslíkem. Nakolik jsou tyhle funkce využitelné, na to se podíváme později, v postřezích z používání.

Hodinky se nabíjejí pomocí originální nabíječky ve tvaru svorky, která má dvě vystouplá zakončení. Ta se právě pomocí svorky vmáčknou do k tomu určených otvorů na spodní straně těla hodinek. A může se nabíjet. Baterie má výdrž několik dní, mně vydržela většinou 2 – 3 dny, podle toho, jak moc jsem hodinky zatěžovala extra měřením a jak mnoho notifikací hodinky během dne přijímaly.

Displej

Displej hodinek Immax SW11 je dobře čitelný a viditelný. Jde o OLED  záležitost, proto je černé pozadí obrazovky výrazně tmavé. Displej není dotykový. Jeho parametry jsou tyto:

  • úhlopříčka: 1,3“
  • rozlišení: 240 x 240 px

Při rozlišení 240 x 240 na úhlopříčce 1,3 palce je samozřejmě vidět jednotlivé pixely, ale až při pozornějším zaměření se na zobrazení. Není to však na škodu, výrobci se podařilo navrhnout rozložení a zobrazování na displeji tak, že je vše dobře čitelné i letmým pohledem. Jedině snad na konkrétní zprávy (notifikace) se musíte více zadívat, abyste dokázali přečíst i ona pidi písmenka, kterými je text vyobrazen.

Změna zobrazení nebo ciferníku možná není, a to ani skrze aplikaci v mobilu. Jde o základní hodinky se základním software (mnozí jej znají z modelu SW6). Takže personifikovat si hodinky nelze, ale tomu odpovídá i cena hodinek.

Ovládání a operační systém

Hodinky se ovládají opravdu snadno. Pouze jedním dotykovým tlačítkem, které je pod displejem uprostřed. Ovládání tkví ve střídání dlouhých a krátkých dotyků na ono dotykové tlačítko. Tlačítko je velmi jemně naznačeno ve spodní části čelní strany hodinek.

Krátkým dotekem se v hodinkách přepíná mezi jednotlivými položkami menu, dlouhým dotekem se dostáváte dovnitř menu. Dlouhým stlačením se dostanete i zpět o úroveň nahoru, ale to vždy jen po najetí na obrazovku se zpětnou šipkou.

Hodinky anglicky napovídají, co udělat, aby se uživatel dostal, kam právě potřebuje. Na první pokus vypadá ovládání nelogicky nebo nepohodlně, ale opak je pravdou. Naučit se zacházet s těmito hodinkami je fakt snadné, a to i pro naprosté začátečníky.

Operační systém hodinek je vlastní. Vše jede na procesoru Nordic 52832. Immax SW11 sice nepatří k nejrychlejším hodinkám, ale pro běžné použití se rychlost jejich fungování dá s přehledem snést. Přechody mezi jednotlivými položkami menu se mi nijak nesekaly, všude jsem se dostala v poměrně krátkém čase. Zdržuje jen to, že mezi položkami se musí listovat popořadě, pěkně jednu za druhou.

Funkce

Na to, že jde o základní chytré hodinky, je v nabídce slušná řádka funkcí. Jsou tu jak funkce z oblasti sportu a sportovních aktivit, tak notifikace z telefonu. Nechybí ani tělesná měření pomocí světla, díky nimž se dá sledovat vývoj vaší fyzické kondice v čase. Pojďme se na funkce podívat hezky popořadě.

  • ušlé kroky
  • srdeční tep
  • tlak krve
  • saturace krve kyslíkem
  • sledování spánku
  • sledování aktivity, konkrétně běhu, horolezení, jízdy na kole
  • notifikace ze všech aplikací, kterým to v aplikaci WaerFit povolíte
  • stopky
  • hledání telefonu

Aplikace, pomocí které lze hodinky spárovat, je Wearfit. Ta velmi připomíná prostředí aplikace MiFit od Xiaomi. Je sice o něco podrobnější a propracovanější, ale její logika je zcela stejná jako v případě MiFit.

Konektivita a komunikace

Z konektivity nabídnou Immax SW11 pouze Bluetooth. Ale zato v nízké verzi, konkrétně Bluetooth 4.0, takže hodinky se v pohodě domluví i se staršími telefony. Požadavky na operační systém telefonu jsou Android 4.4 a vyšší nebo iOS 8.5 a vyšší.

Postřehy z používání

Postřehů z používání jsou kvanta, protože hodinky mají v podstatě všechny důležité základní funkce, které od zboží typu wearables vlastně čekáme. K tomu přibylo měřená tlaku a měření saturace krve kyslíkem, což u hodinek zatím až tak běžná výbava není.

Samozřejmě, že jedna věc je vybavit hodinky měřením tělesných parametrů, ale druhá věc je funkčnost a spolehlivost tohoto měření. Takže jsem zaběhla k sousedům půjčit si tlakoměr, protože mi sousedka řekla, že se jeho měření víceméně shodují s měřeními v ordinaci. No a porovnala jsem naměřené výsledky, testovala jsem hodinky celkem na čtyřech lidech různého věku a různé fyzické kondice. Jak si Immax SW11 vedly?

Mizerně. Odchylky v měření byly třeba i 20 jednotek v systolickém a 10 jednotek v diastolickém tlaku, což je prostě nepoužitelné. Navíc byly odchylky vždy dolů, nikdy nahoru. Rozhodně se na měření tlaku hodinkami Immax SW11 nespoléhejte!

Tlakoměr má dneska kde kdo, ale horší je to s ověřením výsledků měření saturace krve kyslíkem. Tato hodnota se udává v procentech, a u zdravého člověka neklesá v klidovém režimu pod 96 procent. Saturace krve kyslíkem je ovšem pravidelně sledovaná u mé dcery, která má problémy se srdcem. A tak mám výsledky měření na lékařských přístrojích, a to v různých úrovních fyzické zátěže. Proto je můžu směle porovnat s tím, co dceři naměřily Immax SW11.

Očekávala jsem, že výsledky budou slušné, tedy přesnější, než v případě meření tlaku. Měřit tlak na zápěstí a bez stlačení, to je v podstatě o ničem. Ale oxymetr žádné specifické podmínky nepotřebuje, stačí správné nastavení analýzy světelného spektra paprsků odražených od ruky.

Po několika měřeních jsem nucená konstatovat, že i oxymetr si výsledky víceméně vymýšlel.

Nejvíce mě zklamal krokoměr, který měřil kroky snad za každý pohyb rukou. Večer po běžném pracovním zimním dni jsem měla na displeji i deset tisíc kroků, přičemž mám už nesčetněkrát vyzkoušeno, že v takový den ujdu cirka šest tisíc kroků.

Spojení mezi telefonem a hodinkami bylo stálé, nevypadávalo, ale stejně mi část aplikace nefungovala, byla bez informací (viz foto). Notifikace chodily většinou spolehlivě, ale o některých událostech jsem se občas nedozvěděla (i když byly v telefonu povoleny, že mají chodit).

Co mě znervózňovalo, bylo načítání času po té, co jsem zdvihla ruku. Měla jsem nastaveno aktivování displeje na otočení zápěstím. Jakmile se obrazovka aktivovala, ukázala čas z doby, kdy jsem se na hodinky dívala naposledy. Teprve potom, po asi půl vteřině, se displej aktualizoval na správný čas.

Aplikace je poměrně široká, informuje o měření, které probíhá automaticky každou hodinu. Ale když už víme, že jsou to v podstatě hausnumera, ztrácí automatické měření své kouzlo. Zda jsou hodinky schopné alespoň sledovat změnu tlaku krve nebo tepu v čase, to nejsem schopná říct. Změnu saturace krve kyslíkem nezaznamenávají správně.

Co se týká designu, hodinky zaujaly. Jsou příjemné, nenápadné, pohodlně se nosí. Zarazily mě vibrace při různých upozorněních. Při prvním zavibrování mě hodinky vyloženě rozesmály, měla jsem totiž pocit, že mi na zápěstí tančí vzteklá blecha. Ale i na tohle se dá zvyknout.

Hodnocení

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Hodinky Immax SW11 jsou hodinkami, které jsou pěkné na pohled. Nosí se pohodlně, nezachytávají. Mají příjemný design a jsou poměrně lehké. Díky velkému displeji a velkým číslům z nich můžete snadno odečítat čas i údaje o výsledcích měření. Ale vzhledem k tomu, že ona měření jsou dost nepřesná a že ani notifikace nechodí zcela spolehlivě, jsou hodinky v podstatě jen zajímavým doplňkem šatníku s několika funkcemi navíc, než mají běžné „hloupé“ hodinky. Jejich cena je vyloženě nízká, ale užitná hodnota také. Přesto si své zákazníky mohou najít, třeba tam, kde lidé chtějí digitálky s velkými čísly a příjemným designem. Běžné digitální hodinky totiž nejsou levnější.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Velká škoda, že paní Rutteová nepopisuje postup při párování. Osobně mám jeden den nové SW11 a ještě se mi to nepovedlo. Na hodinkách chybí totiž zapínání bluetooth a typické blýkání při hledání telefonu, a nikde se neuvádí pod jakým jménem to máme zase hledat v telefonu.

    • Často to bývá u čínských hodinek tak, že párování řeší aplikace k hodinkám a přímé spojení telefon a Bluetooth se nedělá. Mám takovou zkušenost s modely Amazfit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here