Chytré hodinky trochu jinak – to jsou hybridní hodinky od Lenova. Splní základní požadavky na smart funkce, jsou trochu sport testerem, ale také upozorní na dění v mobilu. Jen se toho z displeje moc nedozvíte, podrobné statistiky si musíte sledovat v aplikaci. Za tohle omezení dostanete ohromnou výhodu v podobě baterie, která vydrží pohánět hodinky až 240 dní (ta nula tam opravdu není navíc). Pojďme se na Lenovo Watch 9 podívat podrobněji.

Obsah recenze

Balení

Balení je nenápadné – malá papírová krabička, široká, ale nízká, jen pro uložení hodinek a základního manuálu. Hodinky jsou umístěny v plsatové vaničce, která vypadá, že je ochrání dostatečně. Na víku nápisy Lenovo a Watch 9, nic víc. Nabíječku nehledejte, baterie se vyměňuje. Dobrá zpráva je, že výměnu zvládnete sami doma (až za více než půl roku baterie dojde), hodinářství navštívit nemusíte. Je tu běžná knoflíková baterie CR2032 za pár kaček.

Konstrukce a design

Design je vyloženě společenský. Lenovo vyrobilo hodinky, které jsou na jednu stranu smart a sportovní, na druhou stranu s nimi směle můžete jít na sebeluxusnější akci. Pásek je sice silikonový, ale na první pohled je znát vysoká kvalita materiálu.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Alespoň tedy u hodinek v bílém provedení. Hodinky mohou být černé nebo bílé, kdy bílá varianta je opravdu luxusním počinem. Černá trochu víc prozrazuje silikon na pásku, ale nijak extrémně. A pozor, bílá je také unisex, i na pánské ruce vypadají Lenovo Watch 9 velmi dobře. Navíc je náramek vyměnitelný.

V nabídce jsou pak i další barevné (i vícebarevné) varianty, ale o jejich eleganci už je možné pochybovat. Záleží však samozřejmě na vkusu každého z nás.

Tělo je celokovové, z nerezové oceli. Ze spodní strany hodinek najdete jen celokovové víčko, na kterém je proklamace, že vodotěsnost je zaručena do 5 ATM. Na rozdíl od většiny chytrých hodinek tu chybí snímač tepu. Přesto však hodinky tep snímají, ovšem jdou na to trochu jinak, než byste možná čekali. Tep se měří přes aplikaci v telefonu – navíc pomocí kamery v telefonu. Zajímavé řešení, nápadité. Otázkou je, zda to k něčemu bude. To si však musí posoudit každý sám.

Velikostní parametry hodinek jsou následující:

 • rozměry (v x š x h): 40 x 40 x 11,2 mm
 • hmotnost: 51 g
 • délka pásku: 170 – 223 mm
 • šířka pásku: 18 mm

Boční strana hodinek má decentní vybrušovaný pásek okolo celého obvodu. A na pravé straně je tlačítko, které slouží k některým ovládacím krokům. Čelní strana hodinek je tvořená klasickým ciferníkem, kde jsou místo čísel jen čárky, přičemž pozice 3, 6, 9 a 12 jsou osazeny výraznější „čárkou“. V pozici na 12. hodině je i malá decentní LEDka, která umí zablikat, když je potřeba.

Ručičky jsou taky fyzické, dokonce i s ručičkou vteřinovou. Mají stejný design jako „čárky“ místo čísel, takže celek tvoří dokonalý designový soulad. Mimo toho zde najdeme ještě nápis Lenovo a také čísla 0 – 20 – 40 – 60 – 80 – 100. Jsou to procenta ušlých kroků z cíle nastaveného v aplikaci. Pak jsou tu ještě dva malé čínské nápisy – u „0“ je nápis „zpráva“, u „100“ zase „hovor“.

Povrch ciferníku je uzavřen pod odolným sklem, konkrétně se jedná, podle výrobce, o prvotřídní safírové sklo. To je velmi odolné proti běžným škrábancům, takže hodinky by měly vydržet dlouho jako nové.

U černé varianty musíte počítat s tím, že ciferník v podstatě není vidět, jen vnímáte „čárky“, co jsou tu místo čísel, a také ručičky, na všech je totiž luminiscenční materiál.

Specifikace a nabíjení

Lenovo Watch 9 je nutné brát jako hodinky, co jsou přechodem mezi klasikou a chytrými hodinkami. Z klasiky je tu celokovové tělo a fyzický ciferník i ručičky. Ze smart hodinek tu pak najdete sledování kroků, budík, upozornění na zprávy a na příchozí hovory, sledování spánku, upomínka, že jste dlouho seděli, možnost odmítnout hovor, ovládání fotoaparátu ve vašem mobilu na dálku.

Jde o hodinky určené lidem, kteří si chtějí nechat sledovat ušlé kroky a kvalitu spánku, chtějí být upozorněni na příchozí hovor nebo zprávu a chtějí být diskrétně buzeni pomocí jemných vibrací. Zároveň ale nemají potřebu, aby se celý jejich mobil přesunul do hodinek nebo aby jejich hodinky sledovaly různé sportovní aktivity, trasu, uběhnutá kola, překonanou nadmořskou výšku a podobně. Jde spíš o designovku, než o chytré hodinky v plném významu tohoto pojmu.

Nabíjení tu žádné není, jen se po asi 8 měsících provozu mění baterie, klasická knoflíková, kterou seženete v každém elektru. V manuálu je obrázkový návod, jak baterii vyměnit.

Displej

Displej tu žádný není. Hodinky lenovo Watch 9 mají jen klasický ciferník, ale s diodou na 12. hodině, která bliká, když se něco děje. Všechna data je nutné si pak nechat zobrazit ve spárovaném mobilu. Jen pozor, Bluetooth tu je ve verzi 5, takže na starších telefonech s Bluetooth 4.1 a nižším se vám párování nezadaří. Bluetooth 4.2 by se mělo chytit (už jde o verzi LE – Low Energy).

Ovládání a operační systém

Ovládání je jen v minimálním rozsahu. Hodinky si na začátku jen spárujete a nastavíte, pak je pouze používáte ve smyslu, že se necháte měřit, necháte se informovat o příchozích hovorech a SMS (pod pojmem SMS jsou tu myšleny i textové zprávy z chatovacích aplikací typu Messenger, WhatsApp apod.), na dálku můžete típnout hovor nebo zmáčknou spoušť fotoaparátu (k tomu slouží gesto, například rychlé otočení zápěstím, na kterém hodinky máte). K ovládání nejvíce využijete to jediné tlačítko, co hodinky mají.

Na Lenovo Watch 9 můžete mít zapnuté nebo vypnuté Bluetooth. Přepíná se bočním tlačítkem, které držíte po dobu 3 vteřin. Když Bleutooth zapínáte, bude dioda umístěná v poloze 12 hodin opakovaně blikat. Když budete Bluetooth vypínat, dioda blikne jen jednou.

Veškeré ovládání je v přiloženém manuálu. Ten je hodně obrázkový, takže nebude problém se v něm vyznat. Ukazuje mimo jiné i na fakt, že příchozí SMS se vám ukáže jednak vibrací, jednak přemístěním vteřinové ručičky na nulu, tedy na místo, kde je i čínský symbol pro zprávu, na levé straně ciferníku. Příchozí hovor budou opět vibrace, ale vteřinová ručička půjde na pozici „100“, kde je i čínský symbol pro hovor, takže na stranu pravou. Ke všemu přidejte blikání diody. Ale je opravdu decentní.

Když se budete chtít podívat, kolik procent z nastaveného cíle máte už ušlapáno (tedy kolik jste už dnes ušli kroků), krátce stisknete tlačítko na pravé straně hodinek – a vteřinová ručička se přemístí na správné procento, jinými slovy mezi „0“ a „100“.

Proces párování s telefonem není nijak složitý, párujete skrze aplikaci od Lenova s názvem „Lenovo Watch“. Pro potvrzení párování je nutné krátce zmáčknout tlačítko na hodinkách. Pak musíte při zadávání času do aplikace dodržet zásadu, že je nutné zadat čas, který aktuálně vidíte na hodinkách (i když je to nesmyslný čas).

A je nutné dodržet 12hodinový režim, nezadávat třeba 14:30, když bude půl třetí. Díky zadání času z hodinek potvrdíte, že tento model je tím, se kterým se má telefon párovat. Pak už jen postupujete podle kroků, které vám aplikace sama nabízí. Nezapomeňte, že všechna upozornění, na která mají hodinky reagovat, je nutné nejprve aktivovat (povolit).

V aplikaci se posléze můžete probírat statistikami o svém pohybu, spálených kaloriích, nachozených kilometrech, kvalitě spánku. Aplikace také zobrazí stav baterie a hodinky umějí upozornit na nízkou hladinu energie v baterii.

Operační systém je originální od Lenova.

Funkce

V podstatě už jsem všechny dostupné funkce prozradila, ale tady si je shrňme do kupy, pěkně popořádku. Hodinky umožní sledování vaší fyzické aktivity, konkrétně jde o tyto funkce:

 • krokoměr
 • počet ušlých kilometrů
 • spálené kalorie
 • sedavá upomínka
 • monitor spánku
 • měření tepu – s využitím kamery ve vašem telefonu

Vedle fyzické aktivity nabídnou Lenovo Watch 9 různá upozornění a možnosti dálkového ovládání:

 • upozornění na příchozí hovor
 • upozornění na příchozí zprávu
 • možnost odmítnout příchozí hovor
 • stisknout spoušť fotoaparátu na dálku
 • najít telefon
 • upozornění „antilost“
 • upozornění na nízkou hladinu energie v baterii

Využít můžete ale i další nabízené funkce:

 • budík
 • stopky

To je poměrně slušný výčet funkcí na hybridní hodinky. Jen od nich nesmíte čekat měření různých druhů sportů nebo sledování trasy či převýšení. Čistě sport trackerem totiž opravdu nejsou. A nejsou ani náramkovým telefonem.

Konektivita a komunikace

Lenovo Watch 9 nabídnou pouze Bluetooth, ve verzi 5. Je to však nejnovější Bluetooth, které bere nejméně energie. Ale jak už jsem upozornila, pozor na starší telefony, kde je Bluetooth 4.1 a nižší. S nimi se hodinky totiž s největší pravděpodobností nebudou kamarádit. Verze Bluetooth 4.2 by měla být v pohodě.

Hodinky jsou kompatibilní s Androidem i s iOS.

Hodnocení

Cena na Heuréka.cz

Hodinky Lenovo Wactch 9 jsou příjemnou kombinací klasiky a chytrých hodinek. Nabídnou klasický design, včetně mechanických ručiček a fyzického ciferníku. Na druhou stranu dokáží spočítat vaše kroky, sledovat spánek, vzbudit (jen) vás, upozornit na příchozí hovor nebo zprávu (i z chatu), umožní vám dálkově ovládat foťák na telefonu nebo típnout hovor, který si nepřejete vzít. Ukáží vám, kolik procent z nastaveného cíle už jste ušli. Najdou váš telefon nebo vás upozorní, že jste se už dlouho neprotáhli. Jde o elegantní hodinky vhodné i do společnosti. A jestliže vám nevadí, že konkrétní údaje uvidíte až v aplikaci v telefonu a že nebudou sledovat různé sportovní výkony, pouze chůzi, jsou skvělou volbou pro všechny, kdo chtějí hodinky, nikoliv náramkový telefon. Bonusem je extrémně dlouhá výdrž baterie, až 240 dní. Nenabíjí se, ale vyměňuje – a zvládnete to doma.

Cena na Heuréka.cz

Lenovo Watch 9
Líbí se nám
Nelíbí se nám

28 KOMENTÁŘE

 1. Hodinky mám cca dva měsíce, s hodnocením naprosto souhlasím, jen bych doplnil, že občas jsou problémy se spojením způsobeny tím, že aplikace špatně vyhodnocuje stav baterie, i vybitou ukáže jako dobrou. Stačí dát novou baterii a je po problémech.

 2. Dobrý deň, mám hodinky Lenovo Watch 9 a už dva týždne zháňam SK/CZ manuál. Neviete mi poradiť, kde by som ho zohnal? Vopred ďakujem Jozef B.

 3. Ahojte. Dnes mi prisli hodinky zo Singapuru. Vsetko sedi s recenziou. Len neviem nastavit aspon cas a hodinky sa nedokazu sparovat s mojim HTC HD Desire. Asi je tam starsia verzia Bleutooth. Inak navod na pouzitie hodiniek je podla mna nejaky divny. Vypada to ale tak, ze mam starsiu verziu Bluetooth a preto tie problemy. Poradi niekto? Dikes

  • Stefane, víte, kde najít ve Vašem HTC HD Desire verzi Bluetooth? Lenvo Watch 9 mají nejnovější verzi Bluetooth 5. Chytnout byste se měl už s Bluetooth 4.2, tedy teoreticky. Pokud máte nižší verzi, je to bez šance. Podmínkou párování je zadání času z hodinek do stažené aplikace. To jste udělal?

  • zial bohu—-vase htc boli vyrobene v case ked eset ani len neslychovali o 3.0..vy mate v HTC 2.1…inak som si ich objednal aj ja..ufam ze su take ako na fotkach a videach

  • Františku, víte, jaké Bluetooth je ve Vašem telefonu? Na tom záleží nejvíce. Mám potvrzeno, že hodinky komunikují s iOS, ale záleží na verzi Bluetooth. Mělo by být alespoň 4.2, hodinky samotné mají Bluetooth 5.

    • U verze 4.2 by neměl být problém. Skoukněte si videa jak hodinky párovat, důležité je opsat do mobilu čas z hodinek, ale 12 hodinovém cyklu (ne 24). Pak teprve budou ochotné se spojit. Dejte vědět, jak jste uspěl. Ať se hodinky líbí a ať slouží!

     • Dnes dorazily. Párovàní bez problémů. Co dál … uvidím. Koho to zajímá: Tikají. :))))

     • Super, děkujeme za postřehy, tikání je skvělé! Ať dobře slouží! Teď už žádný hovor nezmeškáte! 😉

 4. Hodinky mám od podzimu, fungovaly skvěle až do okamžiku, kde se můj telefon ( Samsung Galaxy S9 ) aktualizoval na Android 9 Pie. S Bluetooth se spárují v pořádku ( jsou v seznamu spárovaných zařízení ), ale software Lenovo Watch je nenajde. Apiikaci jsem nainstaloval znovu, ale nepomohlo to. Na jiném telefonu s Android 8 problém není. Máte s tím to problémem někdo nějaké zkušenosti, kde by mohla být chyba ? Jinak baterii jsem musel měnit již po 3 měsících, ale i tak je to dobré.

 5. Dobrý den, nemáte zkušenost s tím, že po upgrade hodinek, se na nich vyplo bluetooth a nejde zapnout. Do té doby hodinky fungovaly.

  • Zkuste na hodinkách tvrdý reset do továrního nastavení. Uděláte jej tak, že zmáčknete a budete držet zapínací tlačítko 6 vteřin (nemusíte přesně, ale ne méně).

 6. Po pár měsících odchází povrchová úprava. 🙁 blbé, klidně bych za ně zaplatil i více, ale aby vydržely …. škoda. Ve světě připitoměle chytrých hodinek, co nejsou hodinkami a nemají ani rafičky, se jednalo o zajímavý počin. S fungováním spokojenost. A podobné už těžko seženu …..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here