Motorola před lety uvedla na trh jedny z prvních kulatých chytrých hodinek, čímž vyprostila tento segment ze zajetí hranatosti. Hned od počátku na to šla elegantním designem, displejem viditelným snad ze všech možných úhlů a dobrou viditelností i na přímém slunci. Tyto vlastnosti si ponechává i Motorola MOTO 360 Sport Black, která se hodí i pro větší ženskou ruku.

Obsah recenze:

Balení

Pokud koupíte chytré hodinky Motorola MOTO 360 Sport Black, přijde vám kulatá krabička s hodinkami (které přes průhledné plastové víčko hned uvidíte) a nabíjecí kolébkou, včetně přípojného kabelu.

Moto 360 Sport Black

Konstrukce a design

Ve skupině chytrých hodinek nabízených na našem trhu jsou Motorola MOTO 360 Sport Black spíše těmi drobnějšími. Na první pohled mají běžné vzezření klasických kulatých hodinek. Po straně displeje najdete jedno ovládací tlačítko, kterým osvětlíte displej nebo se dostanete do výběru tapet (Watch faces). Jinak není tvar hodinek ničím rušen.

Celkově jsou rozměry displeje:

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

  • průměr 46 x 46 mm;
  • na výšku 11,5 mm;
  • váha ca 50g.

Hodinky jsou vybaveny odolností IP67, takže do sprchy ano, do bazénu rozhodně ne. Pásek zvolený k těmto hodinkám sportování příliš nepřeje. Jde o silikonový materiál. Ten způsobuje nepříjemné pocení, pokud začnete vytvářet nějakou pohybovou aktivitu, u které chcete být svými hodinkami měřeni. Senzor musí sedět opravdu těsně na kůži a pásek větrá jen bočními průduchy, což situaci moc neřeší. To je zklamáním oproti jiným modelům, u kterých Motorola uvedla pásky kožené.

Moto 360 Sport Black zboku

Hodinky jsou svým tvarem, velikostí a celkovým vzezřením vhodné i pro ženy, ale spíše opravdu pro příležitosti sportování. Model je sice elegantní, ale zejména výškou displeje a silikonovým páskem se k běžným dámským outfitům jistě nehodí.

Specifikace a nabíjení

Vždy a všude dobře čitelné. Se základními funkcemi bez nutnosti podpory chytrým telefonem. Tak nějak by se daly obecně tyto hodinky popsat. Pokud tedy potřebujete něco, co dokážete přečíst z jakéhokoliv úhlu, zde nesáhnete vedle.

Hodinky jsou postavené na operačním systému Android Wear, ten je kompatibilní logicky s Androidem, jde však nasadit i na iOS.

Nabíjení je možné jednak originální bezdrátovou nabíječkou, tedy posazením hodinek do nabíjecí kolébky, ve které pak na displeji svítí velké číslice informující o čase. Okolo nich se postupně s nabíjecím procesem vyznačuje kruh informující o procentu dobití baterie. Proces nabíjení zabere asi hodinu a půl.

O výdrži baterie v těchto hodinkách si ale nedělejte žádné velké iluze, vydrží totiž až jeden celý den – při vyšší zátěži. Na standardní režim ujede baterka cca jeden a půl dne. Naštěstí jde ale dobít i jinak, než jen originální nabíječkou. Cívka pro bezdrátové nabíjení je ve standardu Qi, proto baterku bez problému nabijete na jakékoliv jiné nabíječce. Použít lze nabíječky třeba k Nexusům, k Nokiím. Ale microUSB konektor by potěšil víc.

Displej

Displej, jeho viditelnost a úsporný režim jsou to, na čem si Motorola u svých hodinek nejvíce zakládá. Displej je konstruovaný tak, že sklo mírně vystupuje nad kovové orámování. Je proto dost vystavené vlivům okolí, ale výrobce osadil hodinky odolným Gorilla Glass, navíc mírně zkosil hranu sklíčka u jeho okraje. To může působit designově nesympaticky, ale je to funkční, a v tomto případě vede funkčnost nad krásou.

Displej má průměr 1,56 palce a rozlišení 360 x 325 bodů. Tedy v podstatě mírně pod standardem chytrých hodinek. Ale nijak to neruší. Displej je konstruován tak, abyste na něj viděli odkudkoliv. Výrobce si dal záležet i na tom, aby se displej rozsvítil, když zdvihnete ruku do polohy sledování hodinek nebo krátce otočíte zápěstím. Ve výchozím stavu jsou totiž hodinky nastaveny tak, že je displej zcela vypnutý a rozsvítí se na základě pohybu. Žroutem energie je přece hlavně displej.

Na displeji se čas a nejdůležitější notifikace mohou zobrazovat stále, ale tím dosáhnete jen rychlejší spotřeby energie.

Bombou je však výběr tzv. Watch faces, tedy vzhledu displeje. Tam si Motorola dala záležet. Nastavit můžete kde co. Jednak mnoho barev, jednak další informace, které hodinky zobrazují.

Ovládání a operační systém

Ovládání je v podstatě shodné, jako je tomu u chytrých telefonů. Dotykový displej reagující na dotyk a na posun prstem. V základním nastavení, tedy bez připojení na chytrý telefon, můžete s hodinkami nejen sledovat čas, ale také se nechat upozornit na úkoly, které vás čekají. A zrovna u notifikací se možná budete chviličku trápit s tím, že odhozením doprava si je smažete. Jde ale o sílu zvyku, stejně jako například na tabletech.

Hodinky fungují na Android Wear platformě. Ta nenabízí nijak široké funkce a využití, ale pro běžné uživatele je dostatečná. Odměnou za omezení v šířce je pak propracování některých záležitostí do hloubky, o tom ale více ve funkcích.

Příjemným doplněním ovládání je tlačítko na pravé horní straně hodinek. Tím jednak rozsvítíte displej a jednak se dostanete přímo do možnosti výběru mezi displejovými tapetami.

Android v hodinkách jede poměrně rychle. Dá se předpokládat, že Google na jejich vývoji bude i nadále pracovat, přece jen jde o nejrozšířenější operační systém pro mobilní zařízení typu chytrý telefon, tablet, časem jistě i chytré hodinky.

Funkce

Část funkcí hodinky zvládnou bez napojení na cokoliv jiného. V samostatném režimu zaznamenávají sportovní aktivity, měření je ale často nespolehlivé. Multisportovní vybavení hodinkám chybí, čekejte v podstatě průběžný monitoring srdeční činnosti, počtu kroků a času stráveného aktivním pohybem. Díky tomu propočítají spálené kalorie a motivují i k dalším výkonům v dalších dnech.

Velmi dobře propracované jsou notifikace, včetně práce s textovkami, jde zpracovat i emaily, zde však pouze přečtete, odpovíte nebo smažete. Třídění už systém nedovolí. Notifikace se na displeji zobrazují ve stejné podobě, jako v horní liště telefonu, a to včetně interaktivních tlačítek.

Text odpovědi můžete i nadiktovat, nejlépe anglicky. Hodinky nabízejí i možnost navigování, ale navigace spustí pouze hledání místa na mapách v telefonu. Na hodinkách tak navigaci uvidíte, až když vyndáte telefon a navigaci na něm spustíte. Ale i to ve městě oceníte, pokud jdete kamkoliv, kde se ještě moc nevyznáte.

V přehledu uvedeme funkce, které můžete využít z výchozí aplikace:

  • Vytvořit poznámku (Google Keep)
  • Přidat připomenutí (Google Now)
  • Ukázat počet kroků nebo srdeční tep (Google Fit)
  • Odeslat zprávu
  • Zobrazit kalendář a události z něj
  • Navigace (Google Mapy)
  • Přehrávání hudby (Google Play Music)
  • Odpočet, stopky, budík
  • Měřit běh/chůzi/cvičení (bez aplikace)
  • Zavolat automobil (bez aplikace)

Pokud se posuneme k free aplikacím, není nabídka taky nijak pestrá. Ale potenciál do budoucna je velký. V současnosti stojí za zmínku například Fitbit 3, MapMyRun nebo Strava.

Notifikace lze rozšířit pomocí telefonu, takže se pak chovají právě jako v onom smartphonu. Zejména když použijete Google Now. Hodinky reagují na jeho protějšek zobrazený na telefonu. Takže po ruce neustále můžete mít jízdní řády, dopravu na cestě, po které jedete, doručení balíku nebo třeba rezervace ubytování.

Pokud budete chtít využívat volné aplikace pro hodinky Motorola MOTO 360 Sport Black, musíte si je nainstalovat přes chytrý telefon i přesto, že v mobilu je pak nijak nevyužijete. Aplikace, které v telefonu máte již delší dobu, ale do hodinek nedostanete – je nutno stáhnout jejich verzi právě pro hodinky.

Aplikace lze spouštět hlasovými příkazy (ale kdo si má ty názvy pamatovat), ruční spouštění chce trochu hrabání v nabídce hodinek. Hudbu můžete přehrávat pouze s bezdrátovými Bluetooth sluchátky.

Konektivita a komunikace

Hodinky lze napojit na síť pomocí Wi-Fi, s telefonem či sluchátky mohou komunikovat přes Bluetooth Low Energy. Operační systém komunikuje s Androidem 4.3 a vyšším, s iPhonem ji spárujete také (u starších modelů to možné není).

Hodinky umožňují telefonování přes WhatsApp. Pokud potřebujete sledovat vývoj počasí, Facebookové profily či dopravu, i tady vám to aplikace umožní.

Video

Hodnocení

Hodinky Motorola MOTO 360 Sport Black jsou relativně levnou variantou chytrých hodinek. Ale nižší ceně odpovídá i nižší míra vybavení právě těmi funkcemi, které bychom od chytrých hodinek zaměřených na sport očekávali. Na druhou stranu vám nabídnou neskutečně dobře čitelný displej, běžné konektivní funkce, spojení se světem a hlavně obrovské množství designů ciferníku.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Motorola MOTO 360 Sport Black
Líbí se nám
Nelíbí se nám

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here