Xiaomi-Huami-Amazfit-Stratos
Líbí se nám
kvalitní materiály i zpracování
zajímavý pánský design
možnost ovládání tlačítky
Nelíbí se nám
dotyková vrstva hůř reaguje a ovládání tlačítky je zdlouhavé
inovace pro nový model nejsou nijak zásadní
složitá volba ciferníků a orientace v menu
4

Následovník prvních Amazfit hodinek je tu. My jsme byli samozřejmě zvědaví, s jakými parametry je výrobce poslal do světa, protože první model má mnohé vlastnosti, které se jen stěží překonávají. Jak jsme zjistili, něco na v pořadí druhém modelu může opravdu dost zaujmout. Minimálně je to design, který se posunul více k pánskému stylu, a díky třem tlačítkům a lunetě nad úrovní sklíčka je hned na první pohled lákavý. Na druhou stranu, s dalšími prvky se výrobce nijak nepředal, kromě plavání a Stravy zůstalo vše více méně při starém.

Balení

Jak už jsme si u Xiaomi zvykli, i Amazfit 2 Stratos jsou baleny do luxusních pevných papírových krabiček. Tentokrát byla zvolena bílá barva s nenápadným nápisem Anazfit a samozřejmě se značkou. Uvnitř balení je to opět ta stejná písnička – hodinky a nabíječka, k tomu základní manuály. Nic víc.

Konstrukce a design

Amazfit 2 Stratos jsou hodinky spíše na pánskou ruku, už jen tím, že na nich dominují tři poměrně velká tlačítka. Tohle je velký designový rozdíl od první verze Xiaomi Amazfit, která byla uhlazená a vyloženě unisex. Dámy s drobným zápěstím prostě Stratos nepřivírají. Pánové však ano, Stratos budí totiž dojem opravdových a pořádných chlapských hodinek. I svou ochrannou lunetkou, která vystupuje nad čelní sklíčko.

Tělo hodinek zůstalo kulaté, ale je mohutnější. Je vyrobené z polykarbonátu, keramiky a oceli. Prémiové materiály, které nenechají nikoho na pochybách o tom, že hodinky jsou vodotěsné, až do pěti atmosfér, jsou důstojným prvkem modelu. Hodinky oproti první řadě ztěžkly, a to na 70 g. O to více důvodů pro nošení na pánském zápěstí.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Hodinky mají vyměnitelný silikonový řemínek. V balení je pouze jeden. Ale pořídit si k hodinkám můžete jakýkoliv jiný se šířkou 22 mm. originální pásek je příjemný na dotek, dobře se nasazuje i nosí. Je samozřejmě určen pro sport, protože to je hlavní zaměření hodinek Stratos. Do společnosti můžete vybrat elegantnější kousek.

Spodní část těla hodinek je vyhrazena senzoru tepu a konektorům nabíjení. Po pravé straně jsou již zmíněná tři tlačítka. Každé z nich má více funkcí, přičemž je potřeba si na jejich rozložení zvyknout. Ale nejde o nic nepřekonatelného. Navíc k ovládání stačí dotykový displej, když si s tlačítky nerozumíte. Více se rozepíšu v ovládání.

Čelní strana hodinek je chráněna sklem Gorilla Glass. A displej je transreflexní, tedy always-on. U Xiaomi jsme na tyhle displeje už celkem zvyklí. A kdo jednou pozná praktické využití always-on displejů, nechce o jiných až ani slyšet. Během většiny dne nevyžadují podsvícení, protože využívají denního světla, které pustí dovnitř a zase odrazí ven.

Ve spodní části displeje je pak samozřejmě světelný senzor, neboť transreflexní displeje jsou dobře viditelné jen za denního světla. V tmavé místnosti nebo po setmění byste se toho od hodinek příliš nedozvěděli. A tak je tu senzor, který automaticky zapíná a vypíná podsvícení, když se na hodinky podíváte v šerém prostředí nebo ve tmě.

Nechybí ochranné pouzdro, respektive ochranná lunetka, která utlumí mnoho nechtěných nárazů do hodinek. Jde přece jen o větší model, takže než si na hodinky zvyknete, mnohokrát jimi zavadíte o věci, kolem kterých se pohybujete. Pokud se však obáváte velikosti hodinek, možná by stálo za to popřemýšlet o lite verzi prvního modelu, tedy Xiaomi Amaffit Bip.

Specifikace a nabíjení

Hodinky jsou určeny všem, kdo chtějí sledovat své sportovní aktivity, s hodinkami plavat, ale také v nich mít přehled o dění v mobilu. I když víceméně ten základní. Amazfit 2 Stratos jsou hodinky pro lenochy, protože se nemusejí nijak často dobíjet. A jsou hodinkami pro lidi, co tráví hodně času venku. Tam se totiž dá uspořit největší část spotřeby energie – na podsvícení.

Perfektní jsou Amazfit 2 Stratos i pro každého z vás, kdo při sportu rádi posloucháte hudbu ve sluchátkách, ale nechcete s sebou tahat mobil. V hodinkách je totiž hudební přehrávač, samostatná paměť na hudbu a možnost streamování do BT sluchátek.

Už jsem nakousla nabíjení. Výdrž baterie je v základním režimu delší než jeden týden, řekněme okolo 10 dní. Základní režim je bez kontinuálního měření tepu a bez stále zapnutého GPS či GLONASS Když budete měřit stále tep, běhat či jezdit na kole hodně s aktivní GPS a ještě si i streamovat hudbu do sluchátek, počítejte s cirka třemi dny. Kapacita baterie je 280 mAh.

Nabíječka je samozřejmě originální, takže ji budete muset vzít s sebou, když budete odjíždět na dovolenou nebo delší pracovní cestu. Ale víkendové pobyty tahle baterie s přehledem zvládne. Pokud tedy nebudete celý víkend streamovat třeba do reproduktoru, abyste si v kempu udělali útulněji.

Kdo má model hodinek z první řady Amazfit, toho Stratos asi nijak nenadchnou, přece jen nejde o vyloženě velké změny oproti této řadě, jak bychom asi logicky u nového modelu očekávali. Ale pokud chcete nové fitness hodinky, určitě se vyplatí nad Stratos popřemýšlet.

Displej

Transreflexní záležitost, která má průměr 1,34″. Jde o LCD displej, proto nejsou, i díky oné transreflexi, zobrazované barvy tak jasné, jako je tomu u AMOLED displejů. I pozorovací úhly jsou o něco horší, ovšem za několikadenní výdrž baterie to rozhodně stojí. Důležité informace si na hodinkách s přehledem přečtete, ať budete kdekoliv. A když si stoupnete na plné letní polední sluníčko, bude displej královsky viditelný (kdežto AMOLED si tu ani neškrtne).

Displej je samozřejmě dotykový, to už tak nějak očekáváme jako standard. Ovládá se dotykem i gesty, ale citlivost dotykové vrstvy není úplně stoprocentní. Někdy je potřeba gesto zopakovat. Ovládání je pak možné i tlačítky. Displej má tyto vlastnosti:

  • průměr: 1,34″
  • rozlišení: 320 x 300 px
  • barevný transreflexní LCD

V hodinkách je možné měnit facewatches, možnost je schovaná jak v menu přímo v hodinkách, tak také v aplikaci, která k hodinkám patří. Díky tomu si je můžete vystajlovat klasicky anebo v geek, či dokonce i romanticky.

Ovládání a operační systém

Vždycky si můžete vybrat, jestli ovládat dotyky a gesty, nebo jen pomocí tlačítek. Tlačítka jsou tři a k ovládání hodinek slouží následovně:

  • horní tlačítko – má červený proužek a slouží k zapnutí a vypnutí hodinek, dále k listování v menu o jednu položku. Když tlačítko přidržíte, objeví se mimo jiné i nabídka nastavení
  • prostřední tlačítko slouží k potvrzení výběru, při delším přidržení přejdete na domovskou obrazovku
  • dolní tlačítko – slouží k pohybu v menu o jednu položku, ale opačným směrem než tlačítko horní. Když ho přidržíte, vyběhnou notifikace obdržené ze spárovaného smartphonu

Cestování tlačítky mezi nabídkami menu není úplně rychlé, protože položek je asi 15. Nicméně si můžete v aplikaci v telefonu deaktivovat ty položky, co nebudete používat, díky čemuž se řetězec menu může vydatně zkrátit. A vám se zkrátí i doba mačkání čudlíků. Vzhledem k tomu, že dotyková vrstva není nijak briskní, budete za tlačítka vděční.

Druhým způsobem ovládání jsou dotyky a gesta na displeji, což je v logice věci nastaveno přibližně tak, jak jsme zvyklí i u dalších modelů hodinek. Ovládáním gesty si dost zjednodušíte život, je totiž rychlejší a snazší (když dotyková vrstva správně reaguje). Protože jsou hodinky zaměřeny i na hudbu, vyjede přehrávač z hlavní obrazovky jen gestem zespoda nahoru.

Notifikace nebo nastavení aktivity jsou zase spuštěny gesty do stran. Velkou část ovládání hodinek, hlavně nastavení, zvládnete z aplikace. Ale zapomeňte na Mi Fit, pro hodinky je nutné si stáhnout Amazfit Watch App, skrz kterou si spárujete hodinky s telefonem. Sice jsou hodinky převážně samostatnou jednotkou, vše důležité vidíte i nastavíte v nich, je však nutná první inicializace spárováním s telefonem pomocí této aplikace.

Co se hardwarového a softwarového vybavení týká, nejsou na tom Xiaomi Amazfit 2 Stratos vůbec špatně:

  • operační systém: vlastní, proprietární
  • procesor: dvoujádrový, Ingenic M200S, s frekvencí 1,2 GHz
  • operační paměť RAM: 512 MB
  • integrované úložiště: 4 GB

Prostoru na hudbu je tedy habaděj, místa pro práci operačního systému také.

Funkce

Xiaomi Amazfit 2 Stratos se rozhodně nenechají svými předchůdci nijak zahanbit. Jsou stejně povedeným kouskem, jakým je i Xiaomi Amazfit nabízejí běžné funkce chytrých hodinek tohoto typu, přičemž je nutné zdůraznit, že jsou zaměřeny na fitness. Nabídnou přehled o dění v mobilu, ale nezavoláte si z nich, ani nepošlete SMS. Nejsou to hodinky určené primárně do kanceláře, ale patří do terénu. Fitness funkce mají, ve srovnání s prvním modelem, rozšířeny o plavání. Na hodinkách lze zapnout monitoring:

  • plavání
  • běhu
  • chůze
  • jízdy na kole
  • tréninku na eliptickém trenažéru
  • spánku
  • fitness
  • triatlonu
  • lyžování a dalších

Ze senzorů a dalších vychytávek jsou v hodinkách krokoměr, akcelerometr, senzor světla, senzor tepu, gyroskop, kompas a barometr. Ano, hodinky zvládají i předpověď počasí. Sledují dění ve vašem telefonu, upozornění přijde na SMS, hovor, email nebo zprávu ze sociálních sítí a chatů. Aktivně s nimi ale psát nebo volat nelze, nemají ani reproduktor nebo mikrofon. Jistě oceníte i VO2 max analyzátor, který dokáže sledovat hospodaření s kyslíkem.

Konektivita a komunikace

Konektivita je u modelu Xiaomi Amazfit 2 Stratos poměrně široká. Začněme s Bluetooth, které je 4.2. K němu si připočtěte GPS a GLONASS (Galileo chybí). Hodinky však mají i Wi-Fi, což u chytrých hodinek není ještě zcela standardní záležitost. Ale pozor, určena je pro aktualizaci systému. Na druhou stranu je nutno dodat, že třeba komunikace s počítačem je v podstatě nulová.

Tyhle hodinky spárujete s Androidem i s iOS, přičemž Android je vyžadován 4.4 a vyšší, iOS pak 9 a vyšší. Hodinky je nutné párovat přes aplikaci Amazfit Watch App, která je samozřejmě k dispozici zdarma jako doplněk produktu. A udělala velký krok vpřed. Díky tomu si v telefonu můžete zobrazit detaily svých aktivit téměř už v rozložení, na jaké jsme zvyklí u pokročilejších aplikací tradičních značek věnujících se této oblasti. Ještě to sice není úplně sto procent, ale pokrok je oproti době, kdy na trh vyšly Xiaomi Amazfit první řady, už dost cítit.

Detaily uvidíte jak v aplikaci, tak v hodinkách. Ale nelze je přenést na web Amazfitu, pouze do služby Strava. A jak víme, sem se nedají nahrávat všechna data. Ale to důležité tu je. Hodinky si se se službou Strava rozumí obstojně. Vzhledem k GPS zaznamenávají trasu, ukládají mnoho dalších dat, zveřejňují to, co si přejete o sobě prozradit, čím se pochlubit. Nebo třeba trasy, které chcete nabídnout ostatním. Hlavně těm, kdo jsou ve vašem kraji na víkend nebo na dovolené a hledají zajímavou trasu pro kolo či běh.

I když nebudete sdílet data s aplikací v telefonu, můžete si mnohé údaje prohlédnout. Přímo v hodinkách. Displej má dost velké rozlišení na to, aby zobrazil statistiky, grafy, obrázky. Ale není podporována komunikace s dalšími běžně používanými aplikacemi ke sledování aktivit, jako třeba Google Fit, Apple Health Kit, Endomondo nebo Runkeeper.

Originální Amazfit Watch App slouží k uvedení hodinek do provozu. Při používání GPS je nutné zvyknout si na 15 – 20 vteřinový interval čekání na spojení, v tomto ohledu nepatří hodinky k nejrychlejším. Signál pak ale drží dobře, i třeba v lese.

Video

Hodnocení

Xiaomi Amazfit 2 Stratos se rozhodně nenechají svými předchůdci nijak zahanbit. Jsou stejně povedeným kouskem, jakým je i Xiaomi Amazfit. A přitom stále za příznivou cenu. Druhá řada přinesla jiný design – víc chlapský. K tomu podporu plavání a podporu širšího pásma notifikací. Pro uživatele aplikací pro sdílení údajů o jejich aktivitě je dobrou zprávou, že Xiaomi Amazfit 2 Stratos spolupracují se Strava.com. Hodinky jsou o něco těžší než předcházející model. Keramické pouzdro prvního modelu bylo z velké části nahrazeno polykarbonátem. Nicméně, nutno dodat, že pro toho, kdo je vlastníkem funkčního modelu první řady Xiaomi Amazfit, nepřinese Stratos nic zvláštního navíc, snad jen to plavání. Ale jestli pokukujete po nových hodinkách, Stratos si vaši pozornost zaslouží.

Cena na Alze  Cena na Heuréka.cz  Cena na Mall.cz Cena na Smarty.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Díky za skvělou recenzi! Zní to, že Amazfit 2 Stratos už nenabízí tolik nového, ale přesto může být zajímavou volbou pro ty, kteří hledají spolehlivé hodinky. Jak si vedou v porovnání s konkurencí v této cenové kategorii?

    • Díky za pochvalu, potěšila mě 🙂
      V této cenové kategorii už lze pořídit vybavenější hodinky. Přece jen už je to pár let, co tyto hodinky byly novinkou a co jsem recenzi psala…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here