Hodinky Immax SW7 patří k další z řady těch, které jsme měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži. Jde opět o levnou čínskou záležitost, která nepřekračuje hranici tisícikoruny. Ale poskytne mnoho ze služeb, které od chytrých hodinek očekáváme. Vedle zobrazení času, notifikací a základních fitness funkcí je to pak spárování s telefonem, možnost ovládat telefon na dálku, spravovat hovory i SMS. Ale zejména jde o samostatný telefon, navíc s fotoaparátem. Takže do hodinek Immax SW7 vložíte SIM kartu, můžete i kartu paměťovou. A máte telefon, který vám vyzvání a vibruje přímo na zápěstí, což oceníte hlavně v hlučném prostředí nebo tam, kde nemůžete hned sahat po telefonu. Jak nám Immax SW7 fungovaly? A komu bychom je doporučili?

Obsah recenze

Balení

Hodinky Immax SW7 vám přijdou ve velmi pevné, bílé papírové krabičce, s nápisem SmartWatch. Na první pohled velmi příjemné balení. Hodinky jsou v krabičce bezpečně uloženy v plastovém sáčku a v papírovém stojánku, který je drží tak, aby se přepravou nepoškodily.

Jde o levný produkt, proto čekejte i levné příslušenství, tedy skoro nic. Jinými slovy: pouze klasický micro USB kabel (ten původní, s nepravidelným tvarem). Lze ho použít jen k nabíjení, přenos dat neumožňuje. USB port na hodinkách ale k přenosu dat slouží. Když použijete datový USB kabel, pohodlně si do počítače stáhnete soubory z vnitřní paměti či SD karty – anebo je sem nahrajete, například hudbu.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

I rychlost nabíjení je pomocí přiloženého kabelu poněkud nízká, když jsme na kabel od SW7 připojili telefon, nabíjel se téměř třikrát tak dlouho (adaptér jsme nechali stejný, tady od mobilu, jen jsme tam foukli kabel k hodinkám – ty totiž žádný adaptér v balení nemají). A ještě je tu i návod na použití, v barevném provedení a na lesklém papíře.

Konstrukce a design

Hodinky jsou poměrně pevné, designově celkem střídmé, i když na první pohled levné. Ale OBROVSKÉ! Tedy alespoň pro většinu žen a pro všechny dorostence. Statnému chlapovi padnou jako ulité, zbytku národa budou neskutečně plandat a přesahovat i šířku zápěstí.

Přesvědčit se o tom můžete na fotkách, kde jsou hodinky na mojí ruce (a upozorňuji, že nejsem žádná drobinka) a na ruce mužově. I když jsem je zapnula na poslední možnou dírku, stále mi plandaly – potřebovala bych ještě aspoň jednu nebo dvě. Navíc tělo hodinek přesahuje celé moje zápěstí a jsou mi při nošení opravdu nepohodlné.

Naopak manžel si je pochvaluje, jsou mu prostě akorát. A jak jsou hodinky velké, tak jsou i těžké. Jsou opravdu o dost těžší než model SW5, který jsme také měli možnost si vyzkoušet. Přestože tu plast vévodí téměř všemu a kovové je jen horní orámování těla hodinek a přezka, tak je znát, že v hodinkách je toho víc, než jen čip a malá baterka.

Hodinky navzdory plastovému provedení vypadají bytelně, rozhodně se nebudete bát je nosit. Ale pozor, jsou voděodolné pouze proti dešti. A další pozor, hned první den používání jsme je trochu škrábli a ani nevíme o co. Takže to muselo jít velmi lehce. Škrábnuté je sklíčko i kovový rámeček.

A jak že jsou tedy velké? Údaje prodejců se mnohdy liší, směšná je ale hlavně udávaná váha 37 g. Nesmysl. Navíc je to méně, než u mnohem menších SW5, které mají v popisech 41 g. Někde zařehtal úřední šiml, protože jsem našla i hmotnost 80 g. Takže pojďme k tomu, co jsme naměřili my.

Hodinky jsou:

  • dlouhé cca 59 mm (pokud bereme opravdu celou délku těla)
  • široké cca 41 mm
  • vysoké cca 14 mm
  • jejich hmotnost je cca 65 g (váženo na kuchyňské digitální váze)

Tělo hodinek je zaoblené a zahnuté, nahoře mnohem víc než dole. Je přizpůsobené tvaru ruky. Gumový pásek navazuje těsně na hodinky, je nasazen napevno a je také prohnutý – tedy v první části, která je připevněna k hodinkám. Na povrchu je pásek podélně rýhovaný, zespod zcela hladký. Takže s pocením se bude asi dost muset počítat. Ze spodní strany pásku je provokativní prolis „NFC“, ale hodinky touto technologií nedisponují. Pásek se zapíná klasicky na přezku.

Horní část těla hodinek je pokrytá displejem, nad ním najdete kameru s mikrofonem, pod displejem reproduktor. Ten je překvapivě velký, v rámečku je mu věnováno 16 malých otvorů, celkově na ploše 12 mm x 4 mm.

Displej je poměrně malý na to, jak velké jsou hodinky samotné. Má asi jen o 2 mm (v úhlopříčce) víc než displej u SW5, které jsou výrazně menší. Navíc nejsou pod displejem žádná ovládací tlačítka, takže ve výsledku máte prostor pro zobrazení nabídky ještě menší, než u SW5. Ale dobrou zprávou je, že to ničemu nevadí – díky mnohem jemnějšímu rastru. O tom však později.

Vraťme se ještě k horní ploše těla hodinek. Plastové sklíčko hodinek je zasazené do kovového rámečku. Ale mezi sklíčkem a rámečkem je celkem velká mezera, někde i půl milimetru. Tady se bude hromadit prach a další nečistoty.

Na jedné straně těla hodinek najdete USB konektor pro nabíjení, je chráněn gumovou krytkou. Na straně druhé je pak hlavní tlačítko ovládání. No a dostáváme se ke spodní straně těla hodinek, kde je velká snímatelná plastová krytka chránící vnitřní prostor hodinek SW7.

Jde sundat poměrně snadno. Pod USB portem na straně hodinek je malá prohlubeň. A tudy krytku snadno sloupnete. Objeví se před vámi baterie (poměrně veká) a pak už jen kousínek z vnitřního zařízení. Proces pak pokračuje jako u starších mobilů – baterku vyndáte a pod ní budou dva sloty.

Jeden je pro microSIM kartu (ten větší, co je hned vedle konektorů k baterii), druhý pro microSD kartu. Takže je opatrně nasunete a máte hotovo. Když jste zvědaví, můžete si i celkem úspěšně prohlédnout střeva hodinek.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Specifikace a nabíjení

Hodinky jsou určeny pro muže, případně pro opravdu urostlé ženy s velkým zápěstím. Na menších rukách je totiž nezapnete natěsno, budou plandat a hlavně tělo hodinek přesahuje šířku zápěstí. Takže je považujte opravdu za výrobek pro velké lidi.

Jde o náramkový telefon (včetně možnosti psaní SMS), ovšem se schopností propojit se i pomocí Bluetooth s chytrým zařízením. Můžete v něm však i přehrávat hudbu a je dokonce vybaven i fotoaparátem, i když fotit budete vše vzhůru nohama. Proč asi, že?! Nicméně, pro nouzový záznam situace, kterou potřebujete zdokumentovat, když zrovna není telefon po ruce, to bohatě stačí. Kvalitní fotky se fotí jinými přístroji.

Nabíjení je snadné, stačí USB kabel s microUSB zakončením. Hodinky se nabíjejí asi tři hodiny originálním kabelem, kabelem z nabíječky k mobilnímu telefonu však mnohem rychleji (i když to není k baterii šetrné). Ta vydrží v provozu necelé tři dny, když nemáte zapnutý Bluetooth a s hodinkami zacházíte jak se samostatným telefonem (dva až tři hovory denně, občas SMS). Se zapnutým Bluetooth budete nabíjet téměř denně.

Displej

Jak už jsme zmínili, displej je, vzhledem k mohutnosti hodinek, poměrně malý, jen o 2 mm v úhlopříčce větší než displej námi nedávno hodnocených SW5. Ale má jemnější rastr. Díky tomu je celková využitelná plocha displeje větší (v poměru k velikosti ikon a písmen), i přes to, že SW5 mají ovládací tlačítka pod displejem, SW7 ne.

Displej má následující parametry:

  • rozměry (š x v): 28 mm x 28 mm
  • úhlopříčka: 1,6 „
  • rozlišení: 240 x 240 px

Jde o TFT dotykový LCD displej, s podsvícením. Reaguje na dotyky i gesta – mířená svisle i vodorovně. Během používání jsme zatím s reakcí na dotyk nebo gesto nezaznamenali žádný větší problém, většinou hodinky reagují na první dobrou. A to i tehdy, když píšete na poměrně malinké virtuální klávesnici stručnou sms nebo něco počítáte na kalkulačce.

Hodinky můžete v rámci GPRS připojit i k internetu –  v tom případě také budete vyťukávat písmenka – URL adresu. Je to dost o nervy, ale v případě nouze tuhle možnost oceníte a hodinky většinou dobře odhadnou, na které písmenko cílíte. Klávesy jsou uspořádány jako na tlačítkových telefonech.

U displeje můžete nastavit několik jeho parametrů, například intenzitu podsvícení. Zobrazují se hodiny pouze digitální (respektive my jsme jiné zobrazení nenašli), jen ve stand-by režimu máte k dispozici tři analogové ciferníky. Stejně tak jsme neobjevili, že by šlo změnit tapetu, na které je světle fialová kytka podobná jiřině.

Na displej je docela dobře vidět i ze stran, i když k barevnému zkreslení samozřejmě dojde. Na sluníčku je to horší, ale s tím si poradíme běžným přistíněním dlaní druhé ruky.

Ovládání a operační systém

Hodinky se ovládají kompletně dotykově, výjimkou je jen hlavní tlačítko zapnutí a vypnutí po pravé straně hodinek. Slouží mimo jiné i k probuzení hodinek, jejich opětovnému uspání a jako tlačítko návratu na hlavní obrazovku.

Ta je koncipovaná podobně jako hlavní obrazovka „hloupého“ mobilního telefonu. Tedy zcela nahoře jsou informace o stavu baterie, vybraném profilu, Bluetooth, notifikacích, síle mobilního signálu apod. O řádek níž je název zvoleného operátora, pod tím je informace o čase, pak datum a den v týdnu.

Vlevo dole je nabídka ke vstupu do SMS zpráv, pod ní je vstup do hlavní nabídky. Vpravo dole je zase tlačítko historie hovorů, pod ním pak vstup do telefonního seznamu, kde si můžete volit seznam ze SIM v hodinkách anebo seznam ze spárovaného chytrého zařízení.

Pro vstup do kompletní nabídky je nutné zmáčknout tlačítko vlevo dole: Hlavní nabídka. Menu je rozděleno do devíti ikon, celkem jsou v nabídce tři obrazovky, tedy 27 ikon. Ikona s nabídkou ke vstupu do SMS zpráv tu však chybí, je jen na hlavní obrazovce.

Mezi obrazovkami s ikonami aplikací se posunujete gestem vlevo či vpravo. Z již otevřené aplikace se lze vrátit pomocí tlačítka zpět, které se objeví na displeji. Ale někde chybí. Ovšem není potřeba zmatkovat a hned dávat home button, tedy mačkat hlavní ovládací tlačítko – k návratu na obrazovku s ikonami slouží totiž i rychlé přejeti po obrazovce doprava.

Ostatní ovládání uvnitř aplikací je snadné, intuitivní, hodinky jsou téměř celé v češtině, takže lze snadno rozumět a pohybovat se v nabídce i ovládání.

Co se operačního systému týká, jde o tzv. „vlastní“ operační systém, výrobce se s jeho popisem víc nezdržoval. Základem hodinek je procesor, v tomto případě jde o MediaTek MT6260. K němu si připočtěte 128 MB operační paměti RAM a pak ještě vnitřní paměť 64 MB. Tu lze rozšířit micro SD kartou o kapacitě až do 32 GB.

Funkce

Když se zaměříme na funkce, tak zjistíme, že u SW7 jsou v podstatě nabízeny tři stupně funkcí. Ten základní stupeň odpovídá holým hodinkám, které nemáte ani spárovány přes Bluetooth s telefonem, ani jste do nich nevložili SIM kartu. V tomto případě můžete využít následující:

  • nastavení – zde si nastavíte podrobnější vlastnosti hodinek: profily, zabezpečení, nastavení sítě, připojení, nastavení telefonu. Je tu i možnost zpětného obnovení továrního nastavení.
  • datum a čas – nutno ručně nastavit, když chybí spárování;
  • budík – šest možností budíků, nastavit si můžete i frekvenci opakování a tón vyzvánění. Vibrace však v možnostech nejsou;
  • krokoměr – počítá, kolik jste udělali kroků, je mírné zpoždění se začátkem počítání. Ovšem nelekejte se, hodinky vás neošidí. Počítání však musíte ručně zapnout, hodinky počátek činnosti nerozliší;
  • monitor spánku – opět jde o ručně zapínanou aplikaci, výsledkem může být jen dobrý nebo špatný spánek, podrobnější analýzu jeho průběhu rozhodně nečekejte.
  • kalendář – nutno ručně nastavit, když nemáte spárováno;
  • kalkulačka – překvapivě snadno se na ní pracuje;
  • fotoaparát – něco málo se vejde do vnitřní paměti, jinak je potřeba dodat paměťovou kartu. Rozlišení fotoaparátu jsou 2 MPx;
  • správce souborů – klasický průvodce uloženými soubory, pro snadnou orientaci v paměťové kartě. Když nedivočíte, orientuje se v něm velmi dobře. A pokud máte na paměťové kartě starší fotky z jiných zařízení, v rámci možností vám je hodinky zobrazí. O přehrávání videa jsme se nepokoušeli;
  • fotogalerie – zde najdete hodinkami pořízené fotografie;
  • hudební přehrávač – přehrávače jsou tu dva, jeden slouží k přehrávání hudby uložené na paměťové kartě, případně ve vnitřní paměti hodinek. Ten druhý pak funguje přes Bluetooth, ale o něm za chvíli;
  • profily – na hodinkách si můžete navolit jeden ze čtyř profilů: Obecný, Tichý, Schůzka, Venku. Každý z profilů si lze překvapivě podrobně upravit. Nastavit v nich můžete například typ upozornění, typ vyzvánění, vyzváněcí tón, hlasitost vyzvánění, tón zprávy, hlasitost tónu zprávy, tóny klávesnice, hlasitost tónů klávesnice a systémová upozornění.
  • Minutka – můžete si nechat odpočítat čas, tedy třeba jako u minutek v kuchyni. Využít to lze třeba k upozornění na potřebu jít se napít nebo se prostě protáhnout.

Tolik k funkcím hodinek, když jsou bez doplňkového vybavení. Jakmile do hodinek pořídíte SIM kartu, získáte navíc možnost:

  • telefonování – volat nebo přijímat hovory;
  • SMS – odesílat SMS nebo je také přijímat. Hovory i SMS se ukládají do paměti a můžete v nich snadno listovat – systémem, jak to bývalo v „hloupých“ telefonech, tedy podle času doručení, času odeslání. U odesílání SMS lze nastavit i potvrzení o přijetí SMS, ale nepodařilo se zprovoznit.
  • kontakty – zobrazují se kontakty z vložené SIM karty – na kontakt můžete z tohoto místa volat, psát sms anebo kontakt spravovat;
  • Internet, Twitter, Facebook, WhatsApp – samozřejmě přes GRPS. Hodinky nemají jiné připojení k internetu než přes data. Používat to asi nebudete, ale jako funkce to tu v nabídce je.

Hodinky lze pak i spárovat s chytrým telefonem, přes Bluetooth. K tomu je potřeba si nainstalovat aplikaci BT Notifications. V hodinkách je sice QR kód této aplikace, ale ten v našich hodinkách nás poslal do čistě čínské verze. Takže v Google Play jsme pak zadali „BT Notifications“ a stáhli aplikaci s obrázkem analogového ciferníku s tmavým podkladem.

Funguje dostatečně. Po spárování se hodinky rozšíří o následující funkce:

  • spravování SMS a hovorů v telefonu – přes BT se načtou kontakty, historie hovorů i zpráv. Když máte hodinky spárované, ale přesto je v nich i samostatní SIM, hodinky se vždy ptají, ze které SIM mají volat, zda z lokální nebo ze SIM ze spárovaného zařízení;
  • notifikace – v hodinkách se ukládají poslední čtyři notifikace, včetně určení, o co jde (sms, Messenger, WhatsApp atd.), kdo textovku poslal. Je tu i kousek textu. Notifikace se však dá jen přečíst, případně vymazat, ale ne na ni odpovědět;
  • ovládání hudby ve spárovaném telefonu – jakmile si v telefonu zapnete přehrávač, můžete ho hodinkami ovládat. Spustit přehrávání hudby hodinkami však nejde;
  • ovládání spouště fotoaparátu ve spárovaném telefonu – a na displeji hodinek vidíte, na co má čočka fotoaparátu vašeho telefonu namířeno;
  • Bleutooth – zde si zapínáte nebo vypínáte Bluetooth, viditelnost přístroje, hodinky připojujete nebo odpojujete, vybíráte, ke kterému zařízení chcete hodinky připojit.;
  • najít telefon – pokud nevíte, kde je, můžete ho nechat začít zvonit;
  • kontakty – zobrazují se i kontakty ze spárovaného telefonu;
  • ochrana – je myšlena ochrana před krádeží – jakmile se vzdálíte s hodinkami od telefonu nebo telefon od vás, hodinky mohou začít jančit. Tady si nastavíte, zda si poplach přejete a jaký;

Konektivita a komunikace

Hodinky disponují jen GSM, GPRS a Bluetooth. K našemu zklamání nedrží Bluetooth signál nijak excelentně. U SW5 nebyl problém pohybovat se opravdu do oněch cca deseti metrů, s SW7 jsme museli brzdit po opuštění první místnosti a pro telefon se poslušně vrátit, aby spojení nebylo přerušeno.

Na druhou stranu, jakmile se hodinky dostaly zpět do dosahu signálu, okamžitě se samy zase připojily, téměř bez časové prodlevy. Notifikace chodí ihned – jakmile cinknout v telefonu, cinknou i na hodinkách. Upozornění je dost důrazné, takže když jsou hodinky na ruce a máte zapnuté upozornění i pomocí vibrací, tak ani v nejrušnějším provozu se nestane, že byste si hovoru, sms nebo jiné textovky nevšimli.

Hodinky lze spárovat s Androidy i iOS.

Hodnocení

Hodinky IMMAX SW7 jsou dobrou volbou pro velké lidi s velkým zápěstím, kteří chtějí mít samostatný telefon přímo na ruce. Zvuk hodinek je poměrně dobrý a telefonování je na pohodu. Případně je i pro ty, co stojí také o sledování notifikací ze smartphonu. Ty totiž chodí opravdu hned, poslední čtyři notifikace si hodinky vždy pamatují. Možné je i volání přes Bluetooth, tedy hodinkami, ale přes SIM v telefonu (handsfree). SW7 nabízejí i šest budíků nebo možnost nastavení minutek, tedy odpočtu času. Hodinky zvládnout ovládat hudbu nebo fotoaparát ve vašem mobilu, dokonce i samy fotí, ovšem jen tu nejzákladnější kvalitu.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Líbí se nám
Nelíbí se nám

7 KOMENTÁŘE

  1. Super ! Ďakujem za recenziu peknú ! Na alze som našiel „predvádzacie“ za 19€, takže ako náhrada za moje doslúžené DZ09 tiež za 19€ budú tieto vyhovujúce…

    • Petře, těší nás, že recenze pomohla v rozhodování! Hodinky jsou opravdu všestranné, co se volání týká, prostě náramkový telefon 😉

  2. Děkuji aspoň něco se podařilo udělat, ale nevím jak přesně nastavit ten internet a jestli to jde, dostali to děti ať ven a do školy nenosí mobil. Váha je trošku na ně těžší ale jsou spokojený. Máme vodafon a duplikátní kartu s 4G internetem. Grps se mi za žádného boha nepodařilo nastavit.
    Dokážete poradit. Děkuji.

    • Pavle, s internetem je to vždy spíše na chvilku, také se mi s ním moc nedaří. Občas se někam na webovky dostanu, ale většinou ne. Nicméně, hodinky vnímám jako náramkový telefon, který právě na běhání venku nebo na pobyt ve škole, respektive na cestu do školy, do kroužků a zpět, je opravdu velká pomoc. Syn nosí SW4, ty jsou mnohem lehčí. Telefon na nich funguje stejně dobře.

  3. Perfektní a detailní recenze.
    Hledal jsem přesně toto: levné, co nejvíc funkcí…možnost internetu…

    • Ano, přesně tak jsem hodinky vnímala i já. Funkcí je za jejich cenu dostatek. Děkuji za pochvalu! 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here