Pokud hledáte skvěle zpracované sportovní GPS hodinky, které nadchnou i profesionální atlety nebo cyklisty, zároveň vyžadujete potřebnou dávku smart funkcí a ještě si rádi při tréninku poslechnete oblíbenou hudbu, je Forerunner 745 k vašim službám. Navíc jeho cena je vůči tomu, co nabízí, velmi příjemná. Forerunner 745 vám pomůže k vysněnému cíli.
? Pozitiva
Zpracování
Plná sportovní výbava
Garmin Pay
Hudební přehrávač
? Negativa
Průměrná výdrž baterie
4.5

Řada Forerunner je u Garminu již tradičně vyhrazena sportovně zaměřeným modelům. Je sice pravda, že mnohé sportovní funkce dnes nabízí téměř všechny modely a zároveň řada Forerunner disponuje funkcemi, které jsou přisuzovány hlavně lifestylovým chytrým hodinkám. Je to zkrátka tak, že určitý základní mix funkcí najdete v každé modelové řadě. Jednotlivé modelové řady se potom z tohoto základu profilují nejen zaměřením na specifickou výbavu, ale i další vlastnosti, jako je hmotnost, ovládání atd.

Forerunner 35 … 45 … 55 … 245 … 745 … (935) 945 … 

Nadpis odstavce nespadá do logického testu nebo doplňovačky, ale zobrazuje modely řady Garmin Forerunner, které je v době psaní tohoto textu možné pořídit. Jak vidíte, jedná se o druhý nejvyšší model řady (935 záměrně nepočítám, je to předchůdce 945 a již je v doprodeji), zároveň je definován jako top běžecký model a „základní“ model s multisportovním profilem (sporttester, který umožnuje v rámci jedné aktivity přepínat více disciplín – využití například pro triatlon). Jednotlivých sportovních profilů je na výběr více než dost, od několika verzí běhu a kola přes zmíněný triatlon, plavání venku i v bazénu, pilates, jógu, lyžování až po veslování… Vyjmenovat je všechny by zvládl snad jen pan Kos z filmu Na samotě u lesa.   

Proti většímu „kolegovi“ v podobě modelu 945 má dnes představovaný Forerunner 745 výhodu přibližně dvou let vývoje, o které byl uveden později na trh. Je kompaktnější, přesto působí naopak proti nižšímu modelu 245 mnohem dospěleji i na pánské ruce. Použité materiály a celkové zpracování působí hodnotněji než u 945 a ještě o něco lépe „sedí“ na ruce. Forerunner 945 je přitom v tomto ohledu považován za téměř geniální mezi špičkovými modely nabitými funkcemi. Kompaktnější rozměry, perfektní zpracování, nízká hmotnost, ergonomie a nabídka barev dělají ze „745ky“ unisex GPS sporttester. V čem na top model ztrácí, je výdrž baterie a absence mapových podkladů. V nejlepším režimu GPS FR745 zvládnou až 16 hodin a v režimu chytrých hodinek až 7 dní. 

Základní přehled: 

  • Konektivita: USB, Bluetooth, ANT+, WiFi 
  • Satelitní systémy: GPS, Galileo, Glonass
  • Výdrž baterie: až 16h s GPS, až 6h GPS + hudba, až 21h UltraTrac, až 7 dní v režimu smart hodinek
  • Velikost displeje: 1,2“ , 240×240 bodů 
  • Krycí sklíčko displeje: Gorilla Glass
  • Rozměr hodinek: 43,8 x 43,8 x 13,3 mm
  • Hmotnost hodinek: 47 g
  • Vodotěsnost: Ano, 5 ATM (plavání na hladině, sprchování)
  • Snímače a čidla: optický snímač tepu a pulsní oxymetr, akcelerometr, barometrický výškoměr/barometr, gyroskop, 
  • Technologie: Garmin Pay, MP3 přehrávač, navigace po naplánované trase bez mapových podkladů

Smart notifikace, Garmin Pay, hudební přehrávač, navigační funkce

Jak jsem psal již v úvodu, i přes sportovní charakter hodinek zůstala zachována poměrně štědrá paleta „chytrých“ funkcí. Takže si samozřejmě přečtete sms zprávy a zprávy ze všech možných messengerů, budete vědět kdo vám volá, hovor můžete přijmout nebo odmítnout (samotné volání již probíhá přes telefon), můžete si zobrazit události z kalendáře nebo informace o počasí. To vše pokud jste v dosahu telefonu.     

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Bezpečné platby v podobě služby Garmin Pay dnes podporuje většina bank a platit hodinkami je ještě o něco pohodlnější než například placení telefonem. Abyste zaplatili pomocí služby Garmin Pay, nemusíte u sebe mít fyzicky ani platební kartu, ani zmíněný telefon. Hodinky si vystačí samy a zneužití služby je chráněno kromě kódu i vaší tepovou frekvencí. Například na koupaliště si tak nemusíte brát ani větší hotovost, ani telefon nebo platební kartu. Zkrátka nic cenného, co by mohlo zmizet v době, když jste zrovna v bazénu.    

Hudební přehrávač přímo v hodinkách je další skvělá věc. Do hodinek si můžete uložit až 500 MP3 skladeb. Mnohem praktičtější je možnost stáhnout si offline playlist služby Spotify nebo Deezer. Potom už stačí připojit Bluetooth sluchátka a vyběhnout. Opět bez nutnosti vláčet s sebou na trénink telefon, a přitom běžet v doprovodu oblíbeného interpreta. Osobně aktuálně používám sportovní sluchátka JBL Endurance Sprint nebo náhlavní model JBL Live 460. V obou případech je výsledný zvuk velmi dobrý. Endurance Sprint jsou samozřejmě pro sport vhodnější, ale když se jdete jen tak proběhnout, Live 460 drží na hlavě skvěle a ještě lépe hrají. Zvukový výstup přehrávače hodinek je plně srovnatelný s tím, na který jste zvyklí z telefonu.

I když Forerunner 745 neumožňuje nahrání mapových podkladů, nabízí plnou navigační výbavu, tzv. slepou mapu. Můžete si do hodinek naplánovat trasu a ty vás potom upozorní, kdy odbočit. Trasa bude na displeji zobrazena křivkou včetně dalších údajů. Další možností je funkce TrackBack – návrat po stejné trase, návrat na start nebo navigace na uložený bod. Samozřejmostí je detailní záznam trasy, který si po ukončení aktivity prohlédnete v aplikaci Garmin Connect. 

Konektivita – 100% 

Forerunner 745 disponuje pro připojení příslušenství frekvencemi Bluetooth Smart, ANT+ a WiFi. Samozřejmostí je připojení kabelem pomocí USB k počítači. WiFi je využívána hlavně pro přenos hudebních souborů, ale také jako jedna z možností synchronizace dat a aktualizací. Bluetooth je využíváno při propojení s telefonem a sluchátky. ANT+ potom s dalším příslušenstvím, a toho může být opravdu hodně. 

Forerunner 745 můžete propojit s externími snímači tepové frekvence, podporováno je i vyhodnocení dynamiky běhu s vybranými snímači tepu nebo Running Dynamic PODem. Plavci a triatlonisté využijí i hrudní pásy s interní pamětí, které přenesou data o tepu naměřená ve vodě následně do hodinek (ve vodě se signál nešíří). Cyklisté mohou připojit snímač rychlosti a kadence, wattmetr Rally nebo Vector, radary a světla řady Varia. Turisté ocení konektivitu s externím čidlem teploty Tempe. Ovládat můžete i akční kameru řady Garmin Virb. 

Trénujte jako profík 

Forerunner 745  nabídne „plnou palbu“ v plánování, diagnostice a vyhodnocení tréninku nebo ve sledování regenerace. K dispozici jsou funkce jako denní doporučení tréninku, tréninkový efekt, tréninková zátěž a stav tréninku. Samozřejmostí je funkce Body battery, odhad hodnoty VO2 Max, doba regenerace. Cyklisté ocení Strava segmenty a Climb Pro, která v průběhu trasy podává detailní informace o výškovém profilu trati a jednotlivých stoupáních, která vás na trati čekají. Pro běžce je k dispozici virtuální běžecký trenér Garmin Coach a s vhodným příslušenstvím pokročilé vyhodnocení dynamiky běhu. Všichni potom ocení pulsní oxymetr. 

Zůstaňte v bezpečí

Pokud jsou hodinky připojené k chytrému mobilnímu telefonu, je možné využívat bezpečnostní funkce, které na předem nastavené telefonní číslo pošlou v případě nouze informaci o potřebě pomoci. Žádost o pomoc je možné vyvolat ručně nebo automaticky. Funkce Incident detection automaticky detekuje nehodu a v nastalé situaci vyšle automaticky žádost o pomoc. Druhou možností je funkce Assistence, kterou je možné využít v tísni a kterou vyvoláte ručně kombinací kláves. Bezpečnostní funkce využívají připojený mobilní telefon a s žádostí o pomoc odesílají i aktuální pozici/umístění hodinek.

Chytrým hodinkám se věnuji od roku 2015, kdy jsem otestoval první kousek. Jako fandu všeho elektronického mě tento segment stále zajímá a držím mu palce. Píši také pro techmag GeekLife.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here