Lamax je dalším z výrobců, kteří si uvědomují, že „děti jsou to nejcennější“. A právě proto se i on pustil do výroby chytrých hodinek, respektive náramkového telefonu, které vám díky GPS, GSM a LBS lokalizaci bude pravidelně dávat vědět, kde vaše děti jsou. Budete je moci kdykoliv kontaktovat a ony budou mít možnost vám snadno zavolat o pomoc – stačí totiž zmáčknout jediné tlačítko na pravé straně hodinek, s nápisem SOS. 

Celkově jsou hodinky LAMAX WatchY velmi podobné těm od Helmer (LK 704). Čím vás bude chtít zaujmout Lamax? Už teď vám můžeme prozradit, že zejména zabezpečenou datacentrálou, která udrží informace o pohybu vašich dětí v bezpečí.

Obsah recenze

Balení

Balení je, stejně jako hodinky, příjemně dětské. Po otevření krabičky najdete hodinky, SIMkartu připravenou k okamžitému použití (SIM je nutná, protože v budovách funguje GPS dost špatně. Proto je tu GPS lokalizace nahrazena GSM – je však potřeba základní tarif s daty, více o tom později).

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Tato SIM je od operátora GoMobil. Další součástí balení je nabíjecí microUSB kabel a také návod k obsluze.  Chybí nabíjecí adaptér. Nabíjet tedy můžete z nabíječky n mobilnímu telefonu, ale volte tu s nižším výstupem (okolo 1 A). Poslouží však i PC, lampička, auto či jiné zařízení, které má USB vstup. Předtím, než SIM kartu do hoinek vložíte, je potřeba ji aktivovat, návod, postup a webovky, kde to udělat, jsou přiloženy.

Konstrukce a design

Na hodinkách je na první pohled znát, že jsou určené dětem. Na druhou stranu je potřeba říct, že to Lamax s infantilností nepřeháněl, takže se za hodinky nebudou stydět ani desetileté slečny a pánové. Výrobce nabízí dvě barevné varianty – pro holky růžovou s bílými prvky a pro kluky černou s prvky modrými.

Konstrukce hodinek je bytelná, pevná, ale přitom lehká. Většinu těla tvoří silikon a plast s ověřenou zdravotní nezávadností. S odolností hodinek si ale výrobce moc starostí nedělal, nasadil pouze tu nejzákladnější proti dešti a potu, IP43. Proto před sprchováním musejí hodinky dolů. Pro srovnání, hodinky Helmer LK704 mají IP krytí na úrovni 47 (druhé číslo v pořadí značí odolnost proti vodě).

Hodinky mají tyto velikostní parametry:

 • rozměry těla hodinek: 52 mm x 36 mm x 15 mm
 • celková délka hodinek: 215 mm
 • hmotnost: 40 g

Hodinky mají barevný dotykový LCD displej. Sklíčko je vnořeno pod rámeček. Barva rámečku, SOS tlačítka a pojistky na pásek se liší od barvy zbytku těla, v růžové variantě jsou tyto prvky bílé, v černé variantě zase modré. Tělo hodinek je obdélníkové, ale displej nepokrývá celou velikost těla, jen něco málo přes polovinu. A je také obdélníkový. Pod displejem je symbol značky Lamax.

Tělo hodinek je poměrně vysoké, ale dokonale zaoblené, takže by dětem nemělo dělat problém přesouvat přes ně rukávy (pokud tedy nebudou extrémně těsné). Na pravém boku najdete micro USB vstup a veledůležité SOS tlačítko, které vytočí přesně to číslo, jaké mu přiřadíte. Na opačné straně těla hodinek je pak slot pro SIM kartu ve velikosti micro. Nad displejem najdeme reproduktor a pod ním pro změnu mikrofon.

Ze spodní strany nejdete snímač „přítomnosti ruky“. Hodinky vás totiž dokáží informovat, když si je dítě sundá.

Specifikace a nabíjení

Hodinky Lamax Watchy jsou určeny zejména pro snížení míry strachu rodičů o jejich děti. Kdykoliv je totiž mohou diskrétně kontaktovat a poslat jim třeba vzkaz. Na rozdíl od mobilního telefonu si mohou být jistí, že si děti vzkazu všimnou. Zavibruje jim totiž na ruce a pípne kousek od ucha. Děti zase mohou mít jistotu, že v případě nouze zvládnou vytočit to správné číslo: stačí po dobu asi pěti vteřin podržet SOS tlačítko a hodinky postupně volají na čísla určená pro tísňové volání (pokud se nedovolají na první, začnou vytáčet další v pořadí).

Dalším velmi dobře využitelným specifikem hodinek je GPS lokátor, který do mobilu rodičů pravidelně vysílá data o pohybu dítěte. A upozorní, pokud dítě opustí určitou lokalitu. Jestliže dítě vejde do budovy, nahradí hodinky GPS lokalizaci pomocí sítě GSM, kde je ale nutná i datová podpora. Hodinky však mají i Wi-Fi a využití LBS.

Co se nabíjení týká, je stejně snadné jako u mobilního telefonu, tedy microUSB kabelem. Ale je bohužel i stejně časté, ne-li častější. Baterie totiž vydrží pouze 20 – 50 hodin, přičemž těch 50 hodin je jen pohotovost, bez lokalizace a hovorů. Ale přitom má bateie poměrně velkou kapacitu – jde o 3,7V akumulátor Li-Ion se 400mAh.

Displej

Displej je barevný a dotykový LCD, obdélníkový, s živými barvami a s jednopalcovou úhlopříčkou. Zobrazení času je na spořiči digitální, zobrazí se po zmáčknutí hlavního tlačítka umístěného na straně. Jakmile klepnete ještě na obrazocvku, hodinky se aktivují a přepnou se do zobrazení digitálního. Z této obrazovky pak gestem vlevo nebo vpravo přecházíte mezi dalšími obrazovkami.

Ovládání a operační systém

Hodinky a také budík se vypínají pomocí SOS tlačítka. Ovšem pokud je v nich funkční SIM karta, lze je vypnout pouze pomocí rodičovské aplikace v telefonu či tabletu. Ostatní ovládání hodinek je víceméně klasické. Díky dotykovému displeji si dítě pomocí dotyků a gest vybere, zda chce jít do telefonního seznamu, podívat se, kolik dnes (anebo za celý týden) udělalo kroků, případně poslat vzkaz, například na spárované hodinky pomocí funkce Make Friends. Krok zpět v nabídce hodinek se provede po ťupnutí na symbol Lamaxu.

Cena na Heuréka.cz Cena na Alze

K hodinkám je důležité mít nainstalovanou také rodičovskou aplikaci, kterou najdete pod názvem LAMAX WatchY App. Zde jsou mnohem širší možnosti ovládání a nastavení hodinek, přičemž prostředí aplikace je intuitivní a snadno pochopitelné. S operačním systémem hodinek se výrobce nepochlubil. Párování hodinek probíhá až po nainstalování aplikace, kdy buď načtete QR kód zobrazený v hodinkách anebo do aplikace přepíšete číselný kód hodinek.

Funkce

Hodinky nabízejí jak klasické funkce hodinek, tedy informace o čase a budík, tak funkce fitness. Dále fungují jako telefon a jako lokátor. Pojďme se na funkce podívat podrobněji:

 • GPS a GSM lokalizace – včetně zobrazení na mapě, s až 30 denní historií. Pro příjem notifikací o pohybu dítěte je nezbytné mít aplikaci spuštěnou na pozadí telefonu. Nastavit můžete notifikaci po 10 vteřinách, 10 minutách nebo po hodině. Notifikace lze samozřejmě i vypnout. Pokud je dítě venku, jsou hodinky schopné se lokalizovat s přesností na, řekněme 50 metrů. Musíte však počítat se zpožděním, pokud si nastavíte odesílání informací třeba jednou za 10 minut. Desetivteřinový interval totiž baterka nevydrží déle než pár hodin. Problém však nastane v době, kdy je dítě v budově. Tehdy má fungovat lokalizace přes internet, pomocí oné SIM karty (na které máte základní balíček dat). Ale naši operátoři tuto službu zatím moc neumějí a nám se poloha hodinek zobrazovala s přesností někdy i na několik stovek metrů. Navíc jsou hodinky velmi náročné na kvalitu signálu. Kde je slabší, tam se vůbec nedokážou na mobilní siť připojit,
 • pohybové zóny – dítěti můžete nastavit zóny, ve kterých se bude pohybovat, aniž by vás na to hodinky upozornily. Jakmile však zónu, například školu, dítě opustí, dostanete o tom zprávu. Při vstupu do další zóny jste opět informováni. Tady je však potřeba počítat s onou nepřesností během pobytu dítěte v budovách a zóny přiměřeně rozšířit, když má třeba chodit do zájmového kroužku,
 • tlačítko SOS – volá na předem nastavená čísla,
 • telefonní kontakty – k dispozici je 10 míst pro kontakty, na které bude možno z hodinek volat,
 • telefon – hodinkami je možné běžně telefonovat – s deseti přednastavenými čísly. Pro dobrou kvalitu hovoru je nejlepší držet hodinky cca deset centimetrů od úst. telefonování hodinkami je spolehlivé, a to jak stlačením SOS tlačítka, tak výběrem z kontaktů. Hovor je slyšet čistě, není problém se domluvit,
 • hlasové zprávy – na hodinky (a také z nich) můžete odeslat až dvacetivteřinovou hlasovou zprávu,
 • textové zprávy – hodinky zvládnou pouze jejich zobrazení. Napsat zprávu v nich nemůžete. Takže pouze na hodinky zprávu odešlete a dítě si ji přečte. Jenže pozor, musí mít maximálně dvacet znaků a žádnou diakritiku. Takže využijete opravdu jen heslovitá sdělení, na kterých se navíc předem musíte domluvit – pokud je dítě ještě dost malé na to, aby zvládalo česká slova bez diakritiky,
 • přidat kamaráda – jde o spárování se stejnými hodinkami. Po spárování lze mezi nimi posílat hlasové vzkazy,
 • krokoměr – hodinky zvládnou sledovat tělesnou aktivitu pomocí počítání kroků, takže jsou vhodné i pro sledování aktivit, jakými jsou běh, cyklistika, outdoor, turistika, fitness a podle výrobce dokonce i lyžování.
 • oznámení o sundání hodinek – pokud si dítě hodinky sundá, pošlou vám o tom echo. Stejně vás hodinky informují i v případě, že jim dochází baterie.
 • dálkové ovládání z rodičovské aplikace – hodinky můžete na dálku ovládat tak, jak je zrovna potřeba. Například nastavit tichý režim před začátkem výuky, hodinky vypnout nebo do nich dodat další kontakty, nastavit režim hodinek, budík atp. Dítě samo si v hodinkách nemůže nic přenastavit (dokud se nedostane k aplikaci ve vašem telefonu).

Konektivita a komunikace

Hodinky jsou vybaveny slušnou konektivitou. Konkrétně jde o GPS, GSM a Wi-Fi. K určení polohy používají i LBS. Frekvence GSM jsou 850/900/1800/1900. Hodinky je možné spárovat s telefony a tablety na operačním systému Android 4.1.1 a vyšší, dále iOS 7.0 a vyšší.

Firma Lamax zdůrazňuje bezpečnost přenosu dat mezi hodinkami a vaším telefonem. Jsou totiž, jak sami uvádějí, jediným výrobcem, který má všechny svoje servery přímo v datacentrále, v samém srdci Evropy. Takže obava ztráty dat o pohybu vašich dětí je dle výrobce zbytečná.

Video

Postřehy z používání

Hodinky jsme měli možnost používat asi dva týdny. Za tu dobu jsme zjistili spoustu jejich výhod, ale i nevýhod. Hlavní zjištění je to, že hodinky nejlépe využijete hlavně ve větších městech, kde jsou služby operátotů větší, dokonalejší. Na vesnici, když je dítě v domě, ho hodinky lokalizují několik set metrů jinde (přes mobilního operátora). Když je dítě v budově ve velkém městě (zkoušeli jsme to ve městě stotisícovém), tak byla přesnost lokalizace od mobiliního operátora do 100 metrů.

Ovládání hodinek je pro dítě snadné. I pro malé prcky, kteří ještě nechodí do školy. Využijí je ale spíše až školáci, kteří se do školy a do kroužků přemísťují sami. Nejsou zatížení povinností vám volat, jakmile někam dorazí. Na druhou stranu, menších městech se tomu stejně nevyhnou, protože lokalizace přes mobilní síť je tu opravdu mizerná.

Nabíjení hodinek nikdy nebyl problém, ale pozor, běžný USB kabel, kterým dobíjíte telefon, vám hodinky nevezmou. Musíte použít ten, který je přibalen k hodinkám. Pozor také při manipulaci se SIM kartou, krytka slotu pro SIM kartu je poměrně málo odklopná a drží jen na tenkém prožku gumy. My jsme si ji utrhli. Naštěstí je to guma, takže v otvoru drží dobře, připevněná být nemusí.

Ovládání rodičovské aplikace je nad očekávání snadné. Ale funguje samozřejmě jen tehdy, když mají hodinky signál od mobilního operátora, a tedy i data. V místech se slabším signálem (na mobilu 3 z 5 čárek) se s hodinkami nespojíte. V aplikaci nám fungovalo vše, jen ne možnost nastavit jim tichý režim. Přestože byl v aplikaci zapnutý, v hodinkách se nepřepnul. A to ani po té, co jsem vše zrušila, aplikaci přeinstalovala a hodinky spárovala znovu.A když hodinky obdrží zprávu, oznamují to opravdu s vervou – je to strašný rachot.

Vzhledem k tomu, že je syn nosí do školy, to není úplně příjemné. Na druhou stranu, v telefonním seznamu má jen rodiče – a my víme, kdy ještě má vyučování a kdy už ne. Hodinky přijmou zprávu jen z aplikace, se ketrou jsou spárované, a hovor jen z těch čísel, která jsou v kontaktech přímo v hodinkách. Pokud by se jeho telefonní číslo pokoušel kontaktovat kdokoliv jiný, hodinky nereagují. Takže ve výsledku nefungující tichý režim vlastně zas až tolik nevadí.

Hodnocení

Kdyby hodinky měly lepší krytí a delší výdrž baterie, byly by snad super. Ale s krytím IP43 je možná i o strach je nasadit na ruku dětem na prvním stupni. Výraznější polití vodou totiž pravděpodobně nezvládnou a i výrobce varuje, aby hodinky nebyly vystavovány působení vlhkosti, vody, deště, sněhu nebo různým nástřikům. U menších dětí asi nesplnitelné. Otravné je i každodenní dobíjení. Na druhou stranu zase máte představu, kde asi vaše dítě zrovna je, bohužel vlivem nedokonalých služeb našich mobilních operátorů je to spolehlivé jen v době, kdy je dítě venku (a hodinky jedou na GPS). jakmile vejde do budovy a začne lokalizace přes GSM, veškerá přesnost jde do kytek. Aplikace do telefonu rodičů je snadná, hovory s hodinkami jsou čisté, serozumitelné. Zabezpečená data ve vlastní datacentrále v Evropě jsou bonusem, který bude jistě většinou zájemců o hodinky opravdu vítaný.

Cena na Heuréka.cz Cena na Alze

LAMAX WatchY
Líbí se nám
Nelíbí se nám

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here