Líbí se nám
příjemný design opravdu cílený na ženy, malé hodinky i pro drobná zápěstí, lehoučké
funkce hodinek opravdu cílené na ženy
dobrý displej, kontrastní zobrazení, syté, ovšem přirozené barvy
Nelíbí se nám
chybí GPS
aplikace i hodinky postrádají češtinu
displej mohl být OLED (za prodejní cenu hodinek)
3.8

Americký Fitbit poměrně nedávno koupil značku Pebble. A sní i patenty, know-how. Prvky Pebble smíchal s prvky Fitbit a výsledkem jsou mimo jiné dva celkem podobné modely hodinek, konkrétně: Fitbit Ionic a Fitbit Versa. A my jsme díky obchodu CZC.cz měli možnost si prubnout právě Versu. Krásné hodinky, desin se povedl. S látkovým páskem vypadají dokonale, v silikonu, který jsme měli k testování my, už je to horší. Ale stále jde o velmi elegantní záležitost, cílenou na ženy. Může si majitel nebo majitelka hodinek užívat i něčeho jiného, než je jen design? A jen tak mimochodem, fotky jsou pořízené testovaným telefonem Motorola One. Fotilo se snadno a pohodlně.

Obsah recenze

Balení

Balení je neskutečně velké – na to, že jde jen o malé hodinky. Nicméně když krabičku rozbalíte, tak zjistíte, že se místem sice plýtvalo, ale ne tolik, jak to vypadalo na první pohled. Balení je hlavně široké, což je dáno tím, že v jedné polovině jsou hodinky sepnuté do kruhu. Ve druhé polovině, vedle hodinek, je pak zbytek výbavy, tedy náhradní pásek, nabíječka, micro USB kabel a samozřejmě nezbytné manuály. Adaptér byste však hledali marně.

Konstrukce a design

Už jsem naznačila, že hodinky jsou opravdu krásné. A to v plném významu slova. My měli růžové provedení, které působí ještě elegantněji, než fádní černý silikon. A pozor, ta růžová vůbec nevypadala a ani nepůsobila trapně. Já nejsem zastánce růžové barvy, zejména typická pink mi je dost odporná. Tady to však bylo jiné.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Tahle růžová se povedla. A kupodivu šla téměř ke všemu, co jsem na sebe za ty dny vzala. Rozhodně jsem z hodinek neměla barbie-like dojem. Jsou prostě ženské, jemné, barevně výrazné. A neurazí při žádné společenské příležitosti.

Co se konstrukce týká, je pevná a dobře drží. Tělo hodinek je z odolné, ale lehké slitiny hliníku, displej překrývá odolné sklo Gorilla Glass. Fitbit Versa jsou čtvercové, hlavně nejsou přehnaně velké. Opravdu pasují na menší ženská zápěstí velmi dobře. Já mám sice zápěstí celkem velké, ale navlékla jsem hodinky i své velmi subtilní skoro-sousedce. A hodinky seděly skvěle. Velikostní parametry jsou tyto:

 • rozměry (š x v x h): 39,4 × 39,4 × 11,2 mm
 • hmotnost: 38 g
 • odolnost: do 5 ATM

Hodinky jsou atypické svými ovládacími tlačítky. Ta jsou poměrně výrazná. Na levé hraně těla hodinek je jedno tlačítko, na pravé pak dvě. Všechna tři jsou aktivní tlačítka ovládání. Ale nebojte se, hodinky se dají slušně ovládat i pouhou kombinací gest a dotyků, tlačítka nejsou vždy potřeba.

Ze spodní strany hodinek vyčuhuje několik senzorů a taká konektory pro nabíjení. Horní strana nabídne velký a velmi kvalitní displej, s opravdu perfektně reagující dotykovou vrstvou. Pásek jsme měli k testování silikonový, je však vyměnitelný za jakýkoliv jiný o šířce 22 mm. I samotný Fitbit nabídne mnoho náhradních pásků v různých designech.

Pokud hodinky spí, je vidět pouze černý displej a značku Fitbit. Tělo hodinek je kovové, pevné, vše sedí perfektně. Zkosený tvar těla dodává hodinkám na eleganci. A také snižuje pravděpodobnost zachytávání hodinek o rukáv. I díky výšce pouhých 11 mm sedí na ruce dobře a rozhodně nejsou na obtíž. I spodní část je poměrně zkosená, proto se kůže dotýká mnohem menší plocha, než má celý displej.

Pod tělem hodinek ani pod silikonovým páskem se mi ruka nijak nepotila. Tedy, samozřejmě při běžném režimu. Pásek je dostatečně perforovaný. A opravdu velmi měkký, jakoby pogumovaný, takže na dotek příjemný. Látková verze by však jistě byla ještě o kousek příjemnější.

Specifikace a nabíjení

Hodinky NEJSOU pro toho, kdo chce mít mobil na ruce. To je třeba říct hned na začátku a na rovinu. Fitbit Versa jsou určeny pro sportovce, kteří rádi sportují indoor. To znamená, že ke sledování svých výkonů nepotřebují GPS. Patří sem i plavání.

Anebo jsou pro sportovce, kterým nevadí sportovat outdoor s mobilem u pasu či na paži, aby měli zaznamenánu trasu běhu, jízdy na kole, na inlinech atp. To je ale vše. Jiná cílová skupina pro tyto hodinky není. Kdo chce mít přehled o dění v mobilu, občas hodinkami i odpovědět, musí sáhnout jinam. Notifikace tady totiž víc nefungují, než fungují.

Kamarádí se totiž jen s některými systémy jedoucími na Androidu nebo iOS. A i když notifikace přijdou, můžete na ně sice odpovědět, ale pouze předem připravenými odpověďmi, které si naťukáte v aplikaci v telefonu. V podstatě nabídnou po stránce notifikací pouze to, co lepší náramek za mnohem nižší cenu.

Síla Fitbit Versa je v přesnosti sledování sportovního výkonu, v různorodosti nabízených sportů, v kvalitě zpracování, v displeji, který je opravdu jemný a perfektně černý. No a celkově v designu, na který jsou Fitbit Versa i Ionic zaměřeny. Mimochodem, Ionic nabídnou právě i GPS, Versa nikoliv. Líbit se jistě bude i místo pro písničky a možnost streamovat si je do Bluetooth sluchátek.

Nabíjení probíhá v nabíjecí kolébce. Jeden nabíjecí cyklus trvá necelé dvě hodiny. A hodinky vydrží i čtyři dny. Pokud tedy nejste sportovní maniak, který je stále v pohybu a stále se nechává sledovat hodinkami. Kapacita baterie není uvedena.

Kolébku nabíječky s sebou na víkendy brát nemusíte. Až budete balit na chatu nebo na romantický prodloužený wellness víkend, bez nabíječky k Fitbit Versa se obejdete. Usazení hodinek do nabíječky je snadné. Jen pozor, jednou rukou to zvládnete jen s obtížemi. A to může někdy dost vadit.

Displej

Už jsem zmínila, že displej je chloubou hodinek Fitbit Versa. Je opravdu jemný, parádně probarvený, s perfektní černotou na pozadí. Jde o TFT IPS LCD displej. Čitelnost na slunci je docela dobrá – až jsem tím byla překvapená. Dostáváme se k podrobnějším parametrům displeje:

 • rozměry (v x š): 1,34 x 1,34 palce, tedy přesný čtverec
 • rozlišení: neuvedeno

Ve zhasnutém stavu přesně splývá s černým rámečkem hodinek, což dodává hodinkám další prvek luxusního designu. Rozsvěcí se buď zmáčknutím levého tlačítka, nebo jen otočením ruky směrem k očím – to si však musíte nastavit, protože automatické rozsvěcení velmi vybíjí baterku.

Aplikace jsou na displeji poskládány do čtveřic. Každá má svou specifickou a opravdu hezky probarvenou ikonu. Fitbit lpěl na designu v každém detailu. I přesto, že nejde o OLED displej, je černá hluboká. Rastr v podstatě ani neuvidíte. A pozorovací úhly jsou dostatečně velké.

Ovládání a operační systém

Ovládání je trochu oříšek. Díky třem tlačítkům, gestům a poklepu chvíli trvá, než si člověk zapamatuje, co je pod čím ukryto. Ale za necelou hodinku soustavného nácviku už budete mistři. Jak se hodinky ovládají? Možností je mnoho, ale podívejme se alespoň na základy. Velkou část ovládání vám prozradí samotné hodinky v rychlých tipech (Quick Tips).

Rozsvícení displeje se dá nastavit jako automatické, nebo na tlačítko. Lze i poklepem. Potažením seshora dolů si vyjedete poslední notifikace, tahem zprava doleva se dostanete do hlavní nabídky. Tahem zezdola nahoru si zobrazíte statistiky aktuálního dne, konkrétně třeba kroky, tep, hodiny a aktivní minuty, k tomu i záznam aktivity.

V jednotlivých aplikacích se listuje nahoru a dolů, výběr zadáváte klasicky poklepem. A teď k tlačítkům: krátké stisknutí levého tlačítka se vrátíte v nabídce aplikací o krok zpět. Když levé tlačítko podržíte déle, dostanete se do nastavení a zejména k ovládání hudebního přehrávače.

Krátkým stiskem pravého horního tlačítka se dostanete do nabídky sportu a jeho spuštění. Když pravé horní tlačítko podržíte dlouho, zobrazí se poslední notifikace. No a konečně pravé dolní tlačítko. Krátkým stiskem tohoto tlačítka se dostanete do budíků. Za pomoci hardwarových tlačítek můžete i listovat v menu nebo v notifikacích.

Operační systém je proprietární, od Fitbitu, konkrétně Fitbit OS. Navazuje na Fitbitem kupený Pebble. Díky tomu si můžete do hodinek i doinstalovat některé aplikace navíc, najdete je v obchodu Fitbit App Gallery. Ale zázraky nečekejte. Zajímavé jsou další vzhledy ciferníku stažitelné z Fitbit App Gallery. Ty nabízejí celkem rozmanitost ve stylech i obsahu.

Funkce

Funkce jsou zejména sportovní. K tomu možnost přehrávat hudbu nebo základním způsobem komunikovat s telefonem. Hodinky sice mají NFC se systémem Fitbit Pay, ale ten u nás zatím nejede. Ve velkém se dají funkce hodinek nastavit nebo i využívat v aplikaci v mobilu. Aplikace nese prostý název Fitbit a stažitelná je zdarma. Ovšem je pouze v angličtině. A její ovládání chce alespoň základní zkušenosti s angličtinou nebo s podobnými aplikacemi.

Hodinky Fitbit Versa jsou zaměřeny na sport. Takže ve funkcích najdete vše ohledně sportu, a to včetně plavání nebo lekce hlubokého dýchání za účelem relaxace a zmírnění stresu. Hodinky dokonce dokáží měřit i onen stres. Sledují vystoupaná patra a samozřejmě i aktivní minuty. Ale pozor, ve sportech zcela chybí chůze!

Sledovat si můžete nechat i spánek a podrobit jej důkladnému rozboru. Aplikace vám každé ráno ukáže spánek v členění na lehké, hluboké a REM fáze spánku. Hodinky nabídnou i budík, který vás probudí jemnými vibracemi – ale dost silnými na to, aby vás opravdu vzbudil. Aplikace vypočítává statistiky, a to nejen o spánku, ale celkově o všech aktivitách. Sledování aktivit může být automatické, nemusíte tedy jejich začátek spouštět ručně, hodinky poznají, co že to právě děláte.

Ženy v hodinkách najdou oporu v oblasti menstruačního cyklu, Jednak si tu mohou nastavit menstruační kalendář, ale i se dozvědět mnoho tipů k udržení zdraví zejména z pohledu těla ženy. K tomu všemu si můžete nastahovat hudbu přes Wi-Fi, s využitím aplikace Deezer, která ale samozřejmě vyžaduje předplatné. Do hodinek by se mělo dát uložit přes 300 skladeb.

K tomu všemu jsou ve funkcích i další nabídky, například osobní trenér Fitbit Coach s tréninky personalisovanými přímo pro vás a přímo na vašem zápěstí. Technologie PurePulse zajistí mnohem přesnější měření tepu a spalování kalorií. Tedy tak to tvrdí výrobce. Zda je to pravda, jsem zkoušela ověřit na zdravotnickém tlakoměru, který také sleduje tep. A naměřené hodnoty byly opravdu celkem blízko sebe navzájem. Jen je škoda, že nelze měnit interval pravidelného měření tepu.

Z funkcí a senzorů dále potěší i měření vzdálenosti, záznam trasy (s mobilem – na hodinkách jen volíte, zda se propojit s GPS v mobilu nebo ne), akcelerometr, gyroskop, výškoměr. Výsledky vašeho aktivního snažení můžete sdílet s ostatními. A třeba s nimi i soutěžit formou Challenges. Z aplikace v mobilu jde rovnou poslat zprávu těm přátelům, které máte v aplikaci jako přátele uloženy. Přednastavená je zde k tomu účelu například aplikace Strava.

Třešinkou na dortu je senzor SpO2, který zvládá měřit saturaci krve kyslíkem. Aplikace zatím nedokáže výsledky interpretovat, vše je v počátcích. Ale do budoucna se počítá například i s možností vysledování spánkové apnoe nebo podrobnějších informací o úrovni fyzické kondice uživatele.

Cena na Alze Cena na Mall.cz Cena na Heuréka.cz

Konektivita a komunikace

Hodinky Fitbit Versa mají mnoho druhů konektivity, přičemž však citelně chybí GPS (tu má model Fitbit Ionic). Versa nabídnou Wi-Fi, Bluetooth 4.0, NFC. Poslední jmenované u nás zatím k placení nevyužijeme.

Hodinky komunikují s telefony a tablety na operačních systémemch Android i iOS. Ale zvládnou komunikaci i s desktopovými Windows 10, kam se dá aplikace Fitbit také stáhnout. Dokonce i Windows Phone je systém, se kterým hodinky komunikují.

A teď ke spojení s telefony, se kterými jsem hodinky spojovala. Zkoušela jsem telefony s Bluetooth 4.1, 4.2 a 5. Všude základní spojení běželo dobře, všechny výsledky se bře zobrazovaly a spojení nevypadávalo. Ale přestože jsem měla povoleny notifikace všude, kde je nutné je povolit, aby jely, úspěšná jsem byla jen u jednoho z telefonů, konkrétně u Mi Note 3. U toho je Bluetooth 5, ale hlavně na něm nebyla nainstalovaná jiná aplikace pro jinou nositelnost. Byla jsem tím celkem nepříjemně překvapená, pak jsem však i jinde na webu našla zmínky o tom, že Fitbit se s jinými nositelnostmi nesnese. A musím to potvrdit. V mobilu musíte mít prostě jenom Fitbit, nic jiného.

Postřehy z používání

Hodinky se mi nosily opravdu příjemně, o nic nezachytávaly, nikde nepřekážely. A ruka se pod nimi nepotila. Vibrace budíku a i různých upozornění jsou rozumné. Ale občas si hodinky řekly, že mi připomenou notifikace z celého dne. A to nebylo moc příjemné.

Pousmát jsem se musela nad dotazem hodinek, jestli ještě žiju. Koncem testování jsem je totiž odložila večer na stůl a ráno si je už nevzala. Ale nevypnula jsem je. Okolo jedenácté hodiny začaly hodinky vibrovat a na displeji zobrazily dotaz, jestli žiju. Zajímavý způsob, jak třeba o víkendu vykopat člověka z postele.

Nepříjemná byla nemožnost mít na telefonu nainstalované jiné hodinky nebo náramek. Tehdy totiž Fitbit Versa vypověděly službu a vůbec nepřijímaly notifikace. Jakmile jsem je spojila s neposkvrněným telefonem, kde jiná nositelnost nebyla, bylo spojení pak stabilní.

Líbila se mi možnost přednastavit si rychlé odpovědi na notifikace nebo ohromná nabídka náhradních ciferníků. Těch jsou ve Fitbit App Gallery stovky. Dlouhá výdrž se hodinkám připisuje ke kladům. Originální nabíječka samozřejmě už tolik ne, ale hodinky jsou odolné do 50 metrů, takže nabíjení přes micro USB prostě nejde.

Hodinky mají přehledný displej, který reagoval na dotyky i gesta bez zaváhání. Načítání všeho bylo rychlé. Zaujal mě detailní rozbor spánku, kde jeho dělení není pouze na mělký a hluboký spánek, ale na spánek hluboký, lehký a REM. Divila jsem se, kolik REM spánku mám. A to si nějaký sen vybavím opravdu málokdy. V aplikaci je příjemné například i vysvětlené fází spánku a uvedení procent, kolik by měl který ze spánků zabírat na celkové době spaní.

Netuším, co jsem s hodinkami dělala, že mi občas načetly chůzi do patra, přestože jsem ten den do patra zcela jistě ještě nešla. Nevysledovala jsem, po jaké činnosti mi hodinky načetly patro, když to patro ve skutečnosti nebylo. Ostatní měření mi přišlo spolehlivé, aspoň z pohledu toho, co vyžaduje obyčejný uživatel, ne špičkový sportovec. Zajímavé je cílení na ženy, ale hodinky jsem měla moc krátce na to, abych mohla tuhle část nabídky vyzkoušet.

Příjemné bylo připomenutí v mobilu, že hodinky mají málo baterie. Díky tomu jsem si mohla nabíjení lépe plánovat. Suprové jsou rychlé tipy (Quick Tips), kterými mě hodinky zaučovaly, co že s nimi mám vlastně dělat, aby mi sloužily dobře a aby byla jejich obsluha co nejjednodušší a hlavně nejrychlejší.

Perfektní vychytávkou je předpověď počasí kdykoliv k dispozici na ruce, na pár tahů prstem.

„Green is good“ – tahle hláška a zelené zabarvení displeje s hvězdičkami, to mě fakt pobavilo. Šlo o průběžnou hlášku lekce hlubokého dýchání a relaxu. Kouzelné, fakt to člověku zvedne náladu.

Video

Hodnocení

Cena na Alze Cena na Mall.cz Cena na Heuréka.cz

Designově povedené hodinky pro sportovce a zejména sportovkyně, co svou kondici udržují hlavně indoorovými sporty. Fitbit Versa totiž nemají GPS. Případnou trasu venku sledují jinými senzory a není samozřejmě nijak přesná. Pokud nemáte v telefonu napojenu i jinou nositelnost, dobře funguje spojení mezi hodinkami a telefonem. Přehledy jsou detailní, měření se tváří jako poměrně přesné. Notifikace dostáváte ze všech aplikací, které si nastavíte, na některé můžete odpovědět předpřipravenými stručnými odpověďmi. Obchod Fitbit App Gallery nabídne mnoho doplňkového, a to dokonce i od nezávislých vývojářů, nejen od Fitbitu. hodinky je tedy možné si dokonale personalizovat. Funkce jsou cíleny na sport, ale i například na zdraví ženského těla. Spánek lze zobrazit s podrobnou analýzou, sportovní výsledky také. A lze je pak i sdílet. Hodinky nabídnou komunikaci i s desktopovými Windows 10, což ve světě chytrých hodinek není vůbec obvyklé.

Cena na Alze Cena na Mall.cz Cena na Heuréka.cz

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, zajímalo by mě zda jde v hodinkách nastavit, aby se km vypocitaly z gps a ne nějaký průměr z kroku. Protože chodím s kočárkem a jak ho držím, nepočítá mi to reálně kroky, a to je demotivační, kupovala jsem si je právě kvůli přehledu. Dále mě zajímá, zda je funkce, jako třeba u runtastic, aby mi pak v mobilu ukázala trasu na mapě, kterou jsem ušla. Také aplikace se neustále nechce připojit k hodinkám a dělá problém, ale četla jsem, že to dělá hodně lidem po aktualizaci. Moc děkuji za odpověď. Nikde to nemůžu najít.

  • Kláro, vezměme to popořadě. Z GPS vám Fitbit Versa nic vypočítat nemohou, protože GPS nemají (už z názvu mé recenze je to jasné). Pokud chcete model s GPS, je potřeba sáhnout po Fitbit Ionic. Tím pádem nepůjde ukázat ani trasu na mapě, hodinky ji nemají čím sledovat. A co se týká připojení aplikace, tedy spárování, opravdu nejste jediná, komu „blbne“. Já jsem Fitbit spárovala jen s manželovým mobilem, kde není jiná nainstalovaná nositelnost (je popsáno v recenzi). Já mám v telefonu Mi Band 2, s mým telefonem odmítly Fitbit hodinky komunikovat. Pokud jinou nositelnost nainstalovánu nemáte, zkuste odinstalovat i Fitbit App a nainstalovat ji znova, případně ještě hodinky šoupněte do továrního nastavení. A spárujte jakoby napoprvé, znovu. Dejte vědět, zda se spojení daří.

 2. Ano právě vím, že GPS nemají, ale doufala jsem, že by to šlo aspoň nějak v aplikaci přes připojený telefon. Spojení je lepší. Ale někdy mi trvá půl dne, než se spojí a propíšou se data, dnes ale nebyl problém. Děkuji

  • Kláro, pokud s sebou na procházky bráváte mobil, zvládnete veškeré trasování právě v mobilu. Všechny mobily mají GPS, trasa se vždy dá zobrazit. Jsou na to i krásné aplikace, pokud byste s Vaší původní v mobilu nebyla zcela spokojená. A co se propojení s telefonem týká, taky jsem někdy měla pocit, že se hodinky řídí svou náladou, nikoliv technologií. Tak držím palce, ať je většina dnů bez problémů. Pravidelně si kontrolujte aktualizace hodinek, aby se mohly přizpůsobit právě změnám způsobeným aktualizací mobilu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here