Levná Čína je v oblasti chytrých hodinek docela velkým lákadlem pro všechny, kdo chtějí s chytrými hodinkami začít. Anebo pro ty, komu opravdu stačí to základní: digitálky, notifikace, krokoměr, volání přes BT, psaní SMS, ovládání hudby a foťáku v telefonu, plus ještě pár drobností. My jsme vábení levné Číny také neodolali. A jak jsme s hodinkami po dvou týdnech používání spokojení?

Obsah recenze

Balení

Hodinky nám přišly ve vkusné a opravdu pevné papírové krabičce, s nápisem SmartWatch a s fotkou hodinek na horní straně víka. Vevnitř byly poměrně pečlivě uložené hodinky, pod nimi USB kabel (s klasickým konektorem) a stručný návod. Ale pozor, na lesklém papíru a s barevnými obrázky! A čeština se tu dala pochopit.

Adaptér samozřejmě nečekejte. A USB kabel využijete pouze na nabíjení, na datové přenosy zařízený není.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Konstrukce a design

Hodinky jsou velké. Opravdu velké. Já, coby dospělá a nijak drobná ženská, je mám přes celé zápěstí. Ale přes svou velikost jsou velmi lehké. Celé jsou totiž z plastu a gumy, jediná kovová část je spodní strana těla hodinek. Velikostní parametry jsou následovné:

  • rozměry (v x š x h): 46 mm x 40 mm x 11 mm
  • hmotnost: 41 g

Hodinky, které jsme si objednali my, jsou černé. Barva těla je odlišná od barvy pásku. Obojí je sice černá, ale každá zcela jiná. Tělo je lesklé, z tvrdého plastu. Na horní straně je téměř čtvercový displej, pod ním tři dotyková ovládací tlačítka.

Na pravém boku hodinek je hlavní ovládací tlačítko. Na levém pak mikrofon, reproduktor a micro USB port. Ten je chráněn gumovou krytkou, o jejíž vodotěsnosti zapochybujete hned na první pohled. Pot jistě ustojí, ale prudší déšť zkoušet nebudeme.

Spodní část těla hodinek je kovová, asi hliník. Kovový plát je k tělu hodinek přilepený, žádné šroubky nehledejte. Přímo de těla hodinek je zabudovaný pásek. Vyměnitelný není.

Pásek je gumový, poměrně masivní. A jde nastavit na devět stupňů velikosti. Zapínání je na klasickou hodinkovou sponu, i s poutkem, do nějž zasunete přebývající část pásku. Takže zachytávání o rukáv nijak kritické není.

Díky lehkosti hodinek poměrně brzy zapomenete na to, že je máte na ruce. Jen se trochu obáváme vyšších teplot v létě. Pásek je totiž zcela hladký, takže jakýkoliv odvod potu je víceméně nemožný. Teď přes zimu to potíže rozhodně nedělá, v létě se uvidí.

Ale je nutné přiznat, že nízká cena je na designu hodinek docela znát. Ikdyž, na druhou stranu, dílenské zpracování hodinek samotných je na dobré úrovni, vše sedí, nic nevrže, ani když boční tlačítko zmáčknu víc.

Specifikace a nabíjení

Jde o obyčejné hodinky s několika základními chytrými funkcemi. Dokáží usnadnit život v momentech, kdy nemůžete volat z mobilu (auto, ušpiněné ruce od domácích prací, vy zrovna jinde než mobil – ale stále v dosahu Bluetooth atd.).

Hodinky mají i základní krokoměr, barometr a výškoměr, dokonce i monitor spánku (snímání pohybu). Oceníte je také pro systém ukládání a práce s notifikacemi, přijdou vhod i k přehrávání hudby nebo k focení vaším telefonem. Hodinky vám i připomenou, že se máte napít nebo se projít.

Nečekejte GPS, měření tepu, Wi-Fi, rozšířené statistiky pohybu atd. Jde opravdu o základní model. A základní je bohužel i baterie. A ta nás opravdu zklamala. Se zapnutým Bluetooth vydrží jen několik hodin. A když jsme měli Bluetooth vypnutý, k tomu zapnutý úsporný režim, museli jsme nabíjet za jeden den.

Na druhou stranu je nabíjení snadné, protože stačí USB kabel. Nemusíte s sebou nikam tahat originální nabíječku. A USB kabel nosí dnes po kapsách snad už všichni, kdo mají chytrá zařízení s Androidem. Jedno nabití zabere něco málo přes hodinu.

Displej

Displej je téměř čtvercový, dotykový LCD s podsvícením. Ale s poměrně hrubým rastrem. Připomíná starší mobily, ty první s barevnými displeji. Na nich bylo zobrazení velmi podobné. Hrubost rastru nijak nekomplikuje čitelnost znaků a piktogramů. Displej má tyto parametry:

  • rozměry (v x š): 27 mm x 26 mm
  • úhlopříčka 1,5″
  • rozlišení: cca 128 x 128 px

Na displeji si můžete nechat zobrazit buď analogové hodiny anebo hodiny digitální s tím, že pod digitálním zobrazením času je i datum. Po přepnutí do hlavního menu se zobrazí digitální čas a pod ním základní nabídka aplikací. Vlevo je přechod do menu, uprostřed ovládání hlasitosti a napravo je ovládání Bluetooth připojení.

Dotykový displej reaguje jak na dotyky, tak na gesta. Posouvat se můžete doleva anebo doprava, ovšem i nahoru a dolů. Displej reaguje na dotyky spolehlivě, nestalo se nám, že bychom museli pokyn opakovat. I gesta jsou přijímána dobře.

Displej je překvapivě dobře viditelný i ze stran, ke zkreslení barev příliš nedochází. Viditelnost na sluníčku je spíše průměrná. Plastové „sklíčko“ se dost leskne. Ale při správném úhlu natočení dobře uvidíte za poledního slunce – znaky jsou totiž celkem velké.

Cena na Heuréka.cz Cena na Alze

Ovládání a operační systém

Ovládání je čistě intuitivní, velmi snadné pro každého. I pro ty, kdo se s těmito technologiemi teprve učí zacházet. Vlevo je hlavní tlačítko zapínání a vypínání. Je to jako u telefonu. Dlouhým podržením hodinky zapnete nebo vypnete. Krátkým stiskem je probudíte ze stand-by režimu. Když jste kdekoliv v menu, dostanete se zmáčknutím bočního tlačítka do základní obrazovky, takže slouží i jako klasický „home button“.

Ostatní ovládání je pak buď přímo dotykově na displeji anebo pomocí tří dotykových tlačítek pod ním. Vezměme je zleva. První tlačítko zleva slouží jak k vyvolání základní obrazovky po probuzení hodinek, tak k potvrzení čehokoliv, co je potřeba potvrdit, i hovoru. Také k otevření konkrétní aplikace v menu.

Prostřední tlačítko slouží k vyvolání klávesnice telefonu. Pokud jste připojeni přes Bluetooth s telefonem, můžete ručně vyťukat volané číslo. Přestože jsou čísla celkem malá, není problém se do nich trefit. Samotný hovor pak spustíte levým dolním tlačítkem.

Dále vám prostřední tlačítko poslouží k listování v menu. K dispozici je 22 aplikací, které jsou na obrazovce vždy po čtyřech. Takže v menu přepínáte mezi šesti obrazovkami. A jde to překvapivě rychle.

Poslední, pravé tlačítko, je určeno k návratu o jedu úroveň zpět. Anebo k mazání čísel, pokud ťukáte telefonní číslo. Na kalkulačce ho ale nevyužijete. Mimochodem, i na kalkulačce se čísla zadávají překvapivě snadno, přestože jsou opravdu malá.

Celé ovládání je tedy kombinací čtyř tlačítek a ještě dotyků a gest na obrazovce. Je však velmi intuitivní a část povelů a informací je také v češtině. Lokalizace je celá česká, takže nemusíte mít strach, že když odpojíte Bluetooth, najede vám čínský čas. Naopak, zůstane střední Evropa.

V ovládání však vidím i jednu nevýhodu – čas se na hodinkách zobrazí, až zmáčknete hlavní tlačítko na straně hodinek. Takže když máte obě ruce plné, moc se toho nedozvíte. Pouhý pohyb rukou směrem k očím totiž hodinky neprobudí.

Operační systém je výrobcem uveden jako vlastní. Procesor má jedno jádro a jde o MediaTek MT6260. Interní paměť hodinek je 128 MB a operační paměť RAM má 128 MB.

Funkce

Jak už jsem zmínila, hodinky v sobě mají 22 aplikací, které lze využit. O míře jejich využitelnosti lze samozřejmě polemizovat, ale zde závisí už na konkrétních preferencích uživatele. Pojďme se podívat na funkce, které využijete i bez spojení s telefonem:

  • nastavení – zde hledejte QR kód, který vás dovede k aplikaci pro zapnutí notifikací z telefonu. Dále si tu nastavíte mnoho dalších věcí určených přímo pro hodinky, například hodiny, jazyk, délku svícení displeje (za jak dlouho se mají hodinky přepnout do stand-by), stupeň jasu a další.
  • úsporný režim – dá se zapnout a vypnout, minimalizuje spotřebu energie;
  • vyzvánění – zde si můžete zvolit, zda chcete jen vyzvánění, jen vibrace, dohromady obojí anebo napřed vibrace a potom vyzvánění. Vybíráte také, jestli chcete vyzvánění opakované anebo jen pípnutí. Na výběr máte z pěti melodií;
  • barometr – ukáže vám nejen tlak, ale také je tu uschovaný teploměr. Když nemáte hodinky na ruce, měří okolní teplotu poměrně přesně. Pokud ho nasadíte, už musíte počítat s odchylkou způsobenou zahřátím hodinek;
  • výškoměr – ten sleduje změnu polohy hodinek od doby, co zmáčknete „reset“. Měří po deseti centimetrech, ale s časovým zpožděním, asi pěti vteřin. Nicméně, když jsem ruku zdvihla od země do maximální výšky, kam dosáhnu, hodinky zaznamenaly 1,5 metru, na výsledek jsem čekala oněch asi 5 vteřin (čísla na hodinkách se mění postupně, až se výška ustálí). Venku v terénu výškoměr také funguje. Takže až budete chtít vědět, jaké zvládáte na svých výletech převýšení, stisknete na začátku výletu reset, aby se měřič vynuloval. A s každým krokem můžete sledovat, jak stoupáte do výšin.
  • krokoměr – nepozná nic automaticky. Pokud chcete, aby vám kroky měřil, musíte zapnout start. Vedle počtu kroků měří i čas. První výsledky měření ale také mají zpoždění, proto se nelekejte, když i po prvních 20 metrech budete stále na nule. Hodinky vše dopočítají až do začátku, jen vám to prostě zobrazí později. Když přejedete po displeji shora dolů, objeví se další obrazovka, tentokrát se základní statistikou posledního měření (můžete buď vždycky resetovat, nebo měřit akumulovaně, s pomocí pauz). Co analýza nabídne? Údaje jsou v češtině (ten první) a zbytek v angličtině: kroky, čas, tuk (g), spálené kalorie (kcal), rychlost (m/s), vzdálenost (km);
  • stopky – klasické měření času;
  • budík – budíků tu je k dispozici pět. Můžete si nastavit, zda má budík zvonit jen jednou, každý den anebo ve vybraných dnech v týdnu. Nastavuje se i způsob alarmu (tón, vibrace) a samozřejmě také typ melodie, pokud ji chcete;
  • kalendář – slouží ale pouze k orientaci ve dnech, události si do kalendáře ukládat nelze;
  • kalkulačka – základní a obyčejná, ale dobře použitelná;
  • monitor spánku – začátek spánku je nutné ručně nastavit (jakmile ulehnete, zapnete monitor spánku). Výsledky jsou jen dva: good (dobrý) anebo poor (nevalný). Přehled o průběhu spánku nedostanete;
  • monitor sezení – ručně si nastavíte, po jak dlouhé době (počet minut) vás mají hodinky upozornit, že byste se měli protáhnout. Nastavujete si i způsob upozornění (tón, vibrace). Na obrazovce je pak i text upozornění, že se máte hýbat, i když anglicky;
  • pitný režim – stejný princip – po určité době hodinky vydají ten signál, který jste si vybrali (melodie, vibrace). Na obrazovce je pak i text upozornění, že se máte napít, i když anglicky.

No a teď ty ostatní funkce, které máte k dispozici jedině během spojení s telefonem pomocí Bluetooth:

  • Bluetooth – nastavit si můžete připojení i podle viditelnosti. Spárovat můžete hodinky s více telefony, vždy ale s každým zvlášť. V tomto případě jdete v Bluetooth do nabídky „Mé zařízení“ a nejdete ten telefon, se kterým se chcete spojit. při vypínání Bluetooth je potřeba nejdříve odpojit ten telefon, se kterým jste spárovaní (v nabídce BT „mé zařízení“, pak teprve vypnete Bluetooth);
  • zabezpečení proti ztrátě – zde si můžete navolit, zda chcete vyhledat telefon, který je zahrabaný někde poblíž, tedy v dosahu Bluetooth. Anebo si můžete nastavit zabezpečení proti ztrátě telefonu, tedy kdykoliv se telefon dostane z dosahu Bluetooth, hodinky vás na to upozorní;
  • kontakty – zobrazí kontakty z telefonu, abyste mohli volat pomocí hodinek (fungují jako handsfree). Hovor jde z telefonu, ale vy jej slyšíte v hodinkách a odpovídáte také do hodinek. Jde samozřejmě o hlasitý odposlech. Tam, kde si přejete telefonovat jen telefonem, musíte hodinkám vypnout Bluetooth. Hovor spustíte snadno – najedete na příslušný kontakt a třikrát klepnete na levé dolní tlačítko. V seznamu se lze pohybovat jen gestem nahoru a dolů, uspíšení pomocí zadání počátečního písmene možné není. Ale když si nejčastěji volaná čísla dáte na začátek telefonního seznamu, problém bude elegantně vyřešen;
  • vytáčení – objeví se klávesnice s čísly, kam můžete vyťukat volané číslo;
  • sms – aplikace vám ukáže přehled doručených a odeslaných sms, které máte v telefonu;
  • historie volání – klasická historie volání z vašeho zelefonu;
  • BT upozornění – nejde o nic jiného než notifikace. Výhodou aplikace je, že notifikace ukládá, takže v nich můžete listovat (pokud přijde druhá, tak tu první rozhodně nevymaže). Aby aplikace fungovala, musíte do telefonu stáhnout aplikaci BT Notifications, která je uložena i ve zmiňovaném QR kódu. V našem telefonu Lenovo Moto E4 (základní typ chytrého telefonu) nám funguje bez problémů. Když například nevíte, kam jste dali hodinky, pomocí aplikace BT Notifications v telefonu je najdete – když budete potřebovat, začnou zvonit. Notifikace můžete i spravovat, mazat. Nelze ale odpovídat například na zprávu z chatu.
  • BT hudba – slouží pro ovládání hudby. Nejdříve však musíte spustit přehrávání hudby v telefonu, pak teprve začnou hodinky sloužit jako ovládání hudby;
  • BT fotoaparát – obdobně – k ovládání fotoaparátu v mobilu. Výhodou je zobrazení náhledu v hodinkách. Takže v hodinkách vidíte to, na co vidí čočka foťáku ve vašem telefonu. Dálkově ovládáte samozřejmě jen spoušť fotoaparátu.

Konektivita a komunikace

Hodinky disponují pouze Bluetooth připojením, verze není uvedena. Bluetooth drží dobře a uváděných deset metrů s přehledem zvládá. Spojení nevypadává.

Spojíte je jistě s Androidem, to máme i vyzkoušeno. U některých prodejců najdete v konektivitě i iOS, u některých ne. Stejně se liší i popisy ohledně možnosti vložení SIM a samostatného volání hodinkami.

Sundat zadní krytku se fakt nepodařilo
Sundat zadní krytku se fakt nepodařilo

Někde je totiž uvedeno, že hodinky coby samostatný telefon fungovat nemohou. Jinde najdete popis, že se máte do hodinek dostat tak, že sundáte zadní kryt. Tím se vám prý otevře i slot na micro SIM kartu. Kryt na našich hodinkách je však přilepený. Takže sundat nešel. A násilím jsme na to jít nechtěli.

No a to, co je na levé straně a vypadá jako slot pro micro SIM kartu, je reproduktor. V návodu od výrobce není o slotu na SIM kartu ani slovo. Takže samostatný telefon z těchto hodinek asi neuděláme.

Hodnocení

IMMAX SW5 jsou skvělé základní a velmi lehké hodinky, které jsou levnější než běžné digitálky. Ale umí toho o dost navíc. Nabídnou spoustu funkcí i bez připojení na telefon. Jde samozřejmě o funkce základní, ale využít se dají. Jsou mezi nimi i fitness funkce – krokoměr a monitor spánku. Po propojení s telefonem navíc dostanete handsfree, možnost dostávat notifikace přímo do hodinek (notifikace se ukládají), ovládat hudbu v mobilu anebo používat hodinky jako spoušť fotoaparátu vašeho mobilu. V neposlední řadě je nutné zmínit hodinky jako prostředníka telefonního hovoru, kdy sice voláte telefonem, ale samotný hovor vyřizujete rovnou v hodinkách. SMS příchozí i odchozí si tu můžete přečíst.

Cena na Heuréka.cz Cena na Alze

Chytré hodinky Immax SW5
Líbí se nám
Nelíbí se nám

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here