Mobilní telefony byly prvními zařízeními, ze kterých se spousta lidí naprosto nechtěně dovolala na tísňovou linku. Nejednomu rodiči se stalo, že dali dítěti na hraní mobil bez SIM karty v domnění, že se nemůže nic stát. A milé dítě se dovolalo k záchranářům. Postupně se o schopnosti mobilů realizovat tísňové volání i bez SIM karty dozvěděla většina lidí. Jenže v současnosti nastoupila nová generace přístrojů, ze kterých se stále více lidí dovolává na tísňovou linku, aniž by byl hovor záměrný.
Co v článku najdete
Chytré hodinky umějí komunikovat
Spousta modelů chytrých hodinek umí realizovat telefonní hovor, ve většině případů přes Bluetooth propojení s mobilem, některé modely mají dokonce svou vlastní SIM kartu. A spousta chytrých hodinek má hlasovou asistenci, která sama zavolá na tísňovou linku, jakmile má „pocit“, že se něco děje. U některých hodinek najdeme tísňové volání jen na stisk konkrétního tlačítka.
Proto stále přibývá nechtěných telefonátů na tísňové linky, tává se z toho poměrně velký a nepříjemný problém, po celém světě. „V roce 2019 jsme měli cirka 13 tisíc telefonátů na tísňovou linku, které byly realizovány omylem,“ řekl Erik Nielson, mluvčí Outagamie County ve Wisconsinu.
Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.
„Nesledujeme cíleně přístroje, kterými byla realizována nechtěná volání, lidé však většinou řeknou, že to byly jejich hodinky. Jeden hovor jsme měli zrovna dneska. V reakci na stále častější omyly vyzkoušel jeden z našich kolegů své chytré hodinky. Nahlas řekl: ‚Umírám‘. A jeho hodinky začaly vytáčet tísňovou linku,“ dodal Nielson.
Největší chybou je ihned zavěsit
Záchranáři žádají veřejnost, aby, pokud se lidé nechtěně dovolají na tísňovou linku, ihned nezavěšovali, ale sdělili, že jde o omyl. Pokud totiž člověk ihned zavěsí, je nutné došetřit, zda se opravdu něco neděje. A to je velké zdržení.
Informaci přinesl web Waow.com.