Samsung Gear S3 Classic: elegantní držák

Samsungy jsou se svými Gear modely luxusní klasikou mezi chytrými hodinkami. Patří k těm dražším, ale také schopnějším modelům. Mají svůj operační systém Tizen, který je sice trochu omezuje v doplňkových aplikacích, ale na druhou stranu jsou v ovládání mrštné a nabídnou třeba pohodlnou otočnou ovládací lunetku. Co ještě můžete u Gear S3 Classic hodinek využít? Minimálně je to Bluetooth volání nebo opravdu luxusní design. Jsou však i věci, co na hodinkách spíše zamrzí.

Obsah recenze

Balení

Luxusní design hodinek si vyžaduje reprezentativní balení. A Samsung to ví, tak hodinky balí do kulaté a pevné papírové krabičky s opravdu luxusním lookem. Stříbrný povrch víka, zbytek černý. K tomu vytlačené logo a název modelu. V baleni najdete v podstatě vše, co k provozu hodinek potřebujete, včetně adaptéru k nabíjení.

V krabičce jsou základní manuály, hodinky s nasazeným větším řemínkem. Ale přibalen je i vyměnitelný řemínek velikosti S. Classic verze má řemínek z pravé kůže a šířkou 22 mm, takže výměna za jakýkoliv jiný z hodinářství je snadná.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Volnou výměnu pásku oceníte, když budete s hodinkami chtít intenzivněji sportovat. Pořídíte odlehčený silikonový pásek, takže původní kožený řemínek zůstane pro zachování reprezentativního vzhledu. Pak je tu ještě adaptér pro nabíjení, který má micro USB zakončení. A samotná nabíječka. Ta je stojánková, bezdrátová.

Konstrukce a design

Tělo hodinek Samsung Gear S3 Classic je kruhové, vyrobeno z nerezové oceli, pak je tu zesílené ochranné sklo Gorilla Glass SR+ odolnější proti poškrábání. Trochu zklamáním je ovládací horní lunetka, tu totiž tvoří asi hliník, rozhodně ne ocel. Je prostě měkká a snadno se poškodí. Celkově jsou ale hodinky bytelné. A design je přímo luxusní.

Hodinky si směle lze vzít i k obleku. Pro muže jsou na nošení pohodlné, není problém si na ně rychle zvyknout. Design je vyloženě pánský, k ženskému zápěstí se budou hodit v případě, že půjde o sportovní typ ženy, která se podle toho i obléká. Malý pásek pro dámská zápěstí je v balení přiložen.

Ochranné krytí hodinek je proklamováno jako IP68, ale přesto se s nimi nedá plavat – to je celkem zvláštní. Když se mrkneme do recenzí lidí, co už hodinky používají, tak často narazíme na info, že se jim do hodinek dostala voda při běžném mytí rukou. To ale při IP68 prostě nemůže být možné. Vždyť jiné hodinky jiných výrobců s IP67 mohou do bazénu. A plavání je v nich přímo podporováno. Tady zaúřadoval nějaký šotek, co vyplňoval specifikaci hodinek.

Oproti minulé generaci Gear S2 hodinky Gear S3 Classic zmohutněly, jsou celkově větší a těžší, zejména vlivem osazení větší baterií. Boční tlačítka se zakulatila, dostala podobu klasických hodinkových tlačítek. Velikostní parametry hodinek jsou následující:

  • rozměry (š x v x h): 46 × 49 × 12,9 mm
  • hmotnost: 60 g
  • šířka řemínku: 22 mm

Řemínek se zapíná na přezku, ale můžete si k hodinkám pořídit libovolný jiný. Spodní stranu těla tvoří pouze senzor tepu. Nabíjení je totiž bezdotykové, magnetické. Po stranách hledejte mikrofon a reproduktor, dále dvě tlačítka. Pak už zbývá vrchní strana hodinek krytá ochranným sklem a otočnou lunetkou, se kterou lze hodinky také ovládat.

Specifikace a nabíjení

V podstatě jde o kombinaci klasických a chytrých hodinek. Díky klasickému hodinkovému designu a koženému řemínku máte na zápěstí reprezentativní hodinky. Můžete je nosit i na společenské události s přísným dress code. A pak v momentech, kdy to budete vyžadovat, perfektně využijete jejich přidanou hodnotu, onu smart výbavu.

Hodinky zvládnou mnohésportovní aktivity, jsou prý vodotěsné – IP68 (ale plavání nepodporují), k tomu poskytnou přehled o dění v mobilu, můžete s nimi dokonce i volat a psát sms nebo zprávy na chat (Messenger). Samozřejmě s mobilem na blízku, protože hodinky vlastní SIM kartu nemají a vše se odehrává přes Bluetooth spojení s mobilem.

Samsung Gear S3 Classic však mají i Wi-Fi a doinstalujete internetový prohlížeč. Ttakže je využijí všichni ti, kdo chtějí mít velkou část mobilu na zápěstí. Samozřejmostí jsou různá upozornění z kalendáře a stálý přehled o aktivitách. Díky internetovému připojení si přehrajete písničky přímo z Youtube. Anebo projdete emaily.

Využitelné jsou hodinky jak v kanceláři, tak na treku. Jsou opravdu všestranné. Nepřevládá u nich zaměření na kancelář nebo na sport, snaží se pojmout obojí. Na druhou stranu však nutno zmínit, že jejich sledování tělesné aktivity není úplně přesné, specializované fitness trackery poskytnou v tomto směru větší službu.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Kup na Mall.cz

Jak je to s výdrží baterie? Když nastavíte po většinu dne jas na 2 z 10, GPS bezdrátové sítě, vypnete NFC, Wi-Fi necháte v automatickém režimu a na noc budete důsledně zapínat úsporný režim, vydržíte s baterkou asi dva a půl dne. A co je onen zmíněný úsporný režim? Hodinky v době nastaveného úsporného režimu zobrazují pouze některé informace, a ještě k tomu v monochromatické podobě.

Když však budete na celodenním výletě na kolech, se stále zapnutou GPS a sledováním aktivity, bude baterie vyšťavená po cirka šesti hodinách. Výrobce uvádí výdrž čtyři dny, čehož lze dosáhnout při minimalistickém používání hodinek. Celkově lze energii hodinek popsat tatkto:

  • kapacita baterie: 380 mAh
  • výdrž baterie: 6 hodin – 4 dny, podle zátěže hodinek
  • doba nabíjení: okolo 3 hodin

Dobíjení tedy trvá okolo 3 hodin, přičemž 50 % se nabije asi za hodinu a čtvrt. Dobíjet je nutné pouze slabším adaptérem. Ten přiložený má 0,7 A. Při nabíjená svítí na nabíječce červená LED kontrolka. Při použití silnějšího adaptéru riskujete poškození baterie.

Nabíjet se hodinky musejí ve stojánkové nabíječce. Sem je položíte na bok, ale abyste nemuseli kroutit hlavou při odečítání údajů z nich, automaticky se displej pootočí o 90 stupňů. Příjemná vychytávka.

Displej

Super AMOLED displej, ale i přes to je na slunci viditelný poměrně dobře. Má samozřejmě kruhový tvar a je plný nádherných barev tak, jak to AMOLED umí. Displej má tyto specifikace:

  • dotykový Super AMOLED
  • průměr: 1,3 palce
  • rozlišení: 360 x 360 px

K dispozici je celá plocha displeje, ten nikde není ukrojen ve prospěch nějakého snímače, jak jsme na to zvyklí u transreflexních displejů, které mívají spodní část vyhrazenu senzoru světla. U AMOLED displejů to není nutné, protože jas si nastavujeme sami a podsvícení je potřeba vždy. To samozřejmě bere energii baterii, takže jsme zase u starého a vždy platícího „něco za něco“. Snímač okolního osvětlení v hodinkách Gear S3 Classic sice je, ale nevyžaduje tolik místa.

Displej je dotykový, v ovládání velmi pomáhá otočná lunetka. Průměr hodinek je natolik velký, že se sem vešla i klávesnice, na které se dá s trochou trpělivosti celkem dobře psát. Novinkou je možnost psát prstem písmenka přímo na displej (více o tom ve funkcích).

Vedle klávesnice sem výrobce dostal i webový prohlížeč, což díky velikosti a rozlišení displeje také celkem slušně využijete. K tomu spoustu přehledů, údajů, statistik a podobně. Iniciační aplikaci k hodinkám budete v podstatě potřebovat pro spuštění hodinek a jejich spárování s mobilem. Pak pro případné změny nastavení, které budete líní hledat v hodinkách. A ještě pro doplnění aplikací stáhnutých ze Samsung App Store. Jinak si vystačíte jen se samotnými hodinkami, které ale stále musejí být v Bluetooth dosahu mobilu, když s nimi budete chtít telefonovat a dostávat notifikace.

Ovládání a operační systém

Při prvním použití se spustí návod k ovládání hodinek. Je trochu složitější, tím spíš pro začátečníka. Ale není potřeba se bát, jen je nutné vydržet a pochopit logiku ovládání. Až se vám dostane do krve, už to bude snadné. Pro zkušené uživatele hodinek to pak bude přímo hračka.

Kombinace dotyků, gest, lunetky a tlačítek, vše ale intuitivní a očekávatelné. Tizen v tomto nezklamal. Vše je navíc příjemně rychlé, na nic nečekáte. Ještě nutno dodat, že Samsung poskytuje poměrně dobrou podporu, co se rad pro ovládání týká. Jak jak formou chatu, tak také třeba na inteligentním simulátoru, který najdete na Samsung webovkách.

Už jsem zmínila, že základem je dotykový displej a otočná lunetka, kterou se pohybujete v menu. To je samozřejmě v kruhovém rozložení, po okraji displeje. Uprostřed pak putují názvy aplikací, na které lunetkou najedete. Na jednu obrazovku by se všechny nabídky nevešly, proto můžete lunetkou přecházet mezi jednotlivými obrazovkami s nabídkou aplikací.

Na prvním místě v aplikacích je nabídka nazvaná „poslední aplikace“. Díky ní se můžete snadno vrátit k poslední činnosti s hodinkami. Přímo v telefonu nebo i v hodinkách si kdykoliv vyberete alternativní ciferníky nebo si rovnou nastavíte jejich barvy či pozadí.

A k čemu jsou ona dvě boční tlačítka? K pokynům, které nechcete dávat gesty. Tlačítkům byly přihrány tyto funkce: hornímu k zapnutí displeje a pro krok zpět, spodnímu pro vyvolání menu. Na displeji si můžete nastavit i události nebo widgety, díky nim pak snadněji přecházet v menu hodinek.

Samsung samozřejmě osadil své hodinky operačním systémem Tizen. U telefonů od něj sice již upustil, u hodinek se ho zatím drží. A je proč. Systém je svižný a spolehlivý. Bolístkou jsou jen chybějící nebo nekvalitní aplikace jiných vývojářů. Ti lepší totiž o spolupráci s Tizen prý moc nestojí.

Vybavení hodinek je následovné:

  • operační systém: Tizen
  • chipset: CPU: 2×1 GHz
  • operační paměť RAM: 768 MB
  • vnitřní paměť: 4 GB

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Kup na Mall.cz

Funkce

Hodinky Samsung Gear S3 Classic mají spousty funkcí využitelných jak v kanceláři, tak při sportu nebo ve zbývajícím volném čase. Z těch základních jmenujme následující:

  • Měření tepové frekvence
  • Výpočet spálených kalorií
  • Výškoměr
  • Barometr
  • Měření rychlosti
  • Měření vzdálenosti
  • Počítání podlaží
  • Krokoměr
  • Hudební přehrávač
  • Kalendář
  • Budík
  • Stopky
  • WiFi
  • GPS
  • NFC
  • Měření délky spánku
  • Ovládání telefonu
  • Notifikace

Pak je tu spousta sportovních funkcí, které měří váš výkon, fyzičku. Základní aktivity se spouští automaticky, automaticky také poznají, že si dáváte pauzu. Co se sportování týká, jsou přednastaveny tyto činnosti:

  • Běh
  • Cyklistika
  • Outdoor
  • Turistika
  • Fitness
  • Lyžování

Lze je obohatit o další, které si můžete stáhnout ze Samsung App Store. Hodinky navíc dokáží přijmout SMS, odpovědět na ni. To stejné je s hovory, kdy můžete telefonovat přímo s hodinkami, ale s telefonem v kapse. Jen je nutné se smířit s faktem, že hovor bude s hlasitým odposlechem. Do auta či na běh nebo na práci na zahradě však jako dělané. Mikrofon přitom perfektně snímá zvuky okolí, takže se dá volat během činnosti, není nutné stát a mít hodinky u pusy.

Příjemnou novinkou po aktualizaci systému je možnost psát rukou písmenka nebo celá slova přímo na displej. Systém je rozpozná a napíše do zprávy. Celkem přesně, a to jak písmenka tiskací, tak psací. A ani nemusíte být krasopisec, hodinky vám odpustí i rychlé „naškrábání“ vzkazu.

Aplikace do telefonu s názvem Samsung Gear slouží zejména pro propojení s telefonem. To je nutné při inicializaci a dalším postupném nastavování. Tahle je samozřejmě zdarma, ale některé doplňkové aplikace jsou pak v Samsung App Store zpoplatněny.

Potěší, že ve zvolených intervalech si můžete nechat říkat důležité údaje o vaší aktivitě nebo o svém okolí. Ale i tak aplikace byly a stále jsou velkým problémem hodinek od Samsungu. Protože mají vlastní operační systém Tizen a protože Tizen rozhodně není tím, čím například Android Wear. Takže aplikací je k dispozici stále málo a stále jsou často v horší kvalitě. Navíc se musejí stahovat ze Samsung App Store, takže co máte v mobilu z Google Play nebo App Store, to v hodinkách prostě neuplatníte.

Do hodinek musíte přes mobil natahat vše originál právě ze Samsung App Store. A to je dost otravné. Na druhou stranu, když už si sem stáhnete třeba Spotify, budou hodinky dokonalým hudebním přehrávačem do terénu, a to buď s Bluetooth sluchátky nebo jen tak, z repráku hodinek. Samozřejmě žádnou kvalitu hudebního zvuku nečekejte, ale je nutné zmínit, že na tak malý rozměr reproduktoru je jeho výkon překvapivě hlasitý. A místa pro písničky je v hodinkách dost.

Za zmínku stojí i SOS funkce, kdy si předem do seznamu svých „strážných andělů“ uložíte kontakty, na které se pošle upozornění, že jste v nouzi. Vy jen třikrát stisknete horní ovládací tlačítko (home button) a je to. Lidé ze seznamu dostanou zprávu, že jste v nouzi. A dostanou zrovna i údaje o vaší poloze.

Konektivita a komunikace

Hodinky mají veškerou konektivitu, kterou v současnosti očekáváme, s výjimkou LTE, SIM kartu do nich vložit nelze. Ale je v nich Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS, NFC, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n. Co se propojení s telefony týká, jsou hodinky kompatibilní s Androidy i s iOS.

Android je nutné mít ve verzi 4.4 a vyšší, telefon potřebuje RAM alespoň 1,5 GB. iOS pak musí být ve verzi 5 a vyšší. Bohužel ale proprietární funkce společnosti Samsung, jako jsou zprávy, e-mail, budík, Samsung Pay atd. nejsou na telefonech jiných značek k dispozici v plné verzi. Vylepšit se to však dá po aktualizaci systému.

Hodnocení

Sice stále ještě drahé, ale za aktuální cenu okolo sedmi tisíc již obstojné hodinky. Investice do nich v této výši se už vyplatí (zaváděcí cena 11 tisíc byla fakt příliš). Hodinky mají i NFC, které dokážeme stále častěji využívat. Z velké části nahradí mobil v situacích, kdy na držení velké plácačky v jedné nebo obou rukou nemáme čas nebo příležitost. Přes hodinky lze dělat v podstatě vše, co běžně děláme v mobilu, včetně surfování na internetu. Navíc tu je mnoho sportovních funkcí a měření, co dobř dobře využijete v terénu. Propojení s GPS, zobrazené mapy, automatické rozlišení aktivity jejich nositele, k tomu všemu luxusní zpracování a design, snadné ovládání jak doteky a gesty, tak otočnou lunetkou. To vše dělá ze Samsung Gear S3 Classic opravdu zajímavý kousek, za který se rozhodně nebudete stydět.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Kup na Mall.cz

Samsung Gear S3 Classic
Líbí se nám
Nelíbí se nám
Smartwatch a fitness trackery testuji už několik let. A stále mě dokáží překvapit. Zkoušíme je doma s manželem, kombinujeme tak mužský i ženský pohled na věc. Mé postřehy ze světa chytré elektroniky najdete i v techmagazínu Geeklife.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here