Líbí se nám
nízká cena
možnost ovládat telefon na dálku
možnost telefonovat s hodinkami jako handsfree
podrobné notifikace
snadno pochopitelné ovládání hodinek
Nelíbí se nám
design a velikost
ne příliš spolehlivá měření
nutno více tlačit na obrazovku při dotykovém ovládání
zpoždění v rozsvěcení displeje pohybem zápěstím nahoru
58

Pokud vás zaujaly hodinky od MyKronoz, ale zdají se vám příliš drahé, můžete sáhnout po levnější variantě, kterou je Forever Smart Watch. Nabídne podobné uživatelské prostředí a stejné funkce (včetně telefonování) jako většina MyKronoz modelů, jen v horším designovém balení, na kterém je znát, že jde o opravdu levný model. My jsme si pár dní vyzkoušeli model Forever GPS Smart Watch SW 500, který nám opět zapůjčili z obchodu CZC.cz. Jak jejich testování dopadlo? To se hned dozvíte.

Obsah recenze

Balení

Krásné, energicky zelené balení v podobě kombinace papírové krabičky a plastového vnitřního obalu, ve kterém Forever GPS Smart Watch SW 500 přijdou, nabudí zvědavost a také chuť se pustit do rozbalování. Jak jsem se však dívala do různých eshopů, balení je více typů, vám možná přijde plastová kulatá krabička se šedivým pozadím hor.

Na první pohled zaujme opravdu tlustý manuál, který je v několika jazycích, ovšem čeština v něm má prostor od s. 116 do 171. Takže rozhodně ne málo. Samozřejmě jde o malý formát, ovšem s miniaturními, tak se toho na stránku vejde opravdu hodně. Veškeré pokyny k ovládání hodinek jsou doplněny o obrázky z ciferníku, proto je poměrně snadné se s nimi naučit. Jen je funkcí hodně, takže pokud s hodinkami začínáte, počítejte s delším časem, než zvládnete celou jejich nabídku.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Součástí balení jsou jak hodinky, tak nabíječka v podobě kolébky, která se do adaptéru připojí micro USB kabelem. Ale pozor, adaptér v balení nehledejte. Nejsou tu ani náhradní náramky nebo cokoliv dalšího. V novějším balení je podle informací z CZC i náhradní kratší pásek.

Konstrukce a design

Hodinky jsou vyloženě pánské, velké, mohutné. Ale plastové, takže ve výsledku lehké, jenže s dojmem levné hračky na první pohled. To jim samozřejmě neubírá na funkčnosti, jen je nutné se rozhodnout, zda vám takový vzhled hodinek nebude vadit.

Pásek přiložený v našem balení je velký, velmi široký. A evidentně se počítá s mohutnou pánskou rukou, protože já, která nemám jemné zápěstí, jsem měla pásek zapnutý na předposlední dírce. Perforace je dost daleko od sebe, těžko se trefuje přesná velikost obvodu zápěstí. Hodinky buď tlačí, nebo plandají, když se netrefíte velikostí zápěstí do konkrétních dírek – ty jsou od sebe vzdáleny cirka 8 mm. A to opravdu není málo. Materiál je guma, dost přitahuje šupiny kůže a nitky z oblečení.

Ale k samotnému tělu hodinek, které je také velké, mohutné, i s velkou hloubkou. Hodinky jsem testovala v létě, kdy se nenosí další vrstva oblečení, než tričko. Ale jsem si jistá, že pod funkční mikinu s úzkými rukávy okolo zápěstí bych je nedostala.  A vyndávat je z pod rukávu zimní bundy? To bude běh na dlouhou trať. Posuďte sami, zde je velikost hodinek:

 • rozměry (v x š x h): 54 x 50 x 15 mm
 • váha: 150 g

Hodinky opravdu nejsou ani malé a ani lehké. Přiznám se, že spát jsem s nimi nedokázala, abych mohla zjistit, jak měří průběh spánku. Měla jsem pocit, že mám na zápěstí okov. Hodinky jsem musela nasadit na ruku manželovi, který, s celkem mohutným zápěstím, hodinky v noci prý téměř nevnímal. Prostě: model pro chlapy, nikoliv pro ženy. A ani unisex.

Tělo hodinek má zvýšenou ochranu proti stříkající vodě, a to v úrovni IP66. Takže do sprchy s nimi nechoďte, ale mýt si ruce nebo se v rychlosti po ránu opláchnout, na to se hodinky sundávat rozhodně nemusejí.

Tělo hodinek je kulaté a černé. Černá je i stabilní lunetka, na níž je stříbrný potisk minutových čárek. Ciferníky se mohou měnit, takže čísla na hodinách jsou digitální záležitostí. Forever GPS Smart Watch SW 500 mají tři ovládací tlačítka, všechna na pravé straně. Jedno z nich je otočná korunka, nahoře a dole jsou běžná tlačítka.

Na levou stranu hodinek umístil výrobce pouze mikrofon. Reproduktor je na spodní straně těla hodinek a je (na hodinky) poměrně velký. A musím říct, že celkem výkonný. Spodní strana hodinek nabídne ještě snímače tepu a také čtyři piny s magnetem pro nabíjení.

Specifikace a nabíjení

Hodinky jsou čistě pánské. Jde o kombinaci hodinek pro kancelářské potřeby, protože zvládají všechny notifikace a také telefonování, a pro sport, neboť nabídnou mnoho sportovních aktivit k měření, ale i měření nadmořské výšky, dále teploty, tlaku. A pozor, mají GPS. To jste samozřejmě poznali už z názvu hodinek, ale považuji za nutné to ve specifikaci zdůraznit.

Takže lze říct, že jde o všestranný a velmi levný model chytrých hodinek pro pány, inspirovaný značkou MyKronoz (nebo opačně?). Využijí ho všichni, kdo chtějí mít stálý a opravdu podrobný přehled o dění ve svém mobilu, možnost telefonovat z hodinek (přes Bluetooth spojení s telefonem), využít hlasového asistenta, ale také si chtějí nechat sledovat pohybové aktivity, spaní a trasy při turistice či běhání, jízdách na kole a podobně. Navíc mají starší Bluetooth 4.0, takže jsou vhodné pro majitele starších mobilů, kde ještě není BLE.

Nabíjení je běžné, v nabíjecí kolébce. Umístění nabíječky je snadné, díky magnetu sama přisedne, kam má. Dobití do plného stavu zabere cirka dvě hodiny, hodinky vydrží na jedno nabití podle informací od výrobce cirka devět hodin, pokud je stále zapnutá GPS. Kapacita baterie je 350 mAh a jde o typ Li-poly.

Mně vydržely na jedno nabití cirka tři dny. A to jsem s nimi několikrát telefonovala, čile četla notifikace a hrabala se v nich. Pohotovostní výdrž je asi pět dní. Po zapnutí GPS baterie znatelně ubývá, jenže to je běžné u všech hodinek (i mobilů a navigací).

Displej

Displej hodinek Forever GPS Smart Watch SW 500 je velký, kulatý a poměrně dobře viditelný. Jde o dotykovou IPS LCD záležitost s jakž takž jemným rozlišením a s velmi širokými pozorovacími úhly. Ale samozřejmě nejde o špičku na trhu. Parametry displeje jsou následující:

 • průměr: 1,3 palce
 • rozlišení: neuvedeno
 • krytí displeje: Gorilla Glass

Co se vzhledu týká, lze nastavit různé ciferníky, kterých je na výběr poměrně hodně. Nastavení je v aplikaci velmi snadné a pohodlné. Ale jde to i přímo v hodinkách, stačí na základní obrazovce chvilku podržet prst. Ciferníků je v základní nabídce hodinek šest, v aplikaci více. Displej je dotykový a dá se ovládat dotykem i swajpnutím. Reagoval poměrně rychle a přesně, pokyny jsem opakovat nemusela – ale to až po zjištění, že musím malinko přitlačit.

Jas displeje je dostatečný i pro slunečné dny venku, kdy si jen přistíníme rukou. V místnosti je displej luxusně přehledný. Lze nastavit tři úrovně jasu. Upozornění na notifikace je přehledné a velké, v dolní části obrazovky. Stačí na něj ťuknout a jste v notifikacích, které se ukládají do paměti, a to i s částí textu.

Displej se může probouzet automaticky při otočení zápěstí směrem vzhůru, ovšem je to s docela velkým zpožděním. Pokud s tím už počítáte, zvyknete si. Ale při prvním zkoušení, zda je nastaveno správně, budete překvapeni, že hrkáte rukou, a ono nic… Zpoždění je cirka vteřinu.

Ovládání a operační systém

Ovládání hodinek je kombinované, tedy jak tlačítky, tak dotykově. Přitom tlačítky i dotykem lze pokrýt celé menu hodinek. Proto když máte rukavice, není vyloženě nutné je pro ovládání hodinek sundávat, budete mačkat čudlíky a točit korunkou.

Ovládací tlačítka jsou tři. Horní tlačítko slouží k probuzení hodinek a také jako výběr režimu sportu. Dolní tlačítko je na hodinkách proto, aby je zapnulo, vypnulo nebo abyste se s ním vrátili do hlavní nabídky. A zbývá korunka, která je otočná a se kterou cestujete po menu. Korunka se ovšem dá i stlačit, čímž například potvrdíte výběr menu.

Ovládání dotykové funguje všemi směry.

Dolů

Z domovské obrazovky se posunutím dolů dostanete do základního menu hodinek, kde je nastavení jasu displeje, vyhledání telefonu, nastavení režimu hodinek, hlasitost, GPS a samotné Bluetooth. Odsud můžete swajpnutím dolů přejít na počasí a také na kalendář. Posunutím prstem zpět nahoru budete zpátky na hlavní obrazovce.

Nahoru

Při přejetí prstem po hlavní obrazovce nahoru se dostáváte do přehledu denních aktivit, konkrétně jde o chuzi, vzdálenost, kalorie a dobu denní aktivity. Je tu však celkem sedm obrazovek, po kterých se posouváte přejetím prstem směrem nahoru. Na další je statistika sportu, pak spánek, dále srdeční tep, budík, tlak a teplota, na předposlední obrazovce je nadmořská výška, a zbývá poslední obrazovka se souřadnicemi GPS.

Vlevo

Z hlavní obrazovky se dá přejet prstem vlevo. Tím se dostanete široké nabídky celého menu, kde je pět obrazovek, mezi nimiž cestujete posouváním prstem nahoru a dolů. Na první je nastavení, připomínka pohybu, kalendář a budík, na následující obrazovce pak hlasový asistent, dálkový ovladač fotoaparátu v mobilu, dálkový ovladač přehrávání hudby v mobilu a mikrofon k pořízení hlasového záznamu.

Následuje třetí obrazovka s voláním (Bluetooth přes telefon), kontakty z mobilu, emaily a notifikace. Čtvrtá obrazovka nabídne počasí, polohu, nadmořskou výšku a barometr i s teplotou. No a na poslední obrazovce je záznam sportovní aktivity, sledování spánku, tepu a krokoměr.

Vpravo

Chybí už jen pohyb prstem z hlavní obrazovky vpravo. Tím se dostanete do notifikací, na které lze jít i ťuknutím na notifikaci na hlavní obrazovce. Notifikace tu zůstávají, dokud si je neotevřete a nepřečtete. Po přečtení automaticky mizí.

Operační systém není výrobcem uveden.

Funkce

Funkcí hodinek je opravdu hodně, jde o kombinovaný model jak do kanceláře, tak pro sport. Vzhledem k nízké ceně modelu a jeho univerzálnosti je jasné, že například měření sportovních aktivit není nijak přesné. Ovšem pro orientační představu o denní aktivitě nebo o zlepšování sportovních výkonů to jistě stačí.

Jednou z hlavních funkcí je sledování sportovních aktivit. Na výběr je:

 • chůze
 • běh
 • jízda na kole
 • turustika
 • běh na pásu
 • trail run (běh v horách)
 • historie sportovních výkonů

Hodinky svému uživateli nabídnou:

 • měření tepu
 • měření okolní teploty
 • měření tlaku
 • měření nadmořské výšky
 • sledují počasí
 • sledují pomocí GPSi trasu, kterou jste prošli, projeli nebo proběhli.

V rámci Bluetooth spojení s telefonem můžete využívat služeb hlasového asistenta, kdy nadiktujete, co hledáte, a v telefonu se vše pomocí asistenta přeloží do psané podoby a vyhledá na webu nebo se spustí funkce, kterou jste si vyžádali. Asistent je tu jak pro Androidy, tak pro Apply.

Přes Bluetooth spojení pak ovládáte hovory (které se realizují přes hodinky, mají reproduktor a mikrofon), ovládáte fotoaparát a také přehrávání hudby v mobilu, respektive v Bluetooth reproduktoru, pokud máte k telefonu napojen.

Konektivita a komunikace

Hodinky jsou starší, a hlavně jde o základní model za základní cenu, takže se spojí i se staršími telefony. Bluetooth mají 4.0. A co se kompatibility týká, zvládnou Apply od iOS 7.0 a Androidy od verze 4.4.

Na komunikaci s okolím mají GPS anténu a také Bluetooth. Nic jiného. Je možné s nimi telefonovat, ale pouze Bluetooth propojením s mobilem, samostatně nikoliv, není zde slot na SIM kartu.

Postřehy z používání

Hodinky jsou vhodné pouze pro pány nebo pro ženy s opravdu velkým zápěstím. Na menší ruce vypadají jako pěst na oko. Ovládají se dobře a poskytnou širokou nabídku funkcí i nastavení, například ciferníky jsou v nich od ryze sportovních, přes moderní, až po elegantní.

Ovládání je snadné tlačítky, je přehledné a jasné, jen je nutno si zapamatovat mapu nabídky, ta je přece jen celkem široká. Ale lze si uživatelsky nastavit ikony v hlavním menu, kam se dostanete z hlavní obrazovky pouhým jedním swajpnutím, takže to dost usnadní běžné používání hodinek Forever SW-500.

Dotykové ovládání jde sice také dobře, ale musela jsem trochu přitlačit. Až jsem si na to zvykla, bylo vše ok. Trochu mě znervózňovalo zpoždění mezi zdvižením zápěstí k očím a rozsvícením obrazovky. Ale i to je o zvyku, jen nesmíte nikam spěchat.

Překvapilo mě, že některé notifikace se zobrazovaly vícenásobně. Například zmeškaný hovor jsem na hodinkách viděla ve třech notifikacích po sobě. To celkem zdržuje, protože notifikace se smaže, až ji člověk otevře. A když je nechá, hromadí se a zabírají místo.

Hovory se automaticky přesměrovávají do hodinek. Takže když vytočíte číslo nebo vám někdo volá, automaticky se realizuje hodinkami. To se může někdy dost nehodit. Lze nastavit anebo hodinky hned vypnout, po hovoru zapnout.

Několikrát se mi však stalo, že hodinky ztratily kontakt s telefonem, Bluetooth párování se zrušilo a musela jsem znovu párovat. Co bylo důvodem, netusím. když jsem se příliš vzdálila od telefonu a ak se vrátila, většinou se spojení samo obnovilo, někdy však vůbec.

Kde koupit

Hodnocení

Levné hodinky, které levně vypadají, ale nabídnou spoustu zajímavých funkcí. Nevyužijí je zarytí sportovci, protože údaje v nich jsou jen orientační. Ale skvěle se hodí pro běžné každodenní použití a k přehledu o fyzických aktivitách během dne. Hodinky mají mikrofon a reproduktor, takže když se vám nechce držet mobil v ruce, můžete volat skrze ně. V mobilu si s nimi můžete na dálku ovládat hudbu i například focení. Budete mít skvělý přehled o dění v mobilu, notifikace se zobrazují i s detaily a textem, ukládají se do paměti. Z hodinek nelze na notifikace odpovědět, pouze si je prohlédnete. Máte stále po ruce měření okolní teploty, přehled o počasí, ale zejména GPS, se kterou vydrží hodinky v provozu až 9 hodin, což k sportovnímu výkonu většinou stačí.

Cena na Heuréka.cz

Profilový obrázek
Smartwatch a fitness trackery testuji už několik let. A stále mě dokáží překvapit. Zkoušíme je doma s manželem, kombinujeme tak mužský i ženský pohled na věc. Mé postřehy ze světa chytré elektroniky najdete i v techmagazínu Geeklife.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here