garmin 3

Garmin je synonymem profesionálních navigací do letadel či lodí, samozřejmě i do aut. Výrobce se pustil i na pole chytrých hodinek, kde dobrou GPS využijí jak běžci, cyklisti, běžkaři tak i pěší turisté, kteří chtějí mít o svých výkonech přehled. Mohou dominovat na trhu s hodinkami právě díky zkušenostem s profesionálními GPS anebo je všechno jinak, než bychom čekali? Na tuhle otázku nám pomůže odpovědět současný vlajkový model Garminu: Fenix 3.

Obsah recenze:

Balení

Garmin balí své modely do menších krabiček, na nichž vévodí černá a bílá barva. V případě modelu Fenix 3 dostanete krabičku celou černou, s vyobrazením displeje hodinek. Velmi luxusně vyhlížející balení. V krabičce budou hodinky, nabíječka, adaptér a samozřejmě manuály.

Pokud si připlatíte, můžete mít i hrudní pás, který dokonale analyzuje běh, běžkování, ale i jiné sporty. Jednak velmi přesně měří srdeční tep, ale také vertikální oscilaci těla, což právě třeba zarytí běžci velmi ocení při detailních analýzách svého výkonu.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce a design

Hodinky jsou na první pohled spíše pánským modelem, ale pomocí úprav ciferníku je lze i zjemnit a posadit na ženskou ruku. Nejsou extrémně robustní, ale dojem pánských hodinek budí ocelová luneta okolo ciferníku a zejména pět větších ovládacích tlačítek. Sklíčko je zapuštěno pod lunetu.

Hodinky nemají dotykový displej, veškeré ovládání probíhá pomocí pěti tlačítek. Je to sice trochu návrat ke starším digitálkám, které jsme také ovládali několika tlačítky po bocích ciferníku, ale vyplatil se. Čím? Hlavně výdrží baterie. O ní však později.

Co se týká celkové velikosti, jde o robustnější model, ale vyplatí se na robustnost si zvyknout. Na oplátku totiž dostanete spoustu služeb. Hodinky mají tyto velikostní parametry:

  • rozměry (výška x šířka x hloubka) – 5,1 x 5,1 x 1,6 cm;
  • Průměr displeje – 3 cm;
  • váha zařízení – 82 g.

Ciferník opravdu dost vystupuje nad úroveň zápěstí. Zejména v zimě je pak nepříjemné se k němu probojovávat. Ale nabídne sledování kdejaké aktivity a také přesnou GPS. A hlavně: s hodinkami Garmin Fenix 3 lze bez obav plavat – jak v bazénu, tak ve volné vodě.

Pásek je silikonový, ale vyměnitelný za cokoliv jiného z nabídky společnosti Garmin. Bude to však asi zbytečné, silikon je příjemně měkký a bohatě perforovaný, proto ani pocení kůže pod řemínkem není problém.

Specifikace a nabíjení

Jde o vodotěsné hodinky odolné proti prachu, vodě, ale také proti nechtěným otřesům, vabracím a pádům. Ne že by byly nerozbitné. Ale vydrží toho hodně. Hodně vydrží i jejich baterie. Na jedno nabití při kapacitě 300 mAh šlape až šest týdnů.

Ne, nespletli jsme se, opravdu šest týdnů. Zázrak? Nikoliv, jen malinko kompromis. Displej není standardně podsvícený a také není dotykový. Jde o klasický digitální provoz, který vyžaduje minimum energie. Přesto je displej barevný a dobře čitelný v podmínkách interiéru. Venku na slunci už to chce dodatečné podsvícení. Tlačítkové ovládání – až si na něj zvyknete – je vlastně také rychlovka.Tedy alespoň v tom základu.

Hodinky jsou nabité za asi hodinku a čtvrt. Bohužel jen originální nabíječkou, která funguje i jako stojánek. Výdrž je pak dlouhá – při nepřetržitě zapnuté GPS (GLONASS) je to až 48 hodin. Pokud běháte obden a hodinky jste si spárovali s telefonem, vydrží baterie přibližně dvanáct dní. Pokud budete využívat jen běžné funkce bez spárování s telefonem, počítejte s měsícem až šesti týdny.

Displej

Displej je zajímavou stránkou tohoto produktu. Nejde o běžnou OLED záležitost, která teď vévodí světu wearables, ale o barevný transflektivní Garmin Chroma Display vyvinutý právě firmou Garmin. Jeho vlastnosti jsou:

  • průměr: 3 cm;
  • rozlišení: 218 × 218 px;
  • odolnost proti vodě: 100 ATM/ 100 metrů;
  • snímače na a v displeji: akcelerometr, gyroskop, barometr, výškoměr, teploměr, GPS, kompas, měřič tepu.

Displej není dotykový, ale přesto na něm můžete zobrazit kde co a také v různých formátech. Přepínat lze v základu mezi analogovým a digitálním zobrazením, také si nastavíte své oblíbené barvy. Nastavit můžete i režim Connect IQ, čímž lze například stáhnout i jiné verze uživatelských ciferníků.

Ovládání a operační systém

K ovládání hodinek slouží 5 tlačítek na obvodu displeje. Dominantním je pravé horní tlačítko označené červenou barvou, které slouží jako spouštěč záznamu vybrané sportovní aktivity.

Hodinky reagují na tlačítkové povely velmi svižně, což je krok v před, ve srovnání s předchozími Fenix 2. Přehození obrazovek je plynulé. Rychlost může ohrozit jen stažení neoptimalizované watchface aplikace. Ale vzhledem k široké nabídce displejů od výrobce ani nebudete mít potřebu hledat jiné.

Veškeré přepínání mezi informacemi, nastavením, spouštěním a ukončením jsou pouze v tlačítkách. Jde o rychlou záležitost, pokud už jste si na ovládání zvykli a jedete po paměti. Když budete hledat něco poprvé, možná se několikrát ztratíte. Ale jde opravdu pouze o zvyk a o nutnost přepnout se do myšlení těch, co hodinky tvořili – dělali je pro zaryté sportovce, kteří hlavně běhají, běžkují, jezdí na kole či plavou. Nečekejte žádné parádičky navíc, jde o čistě užitkovou a praktickou záležitost.

V hodinkách lze nastavit opravdu spoustu fukncí a informací, přehledů. Lze dokonce nastavit více věcí v samotných hodinkách, než připojením na telefon nebo přímo s aplikacemi na webovkách Garmin Connect (což se ale postupem času vyvíjí). To sice trochu zdržuje, ale zase máte vše kdykoliv k dispozici.

Funkce

Funkcí je v těchto hodinkách nepřeberné množství. Dokáží vám změřit asi cokoliv. A to včetně sledování nadmořské výšky, když jste na výšlapu, uplavané vzdálenosti, když jste v bazénu (bez použití GPS) nebo samozřejmě počtu kroků, uběhlých kilometrů nebo kilometrů ujetých na kole či běžkách. Ani indoor cyklistika není překážkou.

Hodinky Garmin Fenix 3 jsou vybaveny těmito doplňky a zvládnou tyto funkce:

  • senzor tepu;
  • pohybový senzor;
  • GPS (Glonass);
  • Bluetooth 4;
  • Wi-Fi;
  • výškoměr;
  • krokoměr;
  • teploměr (měří teplotu na ruce, po sundání ze zápěstí i tu okolní);
  • kompas;
  • barometr (i počasí);
  • stopky a odpočet, vibrační budík;
  • výpočet spálených kalorií;
  • Výpočet VO2 max;
  • intervalový trénink;
  • měření rychlosti (i průměrné).

 

 

Sporty, ke kterým je můžete využívat a které si můžete nastavit, jsou:

  • běh;
  • cyklistika;
  • plavání;
  • turistika;
  • fitness a
  • lyžování.

V každém z výše uvedených sportů je sledováno více věcí najednou. Dokonce si můžete na ciferník nahodit právě ty položky, které vás zrovna zajímají. Jen to chce si s hodinkami chvilku pohrát. Až budete mít grif, bude to raz, dva, tři. Takže při doplavání na konec bazénu si dáte pauzičku a na jeden pohled můžete zkontrolovat až čtyři předem nastavené položky.

Po spárování s telefonem jistě oceníte i ovládání hudby v telefonu, přehrávání hudby do sluchátek, kalendář a notifikace, pomocí nichž zjistíte, kdo vám zrovna volá, přečíst sms a hlavičku emailu. Hovor přijmout nelze, hodinkám zcela chybí mikrofon i reproduktor. Odpověď na sms či email také není možná.

Zajímavou funkcí je i regenerační asistent, který bude zobrazovat, kolik času vám zbývá do úplné regenerace, po které budete připraveni na další trénink. Funkce zobrazuje kontrolu regenerace během několika prvních minut aktivity a taky dobu regenerace, kterou potřebujete po skončení aktivity. Vše vychází z měření srdečního tepu.

Možná vám u hodinek bude chybět základní přemýšlení. Ne vaše, ale jejich. Když například máte zapnuté měření kroků, ale jdete se projet na kole (a nastavíte si kolo), měření kroků je nutné mechanicky vypnout. Hodinky totiž nenapadne, že otřesy z kola nejsou kroky.

Naopak GPS je dovedeno do dokonalosti – přesně tak, jak se u Garmin dá očekávat. Rychlé a přesné.

Konektivita a komunikace

Hodinky se bez problémů spojí s Androidy, pro které byly původně navrženy. Zvládnou i iOS, v poslední době dokonce i Windows. Aplikace a informace jsou bohatě nabízeny v Garmin Connect. Ten si dokonce stáhne data z vašich předchozích sportovních aplikací (s těmi obecnými si hodinky totiž zatím moc nerozumějí), takže přechodem na Garmin Connect o své minulé výkony nepřijdete.

Párování s GPS je opravdu rychlé a hlavně je navigace citlivá a přesná – díky anténě vestavěné v lunetě okolo ciferníku. Telefon napojíte i pomocí Bluetooth v podstatě na jakýkoliv chytrý telefon, přímo na internet se dostanete s Wi-Fi. Hodinky mají zabudované i připojení pomocí ANT+, což je další způsob, jak ušetřit energii při měření pohybových aktivit.

Instalování aplikací je náročnější a pomalejší, není tak intuitivní, jak jsme zvyklí u jiných značek.

Fotogalerie

Video

Hodnocení

Hodinky, které nejsou na parádu, ale pro exaktní a dlouhodobé praktické využití. Jakmile je nasadíte, není potřeba je sundávat (tedy kromě nabíjení). Mají neskutečnou výdrž a poskytnou vám informace o veškerém pohybu, který děláte. I vás povedou v tréninku. Nabídka sledovaných aktivit je široká, a to včetně extrémnějších záležitostí, typu plavání v otevřené vodě.

Hodinky ocení všichni, kdo se hodně hýbou a chtějí mít o svých aktivitách přehled. Vzhledem k nabídce hrudního pásu jsou prostě dělané pro běžce. Nejsou příliš uživatelsky pohodlné, ale dá se naučit s nimi pracovat poměrně rychle.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Cena na Patro.cz

Garmin Fenix 3
Líbí se nám
Nelíbí se nám

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here